«Of ik niets hoor? Of ik die muziek niet hoor? Ze komt toch uit mezelf» (Elektra - R. Strauss) Mare Clémeur tekent eigen profiel voor de Vlaamse Opera De Munt: een seizoen van 16 maand met 2 kreaties en Wagners «Ring» Desingel: "Een jaar vol romantiek, vol konfrontaties, vol spanning" Muziek - Opera - Ballet 1990-1991 1 De Vlaamse Opera - De Munt - Desingel De Voorpost - 10.8.1990 - 31 René Jacobs leidt Handels "Alcina in de Vlaamse Opera te Antwerpen «Een cultuur is altijd in opbouw. Zij is geen statisch, onveranderlijk gegeven, maar een levende stroom, die momenten van vertraging en vernauwing kent, maar ook tijden van innerlijke vernieuwing en krachtige opbloei.» Zo schreef Max Wildiers in zijn inleiding tot «Het verborgen leven van de cultuur». En nog: «Historisch gezien is het een merkwaardig fenomeen dat een volk, dat schijnbaar opgehouden had te bestaan, on danks alle tegenslagen en moeilijkheden langs vreedzame weg de eigen identiteit heroverde en met een vernieuwd zelfvertrouwen weer aansluiting zocht bij de glansperiodes uit zijn geschiedenis. Maar het volstaat niet de draad met het verleden weer op te nemen. Het gaat er vooral om weer aansluiting te vinden bij het Europese geestesleven en op onze beurt iets bij te dragen tot de ontwikkeling en innerlijke verrijking daarvan.» België, en vooral Vlaanderen, ligt opnieuw goed in Europa: niet alleen is het een politiek en ekonomisch knooppunt, ook artistiek gaan er impulsen van uit die in Europa waardering en bewondering opwekken. Het gaat ons op artistiek gebied goed, we hebben heel wat mensen die in hun vakgebied aan de top staan... maar wij zijn wat masochistisch. Dus geven we deze mensen de middelen niet om degelijk te kunnen blijven werken. We eksporteren ze: Jan Hoet naar Kassei, Gerard Mortier naar Salzburg, Philippe Herreweghe naar Parijs, Ivo Van Hove en vele andere teaterma- kers naar Nederland, de Van Cauwenberghes naar Londen... Er schuilt een massa talent. Alhoewel onze overheden met alle middelen (nou ja...) proberen te beletten dat talent ontluikt, tocht lukt het. Gelukkig blijven er nog velen hier, zodat onze podia er toch telkens weer in slagen topniveau te presenteren! Onze operahuizen en orkesten hebben niet alleen aansluiting gevonden bij de Europese toppers, niet zelden geVen ze er zelf impulsen aan en staan ze op de eerste ry te pronken met kwalitatief hoogstaande produkties! Het seizoen 1989-'90 dat deze dagen op zijn einde loopt met de schitte rende produktie van 'Jevgenij Onegin' van Tsjaikovski, was uitge tekend door Gerard Mortier, een seizoen dat aantoonde dat de Vlos over nogal wat artistieke troeven beschikt én over het vertrouwen van een publiek dat de inspanningen en de resultaten naar waarde wist te schatten. Het seizoen 1990-1991 is het eerste dat door de nieuwe intendant Mare Clémeur en zijn ploeg zelf inge kleurd werd, op één realisatie na. In de programmatie van het nieuwe seizoen zitten nog Mortier-kracht- lijnen - waarom wat goed is over boord gooien? - maar toch ook reeds een duidelijk profiel naar de toekomst toe. De Gentse Opera heropent in sep tember '91, maar... «Wij zijn er om opera te produceren, niet om ge bouwen te restaureren». Indien de overheid niet voldoende ^ver de brug komt met geld, zullen de pro dukties voorrang krijgen op de ver- bouwings- en