Cantate Domino en Youth Orchestra Canberra met concert op hoog niveau Eén uur Chuck Berry in de Keizershallen )irk Martens en zijn vuile rienden lkuone treedt tien keer op in lentraal Frankrijk ede Professioneel zonder enthousiasme De Voorpost - 3.8.1990 - 13 Êweir roken. !gi neege- lo1 irochiecentrum angen U dit weekend: Gustaaf en ilieve Triest. Volgend weekend Al- tt en Josée De Cuyper. ereldmissiehulp it wer- ïdalen Is wer- p zwa- iadei zaterdag 11 oogst goedereninzame- oten voordele van plaatselijke kerken izuidelijke kontinenten. [uurkranten maandag 6 tot vrijdag 24 augustus n Ikens van 9 tot 14 u. ook op zaterdag, in it kultureel centrum Affligem, Abdij- iaat 6, opendeurdagen van uitgeverij ïr iiurkranten vzw. De nieuwe uitgaven n wenskaarten en posters voor het jaar 1990 zijn er beschikbaar. anaf 1 ;rkeer chting toe. m van rstko- jmerfeesten >rzaak ldelijk Wijn- lat rdveld sst er door- ïeege- ol ge- ze in- aar in uzen, .51.16. u. (af Gui- Zsep- 17 u. iden- dreef ing. Kon. Harmonie St. Cecilia, Lede. Gratis toegang. Steunkaarten kosten 300 fr., 500 fr., 1000 fr. Wie financieel wil steu nen, kan storten op bankrek. 393- 0168289-83, t.v.v. Feestkomitee Psychia trische Patiënten. Iedereen hartelijk welkom! Et Feestkomitee van het Psychiatrisch ekenhuis, Roeymeerstraat 13A, Lede, U uit op de 21ste Zomerfeesten zondag 19 augustus 1990 die georgani- erd worden met medewerking van de rektie en het personeel van het Psy- itrisch Ziekenhuis "Zoete Nood Dds". ogramma: peritiefbar open vanaf 11 uur. Vanaf 30u. feestmaaltijd op inschrijving icnu's aan 250 fr., kinderen: 150 fr. of 10 fr., kinderen: 250 fr.) eventueel na recht, koffie met gebak of ijskreem. !t nagerecht en de dranken zijn niet in prijs begrepen. Vanaf 14 uur kinder alen, springkasteel, verkoop werken patiënten, tentoonstelling van schil- rijen van A. Schouppe, sneltombola, laamse kermis, volksspelencircuit, bo- tga, patisserie en ijssalon, café, tombo- (prijzen af te halen vóór 15 september, symeersstraat 13A). Attrakties- 30u. rondgang en concert door de Molenfeesten te Oordegem In de schaduw van de geklasseerde Fau- conniermolen gaan op het domein van het historisch Hof te Landegem de reeds negende Molenfeesten door, georgani seerd door de Molenvrienden en de Kon. Harmonie Sint-Cecilia Oordegem onder promotieschap van Robert De Mulder. Aanstaande vrijdag 10 oogst is Will Tura er vanaf 21 u. te gast met zijn orkest voor een nachtbal met Vlaanderens nummer één. Toegang 300 fr. In voorverkoop 250 fr. Presentatie door Van de Ven's light and music show. Op zaterdag 11 is er de traditionele party voor de jeugd. Deze keer een heuse "Beach Party" in een unieke vakantie- sfeer eveneens in een presentatie van de reeds vermelde light show. U waant er zich alvast in een of andere exotische costa. Toegang 120 fr. In voor verkoop: 100 fr. En op zondag 12 volgt dan de traditione le "Namiddag in het Groen" voor Jan en Alleman met o.m. oude ambachten, he lidopen, bezoek aan de Fauconniermo- len en speciaal voor kinderen die er tot 12 jaar Music van James Last, optreden van de dans (en vendelgroep Vredon uit Aalst, spetterende revue met Pat Re- mue en Lilly Castel, oplaten van warme- luchtballon en genieten van varken aan 't spit. Een dag om niet te missen. Toegang amper 25 fr. waarbij uw in gangsticket recht geeft op de gratis tom bola met als hoofdprijs een