Ros Beiaard steigert uit vervuilde Dender Tentoonstelling vol kontrasten Bulgaarse zang-, muziek- en volksdansgroep bui-ten-ge-woon Wonderbare kruiden in Herdersems Denderland Zeventiende bloementapijt te Moorsel 2 - 3.8.1990 - De Voorpost Aalst. Pikkeling. Ros Beiaardommegang regisseur Franky Hervent doopte het bloementapijt (foto Guy) Het verleden vrijdag door vlytige handen gespreide bloementapijt aan dx Gudulakapel te Moorsel was reeds het zeventiende in de reeks. De eerste vier jaar, want men is dit jaar aan de 21e editie van de Pikkeling van de Faluintjesstreek toe, was dit immers nog niet het geval. Moorsel werd uitverkoren als jaarlijkse plaats voor het bloementapijt wegens zijn repu tatie als bloemengemeente. Ilse Uyttersprot nam, in navolging van haar betreurde vader, de leiding van de uitvoering van de plannen van land- en tuinbouwarchitect, tevens de nieuwe voorzitter van de V.V.V. Paul Stock man. Eerdere realisaties toonden oogsttaferelen, gastronomische speciali teiten of verwijzingen naar de regionale folklore. Dit jaar werd aange knoopt bij het Ros Beiaardgebeuren van Dendermonde. Duidelijk is daarbij gebleken dat "die van Aalst lang niet zo kwaad zijn" als het Ros Beiaardlied laat uitschijnen. De Jongste stoet te Dendermonde kreeg inderdaad door de tribulaties van Aalsterse intervenianten supplementai re propaganda toebedeeld. Steigerend paard Het motief van het huidige bloe mentapijt is dat van de Dender- mondse Ros Beiaardstoet. Een uit een waterpartij, in casu de vervuilde Dender, steigerend ros. Vanzelf sprekend werd het stadhuis van Dendermonde er voor de gelegen heid uit weggelaten. Het werd ech ter niet vervangen door het wapen schild van Aalst vermits het stads bestuur zich heeft beperkt tot het verlenen van enkel logistieke steun en politietussenkomsten. Kleurensymfonie Op een hellend vlak gevleid biedt het bloementapijt een heuse kleu rensymfonie in een vloeiend ovalen kader. Liefst 15.000 gerbera's, 8.000 anjers en niet te tellen duizenden rozen zijn er in verwerkt in een kleu rengamma van rood, roos, wit en groen. Het paard zelf is in rood. "Als we het veertien dagen laten liggen wordt het Ros wel ros" stelde Paul Stockman. De bloemen komen van bloemen veiling Flora. De nieuwe direkteur De Kerpel liet vrijdagmorgen nog een hele vrachtwagen vol "door- draaibloemen" aanrukken. Ook heel wat bloemen uit Kontich be reikten via een veilingbeheerder Moorsel en wat nog nodig was werd dan maar gewoon gesneden bij Moorselse bloemisten. Sommige ja ren, asl de bloemen zeer duur en dan ook door de VW onbetaalbaar waren, moest men kunst- en vlieg werk verrichten om een tapijt dat aanvankelijk amper 4 bij 4 m groot was doch intussen meer dan ver dubbelde in oppervlakte, te realise ren. Dit jaar mocht elke aanbreng van stro achterwege blijven, wel kwam er een afboordsel groen maar dat was dan ook noodzakelijk als kader. Vier Heemskinderen Op het steigerend paard figureren uiteraard de vier Heemskinderen Ritsaert, Writsaert, Adelaert en Reynout. Het lag in de bedoeling dat de Dendermondse burgemees ter met de vier Heemskinderen zou aanwezig zijn bij de openstelling van dit bloementapijt. Bqide steden zijn immers buren en de onderlinge relaties liggen zeer goed. Maar de burgemeester moest zich in laatste instantie wegens ambstbezigheden laten verontschuldigen en Gert, Stijn, Stefaan en Toon Veldeman kwamen net iets te laat te Dender monde terug uit een kampperiode om nog tijdig te Moorsel te geraken. Op post was wel Franky Hervent, de dynamische sekretaris van de Den dermondse VW en de regisseur van de jongste Ros Beiaardstoet. Visjes in de Dender Een andere Dendermondenaar, minister Jan Lenssens, beloofde ja ren terug reeds zich te willen inzet ten opdat in de Dender weer vissen zouden kunnen zwemmen. Het paard dat in het bloementapijt uit een waterpartij die de Dender sym boliseert steigert wegens de vervui ling kreeg enige genoegdoening bij de plechtige opening verleden vrij dag. In plaats van het gebruikelijke aanbrengen van de laatste bloemp jes door prominenten werd nu ge opteerd voor een symbolische daad. Jan Van den Broeck en Alfons Cal- lebaut reikten aan burgemeester Anny De Macht en VW-sekretaris Hervent inderdaad een bokaal met visjes aan die keurig in het water werden gegoten. "Moesten die van