Mieke Scheldeman Minister De Batselier steun is efficiënt wanneer hij op zijn tijd komt De Voorpost QtepRES 'vroemt' naar de 21ste eeuw Nieuwe richtlijnen expantiewet KMO's goedgekeurd eenvoudig en seiektief HEBT U EEN HUIS TE KOOP? Wichelen kampt nog steeds met tekort aan onthaalmoeders Eksamenuitslagen Provinciale Hogeschool voor vertalers en tolken Nu: Hilde en Daniëlla, de 'Madonna's' van de Confetti's 16 - 10.8.1990 - De Voorpost De Vlaamse Regering heeft op voorstel van minister De Batselier de herziening van de richtlijnen voor de toepassing van de ekonomische expantiewet van 4 augustus 1978 voor kleine en middelgrote ondernemin gen goedgekeurd. De basisprincipes van de wijziging voor KMO's zijn een vereenvou digde en doorzichtiger procedure waarbij ook de administratieve kost wordt verlaagd zowel voor de be drijven als voor de Vlaamse over heid; een grotere selektiviteit; een beperking van de budgettaire uitga ven; aandacht voor de tewerkstel ling in het biezonder voor langdurig werklozen en bestaansminimum trekkers; de noodzaak om ecologi sche overwegingen bij de expantie- steun te betrekken; aandacht voor het strategisch belang van de inve- steringsprojekten en net vermijden van onrechtvaardige anomalieën tussen de richtlijnen voor de grote ondernemingen en deze voor de KMO's. Het aantal aanvragen stijgt jaarlijks. Naast de administratieve proble men stelt deze stijging ook een fun damenteel budgettair probleem. De bestaande minimumdrempels van de inversteringen leiden tot steunbedragen die niet in verhou ding staan tot de administratieve kost bij zowel de onderneming als de administratie. Zo heeft een on derneming die in de huidige groep C een basissteun krijgt toegewezen voor een investering van 1 miljoen frank (de huidige drempel) een steunbedrag van 30.000 fr. Een ge deelte hiervan vloeit terug naar de belastingen zodat de netto subsidie in lage investeringsdossiers niet op weegt tegen de kosten. In meer dan 40% van de positief besliste dossiers wordt bovendien een steun toegekend die lager ligt dan 100.000 fr. De investerings drempel wordt in de nieuwe richtlij nen dan ook verhoogd tot 3 miljoen frank. Voor startende ondernemers jonger dan 35 jaar wordt dit mini mum 800.000 fr. De aanvraag om investeringssteun moet voortaan worden ingediend ten laaste 1 jaar na aanvang van de reële investeringen. Deze termijn bedroeg vroeger 6 maanden. De on dernemingen worden zo aangezet hun investeringen te koncentreren in één aanvraag waardoor de admi nistratieve procedure tot de helft wordt herleid. De administratieve verwerking van de dossiers wordt ook sterk vereen voudigd en versneld. De praktijk V*«kblad van Daator - Darm» - aa l«ballast raak Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Abonnementendienst: tel.: 052/21.40.60 jaarabonnement 2.200 F 6 maand 1.100 F 3 maand 550 F los nummer 44 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Telex 25765 wijst uit dat de bestaande drieledige groepsindeling de afhandeling van de dossiers bemoeilijkt. In de nieu we richtlijnen wordt de groepsinde ling dan ook sterk vereenvoudigd tot twee duidelijk afgelijden groe pen. De basissteun is in groep A vastgesteld op 6% en in groep B op 3%. Deze eenvoudige procentuele investeringssteun is niet alleen een voudig maar laat iedere onderne ming ook toe onmiddellijk te bere kenen welke effektieve steun mag verwacht worden. Het openbaar ka rakter van het expantiebeleid wordt benadrukt door de mededelingsver plichting van de toegekende expan- tiesteun en de eraan verbonden voorwaarden aan de syndikale