kasbon van 20.000 fr. Gooi dus alvast uw toegangsti cket niet voortijdig weg. Tussen optredens in Duitsland, Frankrijk, Spanje, Zweden en zelfs Fin land in was Chuck Berry op zondag 15 juli te gast in de Keizershallen. Dat deze legende van 63 jaar die volgens John Lennon zaliger een equivalent is voor rock roll het met uitermate enthousiasme deed te Aalst, kan bezwaarlijk beweerd worden. Te 22 J5 u stapte Chuck het podium op maar was daarbij de riem om zgn gitaar mee te bevestigen vergeten. Precies één uur later hield hij zjjn optreden voor bekeken en haakte gewoon af. Een bisnummer kwam er niettegenstaande het Sve want more' niet meer. Van het goede te veel? De opkomst was alleszins duidelijk onder de verwachtingen van de OMP-ers die zich allicht de vraag zullen stellen of ze in een zo korte tijd - Bebopalula pas enkele dagen voorbij en Fats Domino drie maan den terug te Aalst - niet te veel van het goede serveerden. Bovendien in volle vakantieperiode waarbij vreemde costa's of de eigen kust, al dan niet met de frigobox, worden jl.4. ;n typisch Aalsters gebeuren werd het alleszins niet. Dat was ook niet de bedoeling. Want vermits Chuck in ons land alleen te Aalst optrad waren er heel wat bewonderaars van heinde en verre opgekomen. Opmerkelijk wel de aanwezigheid van heel wat jongeren die de glans periode van Chuck Berry slechts kennen 'van horen zeggen'. Ander zijds wel begrijpelijk want OMP had in laatste instantie jongeren voor een sterk gereduceerde prijs de kans geboden deze eens zo spette rende artiest in levende lijve te ko men beluisteren. Tralies... Geruchten verspreid pal vóór Chucks optreden over een mogelijk afgelasten van zijn optreden wegens moeilijkheden met de justitie, wa ren bovendien niet van aard om de grote massa te trekken. Een engel tje zou Chuck trouwens nooit ge weest zijn. Hij maakte dertig jaar terug reeds kennis met het gerecht wegers verkeerde kontakten met minderjarige dametjes, raakte 10 jaar terug in de nor wegens belas tingsfraude en werd zopas beticht van gebruik van drugs en pornogra fie. Sukses Het sukses dat Chuck Berry alles zins oogstte bij een duidelijk dank baar publiek werd wel getemperd door de minder goede akoestiek van de Keizershallen en de duidelijk niet standvastige geluidsversterking die het genieten van zijn songs en spel wel eens bemoeilijkten. Boven dien is Chuck duidelijk over zijn hoogtepunt heen en blijft van de vroegere legendarische figuur nog slechts een eerder flauwe schim over. In het voorprogramma toonde de Gentse 'Shakers' zich alleszins langs hun beste zijde en de begelei dingsband van Chuck. 'Supercharge' toonde zich een oer sterke formatie die Chuck de steun verleende die hij duidelijk hoogst nodig had. Na 'Tutti Frutti' en 'Take me to the river' bracht Chuck Schwung in de zaal met o.m. 'Roll over Beethoven', 'Sweet Sixteen', 'Confessin' the Blues' en uiteraard met 'Johnny B. Good'. Loopt nostalgie dood? Blijven de sixties hun attraktiviteit bewaren of loopt de nostalgie naar de rockmuziek van toen geleidelijk dood? Wordt het sukses van de eer ste Beebopalula toen het om typisch Aalsterse groepen ging nog geëven aard, ook wanneer ronkende na men worden aangetrokken voor veel geld wat hoge toegangsprijzen impliceert? Kan de ervaring en het organisatietalent van de dinami- sche OMP-ploeg opwegen tegen de konkurrentie van rockgebeurens in