T Netwerk biedt u een gediversifieerd kursussenpakket Kunstgroep VREDON voltooit Festienjaar Pact herneemt "De familie De Vis" Suksesvol zangdebuut van rolstoelpatiënt Jo Piasecki uit Erpe Fax nieuws van Cantate Domino Kristiaan Van Ingelgem koncerteert tijdens Nieuwe Orgelcyclus te Mechelen Voor kinderen die graag musiceren 14 - 10.8.1990 - De Voorpost Aalst. Vredon op tournee Dat Kunstgroep Vredon dit jaar zijn tiende verjaardag viert is gedurende de laatste maanden niet onopge merkt voorbijgegaan. Na een smaakvolle akademische zitting, een prestigieus bal en een gesmaakt vendelspektakel Vlagdans gedu rende de eerste helft van het jaar, werd de tweede jaarhelft met veel luister en bijval ingezet. De groep heeft een aantal 11 juli-vienngen verzorgt onder meer in Leuven, Brakel, Westende en Bredene, als aanloop op zijn jaarlijkse buiten landse toernee. Maar eerst moest er nog gefeest worden Hilde De Moor, dochter van Vredonsekretaris Achiel De Moor en één van de oorspronkelij ke, nu nog dansende leden van de Kunstgroep trad op zaterdag 14 juli in het huwelijk met Wim Tavernier uit Herzele. De huwelijksplechtig heid werd dan ook door de leden en medewerkers op een stijlvolle ma nier opgeluisterdde keurgroep verzorgde een choreografisch inter mezzo tijdens de eucharistieviering en buiten wachtte een bijna voltallig trommelkorps en een grote delega tie vendeliers het jonge paar op met een prachtige vendeldemonstratie. Een afvaardiging van een tiental al lerjongste dansertjes en danseresjes boden bruid en bruidegom rode ro zen aan. Daaropvolgend werd er gezamenlijk gefeest in „De Bataaf' te Herzele. Eén week later, op 21 juli, vertrok Vredon dan voor zijn buitenlandse toernee die ingezet werd met een drietal optredens in Frankrijk (Reims en Parijs). De groep maakt van de gelegenheid ook gebruik om ter plaatse een champagnekelder te bezoeken en om in Parijs een kijkje te nemen op de belangrijke retro spectieve van de Amerikaanse beel dende kunstenaar Andy Warhol. Na een kort verblijf in Straatsburg, de EG-stad, zette Vredon zijn toer nee verder in de Bondsrepubliek. Op 28 en 29 juli verzorgde de groep te Mannheim twee volledige programma's in het kader van het Europees Studententheater waar na werd doorgereisd naar Oosten rijk naar het Lechtal. Jongere Vre- donners waren intussen reeds aan- tekomen in Pension Trudo te Bach, amen met de anderen beleven ze er een tiental ontspannende dagen in gemoedelijke familiale sfeer. De reis wordt dan afgesloten met op tredens in het Zwitserse Zurich en het Duitse Singen. A.s. vrijdag 10 oogst is Vredon terug in het heimat om er met vernieuwde moed het jubileumprogramma „Da Capo" voor te bereiden Dat kan in november a.s. meemaken in kultu- reel centrum De Werf. L.H. Het onafhankelijk socio-kultureel Bijdrage: 1750/1600 centrum Netwerk, De Ridderstraat Deze kursus loopt 8 weken. 28 biedt u een veelheid aan kursus- Op de stage maak je kennis met de sen aan voor het komende najaar, basisprincipes. De vele mogelijke Taalkursussen en danskursussen varianten ervan worden uitgewerkt (Argentijns-Braziliaans), met kleu- en aangeleerd in de op de stage ters en met kinderen. Netwerk volgend cursus. De Argentijnse tan- meldt reeds nu dit uitgebreid pak- go biedt dankzij zijn specifiek ka- ket want inschrijven op kursussen is rakter een ruime improvisatiemo- heel wat anders dan deelnemen aan gelijkheid. een ééndagsakviteit. Een partner-dans, om te dansen met hart en ziel. Taalkursussen: Chinees, Zweeds, Braziliaanse dans oo s en ussis Door het grote sukses van deze kur- Chinese taal sus start Beth Campos op dinsdag 11 Vanaf 13 september start de kursus september met een nieuwe reeks 'Chinees voor gevorderden' elke Braziliaanse dansen, donderdagavond van 19u30 tot Vanaf 11 september, elke dinsdag- 22u00. Een vervolg op 22 weken avond om 20 u. 