af vaardiging. Het voorkeurregime voor de beginnende zelfstandigen wordt bevestigd. De basissteun wordt voor hen verdubbeld. Het au tomatische, niet-seletieve karakter van de bestaande richtlijnen wordt afgezwakt. Daartegenover wordt een ruimer gedeelte van het KMO expantiebudget besteed ten gunste van inversteringen met een arbeids- scheppend karakter waarbij bij komende steun wordt verleend voor meertewerkstelling. Deze bij komende steun wordt verdubbeld wanneer langdurig werklozen of be staansminimumtrekkers worden aangeworven. Net als in de richtlijn grote onder nemingen wordt voor de KMO's het ecologiecriterium ingebouwd met een bijkomende steun van 15% op de specifieke milieuinvesteringen. Ook het criterium strategisch be lang wordt ingevoerd voor een eer ste vestiging op een KMO- of indus triezone en voor de realizatie van innoverende projekten. In deze ge vallen wordt een extra-steun van 3% toegekend. De totale investe ringssteun zal echter nooit het voor opgestelde maksimum van 21% van het aanvaarde investeringsbedrag mogen overschrijden. Net zoals voor de grote onderne mingen is deze aanpassing van de richtlijn niet definitief maar lijkt een tweejaarlijkse herziening aan gewezen. Met deze nieuwe richtlij nen voor de toepassing van de ex pantiewet KMO s wordt het inve- steringsbevorderend instrument, dat de expantiesteun is, door minis ter De Batselier ook tot een hef boom gemaakt waarmee, seiektief, het uitvoeren van maatschappelijk erg nuttige investeringen beter ge honoreerd wordt. Door de aanwen ding van de gemeenschapsgelden op een meer efficiënte en selektieve basis, met vereenvoudiging van de procedures en met een open beleid wordt daarenboven de budgettaire last voor het Vlaamse Gewest sterk ingekrompen. Een vergelijkende si- DE 3 KLOKKEN van langer» hovestraat 1 St. gills.dendermonde Uitslag van de winnende paren op donderdag 2 augustusrich ting noord-zuid 1. echtpaar Christiaens; 2. Herman De Cuyper en Mare Vereecken; 3. Godelieve Van Nuffel en Paul Veldeman. Richting oost-west1. Georges Corte en Hubert De Troch; 2. echtpaar Michiels; 3. Lucienne De Visscher en Nelly Van den Abbeele. Bridgeavond elke donderdag om 20.00 uur in lokaal "De Drie Klokken", Van Langenhove- straat 1 te Sint-Gillis Dender monde. Is uw prijs tussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMID- DELING 053/78.99.36 en na 18 u. 053/62.44.62. U stelt de voorwaarden en wij garanderen een snel le en discrete service zonder kosten. mulatie van de toepassing van de vorige en de huidige richtlijnen op jaarbasis toont aan dat de basis steun volgens de oude richtlijn een budgettaire weerslag zou hebben van 4, 9 miliard, op basis van de nieuwe richtlijn 2,888 miljard. Een vermindering van de basissteun met ongeveer 2 miljard frank. De te- werkstellingssteun daarentegen stijgt van 519 miljoen naar 1 miljard 64 miljoen. Uiteraard moeten deze bedragen nog met de nodige om zichtigheid worden benaderd met betrekking tot de budgettaire meer kost veroorzaakt door het ecologie criterium. Er kan nu alvast gesteld worden dat een meer doeltreffende aanwending van middelen in het ka der van een seiektief ekonomisch beleid in de huidige konjunktuur- tekst geen aanleiding moet zijn tot meeruitgaven. Daarbij zullen de KMO's nu kunnen rekenen op een snelle dossierbehandeling en een snelle uitbetaling. "Steun is immers pas echt efficiënt wanneer hij op zijn tijd komt", aldus minister De Batselier. Sedert de dienst opvanggezinnen regio Berlare-Lede-WicheTen in ja nuari van dit jaar van start ging, sloten zich zo een 17-tal onthaal