Geeraardsbergen erbij zijn geweest, ze hadden de bokaaltjes wellicht uitgedronken" schertste Paul Stockman. Bussen De plechtigheid werd opgeluisterd door de fanfare van Meldert-Moor- sel en ook de promobus van Aalst was ter plekke. Een uit de toon val lend vehikel waarmee promotie wordt gevoerd door de komende jaarbeurs doch dat alleszins aan eni ge aanpassing toe is in zoverre der gelijke presentie op een folklori stisch feest gewenst moge zijn. Van een andere bus, deze die de Bul gaarse groep Kremiskovska Mla- dost die reeas de dinsdag tevoren de heimat verlaten had, was op vrijdag in de Faluintjes nog geen spoor te bekennen. Alleszins symboliseert dit bloementapijt de vaste wil van Aalst en Dendermonde om zich verder te blijven inzetten voor een zuivere Dender. Twee groepen op de Pikkeling wa ren absoluut out-standing. Het Jachthoornensemble' 'Pro Arte' dat pas terug is van een tour nee in Taiwan. Het bracht een over zicht van de jachtmuziek door de eeuwen heen op wereldniveau. Be staande uit solisten van het Belgisch Nationaal Orkest die tevens leraars zijn aan koninklijke conservatoria werd het een artistieke prestatie op professioneel vlak gebracht door specialisten. Voor melomanen een buitenkansje om zulks te mogen aanhoren. Het vloeiend samenspel van twee hoorns, een trompet en een bazuin in alle mogelijke ritmen en arrangementen was een boeiend evenement. Wel was de plaats van het gebeuren minder geschikt we gens het lawaai van stampende ma chines en rijdende traktoren. Maar wie er oren voor had genoot optimaal. opl Me eer populair want ook visueel een reeks hoogstandjes werd het optre den van de Bulgaarse volksdans-, muziek- en zanggroep 'Kremiskovs ka Mladost'. Een formatie die aan leunt bij een staalreus vergelijkbaar bij ons met Sidmar. In deze Bul gaarse firma werken 25.000 perso neelsleden en de kunstgroep is een emanatie van de kulturele afdeling van deze firma. De groep gaf reeds 550 koncerten voor samen meer dan een miljoen toeschouwers. In binnen- en buitenland en ook vaak voor de televisie. De groep haalde opmerkelijke onderscheidingen in i diverse tornooien. Tot de troeven van deze groep be- j horen o.m. de dynamiek, de zuivere schoonheid, de afwisseling en de kreativiteit. Er werden daarenbo ven dansen en liederen gebracht uit de diverse landstreken van Bulgari je. Het optreden kenmerkte zich op de Pikkeling door uiterste verfijnd heid, akrobatische lenigheid, prachtige folkloristische kledij aan gepast aan de diverse dansen en viriliteit van de mannelijke leden die ons aan huzarendansen deden denken. De begeleiding gebeurde via 2 ac cordeons, 1 Bulgaarse klarinet met nasale klank, 1 trompet en 1 slagwer ker. Het sukses dat ze bij hun diver se optredens oogstten was enorm. Men kon het hen inderdaad niet aanzien dat ze dagen lang gereisd hadden in een gammele bus en pas na middernacht na tribulaties aller hande in een bed bij de paters van Sint-Job waren geraakt. LH Traditioneel wordt de Pikkeling in geleid met een wandeling. Vroeger was voorzitter Lambert Van de Sijpe daarbij de aangewezen man. Nu is dat Herdersemmenaar Jan Steenhaut die een heus kruiden- kenner en -liefhebber is. Hij gaf trouwens enkele jaren terug reeds een brochure uit over deze materie. Het Denderland dat de hoeve van Lierde-Dooms scheidt van de Den der is een uiterst rijk gebied wat betreft de flora. Dat het aantal kandidaten dat zich aanmeldde voor deze wandeling slechts enkele tientallen bedroeg, is wellicht te wijten aan het stikhete weer en aan de waarschuwingen in verband met de ozonlaag. U kan alleszins deze wandeling hervatten langs volgende weg. Van aan de Pik- kelinghoeve bij de firma Gilbos loopt een weg door velden en wei den naar de slingerende Hamme- straat. U volgt de weinig aromati sche beek en aan de vroegere mané ge gaat U naar de oever van de Dender. Bij warm weer kan een neusknijper wel goede dienst ver richten. Als U de weg vervolgt komt U weer aan de Ilammestraat en via de H. Hartkapel op uw vertrek plaats. Jan Steenhaut wist heel wat te ver tellen over de vele kruiden en ande re planten die men er aantreft. Hij had het o.m. over de bereklauw die de libido een steuntje geeft, de ak- kerpaardestaart tegen rheuma en nierkwalen, de kamille die de spijs vertering bevordert, de speerwortel 1 goed tegen spierpijnen, de brandne