'Chinese taal' vorig seizoen. Bijdrage: 2200/2000 Bijdrage: 3500/3150 Dansen me, Zweeds Beth Campos werkt met muziek uit Vanaf 1 oktober elke maandag- verschillende landen en kuituren avond van 19u30 tot 22u00. om de ritmische kreativiteit van Een kursus voor beginners waarbij kleuters te helpen ontluiken. Er grammatica en woordenschat op een makkelijke en toch boeiende - manier worden aangeleerd. Op drie maanden verwerft men een solide basis die men verder kan uitbou wen. Een kleine inzet om een war me, heldere taal te leren. Bijdrage: 3500/3150 Pools wordt gewerkt vanuit de gevoelens en de beleving van de kinderen. Vanaf 11 september 10 dinsdagna middagen van 17 tot 17u45. Bijdrage: 900/800 Leeftijd: van 4 tot 6 jaar Dansen met kinderen De kursus vertrekt vanuit hetzelfde idee als dansen met kleuters, maar hier ligt toch al meer de nadruk op een korrekte danshouding. Spelenderwijs ontdekken kinderen hun bewegingsmogelijkheden en zo een eigen lichaamstaal. Vanaf 11 september 10 dinsdagavon den van 18 tot 19 u. Bijdrage: 1000/900 Leeftijd: van 6 tot 9 jaar Vooraf inschrijven voor deze kur sussen is alleszins noodzakelijk. Dat kan via het Netwerksekretariaat, De Ridderstraat 28. te 9300 Aalst. Tel. 053-78.89.81 LH Het Progressief Aalsters Collectief Theater Pact opent het nieuwe to- Vanaf 2 oktober elke dinsdagavond neelseizoen met "De Familie De van 19u30 tot 22u00. Deze kursus voor beginners wil in Vis". Met dit stuk van Anton Cogen en Gunnar Callebaut werd vorig een zo eenvoudig en toegankelijk jaar? na 13 uitverkochte voorstellin- mogelijke vorm kennis bij brengen gen en een wachtlijst van een paar van de Poolse taal en van de belang- honderd geïnteresseerden het sei- rijkste grammaticale regels. Bij de ZOen besloten. Men kon dus moei- taalstudie wordt gewerkt met mu- lijk anders dan het hernemen. "De ziekcassettes enz... Er wordt in aan- Familie De Vis" wordt gespeeld in sluiting met taalstudie ook aan- de Bathyscaaf, Meuleschettestraat dacht besteed aan de Poolse kul- 74 te Aalst op 8, 9, 10, 14 en 15 tuur en aktualiteit. september telkens om 20.00 uur. Bijdrage: 3500/3150 Reserveren kan bij Reko, Heilig RuccUrh Hartlaan 30 te Aalst (053/78.40.27). r De verdere programmatie van Pact Vanaf 3 oktober elke woensdag- y 6 avond van 19u30 tot 22u00. Een kursus voor beginners. De taal die toegang verleent tot een onge looflijk rijke kuituur en literatuur. Wie ooit naar het immense land van Gorbatjov wil en daar in winkel of restaurant in het Russisch wenst te bestellen leert via deze kursus die prachtige taal. Bijdrage: 3500/3150 vzw voor het toneelseizoen 1990/'91 ziet er alsvplgt uitin oktober 1990 "August, August, August", een cir- kusvoorstellingvan Pavel Kohout in een regie van Anton Cogen. In no vember 1990 "Hebriana", de krea- tie van Vlaanderen van dit stuk van Lars Noren in een regie van Dirk Van Vaerenbergh. In januari 1991 is er de gastproduktie "Cabaret Comma". In februari 1991 "Mac beth" van William Shakespeare in een bewerking en regie van Achiel Van Malderen en in april 1991 de 'Toevallige dood van een anar chist" van Dario Fo in een regie van Guido Van Den Berghe. Een lotsbeschikking kan men niet ontlopen en als het noodlot je treft is het £ere.n van Persey Sledge en Roy aan jezelf om er het beste van te maken. Jo Piasecki, gemeentearbeider van Orbison en ook de titels van Will Erpe-Mere, belandde enkele maanden geleden in een rolstoel en hoewel er nog wat hoop is om later opnieuw een normaal leven te leiden, heeft hij niet gewacht om er voor hem het beste van te maken. Hij is een nieuw leven begonnen als zanger, eerst in duo met Sonnie uit Gavere, thans met de Sonie Girls. Om niet de godganse dag tussen vier muren te zitten kankeren, heeft Jo Piasecki zich aan de lichte zang kunst begeven en alhoewel dit nog meer als hobby bedoeld is en vooral "om er eens uit te zijn", hoopt hij toch op dat vlak ooit door te breken. Op zichzelf is dit geen wereldschok kend feit maar Jo is misschien de enige rolstoelpatiënt die het als zan ger gaat uitproberen. Eerste single Alles liep echter niet zo gemakke lijk van stapel als het lijkt want na dat hij bedlegerig werd, volgde de rolstoel. Dokters voorspellen hem dat het niet voor altijd zou zijn en elke kans om de rolstoel te verlaten, neemt Jo met beide handen aan. Toch moet hij er voorlopig leren mee leven want uiteindelijk was hij toch praktisch verplicht om een