De Tour de France was voor mij geen romance... of wel en wee van Hendrik Redant in het tourpeloton Profs: Snelle Johan Museeuw Criterium te Aalst Nieuwelingen: Luk De Gent voor eigen publiek Juniores: Peter Vettenburg domineert volledig de race X 28 - 3.8.1990 - De Voorpost Na de tour 90 vonden wij het een goed idee om even Hendrik Redant aan de praat te krijgen over zijn tourervaringen. Even voorstellen indien nodig: tweemaal winnaar Kuurne-Brus- sel-Kuurne, winnaar van de ronde van de l'Oise, woonachtig te Denderwindeke en afkomstig van Denderhoutem; reeds eenmaal in de Giro met een bescheiden ploeg en nu op 28-jarige leeftijd voor het eerst als deelnemer binnen een sterke ploeg aan het grote rondewerk. Eerste tourweek: eerste ploegzege, tegenwind en diefstal... Als beroepsrenner wenst iedereen wel eens deel te nemen aan de Ronde van Frankrijk, zodoende was de selektie bin nen de Lotto-ploeg reeds een grote vol doening voor mij. Verrassend kwam dit echter niet over want ik had een goed voorseizoen achter de rug en had in het Belgisch Kampioenschap, stevig in dienst gereden van Claudy Criquielion. Toch begon het allemaal niet zo bijster chrono En toen kwamen de bergen. Als niet goed klimmer ervaar je dat als onprettig nieuws, voor mij zijn er drie verschrik kelijke dingen bij het beklimmen van een col. Er is vooreerst het bordje "L'Alpe d'Huez 13 km", verschrikkelijk! Ten tweede komt er een moment waar bij men ongenadig achtergelaten wordt door de betere klimmers en tertio is er het waarnemen van de top. Je ziet waar ie ligt, dat verlossende einde, al die aan. Vooral zo'n bergrit waarbij na tien kilometer de Aubisque op het program ma stond maakte me bang. Wanneer je op de kam van deze Pyreneeënreus reeds in de achtergrond verdwijnt, kan de achterstand op de eerste aanzienlijk oplopen. Toen kwam de ritaankomst in Bordeaux in zicht. Daar had ik gerekend om tot de kanshebbers te behoren voor de ritzege. Tweehonderd kilometer rij den "op een biljart" is echt iets voor mij. Geplaagd door diarree (ook De Clercq, Criq en Verschueren hadden er last van), kon ik mijn kansen niet verdedi gen. Dan volgde nog een loodzware tijd rit maar het lichamelijk ongemak was gelukkig verdwenen. Zondag kwam dan de bekroning. Alle Lotto's hadden Parijs gehaald, en we loodsten (lees Redant en vooral Peter De Clercq) Johan Museeuw- naar een tweede ritzege. Onze sponsor Superclub, hoofdsponsor en de Lotto- bonzen konden stralen. Het zat er dus op. Wij vroegen nog naar de mening van Hendrik inzake enkele renners en fei ten: Greg Lemond: de beste, de sterkste, steeds groot rijdend, steeds vooraan in het peleton, rijdt zelfs al eens een gaatje dicht... Eric Breukink: zeer goede Tour gereden; heeft er zich nu door de Giro niet te rijden goed op voorbereid, jam mer kende hij een slechte dag, had beter verdiend. Claudio Chiapucci: de revela tie, niet zomaar toevallig lang vooraan in de strijd na de cadeau-vlucht (enkel PDM reed maar liet het toen afweten bij oaan steun). Raul Alcala: verba zende tijdrijder geworden maar zwak in de bergen... Charly Mottet: grote ontgoo cheling verdwijn voor mij zelf in de achtergrond tijdens de bergritten (idem Jean-Francois Bernard). Opgave Fignon: verantwoord, als het echt niet gaat maak je je best niet belachelijk; je wordt con stant uitgelachen langs de weg... Goede en minder goede klimmers: de goeie (bv. Marino Lejaretta, Pedro