of wat Polen denken over ons land Sint-Jansparochie Aalst-Immerzeel bestaat kwart eeuw Het gras zal altijd groener zijn aan de andere kant van de heuvel... 2 -10.8.1990 - De Voorpost mo< uk id. G:I et E.K.Het grote verschil met Polen is dat de kantoren hier niet overbe volkt zijn en tevens kraaknet. Qua onderwijs lijkt de omgeving hier aangenamer maar de klassen heb ben hetzelfde uitzicht. Ik voed de kinderen ook op buiten de school muren. zij aanvaarden het. Het mooiste werk voor een vrouw in Polen blijft kinderen opvoeden. Het feit dat de paus een Pool is, heeft dit enige invloed gehad op de veran deringen in. Polen S.N.Hij was de eerste die ons volk inspireerde om de toestand dra stisch te wijzigen. Nadien was Lech Walesa de stuwkracht. Ook zij zet ten ons aan omalles zo traag moge lijk te veranderen. Er was duidelijk schrik voor een omwenteling waar bij de bevolking wel eensd^pedalen zouden kunnen verliezen. E.K.Lech Walesa en de paus heb ben veel bijgedragen tot ons land. Ik geloof tevens dat Walesa dit alleen doet voor het volk en niet uit eigen belang. Idem voor de paus. Meteen was hij geïnteresseerd in de toe stand en dit heeft ons gelof ge schonken in de strijd naar vrijheid. Vergeet niet dat Polen een zeer ge lovig volk is. Leeft de politiek by de gemiddelde Pool of blijft hy onbewogen voor het fenomeen S.N.Wij hebben alvast geen taal problemen in Polen. Ik heb de in druk dat iedereen in Polen begaan is met de politieke toestand van het land. Ons interesseert alleen wie is onze president Wie wordt of is onze eerste minister Dat is voor ons enkel belangrijk. E.K.Ik geloof niet dat iedereen in Polen begaan is met politiek. Ik be schouw mij niet als bedrijvig. Het zingen bij het koor is niet alleen voor mij de mogelijkheid krijgen om te reizen maar is meer een stukje De Aalsterse Sint-Jansparochie werkt zich opnieuw in de belangstelling met een uitgebreide viering naar aanleiding van het zilveren jubileum van haar bestaan. En daarmee bedoelen we dan haar bestaan als zelfstandige parochie, want voor het zover was, in 1965, was er al een heel stuk geschiedenis geschreven. Reeds voor 1930 dachten de men sen van de wijk Immerzeel aan een eigen kerk, misschien zelfs aan een eigen parochie. In 1932 was een klein deel van dit droom gereali- zeerd er kwam een kleine kerk en die was inderdaad te klein, want een jaar later moest ze al worden uitge breid met twee zijbeuken. Verschillende priesters verzorgden er de zondagsdiensten en toen in 1943 de wijk erkend werd als kape- lanij, kwam er ook een kapelaan. Eerwaarde heer Brys was de eerste "proost" van de wijk. Hij werd in 1946 opgevolgd door deAalstenaar e.h. Leo Sanders die 19 jaar de ka pelaan is geweest en zowat de grondvesten heeft gelegd van de huidige parochie. In 1965 werd Im merzeel een zelfstandige parochie onder de naam Sint-Jan Evangelist. E.h. Pauwels was de eerste pastoor van deze parochie en hij leidt die nog steeds. De viering van 25 jaar parochie is meteen de gelegenheid om een ba lans op te maken. Een stuurgroep koördineerde de jubileumfeesten en bij de leden van deze stuurgroep gingen we te rade voor een over zicht. Verschillende werkgroepen Aalst. De kerk van Sint-Jan, het middelpunt van de feestelijkheden (a) Een goed gestruktureerde parochie beschikt over verschillende werk groepen die door de stuurgroep worden gekoördineerd. Op Sint- Jan zijn er 8 verschillende werk groepen die ieder een afzonderlijk aspekt van de viering voor hun reke ning nemen. Het ligt immers in de bedoeling zoveel mogelijk mensen te betrekken bij deze feestelijkhe den en de voorbereiding en uitwer king ervan. Er is een werkgroep li turgie die instaan voor de plechtige eucharistieviering van zondag 2 september en voor de versiering van de kerk. De werkgroep historische tentoonstelling werkt aan een vi suele voorstelling over het ontstaan en de groei van de wijk Immerzeel tot parochiegemeenschap. De ten toonstelling neeft plaats op 25 en 26 augustus in het sociaal centrum en brengt onder meer fotomateriaal, dia's over de inhuldiging, foto's van de eerste pastoor en over het leven op de parochie. De werkgroep Sint-Janskroniek heeft de publika- tie van een periodiek tijdschrift voor haar rekening genomen. Ter gelegenheid van de viering zal een speciale uitgave worden verzorgd. Deze werkgroep zorgt ook voor een nieuwe onthaalbrocnure. De werk groep