tweetal zomers binnen te blijven. Daarbij voegde zich nog een sluime rend gezichtsverlies zodat ervan le zen of TV-kijken evenmin sprake was. Zo schakelde hij over naar het passieve muziek beluisteren maar begin dit jaar waagde hij de stap naar het aktief musiceren, namelijk liedjes zingen van het lichte genre. De gewezen kok - hij werkte eerst aan de kust en vestigde zich slechts vier jaar geleden in Erpe-Mere - kreeg in juni dit jaar voet aan de grond als zanger toen men zijn eer ste plaatje uitbracht waarvan er in tussen toch al ruim een duizendtal verkocht werden. Zijn beste mana ger hierbij is zijn vrouw. God. De Bakker, die hem aan de juiste kon takten hielp. Het liep allemaal vrij vlot dank zij de hulp van een andere zanger uit Erpe-Mere, Eddy Go- vert, die zich enkele jaren geleden in Aaigem kwam vestigen en er de bezieler was van de Muziekfeever- kiezingen tijdens de Lange Munt- feesten. Als producer van Scor- pion-records zorgde hij voor de uit gave van Jo's eerste plaatje dat trou wens in Bredene gedoopt werd. Op de A-kant vinden we "Jouw ver liefdheid is een spel" terug en op de B-kant kan men luisteren naar "He-he liefste". Met dit plaatje kon men hem vrij vaak horen op de vrije radio's uit de streek en dat het niet zonder sukses is bewijst het feit dat er in september al een nieuwe single geperst wordt met een te verwach ten titel "Zal je mij altijd bemin nen". Rolstoelzanger Jo Piasecki uit Erpe wil het echter daar niet bij laten want in de toekomst wil hij Neder landstalige versies brengen van lie- Tura staan op het verlanglijstje. Met het zingen als motief wil Jo Piasecki onder de mensen komen en niet blijven kankeren over wat hem overkomen is en hetgeen hij zelf over zijn nieuwe hobby denkt is uiteraard alleen belangrijk: "Wat de reakties zijn van de mensen weet ik echter niet, maar het valt op dat velen komen luisteren en bij een volgende optreden terugkomen. Ik zing voor mijn plezier en ben blij te kunnen optreden". Dat het niet is om een financiële loopbaan af te sluiten heeft hij reeds bewezen door een deel van zijn opbrengst te schenken voor lief dadige doeleinden. Sterrenparade Terwijl we met heel wat verwach ting uitkijken naar een eventuele doorbraak als zanger is men al druk bezig met een optreden voor te be reiden in eigen midden. Op zater dag 25 augustus a.s. organiseert men de "Eerste Sterrenparade" te Erpe in de zaal Zanzibar met Disco bar A en Music and Light. Jo Piase cki zal er optreden met zijn Sonnie Girls maar ook anderen zullen voor de micro komen en daarvoor staat nu de medewerking al vast van Eddy Govert, Sandra Tempsey, Yoka, Jean Philippe, Sandra More and Dancing Girls, Nancilla. Kaarten in voorverkoop kunnen besteld wor den tegen 100 fr. (053/80.63.80) of aan de kassa tegen 120 fr. JV Danskursussen: Argentijnse, Brazi liaanse, met kleuters, met kinderen Argentijnse tango Stage: Zaterdag 8 september van 10 tot 12 u., zondag 9 september van 14 tot 16 u. en van 16u30 tot 18 u. Bijdrage: 1100/1000 Kursus: vanaf woensdag 26 septem ber van 20 tot 22 u. Voor onze lezers die nieuws willen weten over het reilen en zeilen van het koor Cantate Domino, hebben we regelmatig fax nieuws van koorleider e.h. Michael Ghijs. 2 augustus zeer goed aangekomen in Bombay, 's Morgens was iedereen vrij en 's avonds was er een suksesvol koncert in het Tapya Theatre in Bombay 3 augustuseen vlotte vlucht van Bombay naar Delhi. Men moest wel om 3 uur opstaan. Het koor en zijn leden logeren in een prachtig hotel met zwembad. In de namiddag werd een bezoek gebracht aan Delhi. 4 augustus buitengewone ontvangst door het Jeugd Rode Kruis van Delhi met typische Indische dans en zang. 