moeders aan. Zij zorgen momen teel voor de al dan niet deeltijdse opvang van een 50-tal kindjes. Ter wijl de verhouding tussen vraag en aanbod van opvang in Berlare en Lede momenteel vrij vlot loopt, kampt Wichelen nog steeds met een tekort aan onthaalmoeders. Een onthaalmoeder in Schellebelle wordt overstelpt met vragen, terwijl haar opvangmogelijkheden beperkt zijn. Vanuit deze noodzaak doet de dienst nogmaals een oproep tot vrouwen die geïnteresseerd zip om onthaalmoeder te worden. Zij mo gen 3 kindjes full-time opvangen en ontvangen per kind een niet-belast- bare vergoeding van 424 fr per dag. Voor meer informatie kan men te recht bij de verantwoordelijke Griet Suys 091/33.20.89 op haar spreek uur in het gemeentehuis van Berla re, elke eerste en derde maandag tussen 18.00 en 19.00 uur of te Lede Vijverstraat 2 elke tweede en vierde maandag tussen 18.00 en 19.00 uur. (VDWG) Berlare. Bij landbouwer Lammens in de Mosseveldstraat heeft de varkenspestj ook toegeslagen. Een ramp voor de kleine boeren (xl) Aan de Provinciale Hogeschool voor vertalers en tolken, Brusselse poortstraat 93 te Gent, slaagden volgende studenten uit "De Voor post" regio in hun eksamen Gediplomeerde licentiaten-verta ler, tweede licentie vertaler: met onderscheiding Lieve Beque uit Aalst, Philippe De Smet uit Lede, Alfons De Vuyst uit Erpe-Mere en Bart Van den Berghe uit Hamme; met voldoening Kathleen de Dec ker uit Erpe-Mere, Isabelle De Vos uit Erpe-Mere, Florentina Fernan- cez-Arce uit Aalst, Lieve Keppens uit Lebbeke en An Van Ruymbeke uit Erembodegem. Kandidaten-vertaler, tweede kan didatuur: met onderscheidingKa- terina De Brauw uit Aalst en Ka- trien Van Schoor uit Dendermon de; op voldoende wijze Gunther De Saedeleer uit Aalst, An Evene poel uit Aalst, Pascale Roels uit Dendermonde en Kristin Van Hoy- weghen uit Dendermonde. Op zondag 26 en maandag 27 augustus heeft op het Heizelplaleau van Brussels International Trade Mart de tweede editie plaats vana Fashion Days Brussels, de internationale modebeurs. Op 3, 4 en 5 augustus wordt voor de eerste keer in ons land een Belgian Historie Rally Nu reeds is er een tekort aan werkgelegen heid. Over de hele wereld zullen er ieder Berlare. In de Mosseveldstraat te Overmere werd het bedrijf van de gebroeders De Vos getroffen door de varkenspest (xl) jaar 38 miljoen nieuwe jobs moeten bijko- 1. 760miljoen vandaag tot 3.100 miljoen in men, want in de ontwikkelingslanden zul- 2025. len de arbeidskrachten toenemen van Volgende week in TV-Ekspres Nog meer boeiende reportages en exclusieve interviews, met onder meer Koen Wauters valt voor vrouwelijk schoon Mister Baccarabeker' Ro Burms Jan Decleir een bi/zonder veelzi/dig akteur Greet De Keyser de nieuwe glimlach van het VTM-meuws En de absolute pluspunten van TV-Ekspres de meest volledige en extra overzichtelijke tv- en radioprogramma 's de unieke service van TV-Ekspres alle films en tekenfilms, sportprogramma's, pop- en hitparades, verzameld m superhandige weekagenda 's met ruim 200 video-streep/eskodes Zo kies je gemakkelijk en snel al je favoriete programma's Reeks De Confetti's'! PP :en 'dan Mo iky T VOCJ n gel jestu Ide dieg de 1 en i vee rstig nkeli tenr pen eg hi jent ek te tij< en c nul i ken exit1 tenb ged :iks t iiirsk len. kreg fall< s gei Inu rste citei moe din; ski a; vriei dit h (gen i bul nisvi dwo ieder speel dub Per twee. Het t gustu Elke then Zon or di nier n kgc oeilij Gra twee scha Eer 18ui teml Voor tival Orle feeë lichi En Prijs Jazz ze i (15- ésun kan iaans j< ïchte uister nbo\

De Voorpost | 1990 | | pagina 16