kunsttentoonstelling bereidt een tentoonstelling voor met uieen- lopende kunstrichtingen. Tot op heden hebben volgende kunste naars hun deelname aan de expo toegezegdChristine Goossens, Jo- sée Beeckman, Martine Minne, Ge orgette Mertens, Agnes Haerens, Mia De Block, Ann Dierick, Luc De Mot, Jozef De Rijck, Frans Ganse man, Willy Hooghe, Frans Mathieu, Roland Van Lierde en Hubert Vinck. De werkgroep jeugd neemt 2 na middagen (25 augustus in het soci aal centrum en 1 september rond het kasteel Ronsevaal) voor haar rekening. De werkgroep Tuinfeest Ronsevaal bereidt de feesten van 1 en 2 september voor. Die staat hele maal in het teken van "samenzijn". Dan is er nog de werkgroep financi eel komitee die als taak heeft de nodige gelden bijeen te brengen om het hele programma te bekostingen. Geen eenvoudige opdracht. Nog steeds uitbreiding De wijk Immerzeel breidt nog steeds verder uit. Ook op parochi aal vlak wordt er nogal wat gebouwd en verbouwd. Het begon allemaal met de bouw van een kerk die er kwam met eigen mankracht en, via zelf ingezamelde fondsen. Dat sys teem is men blijven toepassen. Ook voor de uitbreiding van de kerk en voor de aanpassing van het inte rieur, 25 jaar geleden. Ondertussen is er een sociaal centrum bijgeko men dat al enkele keren werd uitge breid. Dat is ook het geval voor de school en voor de jeugdlokalen. Die jeugdlokalen worden nu opnieuw verbouwd. En er is ook nog een pastorij gebouwd. In Immerzeel draagt iedereen zijn steentje bij en dat maakt dat men geen of weinig beroep moet doen op officiële kanalen. Het initiatief is er steeds uitgegaan van leken, onder toezicht van de pastoor. Dat moet ook zo, want priesters hebben heel wat andere taken te vervullen", oor deelt men op de wijk. De parochie Sint-Jan omvat ver schillende kleinere wijken die ieder een eigen gelaat hebben en dat heeft wel bepaalde nadelen. Maar op zijn minst evenveel voordelen. Immerzeel en Sint-Jan genieten als het ware van het voordeel van de rijkdom aan verscheidenheid. Tus sen de verschillende kernen van de wijken zijn er vele en goede kontak ten en ook op paorchiaal vlak ziin er heel wat raakpunten en mogelijkhe den om als een parochie samen te werken. Dat komt ook nu tot uiting bij de viering van het zilveren jubile um. En dat was ook het geval bij voorgaande feestelijkheden zoals de jaarlijkse kerststalaktie en de Maria-tentoonstelling. Overigens werd deze Maria-ten toonstelling een weergaloos sukses. Wat aanvakeliik klein begonnen was met de bedoeling dit op de ei gen parochie te organizeren, werd uiteindelijk een groots projekt dat in de hoofdkerk volledig tot zijn recht kwam. De tentoonstelling was een sukses door de inzet en bezie ling van velen. Aalst. Het parochiaal centrum in de wijk Immerzeel (a) zelfstandig uitbouwen van de paro- wordt gehuldigd en een rece at m chie. De hoogdag wordt ongetwij- waarop alle parochianen zijn feld zondag 2 september met de nodigd. plechtige eucharistievering, een (JM Heyman) feestzitting waarop de pastoor De viering zelf Het is duidelijk dat tijdens de vie ring van het 25 jarig bestaan er voor alle leeftijden wel iets te vinden is. Het belangrijkste is en blijft de mo gelijkheid te scheppen om zoveel mogelijk mensen van de parochie samen te brengen en in de voorbe reiding zoveel mogelijk mensen te betrekken. Dat zijn de voornaamste twee doelstellingen. Een ervan is al geslaagd, want een 100-tal personen hebben hun medewerking al toege zegd. De viering heeft plaats tijdens het weekend van 25 en 26 augustus in en rond het sociaal centrum en tijdens het weeken van 1 en 2 sep tember in de kerk, in het sociaal centrum en vooral dan in de hovin gen van het kasteel Ronsevaal, ei gendom van de familie Camu die zeer veel heeft bijgedragen tot het verschil is enorm. Tijdens de oorlog verloor onze stad zijn oude stadsge deelten. Brussel bleef onaange roerd mooi. Oudenaarde en Burst zijn even mooi en rijk als Brussel. Natuurlijk blijft Brussel een stad, maar de verschillen hier in België zijn nauwelijks te merken. In Polen ligt dat volledig anders. E.K.De heuvelachtigheid van het Oudenaardse vond ik vooral ro mantisch. Brussel is een mooie stad maar ik hou meer van Oudenaarde. Je voelt je er meer geborgen. hie febben. Stanislav Niepsuj met het gastgezin op de foto. De familie Verhasselt kn |ar de een echte vriend bij allo-F kuituur geven van mijn land aan andere naties. Poolse