Delgado..) vind je achteraan in de groep aan de voet; ik nestel mij vooraan en zak dan stilaan weg maar verlies dan niet zoveel tijd op de favorieten. Wij zijn nerveus, de echte klimmer niet. Toen ik in aller laatste positie zat en Lejaretta net voor mij, werd hij onbegrijpelijk maar waar nog ritwinnaar na een klim van vier km. Het mooie Frankrijk: niet gezien. Het etenszakje: kleine busjes frisdrank, re pen chocolade met noten, halve brood jes met zoetigheid, met banaan, drink bussen.. Bij kortere ritten meer vloei baar voedsel. Criq probeerde de laatste tourweek iets revolutionair uit. Een kleine hoeveelheid vloeibaar voedsel verving het gezeul met de etenszak. Met het eten van andere dingen zou braken wel onvermijdelijk zijn geweest. De Tour: formidabel om het meegemaakt te hebben; voor mij was dit sportevene ment grensverleggend en heb beter ont dekt wie ik was. Goed zo Hendrik. Ik wist wel reeds dat je een toffe en sterke knul bent. Neem dat maar van me aan. GDT Wielrennen. Terug van de Tour zonder kleerscheuren. Vrouwlief kan tevreden zijn (jmh) Wielrennen. Hendrik Redant (da) goed voor mij. In de proloog te Futuro- scope kreeg ik af te rekenen met een enorme tegenwind en ook de benen wilden niet mee. Tevens werden wij in ons hotel bestolen. Toen Peter De Clercq naar het hotel terugkeerde om een paar sokken voor Museeuw mee te brengen werd de dief betrapt. Nadien bleek het de baas van het hotel himself te zijn. Dit was toch wel een zeer macabere ontdek king voor ons. Nu we toch in die hotel- wereld zitten wou Hendrik ook nog kwijt dat het een fabeltje is te denken dat grote ploegen, met een mogelijke Tour winnaar in de rangen, hotelfaciliteiten zouden krijgen. Hierin wordt naar een absoluut evenwicht gestreefd. Verder verliep alles op wieltjes met mij en de ploeg. Er was de schitterende zege op de Mont-Saint-Michel. De rivaliteit die er bestaat tussen de LOtto's en de Panaso- nics was in ons voordeel beslecht. Mijn conditie was goed maar toch keek ik angstig naar de Alpen op. De tweede Tourweek: race tegen de mensen, maar... dat einde komt maar niet dichterbij. Verschrikkelijk en nog eens verschrikkelijk. L' Alpe d'Huez heb ik constant met een 39x20 opgereden. Voor ons was het alleszins de bedoeling om het einde van de rit te halen. Zo dienden we Criq en Bruyneel te omrin gen en verder werd er al eens gewacht op de ploegmakkers. We wilden met z'n allen die Alpen over, en het lukte. En die lichamelijke pijn is toch wel groot. Ik voel eerst die druk in de benen maar die pijn is eigenlijk niet specifiek te situe ren. Daarna begint de geestelijke belas ting. Die overgangsritten tussen de Alpen en de Pyreneeën zouden voor de nodige herademing zorgen maar niets was min der waar. Daar werd de Tour dit jaar beslecht. Pensee en Chiapucci dienden daar door de mogelijke tourwinnaars bijgebeend te worden. Zo werd het weer opboksen tegen de chrono. Derde tourweek: ziek Of het allemaal niet genoeg was geweest kondigde zich een nieuwe bergketen De eerste afwachtingskoers op het grote 55ste Internationaal Criterium te Aalst was meteen een schot in de roos. Negen tien renners waren bereid het beste van zichzelf te geven en daarvoor waren alle omstandigheden erg gunstig. De korte rondjes van om en bij de 2 km werden veelvuldig afgehaspeld in drie minuten. De eerste smaakmakers waren Luk De Gent, de later winnaar, Bart Jansegers en