41 Een feest met koncerten en dansvoorstellingen T .Festival mn VlaanDeim Festivalster 1990: Jos Van Immerseel "Nordic Lights - Nordic Music' I T* I V*' "Expecting Mozart" Festival van Vlaanderen Internationaal 1990 (II) De grote tema's -vjf. in w-, 10-10.8.1990 - De Voorpost INTKRNATIONAAl. In het verleden was er in het Festival steeds veel aandacht voor grote orkesten, liefst zo beroemd mogelijk. "Festival van Vlaanderen: trefpunt van Europese Simfonieorkesten" is jarenlang een slogan geweest binnen de programmatie. Dit jaar wordt dit de "Week van de wereldorkesten". Dit tema wordt ingebed in de "Koningsfeesten" van 6 tot 13 september, en het opent tevens het Festivalseizoen te Brussel én te Gent, de twee steden waar deze wereldorkesten optreden. In deze programmatie treffen we geen enkel Belgisch orkest aan. De reden? Jan Briers jr.: "Wjj zijn van oordeel dat de eigen ensembles ruimschoots in het Festival aan bod komen en we kunnen met een gerust geweten een blijvende groei van haar aandeel in onze programmatie vaststellen". Wie komt er dan wel? Van de zes koncerten zijn er twee te Gent in de Bijloke-abdij voorzien: het Kirov Opera and Ballet Theatre Orchestra vertolkt o.l.v. Valery Gergiev het 2de pianoconcerto van ProkoQev (solist Alexander Toradze) en de 4de symfonie van Sjostakovitsj (06.09); het Cleveland Symphony Orchestra speelt o.l.v. Christoph von Dohnanyi het "Concerto voor piano, opus 42" van Schönberg en de 7de simfonie van Bruckner (07.09). Vier koncerten in het Paleis voor Schone Kunsten: o.l.v. Riccardo Chailly speelt het Koninklijk Concertgebouworkest Amsterdam de ouverture "Sé- miramide" van Rossini, "Rendering" van Schubert/Berio en de 4de simfo nie van Brahms (07.09); het Cleveland Symphony Orchestra speelt onder von Dohnanyi Beethovens "Grosse Fuge in Bes, op. 133", Lutoslawski's "Konzert für Orchester" en Beethovens zevende (08.09); het San Franci sco Symphony Orchestra voert o.l.v. Herbert Blomstedt de 32ste simfonie van Mozart, het simfonisch gedicht "Tod und Verklarung" van Strauss en de 4de simfonie van Nielsen uit (11.09); en deze serie wordt besloten door het Orkest van Parijs o.l.v. Semyon Bychkov met de ouverture "Carnaval Romain, op. 9" van Berlioz, 'Timbre, Espace, Mouvement" van Dutilleux en de 3de van Beethoven (12.09). Tijdens deze "Week van de Wereldorkesten" worden tussen Gent Sint-Pie- ters en Brussel-Centraal drie speciale Festivaltreinen ingelegd, waarin bij sfeervolle muziek een drankje wordt geserveerd; de prijs HT bedraagt 200 Bf, gekoppeld aan voorbehouden plaatsen in de koncertzaal. Gratis parkeerplaats is voorzien aan het Gentse station. Belangstellenden die uit Riccardo Chailly dirigeert het Con- andere stations vertrekken, genieten van het evenemententarief om zich certgebouworkest op 7 september te naar de Festivaltreinen te begeven. Brussel Nadat reeds eerder France Spring- uel, Patrick Peire, Philippe Herre- weghe en Sigiswald Kuijken tot FW-laureaat werden uitgeroepen is het dit jaar de beurt aan Jos Van Immerseel. Wie is hij? Jos Van Immerseel werd geboren te Antwerpen in 1945. Hij begon op 10-jarige leeftijd piano te spelen en zes jaar later behaalde hij o.l.v. Eu- geen Traey, de Eerste Prijs Piano aan het Koninklijk Vlaams Muziek conservatorium te Antwerpen. Aan hetzelfde instituut genoot hij een veelzijdige vorming: piano, orgel, klavecimbel, kamermuziek, teorie, analyse, orkest- en