herstellingswerken. Men neemt nu immers al 30 miljoen van de beloofde gelden weg! Tweede belangrijk feit: de Zwitser Silvio Sarviso wordt vast gastdiri- gent naast Werthen; Sarviso zal zijn aktiviteiten dus verdelen tussen «hoofdzakelijk Wenen, München, Berlijn en de Vlos». En dan is er nog de nieuwe pro grammatie. Ook nu een wereld- kreatie: «Van Gogh - Un Malheu- reux vêtu de Noir» van Jan van Vlij men, een opera in 9 scènes op een libretto van Johan Thielemans in regie, dekor en kostuums van Axel Manthey en o.l.v. Reinbert de Leeuw, die het Schönberg Ensem ble en o.m. de solisten Guy De Mey en David Pit'tman-Jennings dirige ert (07.12). En een barokopera, nog een ergenis van Mortier: «Alcina» van Handel in regie van Geoffrey Layton en gedirigeert door René Jacobs met als solisten o.m. Nelly Miricioiu, Lena Lootens en Guy De Mey en als orkest Concerto Köln (18.06). Een tweede aksent in de program matie is de start van een Puccini-cy- clus met «Manon Lescaut», gediri geerd door Varviso en geregisseerd door Robert Carsen, een co-pro- duktie met de Opéra de Paris Bastil le (06.01). Er wordt ook weer aangeknoopt bij de bestaande Wagner- en Straus- straditie met produkties van Wag ners «Parsifal» (regie Bill Bryden, leiding Silvio Varviso, co-produktie met het Royal Opera House Covent Garden Londen; 17.03 en Straus' «Elektra» (regie Nuria Espert, mu zikale leiding Stefan Soltesz, co- produktie met de Munt en Gran Teatre del Liceu Barcelona; 09A0). Van Puccini komt er een koncertan- te uitvoering van «Edgar» o.l.v. Thomas Fulton met als solisten o.m. Emil Ivanov, Marcel Vanaud en Chris De Moor (31.05). José Van Dam als Figaro in "Le Noz- ze" in de Munt Nog niks gehoord van Werthen? Hij leidt twee operatieprodukties: «Macbeth» van Verdi in regie van Gilbert Deflo (hiermee aan zijn derde Verdi-regie) (16.11) en «La Cenerentola» van Rossini, waar mee de steengoede teaterregisseur van de Blauwe Maandag Compag nie Guy Joosten een kans krijgt om kennis te maken met het opera- werk. Vrij veel jongere zangers uit binnen- en buitenland krijgen in de Vlos een kans dit seizoen. Alles samen een seizoen dat erg beloftevol oogt. En indien de Vlos op zijn elan verdergaat, zullen de beloftes wellicht ook ingelost wor den! Ook op het koncertpodium wil het Vlos-orkest zijn kwaliteiten demon streren. Deze koncerten sluiten vaak aan bij de operaprodukties: o.m. «Drei Hölderlin-Hymnem» bij «Elektra», Verdi-ouvertures en Puccini-intermezzi bij «Macbeth» en «Manon Lescaut», Rossini's «La Petite Messe Solennelle» bij «La Cenerentola» en Wagners «Wesen- doncklieder» bij «Parsifal». Daar enboven treedt het ensemble op in Parijs en Amsterdam. Een nieuw initiatief zijn de lucht- koncerten op woensdag in de foyer van de opera in Antwerpen en op vrijdag in de Sint-Pietersabijd te Gent (12.45 tot 13.45 uur). Het abonnementenaanbod werd uitgebreid tot 13 series; er is voor het eerst een koncertabonnement zowel te Antwerpen als te Gent, en het initiatief van het Gentse opera abonnement gekoppeld aan de ope- ratrein van Oostende over Brugge en Gent naar Antwerpen wordt her haald. Voor inlichtingen en reservering: Vlaamse Opera, Abonnementen bureau, Frankrijklei 3, 2000 Ant werpen (di./za/11-18 u.) of Konink lijke Opera, Schouwburgstraat 3, 9000 Gent (di./vrij. 10-16 u.). Mortier