's Avonds was er een koncert waarvoor geen plaatsje meer vrij was. (JM Heyman) De hernieuwde belangstelling en de geleidelijke herwaardering van het orgel en de orgelmuziek voor de „Vrienden van de Sint- Romboutskathedraal" de aanleiding om in de maand augustus te Meche len van start te gaan met een reeks van drie orgelkoncerten. Ze hopen dat dit initiatief zal uitgroeien tot een jaarlijks terugkerende traditie. Ter gelegenheid van "Kermis Opai- gem" georganizeerd door KWB Aaigem en wijkkomitee Opaaigem wordt op zondag 16 september een aperitiefkoncert georganizeerd. Speciaal aan dit koncert is echter dat het wordt opgeluisterd door kinderen. De organizatoren willen hiermee de jeugd de kans geven op te treden voor het publiek en zo haar muzikaliteit naar voor te bren gen. Het koncert zal aanvangen om 11.00 uur. Wie hiervoor belangstelling heeft kan de voorwaarden verkrijgen bij Freddy De Ryck, Speltkorenstraat é9 te Burst (053/62.60.11.). Er zal een piano aanwezig zijn doch slagwerk niet toegelaten. Het kon cert is niet alleen voor piano maar voor alle snaar- en blaasinstrumen ten. Piano-begeleiding is mogelijk. Paul Trio uit Gent heeft de Provinciale Prijs Geschiedenis 1990gekregen voor zijn inzending "Volksreligie als spiegel van een stedelijke samenleving. De broederschap pen in de late middeleeuwen 12e - 16e eeuw". Luc De Staercke uit Brakel kreeg een eervolle vermelding voor zijn studie "De Negenjarige Oorlog (1688-1697) en de weerslag ervan op de demografische situatie in eigen parochies van de Kasselrij en de stad Oudenaarde". Op maandag 3 september starten in het Provinciaal Hoger Instituut voor Vertalers en Tolken aan de Brusselse Poortstraat 93 te Gent de provinciale leergangen bestuurs wetenschappen. Voor meer informatie 091123.38.11. Naast heel wat kleinere steden en dorpen, met soms merkwaardige hi storische orgels, hebben ook onze Vlaamse kathedralen zoals Gent, Antwerpen, Brussel en Hasselt hun eigen orgelcyclus. In Mechelen was de traditie van een jaarlijkse orge lcyclus al geruime tijd verloren ge gaan. Nochtans beschikt men er over één der grootste en best onder houden koncertorgels van het land. Het orgel, in 1958 gebouwd door de firma Stevens uit Duffel, werd ge- koncipieerd door orgelvirtuoos Flor Peeters, die meer dan 60 jaar organist-titularis van de Sint-Rom- boutskathedraal is geweest. Kompromis-orgel Dit instrument is voor ons land het prototype van het „kompromis- orgel", d.w.z. dat het orgel toelaat een zo ruim mogelijk gamma aan orgelliteratuur te vertolken, gaande van barok- tot hedendaagse mu ziek. Hiertoe heeft de organist vier klavieren, een voetpedaal, 85 spre kende registers, meer dan zesdui zend zeshonderd pijpen en een aan tal speelhulpen, zoals Amerikaanse Setzer-kombinaties te zijner be schikking. César Franck als centraal thema Centraal in de orgelcyclus van dit jaar staat de komponist César Franck. Hij is precies 100 jaar gele den overleden en geldt als één der grootste orgelkomponisten van de vorige eeuw. Zijn grote verdienste bestond erin om het simfonisch ideaal van het romantisch orkest over te brengen op het orgel. Hij deed dit in een bezonken, goed ge- konstrueerde, simfonische stijl en los van opgeblazen operaspektakels en vurtuoze huzarenstukjes waar het Franse establishment uit die tijd zo verzot op was. Het programma - Op zondag 12 augustus voert Kris tiaan Van Ingelgem de „Grande Pièce Symphonique" uit, aangevuld met een eigen kompositie „Vier Im pressies voor orgel". - Op zondag 19 augustus brengt Herman Verschraegen een histo risch overzicht van de orgellitera tuur beginnende met Buxtehude én Bach, als Franck-kompositie het derde koraal en verder werk van Lemmens, vierne, Verschraegen en Alain. - Deze cyclus wordt afgesloten op zondag 26 augustus door Peter Pie- ters, organist-titularis van de Sint- Romboutskathedraal, die naast het tweede koraal van Franck nog werk zal spelen van Reger, Part, Mes- siaen en Alain. Deze drie koncerten beginnen tel kens om 16 uur. Voor de geïnteres seerden is er vanaf 15 uur een geleid bezoek aan de kathedraal voorzien. Gezien alle recitals plaatsvinden in de Sint-Romboutskathedraal, kun nen deze koncerten voor velen de aanleiding vormen om deze eeu wenoude gotische kathedraal onder kundige leiding van bekwame histo rici te ontdekken. Een abonnement op de drie koncer ten kost 450 BEF de toegangsprijs per koncert bedraagt 200 BEF en 150 BEF voor houders van een C.J.P. of zestigplussers en voor de Vrienden van de Sint-Romboutska thedraal. L. Kristiaan Van Ingelgem(arch)

De Voorpost | 1990 | | pagina 14