koordirektie, zang, kompositie, enz. De studie van de drie toetsinstru menten sloot hij af met een Eerste Prijs: na piano (1963) volgden orgel (1967, Flor Peeters) en klavecimbel (1972, Kenneth Gilbert); voor kla vecimbel behaalde hij bovendien het Hoger Diploma in 1973 met de grootste onderscheiding en toejui chingen van de jury. Nadat hij reeds in 1963 gelauwerd was in de internationale wedstrijd te München (Klavierspiel vom Blatt) werd hij voornamelijk als klaveci- nist bekend toen hij in 1973 in het eerste Concours International de Clavecin de Paris, uitgeroepen werd als eerste laureaat "a l'unanimité du jury", en ook de prijs van het publiek kreeg. Als solist op "zijn" drie instrumen ten, vanaf 1975 ook op pianoforte, speelde hij in zowat alle belangrijke steden. Ook als dirigent is hij werk zaam, met zijn Ensemble Anima Etema en als gastdirigent. Zijn ope- raproduktie van Monteverdi's "Ör- feo" in 1977 verwierf mondiale faam en zijn recente produkties ("Pygmalion" en Mozarts integrale pianoconcerti) kenden grote weer- ldank. Autodidaktisch ontwikkelde hij een heel aparte visie op de uitvoerings praktijk van de muziek, gebaseerd op retorische impulsen, waarin de kreativiteit en de imporivisatie een bijzonder grote rol spelen. Op die manier wordt hij door tal van orga nisaties en instituten gevraagd gast- Luc Devos op 13 oktober in Brakel met Sigiswald Kuijken kolleges of zomerkursussen te ge ven (vorige jaren aan de conserva toria te Antwerpen, Amsterdam, Een andere krachtlijn die bij de pro grammatie van het Festival dit jaar werd ontwikkeld is "Nordic Lights", een project dat in nauwe samenwer king met de Nordic Council of Mi nisters tot stand kwam. Bedoeling van dit kader is de rijke, en te weinig bekende kuituur van de Skandinavi- sche landen en IJsland in de kijker te plaatsen. Niet alleen beschikken deze landen over uitstekende - en vaak zeer jonge - solisten, dirigen ten en ensembles, ook op gebied van teater, architektuur, beeldende kunst hebben zij heel wat te bieden. "Nordic Lights is dan ook uitge groeid tot een multidisciplinair fes- tivalgebeuren dat koncerten met Skandinavische musici, uitvoerin gen van Skandinavische "histori sche" en hedendaagse komposities, tentoonstellingen en teatervoor- stellingen omvat. Te Brussel lopen, in het kader van dit tema twee tentoonstellingen. Van 07.09 tot 15.11 kan u een be zoek brengen aan "Koninklijk Zil ver - Zweedse eenvoud" en van 21.09 tot 19.10 loopt er een over zicht van "Recente projekten van de Noorse architekten Kjell Lund en Nils Slaatto". Uit de vijf Noordse landen - Dene marken, Finland, IJsland, Noorwe gen en Zweden, komen voor het Festival van Vlaanderen niet min-' der dan twee koren, tien muzikale ensembles en een twintigtal vokale Op 5 december 1991, eind vólgend jaar dus, zal het precies 200 jaar ge leden zijn dat Joannes Chrysosto- mus Wolfgangus Theophilus (deze Griekse naam luidt in het Latijn "Amadeus") Mozart, Wolfganger Amadeus dus, om vijf minuten voor één 's nachts overleed in Wenen. Hij liet 200 gulden na, schamel meubilair ter waarde van 400 gul den en schulden tot een bedrag van 3.000 gulden. Hij werd in de goed koopste klasse begraven, een mas sagraf voor 20 gestorvenen... 