Naar een valabel Faluintjesmuseum i Oogsten als in de tijd van toen t Pikkeling haalt Europa! - #11 De Voorpost - 3.8.1990 - 3 Aalst. Pikkeling. De vierslag bij het vlegeldorsen hier gedemonstreerd door de specialisten in het vak (foto Guy) j»j Aalst. Pikkeling. Zo ging het er vroeger aan toeer werd gegeten op het veld (foto Guy) De Hoeve van Lierde, het „Hof ter Dromen" waar de familie Doorns reeds aan haar zesde generatie toe is, is een geschikte plaats om te oogsten zoals in de tijd van toen. Ze is inderdaad nog steeds een levende hoeve een gemengd melkvee-ak- rerbouwbedrijf waar men de vruch ten des velds nog steeds kan kopen echtstreeks van de hoeve naar de verbruiker. Boter, kaas, karnemelk; aardappelen en eieren komen di- rekt naar de konsumptie toe. Een boerin Jeanine is daarenboven ge kend voor haar smakelijke kaa staarten. Bezoekers van de Pikke ling komen op deze hoeve niet in een soort gespecialiseerd bedrijf dat met de ecnte boerestiel maar weinig meer te maken heeft doch worden er gekonfronteerd met het boereleven van elke dag. Dat de grote weide, die nu de feest- weide werd, grenst aan de eigen ak ker zelf was voor de organisatoren een pluspunt. Van op de feestweide had men zicht- en hoorbaar kontakt met de veldaktiviteiten. Pikken als in de tijd van toen, zowel van gerst, rogge als tarwe was goed voor me nig amateur-fotograaf of grafisch kunstenaar want de beelden die er geschoten werden grepen terug Aalst. Pikkeling. Ook minister Van den Brande en de ambassadeur van Bulgarije brachten een bezoek aan de Pikkeling De laatste Pikkelingsdag was gekenmerkt door twee gebeurtenissen: de oogstmis in openlucht en het bezoek van minister Van Den Brande. Voor de oogstmis kwamen een paar honderd gelovigen naar de feestweide. Het werd een merkwaardige koncelebratie met pastoor Herman Bosteels, rektor Paul Van Looy s.j. en de uit Herdersem afkomstige diaken Francois Hutsebaut. Het Koninklijk Gemengd Parochiaal Zangkoor zette met een aantal oogstliederen zgn beste beentje voor en de gelovigen lieten zich voor de samenzang niet pramen. Motto van de eucharistieviering was 'Ik trek het me aan. Gods droom over de Schepping'. Pastoor Bosteels noemde de mens de medewerker aan Gods Schep ping. De mens die de Schepping van God verder wil voltooien. In zijn homilie parafraseerde pa stoor Bosteels de parabel van de zaaier. Volgens hem zou deze ge lijkenis beter 'de parabel van de zaaigrond' genoemd worden. Het aangereikte zaad is zeer goed doch de bodem die het moet ontvangen en laten gedijen is vaak van minder goed allooi. De offerandegang werd een kleur rijk geval waarbij zelfs de tweeling Lambrecht, amper een goede twee jaar, zijn part volbracht. Minister Van Den Brande Wegens besprekingen over visa voor de Bulgaren kwamen de orga nisatoren niet alleen in kontakt met de Bulgaarse ambassade en konsu- laat doch met de minister van ar beid Van Den Brande. Van op een boerenkar met driespan sprak de minister de menigte toe en ontdekte heel wat vergelijkbare ei genschappen en evenementen tus sen Mechelen en Aalst. Maar vooral belangrijk was het feit dat hij beloofde een steuntje te zul len verlenen om twee wensen van de Faluintjesmensen in vervulling te zien gaan. Hij wil helpen om tegen de 25e Pik keling een Faluintjesstreekmuseum te realiseren. En bovendien wil hij ertoe bijdragen de Pikkeling die hij belangrijk stelde op nationaal vlak ook op Europees niveau aan bod te zien komen. Deze beloften vielen alleszins in goede aarde. De Falui- nen zullen dan ook nauwkeurig toe kijken op de effektiviteit van deze beloften. LH naar een reeds ver voorbij schijnend verleden. Machinepark Naast het manueel pikken, binden en stuiken van het koren en het laden van de oogstkar waarbij het driespan De Croes uiteraard de blikvanger was kon ook een zeer uitgebreid machinepark, al dan niet in werking, worden meegemaakt. Chronologisch opgebouwd kon U de diverse machines die bij de oogst te pas kwamen meemaken. De stil staande waarbij de paardenmanège de blikvanger werd. Een sterk boe- reros dat rondjes draait om de ma nége toe te laten het graan te ver werken. Maar verder de pinmolen, de mobiele machines waren dan verder de aflegger, de pikbinder en de huidige mobiele dorsmachine. Bovendien zag men er een nooit beleefde diversiteit van traktoren van allerhande afkomst, makelij en formaat. Een duidelijke rekon- struktie van het manueel en machi naal oogstgebeuren. L.H. jalst. Pikkeling. De schoven zijn klaar, het graan kan nu gestuit worden (foto Aalst. Pikkeling. De pik in de aanslag, zoals het vroeger was (foto Guy) Pikkeling. De ovenkoeken zijn gebakken, het smullen kan beginnen (foto Aalst. Pikkeling. Na het manueel pikken, kwam deze machine om het werk te vergemakkelijken (foto Guy)

De Voorpost | 1990 | | pagina 3