omliggende gemeenten zonder kleerscheuren te maken? Vragen waarover Willy Van Mosse- velde en zijn maats zich allicht reeds aan het bezinnen zijn. LH ndermaal werkt de Aalsterse unstgroep Alkuone onder leiding n Oscar Van Malder op buiten- ods tournee. Dit jaar naar la dou- France. et een 50-tal leden verzorgen ze een tiental optredens. :rste prestatie wordt geleverd te jleton in Centraal Frankrijk ten iden van Clermont Ferrand. De oep wordt er opgevangen in gast- tinnen en treedt op in een uniek 1 der met een oud kasteel als ach- rgrond. De volgende dag gaat het tordwaarts naar Valencay tussen )urs en Vierzon waar andermaal r ardt opgetreden in de schaduw n een oud kasteel, een parel van Vallei van de Loire. Alkuone rzorgt er het voorprogramma van t klank- en lichtspel 'La evolution'. Op 5 oogst wordt in de lormiddag met een gedeelte van programma opgetreden en ordt 's namiddags ae stoet 'La Re- lissance Italienne' opgeluisterd, ervolgd wordt met een trip naar !t toeristenoord bij uitstek Roca- adour, een dorpje gelegen op de flank van de rotsen dat iedere dag zowat 20.000 toeristen ontvangt. Het is daarenboven een bedevaart oord op de weg naar Lourdes en voorheen een verplichte doorgang voor al wie al dan niet te voet naar het Noordspaanse Compostela trok. Na repetities ter plekke wordt er drie dagen tereke opgetreden in het klank- en lichtspel 'Les Lumiè- res du temps'. Een neuse superpro- duktie waarvan het leeuwenaan deel wordt gedragen door Alkuone. Regisseur Martinez was trouwens te Aalst te gast op de opdracht voor te stellen en in te studeren. Van Alkuone wordt hier geen figuratie verlangd doch wel het realiseren van de essentie van het optreden. Volgen dan nog op 12 augustus het opluisteren van een cortège histori- que te Pleaux en van een andere stoet in het hartje van het Centraal Massief in Le Mont Doré. En op 14 oogst zijn de Alkuone-le- den thuis voor een welverdiende rust. Hulpbisschop Luysterman onder de toehoorders ?fv^jSit!T»DCh2,a^Z,nT0,ïm Cartate Doï?T br™htsamenwerking met het Canberra Youth Orchestra interventies die hen trouwens heel o.l.v.dingentRichard McIntyre in de overvolle Sint-Martinuskerk te Aalst een koncert op hoog niveau. Dirigent wat applaus bezorgden, van Cantate E.H. Michael Ghgs, hield zich daarbij wegens de bescheidenheid die hem siert zo veel als mogelijk op de achtergrond. De welgemeende omhelzing van de Australische beroepsdirigent en de Aalsterse priester die Kreat,es via zijn koor door niet evenaarbare inspanningen de Heer wil loven was dan ook een emotioneel hoogtepunt bij Aalst werd de kreatie voor Euro een staande ovatie van een enthousiast publiek. pa gebracht van de 'Symphony No Men rukte spontaan aan met ruikers allerhande en alle optredenden werden letterlijk en figuurlijk in de bloemen Two'van de Australische composer Carl Vine. Een 35-jarig artiest die n kist. Johan Heirman paste het standbeeld van koningin Astrid een ülieuvriendelijk groen kleed en stelde de vraag wanneer de standbeelden indelijk eens een goede opkuisbeurt krijgen (a) I if voor gehandicapten in Aalsterse bib I ohan Heirman "de. jeugdige sterse monumenten die aan enig I aker" uit de Landbouwersstraat onderhoud toe zijn. Monumenten Onder de zowat 1250 geestdriftige aanwezigen ook de kersverse hulp bisschop coadjutor Arthur Luyster man die volgend iaar Mgr. Van Pe- teghem als bisschop van