1991 wordt dus een Mozartjaar! Waarschijnlijk met alle uitwassen, op handels- en zeker en vast ook op muzikaal gebied, die zo'n herden king met zich brengt. Je kunt je im mers moeilijk een beter produkt voorstellen: een leven dat de massa, belust op sensatie, een beter pro dukt voorstellen: een leven dat de massa, belust op sensatie, wel aan spreekt, ruim zeshonderd komposi ties waarvan zowat 10% bij de mas sa bekend is en uitgegroeid tot top hits. LP's, CD's, partituren, koncer ten: Mozart neemt er een heel be langrijk deel van voor zijn reke ning- Waarom het Festival van Vlaande ren de grote meester nu, ruim een t'aar te vroeg, reeds herdenkt onder iet tema "Expecting Mozart"? Prof. Dr. J. Briers zei het op zijn perskonferentie van 22 maart 11. zo: 'Omdat we bvb. in 1991 niet nè alle andere festivals met Mozart willen. en instrumentale solisten; een lijst te lang om te vermelden! Toch een overzicht van de Skandi navische komponisten en hun wer ken die in onze verschillende Festi valsteden te beluisteren zijn: de 4de simfonie van Nielsen door het San Francisco Symphony Orchestra (Brussel, 11.09); het "Concerto voor klarinet en orkest" van Nielsen en de 5de simfonie van Sibelius door het Orkest van de Vlaamse Opera (Hulst, 13.09 en Gent, 14.09); "Sonate in a, op. 36" van Grieg door Truls Mork en Juhani ïtz (Temeuzen, 15.09 en Brasschaat, 16.09); "Concerto voor viool en gemengd koor" van Lind- gren door het Kamerkoor van Mal- mp (Oostburg, 14.09 en Gent, 15.09); "Twee melodieën op. 34" en "Uit Holbergs Tijd op. 40" van Grieg door het Kamerorkest Sinfo- nia (Zaventem, 19.09); hedendaag se Skandinavische komposities door het Ensemble Toimii (Brussel, 20.09); ouverture "Maskerade" en "Concerto voor viool en orkest, op. 33" van Nielsen door het B.R.T.-Filharmonisch Orkest en B.R.T.-Koor (Brussel, 21.09); kom posities van Saaritsa, Lindberg en Kortekangas door het Ensemble Toimii (Brussel, 21.09); "In Memo- riam" en "De Zwaan van Tuonela" van Sibelius door het Gothenburg Symphony Orchestra en het Denia Sonans Choir (Gent, 21.09 en Brus- uitpakken, brengen we hem in '90 en ik dacht dat we daar een geschik te titel voor moesten vinden". Over de waarde en het genie van Mozart is iedereen het eens. Onder de hoofding "Galanterie en demo- sel, 23.09); "A short ride on a Mo torbike" van Sandström door Chris tian Lindberg en Roland Pöntinen (Sluis, 21.09); "Hraera, suite van IJslandse volksliederen" van Si- gurbjömsson en "Kwintet, op. 43" van Nielsen door het Blaaskwintet van Reykjavik (Tervuren, 27.09 en Groede, 28.09); komposities van Nielsen en Nordheim door het Kontra-Kvartet (Kloosterzande, 21.09); "Elegie, op. 3b", "Adagio, op. 26/5" en "Fairy Tale Picture, op. 19/2" van Kuula door Matti Raekallio op piano (Mechelen, 30.09); "Pan Syrinx" van Sibelius en "Concerto voor piano in a" van Grieg door het Zeeuws Orkest (Sas-van-Gent, 30.09); de derde simfonie van Sibelius door het Fin nish Radio Orchestra (Brussel, 03.10); komposities van Wallin, Norgard en Sandström door het Slagwerkensemble Kroumata (Brussel 05/06.10); "Twee elegische melodieën, op. 34" van Grieg door het Norwegian Chamber Orchestra (Leuven, 11.10); "Uit Holbergs Tijd, op. 40" van Grieg en "Kleine Suite in a, op. 1" van Nielsen door het Norwegian Chamber Orchestra (Oudenaarde, 12.10); "Chaconne" van Nielsen door pianist Leif Ove Andsnes (Meise, 14.10). Voor muziekliefhebbers die niet zo vertrouwd zijn met de Noordse komponisten van vroeger en nu! Genève, Arnhem, Parijs, Toulou Bremen, Haarlem, Utrecht, V nen, Leuven en Brugge). Momenteel is hij titularis