Dennis De Martelaere. Zo bleef de wedstrijd geanimeerd van begin tot einde met een man die nooit wegwas uit de spits: Luk De Gent. De Mijlbeeknaar kreeg wel half wedstrijd een andere kompaan in de wielen. Hans Lievens maakte vooraan zijn opwachting. Jurgen Van Den Brempt en Kris Van Der Steen wisten zich nog bij De Gent, Jansegers en Lievens te nestelen en dit vijftal was geen partij voor de achtervolgers. De Gent zou het ruim halen van Jurgen Van Den Brempt, Bart Jansegers, Hans Lievens en Kris Van Den Steen. Vijfentwintig juniores kozen te Aalst het hazepad. Onder hen was alvast Hasselte naar Philip Bellemans een opvallend persoon. Vijfentwintig overwinningen behaalde deze neo-junior bij de nieuwe lingen. Zoals het een junior-wedstrijd past, werd er taktischer gereden. De afstand van 50 km werd oordeelkundig afgemaald. Wat wel opviel in die eerst rondjes was het bedrijvige werk van Peter Vettenburg die op zijn laatste wiel tjes reed bij de juniores. Hij wou er duidelijk in eigen streek nog iets van bakken. Eric De Groot en Jannic Roe- landt gingen in zijn spoort mee. In de zvende van de vijfentwintig af te leggen ronden drukte Peter Vettenburg nadruk kelijk zijn stempel op de wedstrijd. Hij ging er alleen vandoor en kreeg het gezelschap van enkel Bart Van Impe en Steve Van Vreckem. Na enkele wissels in de spits van de wedstrijd, waar Vetten burg nooit weg was, werd laatsgenoem- de afgescheiden eindwinnaar overver- diend. Wielrennen. Luk De Gent won het nieuwelingencriterium in Aalst (da) w Wielrennen. Peter Vettenburg uit Aai- Wielrennen. Na een pechdag kwam Nesten me deze tekening overhandigenzegt Hendrik Redant. 'Dat vond ik fijn van cr"enum 'oorjuniores m hem', (jmh) Ook het wegcriterium bij de profs was van aardige makelij. Wat kritikasters ook mogen beweren. Zij die spreken van een lome bedoening, enkel rijden voor het geld, hebben duidelijk gemakkelijke kommentaren in de mond genomen. Als je ziet dat reeds in de eerste ronde renners als Criquielon, Bugno en Clarcq hun neus aan het venster komen steken kan men enkel van animatie spreken. En een show zal een criterium nu een maal altijd blijven. Antwerpenaar Brian Holm, de Deense kampioen, wist me voor de aanvang te vertellen dat hij er zin in had. De "Antwerpenaar" was wel minder gelukkig toen hij vernam dat vijftig rondjes dienden gedraaid te wor den om honderd kilometer af te leggen. Veel bochten nemen dus Toch bleef de snelheid relatief gezien zeer hoog. Al weer een bewijs dat er niet zo loom gefietst werd als anderen plachten te beweren. De meeste rondjes werden afgemaald op twee minuten en veertig jl seconden. Het werd weliswaar een echte Lotto-Sigma Historstrijd. Etienne De Wilde diende zijn ploegmakkers in het gareel te jagen om het Lotto-blok te ontmantelen. Er was Johan Museeuw, een bedrijvige Peter de Clercq en Johan Bruyneel en in de slotfase kwam Hen-; drik Redant in de spits van de wedstrijd De stoere Redant ging er alleen vandoor. Zo was de Lotto-supprematie duidelijk merkbaar. Toen alles vooraan samen liep was het werk voor Johan Musseeuw bijna geklaard. Als een speer vloog ie alweer op de eindstreep af. Niemand kon hem, net als op de Champs-Eiysees de pas afsnijden. Mooi stukje ploegwerk toch van Lotto die met Hendrik Redant een bliksemafleider lanceerde. Aalst kreeg meteen een mooie naam op zijn rijk gevulde palmares bij.

De Voorpost | 1990 | | pagina 28