Gent zal opvolgen. Een man die trouwens banden heeft met de Keizerlijke Stede want als opperaalmoezenier van het Belgisch Leger was hij des tijds betrokken bij de opleiding van priesters - cibisten in de gebouwen van de vroegere Pupillenschool. Ook zijne excellentie P.C.J. Curtus, ambassadeur van Australië, leden van de ambassades van India en Sin gapore werden na een ontvangst in de trouwzaal van het stadhuis voor gereden. Onder de aanwezigen wer den oud-ministers Ludovic Moyer- soen die Cantate Domino trouwens steeds in zijn nog jong hart draagt en Mare Galle nu aktief op Europees niveau. Schola Cantorum Cantate Domino De lof van deze Aalsterse formatie die reeds zo vaak als ambassadeur niet enkel van Aalst maar ook van Vlaanderen in vier kontinenten op trad hoeft niet meer te worden ge maakt. Dertig jaar lang zingt en reist Cantate Domino reeds door Euro pese landen plus in Amerika, Afrika en Azië. Steeds op uitnodiging om er concerten te verzorgen. Zowel in het Oosten als in het Noorden, het Zuiden en het Oosten schitterden ze con brio. In heel wat muzikale en vokale evenementen op mondiaal niveau hadden ze hun typische eigen inbreng. Uiteraard bouwden ze een zeer uit gebreid répertoire op dat door diri gent Michaël Ghijs niet alleen moest worden aangepast en aange vuld doch wegens de steeds wisse lende bezetting van de chola ook geregeld moest worden 'onderhouden' en bijgewerkt. Aalst. Het Canberra Youth Orchestra dat een bezoek brengt aan Aalst The Canberra Youth Orchestra geur en een dirigent. Hij is 'Bache- Vijf jaar terug was The Canberra l?r of Music'van de Sidney Univer- Youth Orchestra in Europa en nam er deel aan het Veertiende Muziek- jeugdfestival. De resultaten waren sity en rector aan dc Canberra School of Music. Hij treedt regelmatig op als solist, "dermate bemoedigend dat dit jaar maakte tal. van transkripties voor aan dat Festival temowerH rWloP. orkest en is dirigent van diversee aan dat Festival terug werd deelge nomen. Toen het orkest te Aalst belandde, kwam het recht uit We muzikale formaties in Australië. Voor zijn werk met het Canberra nen. Het haalde er buitengewone Youth Orchestra werd hij in 1986 de uitslagen: drie eerste prijzen. Een Canberran of the Year eerste prijs bij het jeugdorkesten, Verbroedering een eerste prijs bij de radio-orkes- Eigenlijk zou Cantate Domino twee ten en een eerste prqs voor de beste ;aar terug reeds een koncerttournee performance Het telt 73 leden en jn Australië hebben georganiseerd. ^\certeerd(^itja^ m Groot-Brit- Praktische moeilijkheden beletten Üran Zwitserland en zulks. Dit jaar werd alles wel moge- De uitwisseling en verbroedering staat nu in het teken van 200 jaar onafhankelijkheid van Australië, 30 jaar Schola Cantorum Cantate Domino en 25 jaar 25e verjaardag tanië. Nederland. Het orkest bestaat uit meisjes en jongens van jeugdige leeftijd. Mees tal zowat achttienjarigen. Studen ten van muziekkonservatoria in Au- stralië waarvan het merendeel zich v„ ,clJa„UaS bestemd naar een camerein de mu- van de onafhankelijkheid van Sin- zieKl gapore. Dirigent Richard Mclntyre Programma Hij is een veelzijdig muzikant: een Te Aalst werd de .imperia| Ve|Son solo-bassist, een leraar, een arran- - jt eerder het monument van Ko- Bgin Astrid op het Keizerlijk Plein !