vrouwen zijn duidelijk minder politiek aktief dan mannen. Wij hebben nog steeds minder rechten. En de sport S.N.Vooral het voetbal is popu lair. Wij zijn een arm land en kun nen geen dure spelers aantrekken. Wij zijn daarom volledig terugge vallen. Ik herinner me weldat we de Belgen klopten in Spanje anno 1982 (lacht). Nu is het niveau weer laag gezakt. Ook de jeugd krijgt bij ons nauwelijks de kans om iets te bewij zen. Er is geen echte georganiseer de jeugdwerking zoals in België. Overigens was het voetbal tijdens de Mondiale zeer slecht. Het voet bal was te ruw en de competitie- drang veel te hoog om goede sport te brengen. De economie S.N.Polen werken hard en zullen nog harder werken wanneer dit voor eigen rekening wordt. Wij heb ben een vijfjarenplan te realiseren en dat is een harde noot om kraken. Toch geloven wij erin. Solidarnosc valt in twee stukken uiteen je hebt de boeren en de fabrieksarbeiders. Allen zijn arm en o vatisering zal veel ons volk. Samenwerken Russen is verleden tijd. Graag antwoorden met één woc |rni BelgiëS.N.warmhartig E.K.schitterend Polen S.N.vaderland E.K.fier Terug naar huis S.N.jammer E.K.tranen Lech Walesa S.N.goed E.K.symbool Naast het'schitterende koncert dit gesprek iets deugddoends ons allen. Wij hebben zeker wfcnge leren van deze mensen. Als j< site levensvreugde ziet van hen n veel minder goed hebben dan hebben we toch even na te ken. Natuurlijk hebben deze sen alleen de zonnige kant ge ant h van ons land ze geloven zelfs w dat mensen hier ontevreden Idordci nen zijn. Maar vergeet niet da ocgd zonnige kant in Polen veel mooukke ker te vinden is dan hier. Enkele weken geleden was een Pools koor, COLLEGIUM BACALARUM uit Olsztyn, te gast in Burst. Het ging hier om een kulturele uitwisseling tussen het gemengd koor Singhet Vroo uit Burst en de Poolse zangschare. Voor ons was dit een uitstekende gelegenheid om even te polsen naar de toestand in het land waar Lech Walesa tracht om een andere wind te laten waaien. Ons interview verliep niet gemakkelijk. De voertaal was het Engels, een taal niet aan te wenden door alle leden van het koor. Toch vonden we Stanislaw Niepsuj, een chirurg en Eva Kantowicz, een pedagoge bereid om te antwoorden op soms pynlyke vragen. Beiden formuleren hun antwoorden. Geef even je eerste impressies na een week bezoek aan België S.N.België is voor mij een hartig land. De ontvangst hier is overwel digend. Voordien was ik in de USA, Oostenrijk en Duitsland, maar Bel gië blijft het land met het vriende lijkste gelaat. E.K.België is voor mij een land met schitterende huizen, veel groen en mooie steden. Zo'n mooie ste den hebben we niet. Is de vriendelyke ontvangst te ver klaren vanuit een zeker meeleven van de Belgen in de strijd om het kommunisme te verdrijven in het Oostblok S.N.Natuurlijk, dit staat als een paal boven water. De Belgen ken nen de toestand in Polen en hebben zeker een gevoelig hart voor onze problemen. Wij zijn natuurlijk zeer fier dat we het kommunisme versla gen hebben. Als we terugkeren zul len wij de mensen vertellen over onze ervaringen hier. De rijkdom van een land als België heeft ons werkelijk geschockeerd. Wij zullen de mensen ginder verder aanmoedi gen om de goede elementen uit het kapitalistisch systeem te aanvaar den. Na een bezoek aan verschillende Belgische steden, is het mogelijk voor U om verschillen waar te ne men S.N.Ik woon in Polen in een stad. Ik ken het verschil tussen het leven in een stad en op het platteland. Het Heeft Polen de USSR nog nodig als partner of zouden jullie liever met Europa samenwerken S.N.In België zijn vele bedrijven geprivatiseerd. Wij zijn in Polen pas begonnen met de privatisatie. Scho len, klinieken,... alles maakt deel uit van de staat. Wij geloven lang niet meer in deze manier van handelen. Privatisatie moet rijkdom kunnen brengen. Samenwerken met USSR heeft geen zin meer indien zij niet verder evolueren in de richting van onze Solidarnosc. Alles bij ons evo lueert zeer traag, maar zeker. Een bloedige revolutie zoals in Roeme nië bijvoorbeeld vinden wij, Polen, zeer absurd. Vertel ons iets over je werk. S.N.Ik dien zeer hard te werken. Mijn dag bestaat vaak uit dertien uur werk. Ik moet ook nog repete ren voor het koor. Dit gebeurt op maandag en dinsdag. De overige dagen werk ik een uur minder. Van overtuiging gesproken "ik ben een echte Pool"

De Voorpost | 1990 | | pagina 2