tel die bloedzuiverend werkt, de weegbree waarvan men beste thee maakt en meldekruid en paarde bloem die kunnen instaan voor een heuse meisla. Uiteraard ook over het boerenwormkruid dat, verwerkt in pannekoeken, te genieten is op de Pikkeling als Herdersemse spe cialiteit. Voor nadere détails over de gebruiksaanwijzing van de vele krulden verwijzen we graag naar de reeds vermelde brochure. De VW De Faluintjesstreek wil ook aan de plaatselijke artiesten, professionelen of amateurs, de kans bieden tot kontakt met een ruim publiek. In het verleden opteerde ze reeds voor diverse formules die alle voor- en nadelen impliceerden. Iedereen aan bod laten komen, is demokratisch doch verlaagt het peil van de tentoonstelling. Zelf een se- lektie maken sluit allicht gegadig den uit. Eens probeerde men het met de werken op te splitsen in twee kategorieën doch dat experiment bleef een eendagsgebeuren. Te Herdersem werd geopteerd voor twee plaatselijke kunstenaars: Ro land Monteyne en Patrick Bruy- landt. Twee antipoden op vele vlak ken. Op de keurig opgefriste boer derij kon men zowel binnen als bui ten, kennis maken met kunstwerken van niveau. Hoeve Dooms De Hoeve Dooms, die ook luistert naar de poëtische benaming "Hof ter Dromen" is een nog levende boerderij. De koeien grazen er nog in de weiden en als gemengd melk vee-akkerbouwbedrijf worden er nog rechtstreeks aan de verbruiker de door boerin Jeanine bereide bo ter, kaas, karnemelk en eieren ver kocht. Ook aardappelen direkt uit het veld. Een hoeve gebouwd in 1772 waar nu reeds de vijfde genera tie "Dooms" aktief is. Kontrasten In haar openingstoespraak stelde burgemeester Anny De Maght bei de kunstenaars in kontrast. De vol umineuze bronzen van Roland Monteyne met bolronde accessoi res en raadselachtige uitsteeksels allerhande die de fantasie van de kijker vrije teugel laten. Op onze vraag aan Monteyne naar de juiste bedoelingen van zijn werken, bleef hij liever het antwoord schuldig. "Iedereen zoekt er in wat zijn ver beelding hem bezorgt". Anderzijds de met uiterst precisie uitgewerkte RTL-Veromque zal het komende winter seizoen heel wat aandacht besteden aan hel Nederlandstalig drama. Zo start op 17 september een serie "Goede tijden, slechte tijden die elke dag wordt uitgezonden. RTL-Veronique heeft zich in het vooruit zicht van het Europees landenkampioen- schap voetbal waarvan de finale in 1992 in Zweden wordt gespeeld, de rechten voorbe houden voor de kwalifikatiewedstrijden Malta-Nederland en Portugal-Nederland. In februari van dit jaar reizen volgens de Europese Luctvaartvereniging 164.593 passagiers van Zavenlem naar een aantal Europese bestemmingen op lijndiensten. Het merendeel vloog naar Groot-Brittan- nie, West-Duitsland en Frankrijk. potloodtekeningen en schilderijen van Patrick Bruylandt die precies meedeelt wat hij bedoelt en dat met een door 8 jaar lange geschooldheid op de Aalsterse Akademie verwor ven metier. Zowel oogsttaferelen als winterlandschappen, stillevens en fel gelijkende portretten, ho- plochtingen en boerentaferelen en noem maar op. Burgemeester De Maght zag nog heel wat andere kon trasten: de kunstenaar met interna tionale bekendheid Monteyne en de plaatselijke talentvolle amateur Patrick Bruylandt, beroepsmatig te werkgesteld bij de NMBS. De uit Lauwe naar Herdersem geïmpor teerde Monteyne en de naar Aalst geëmigreerde doch aan Herdersem verknocht blijvende Bruylandt. De minder jonge Westvlaming tegen over de jonge Oostvlaming. Een ex po die door haar dualiteit interes sant is voor Jan en Alleman. Café-chantant Tot een heus massaal meegezongen café-chantant kwam het vrijdag avond niet. af en toe een regenbui tje dreef de vele aanwezigen onder schuilhoeken, de bulgaarse volks zang-, dans- en muziekgroep was nog niet ter plekke en de Ierse groep "Our Choice" bracht wel prachtige Ierse folkmuziek op ac cordeon, spaanse gitaar als bas en een soort instrument dat het mid den hield tussen gitaar en mandoli ne doch was duidelijk niet de ge schikte groep om mensen tot mee zingen te brengen. Daartoe is een accordeonist of kleine formatie die gekende liederen brengt noodzake- Aalst. Patrick Bruylandt expozeerde zijn schilderijen tijdens de Pikkeling (foto Guy) Aalst. Pikkeling. Roland Monteyne hij een van zijn werken (foto Guy)

De Voorpost | 1990 | | pagina 2