verdwijnt, de opera en de Munt blijven. Het eerste is zeker, het tweede zal nog moet bewezen worden door Bernard Foccroulle (°1953, klavecinist, organist, kom- ponist, docent en 'leek' in het ope ravak). Op 1 januari 1992 volgt hij Mortier op, maar eigenlijk is hij al in dienst van 1 mei 11., zodat hij onder Mortier de knepen van het vak kan leren. Vermits 'goede rekeningen goede vrienden maken', en het begrotings jaar in de Munt eindigt met het ka lenderjaar, zal Mortiers laatste sei zoen dan ook duren tot 31 december '91,16 maanden dus. En wat had hii in petto voor zijn laatste seizoen? Twee kreaties, vier voor de Munt nieuwe produkties, twee hernemingen en twee koncer- tante opera's. En verder natuurlijk dansprodukties, koncerten, recitals en muzikale ontmoetingen. En nu konkreet. Eerst de kreaties. Op 28.10.90 krijgt u de Belgische kreatie van 'Stephen Climax' op tekst en muziek van Hans Zender (°1936 en in de Munt geen onbeken de). Een wereldkreatie komt er op van zijn overlijden herdenkt. Zo Over de dansprodukties van de 19.03 met 'The Death of komt er een nieuwe versie van 'Die Munt hebben we het op een volgen- Klinghoffer' op tekst van Alice Zauberflöte', gedirigeerd door de pagina. Het Muntorkest blijft Goodman en op muziek van John Cambreling en geregisseerd door koncerteren in het PSK en in de Adams (°1947), ja dezelfde van 'Ni- de Herrmanns, een co-produktie Singel, hier ligt de klemtoon in de xon in China' een paar jaren gele- met de Internationale Stiftung Mo- 1 den. Kent Nagano dirigeert, Peter zarteum en het landestheater uit Sellars regisseert en Mark Morris Salzburg; première op 26.4. En zorgt voor de koreografie, deze pro- Mortier besluit zijn carrière bij de duktie gaat nadien naar Glynde- Munt met een nieuwe produktie bourne, Lyon en de V.S. van 'Le Nozze di Figaro' in regie van Ook vier nieuwe produkties. Het Luc Bondy en ook weer gedirigeerd programmatie op Haydn (alle Lon- dense symfonieën) en op 20ste eeuwse komposities. Als gastorkesten treden het Or- chestre Philh. de Liège (24.2) het Sinfonieorchester Baden-Baden meest in het oog springt natuurlijk door Cambreling met José van Dam (5.5) en het nsemble Inter Contem- de programmatie van Wagners als Figaro, van 17 tot en met 31.12.91! 'Ring', die in vier cycli van vier voor- Twee hernemingen:'Jenufa'van Ja- stellingen aangeboden wordt. 'Das nacek, gedirigeerd door Ingo Metz- Rheingold', 'Die Walküre', macher en geregisseerd door Adolf 'Siegfried' en 'Götterdammerung' Dresen met o.m. Anja Silja (12.02) worden muzikaal geleid door Syl- en'L'Incoronazione di Poppea'van vain Cambreling en geregisseerd Monteverdi, in regie van Luc Bon door Herbert Wernicke, die ook de- kor en kostuums voor zijn rekening neemt. Vanaf 8.10.91. Nieuw voor de Munt is ook de enscenering door Gilbert Deflo van Verdi's 'Simon Boccanegra', die dit seizoen in de Vlos te zien was, première op 9/9. Natuurlijk ook Mozart in 1991, wan- porain met Pierre Boulez (20.11.91) aan in het PSK. Tijdens de 'Muzikale Ontmoetingen' op vrijdagmiddag (tussen 12.30 - 13.30 uur) wordt beurtelings aandacht besteed aan: Belgische kamermuziek (1ste vr.), du, gedirigeerd door Cambreling in Joseph Haydn (2de vr.), Italiaanse een realisatie van Ph. Boemans kamermuziek (3de vr.) en kamer- (vanaf 8/6). Oo- muziek uit Centraal Europa (4de )ok twee koncertante uitvoerin- vr.). gen: 'Mefistofele' van Arrigo Boito o.l.v. Emil Tchakarov met o.m. José Tijdens de vokale recitals treden Van Dam (5.12) en 'La Favorita'van aan: Guy De Mey (29.9), Ann Mur- Donizetti o.l.v. G. Masini met o.m. ray (3.11), Anne Les Arts Florissants en W. Christie op 30 maart in de Singel Josef Protschka (13.1.91), René Ja- of ie von Otter cobs (14/4), Maijana Lipovsek neer de hele wereld de verjaardag Agnes Valtsa/Alicia Nafé (17.11.91). (24.11), Siegfried Jerusalem (9.12), (01.05) en Alicia Nafé (8.9). Voor meer gedetailleerde informa tie: De Munt, Leopoldstraat 4,1000 Brussel, tel. 02/217.22.11. >d eink Tien jaar geleden bestond de Singel niet eens. Nu is het kunstcentrum aan de Desguinlei te Antwerpen veruit het belangrijkste centrum van die aard in België, en zelfs een stuk hierbuiten. En dit is niet in de eerste plaats te idanken aan fabuleuze financiële steun van de overheid, maar wel aan de kreativiteit, de inventiviteit, de artistieke frisheid en de onvermoei bare werkkracfitvan zijn jong team ntoesiastelingen rond direkteur jrie Leysen! De Singel is uitgegroeid tot een cen trum dat niet alleen aansluiting heeft bij het kunstleven in Europa, maar zelf bijdraagt tot de ontwikke ling van de diverse kunstvormen. Een niet geringe verdienste, die voor volgend seizoen resulteert in een verhoging van de financiële middelen door de Vlaamse over- j heid én een provinciale subsidie. |Met 200.000 bezoekers per jaar Ivoor overwegend hedendaagse po- Idiumkunsten bewijst de Singel dat I er in Vlaanderen een publiek is voor artistieke realisaties, waarbij je niet alleen ogen maar ook een hart en verstand nodig hebt... U verwacht van ons hopelijk niet 1at we u een volledig en gedetail- eerd overzicht brengen van wat de iingel u in het komende seizoen aan te bieden heeft. Het is immers onbe gonnen werk u het "pocketie" in extenso af te drukken; het telt niet minder dan 196 pagina's... Yuval Trio, Guild Trio, Borodin Trio en Trio de Paris. "Hoogdagen" zijn er rond Kerstmis met het Koor en Orkest van het Collegium Voca le en Herreweghe, en het Collegium Aureum en Tölzer Knabenchor; rond Pasen William Christie met Les Arts Florissants en Concerto Köln en Currende met René Ja cobs. De serie "Uit de Munt" blijft, met vooral Haydn (alle Londense simfonieën) en veel 20ste-eeuwse komposities. Ook aan de "Nieuwe Muziek" blijft men aandacht beste den met hedendaags werk uitge voerd door 1 orkest, het Sjostako- vitsj Kwartet, het Nieuw Belgisch K.O., het Ensemble Interculturel en Champ d'Action. Architektuur Vier architekten in de kijker: Frank opties: het Singelprogramma is dan daags^drmproduktiT ltöos de S?n- kacsKwartet Ned.Bachvereniging ook uniek in zijn samenhang en di- ht. Ai,nr(,0,.rafpn 8 unieke La Petite Bande en The Academy of geen Lieoaut (öj en jean iNouvei versiteit! ®SL£"fÜ?Ancient Music). Er zijn natuurlijk (Fr.). Fiamminghi met Haydns "Die Schöpfung" in deSingel op 7 oktober Toch enkele krachtlijnen en namen. Zuidelijk Toneel, Toneelgroep De programmatie houdt het bij tea- Amsterdam, Théatre du Rideau termuziek, dans en architektuur. (Fr.), Grand Magasin en Frank Ca- Aan de basis van deze verschillende storf (DDR), programma's liggen echter eenzelf- Dans de filosofie en dezelfde artistieke m he[ ruime aanbod yan