«ds een beurt bezorgde spitste J Overleden maandagavond toe op I d gedenkteken van Dirk Martens, De Zwarte Man" op de Grote in verband met de wereldoorlogen, met onze dynastie of met kerken en kapellen. Maar Johan had ook goed nieuws. Van kuituurschepen Gra- cienne Van Nieuwenborgh kreeg hij de bevestiging dat alles zal gedaan arkt van Aalst. Reeds lang hekelt worden om in kultureel centrum De ïhan Heirman het ondermaats on- Werf een personenlift te installeren erhoud dat de stadmonumenten te zodanig dat ook gehandicapten de {urt valt. Hij beperkte zich niet tot bibliotheek kunnen bezoeken. Dat 5t voetstuk van Dirk Mariens dat zijn immers juist mensen die met ingekapseld worden in de re- .hun tijd woekeren en aan wie tot I touratie van het belfort, oudste hiertoe heel wat leesgenot is voor- «epenhuis der Nederlanden, bijgegaan. De nodige kredieten °ch toonde een eigenaardige pê- voor de installatie van dergelijke lift ■mcle. Geen famihehistorie doch zouden in de begroting opgenomen en presentatie van een reeks Aal- worden. Aalst. Johan Heirman die zijn aktie verder zet (a) Mass' van Joseph Haydn gebracht, de 'Missa in Augustiis'. Een monu ment in klassieke stijl. Haydn was Kapelmeister bij de nobele familie Esterhazy te Eisenstadt. De Nelson Mass is de derde in de reeks van 13 mensen die Haydn komponeerde. De benaming 'Nelson' refereert naar de slag bij Aboekir waar admi raal Horatio Neloson zegevierde. Deze mis is zowel de fijnste als de krachtigste die Haydn ooit kompo neerde. Het indrukwekkend 'Dona nobis pacem' a capella gebracht en besloten, zonder enige verlaging van de totaliteit, door het orkest was inderdaad adembenemend. Als solisten traden op, allen gespro ten uit Cantate Domino, de sopraan Diane Verdoodt en haar echtge noot tenor Ludwig Van Gijsegem, de alten Ivan Asselman en Bart De Kegel en de bas Mare Meersman. Alles feilloos en gevoelsvol in hun een werk schreef dat ook de meest modernistisch ingestelde meloma- nen in dc ban moest brengen. Een hoge graad aan techniciteit, archi- moeilijke partituren onder meer voor de perkussie-instrumenten ge waagde harmonische effekten en voortdurende variaties qua tempo en tonaliteit maken dit werk tot een belevenis die men niet alleen onder gaat doch die blijft nazinderen. De ze Symphony werd trouwens ge- komponeerd voor de Australische Radio ter gelegenheid van het 200- jarig bestaan van Australië in zijn huidige vorm. Invloeden van Bela Bartok, Igor Strawinsky en Claude Debussy al terneren er met de gloednieuwe ideeën van Carl Vine. Op de koncertreis brengt Cantate Domino dan als kreatie voor vreem de landen het indrukwekkend 'Te Deum' van stadsgenoot Kristiaan Van Ingelgem dat eerder te Aalst in de Sint-Martinuskerk een een we reldpremière met glans beleefde. The Chicester Psalms Na het klassieke van Haydn en het eigentijdse van Vine brachten Can tate Domino en The Canberra Youth Orchestra de 'Chicester Psalms( van Leonard Bernstein. Gebaseerd op Hebreeuwse teksten is dit driedelig werk dat bestemd was voor de katedraal van Chicester een oorstrelend werk dat door zijn verscheidenheid blijft boeien en zich baseert op het universeel the ma van vrede en eenheid. Naar Australië Op 1 augustus vertrok Cantate Domino voor een drieweekse kon certreis naar India, Singapore en Australia met optredens in Bom bay, Dehli, Singapore, Melbourne en Sydney. Ze brengen er o.m. het Te Deum van Kristiaan Van Ingel gem. LH

De Voorpost | 1990 | | pagina 13