van klavecimbelkursus aan het Konit lijk Vlaams Muziekconservatorii te Antwerpen, titularis van de 1 merkursus van het Rückersgena schap in het Museum Vleeshuis. Hij nam 30 solo-grammofoonp ten op die met verschillende inti nationale prijzen bekroond werdf Vorig jaar startte hij met "Antvi piano", waarvan de eerste bedo ling is er een tweejaarlijks same treffen van te maken voor alle me sen die bezig zijn met de historisd piano, dat is de piano en het kla chord (vanaf volgend jaar ook kl vecimbel) tot op vandaag. Waar kunt u festivalster Van Ie merseel tijdens het Festival aan b werk zien en horen? Op 05.09 spo hij in het Museum voor Oude Kun te Brussel op pianoforte kompa ties van Mozart, van Beethoven Haydn. Op 14.09 leidt hij in de Sint-Can lus-Borromeuskerk te Antwerp* zijn Ensemble Anima Eterna en hi Vokaal Ensemble Currende in "Simfonie in D, op. 18/4" J.C. Bach en de "Missa Sancti Caeciliae" Hob. XXII/5 van Hayd Op pianoforte vertolkte hij sam< met tenor Guy De Mey in de Mui te Brussel op 29.09 Schuberts "Di schone Müllerin". In het Museui voor Religieuze Kunst in het B( gijnhof te Sint-Truiden speelt hij 03.10 van J.S. Bach de partita's 2, en 6. En samen met zijn Ensembl Anima Etema is hij op 05.10 in h* Gentse Stadhuis te gast met d 29ste simfonie en de klavierconcei ti nrs. 17 en 19 van Mozart; twe dagen later in de Gentse Bijloke-at dij met de 33ste simfonie en de kla vierconcerti nrs. 20 en 21. Volgend jaar is klarinettist Walt* Boeykens de Festivalster 1991! 4P Alban Berg Kwartet vertolkt strijkkwartetten van Bartok en Mozart te Leuven op 21 september Jos Van Immerseel, "festivalster 1990" nisme: het Janushoofd van een ge nie" schrijft Serge Domy, artistiek direkteur van het Festival, in de fes tivalbrochure: "Mozarts werk was voorbeeld en inspiratiebron, niet al leen voor Haydn, maar ook voor van Beethoven. De wisselwerking van invloeden is evident tussen Haydn en Mozart en de indruk die hij heeft nagelaten bij de jonge van Beethoven was ongetwijfeld diep en blijvend... Wat ons interesseert is de dichotomie tussen "galanterie" en "demonisme", die zo kenmerkend is voor Amadeus' stijl. Een stijl in het spanningsveld tussen rococo en revolutionaire romantiek... Een stijl die het verschrikkelijke en de tede re wellust verenigt, en die juist daar door Mozart zo bijzonder maakt." In dit overzicht, en ook in de volgen de, presenteren we u de koncerten uit de afdelingen Mechelen, Brus sel-Leuven, Gent en Historische Steden. De koncerten in onze eigen regio en in Zeeuwsch-Vlaanderen komen in een aparte bijdrage aan bod. Werk voor pianoforte solo van Mo zart, van Beethoven en Haydn door Jos Van Immerseel (Brussel, 05.09); ouverture tot "De Tover fluit" en het klarinetconcerto in A van Mozart, de 4de simfonie van Tsjaikovski door het Orkest van de Vlaamse Opera onder R. Werthen met Walter Boeykens (Mechelen, 06.09); de 32ste simfonie van Mo zart, "Tod und Verklarung" van Strauss en de 4de simfonie van Nielsen door het San Francisco Symphony Orchestra o.l.v. Herbert Blomstedt (Brussel, 11.09); ouver ture tot "De Toverfluit" van Mo zart, "Orkestliederen" van Strauss en de 5de simfonie van Sibelius door het Orkest van de Vlaamse Opera onder R. Werthen (Gent, 14.09); "Ein Stück für ein Orgel werk in einer Uhr" KV 594 en 608, "Fuga in g KV 401", "Andante mit Variationen in G KV 501" en een bewerking van de 40ste simfonie door Johan