heden. Singel telt 48 koncerten, verspreid over 8 abonnementen. Er is een se rie rond "Haydn" (met het Silezisch Strijkkwartet, I Fiamminghi, het Nieuw Belg. Kamerorkest, Haydn Trio, Münchner Baryton Trio, Ta- Teater Het teaterprogramma van het kom ende seizoen is geen eksklusief aan bod van regisseurs- of akteurstea- ter, bekende namen of jong talent, tekst- of dansteater, Nederlandsta- werelden. Binnen deze werelden te kenen zich twee belangrijke stro mingen af: het Amerikaanse post modernisme en het Europese dan steater. De acht: The Cholmonde- leys (GB), Trisha Brown (VS), Fr. Verret Association 1 B (Fr.), Wim lige of anderstalige produkties, ^"^^us epJnnnPn?m!fi7/ ^.O. van Noorwegen, Nieuw Bel- jongeren, maar ook dans, en enkele maar wil eerder een konfrontatie /r- V V tt ^ecouiie/ oUrh Kampmrifpct AppaHpmia Rï. nrmpwpn hïp t» maippn Vi»»Khp.n mot zijnvanaldezeaspekten binnen één La La La Human Steps seizoen. Een programma met 11 ff"')' S"a Baus,c,h het Tanz" produkties: namurïijkDeTijdmet4 thcater Wuppertal (D.). r Je., J produkties, Stuart Sherman, In- Muziek gmar Bergman, Needcompany, Het nieuwe koncertseizoen van de Ancient Music). Er zijn natuurlijk de "Lieder" met Andreas Schmidt, Oliver Widmer, Zeger Vanderstee- ne, Songmakers' Almanac (Nancy Argenta, Adrian Thompson, Ri chard Jackson en Graham Johnson) en Dinah Bryant. In de serie "Ka merorkesten" krijgt u Sinfonia, gisch Kamerorkest, Accademia Bi- zantina. In "Piano" hoort u T. Nico- laeva, H. Hendrickx en Levente Kende, David Lively, Deszö Ranki en Herbert Henck aan het werk. En de reeks "Pianotrio" programmeert Jonge helden Wie de serie "Jonge Helden" verge lijkt met die van de voorbije seizoe nen, kan meteen twee opmerkelijke veranderingen vaststellen. Deze se rie bevat nu niet meer enkel teater- voorstellingen voor kinderen en projekten die te maken hebben met muziek of plastische kunsten. En bovendien gaat het overwegend om werk van buitenlandse kunstenaars, wat tot vorig seizoen in veel minde re mate het geval was. Zodoende komt de programmatie meer in de lijn te liggen van de algemene pro- grammatiepolitiek van een interna tionaal en multidisciplinair kunste ncentrum als De Singel. Cie des Mutants (teater N), Tuerlings (dans), Teatro dell' Angolo (t zon der tekst), Spinach Ballet (dans), Peter Zegveld (geluidst. zonder tekst), Het Gevolg (T, N), Paraply- teatret (t, N), Jozef van den Berg (t, N), Max Vandervorst (koncert), O.H. Stekelbees (t, N), Raatikko Tanssiteatteri (dans), Theater Ar temis (t). Vorig seizoen steeg de abonne mentsverkoop met 20%; de gemid delde zaalbezetting ligt rond de 70%. Wees dus vlug, indien u inter esse hebt voor een van de 15 moge lijke abonnementen. De prijzen van de abonnementen en tickets blijven op het niveau van vorig jaar. Jonge ren en 65-plussers komen nog goed koper dan vroeger in de Singel. Nieuw is dit seizoen de Singelkaart die 500 BF kost en een heel seizoen lang 100 BF korting geeft op alle Singelevenementen; en natuurlijk blijven de Kinderstrippenkaart, de Singelkaart tot 16 of 19 jaar en de Singelvriendenkaart behouden. Ook zijn er schoolabonnementen. Wie de programmapocket wenst met alle gedetailleerde informatie, kan terecht bij de Singel, Jan Van Rijswijcklaan 155,2018 Antwerpen; tel. op 03/248.38.00. Doen!

De Voorpost | 1990 | | pagina 31