Huys en Guy Penson op orgel (Gent, 18.09); "Serenade nr. 6 in D KV 239" en het "Strijkkwartet in c" van Mozart, de 7de simfonie van Bruckner door het Koninklijke Filharmonisch Orkest van Vlaande ren en het Emerson String Quartet o.l.v. Carlos Païta (Brussel, 19.09); "In Memoriam" en "De Zwaan van Tuonela" van Sibelius en het "Re quiem KV 626" van Mozart door het Gothenburg Symphony Orche stra, het Dania Sonans Choir en vokale solisten o.l.v. Neeme Jarvi (Gent, 21.09 en Brussel, 23.09); de strijkkwartetten nrs. 1 en 4 van Bar tok en het "Strijkkwartet KV 589" van Mozart door het Alban Berg Quartett (Leuven, 21.09); "Sonate in F KV 332", "Adagio in b KV 540", "Variaties in C", "Ah vous dirai-je maman", "Fantasia in c KV 475" en "Sonate in c KV 457" door pianiste Ingrid Haebler (Me chelen, 28.09); "Pianokwartet in g KV 478" van Mozart, "Piano kwartet in Es, op. 16" van van Be ethoven en "Pianokwartet nr. 1 in g, op. 25" van Brahms door het Amad eus Kwartet (Brussel, 02.10); de 39ste simfonie van Mozart, de "Rü- ckertlieder" van Mahler en de 3de simfonie van Sibelius door het Finnish Radio Symphony Orches tra o.l.v. Jukka Pekka m.m.v. bari ton Tom Krause (Brussel, 03.10); de "Serenade in Bes K 370a", het "Kwartet voor hobo en strijkers", 3 koncertaria's, 2 aria's uit "Le Nozze" en "Don Giovanni" en het "Pianokwartet in Es" door An die Musik m.m.v. Christiane Eda-Pier- re (sopr.) en pianist O. Chaynes- Decaux (Gent, 06.10), "Concerto voor piano nr. 14, KV 449" en "Di vertimento in D KV 136" van Mo zart, het "Adagio voor strijkers" van Lekeu en "Serenade in e op. 22" van Dvorak door het Orchestre de chambre de Wallonië o.l.v. G. Oc- tors m.m.v. Ekaterina Novitskaja aan de piano (Mechelen, 10.10); "Twee elegische melodieën op. 34" van Grieg, "Concerto voor piano nr. 23 in A, KV 488" van Mozart, "Twee bewegingen voor strijkok- tet" van Sjostakovitsj en de "Sere- nad e voor strijkers in C, op. 48" van Tsjaikovski door het Norwegian Chamber Orchestra o.l.v. Iona Brown (Leuven, 11.10); de sonates KV 306, 380 en 526 door violist Si giswald Kuijken en Luc Devos op pianoforte (Brakel, 13.10); "Lita- niae lauretanae in Bes KV 109" ei "Vespere de Domenica C KV 321" door het Vokaal en In strumentaal Ensemble Currend* o.l.v. Erik Van Nevel (Leuven. 16.10); "5 Divertimenti KV 221 door Eddy Vanoosthuyse, Jan Gum en Raymond Dils op bassethoorns (Kraainem, 19.10 en Erpe-Mere, 20.10). Vermelden we tenslotte nog twee speciale projekten in deze serie. In ae Muntschouwburg is er op 15 en 16.09 een "Don Giovanni - Expe rience" met telkens vanaf 10 uur re feraten, recitals en openbare repeti ties; op 15 is er het introduktiekon- eert door de Stockholm Sinfonietta met 3 vokale solisten en "Marcti KV 290", "Divertimento KV 205' de 38ste simfonie en aria's; op 16 een koncertante uitvoering van "Don Giovanni". En te Gent wordi in het Bijloke-kompleks een "Pia noconcerti - Experience" georgani seerd: op 05.10 speelt het Ensemble Anima Eterna o.l.v. Jos van Immer seel dc 29ste simfonie én het 17de en 19de klavierconcerto; op 06.10 is er vanaf 10 uur een meeting met referaten, recitals en openbare re petities; op 07.10 krijgt u het slot- koncert door nog eens het Ensem ble Anima Eterna van J. van Im merseel met de 33ste simfonie én het 20ste en 21ste klavierconcerto. Voor Mozartfanaten beslist een buitenkansje, deze "Expecting Mo zart"!

De Voorpost | 1990 | | pagina 10