IEA Mere ontdekt Romeinse site op Molenkouter te Mere Veel zon en nog meer volk op Bondsfeesten van Aaigem De Voorpost - 10.8.1990 - 3 Erpe-Mere. Tijdens de Bondsfeesten te Aaigem werd de kiosk de hele zondag overspoeld door kinderen om zich te laten schminken (jv) ncert r.rj)e-Mere. Enkele mensen van GEA Mere, samen met burgemeester De Langhe, schepen Lepage bij het ondertekenen van het kontrakt met het college van Zottegem en het Archeologisch Museum van Velzeke (jv) I: Romeinen hebben zich zowat overal in Vlaanderen gevestigd maar nkzij het opgravingswerk van de GEA (Geschiedkundige en Archeologi- he Kring Mere) weten we nu met zekerheid dat er in de deelgemeente ere meer dan één villa gestaan heeft. De amateur-archeologen houden :h al enkele jaren bezig met opgravingen maar bij de aanvang bestond t vooral in het bieden van hulp te Ename wat zij trouwens al een aktische leerschool beschouwen. Sinds enkele jaren zijn zij echter drijvig op "eigen terrein" en de resultaten zijn zeer positief, soms zelfs er spectaculair. ïdat de GEA van Mere een diep- and onderzoek deed op de heu- Irug tussen de School- en de Jeru- lemstraat konden zij bevestigen t hier ooit Romeinen geleefd ybben. Thans speurt GEA echter elt kn ,ar de resten van een verdwenen allo-Romeinse villa op de Molen- luter gesitueerd. Vroegere be- irkte onderzoeken hadden des- ds weinig resultaten opgeleverd aar recente proefboringen van de EA-mensen hadden het vermoe- :n bevestigd dat hier eertijds een n woo )rm van bewoning geweest is. Aan huidige opgravingen is dus al een paalde historiek verbonden en :t zijn de losse vondsten van enke decennia geleden die aan de basis gen van een meer diepgaand ar- leologisch onderzoek dat thans uchten afwerpt. taald leren reizende handelaars, o.m. terra si- gillata uit Centraal- en Oost-Galli sche ateliers, kookpotten uit het Ei- felgebied, het meer luxueuze terra nigra en pompejaans rood aarde werk. Vermits de Romeinen reeds aan ijzerbewerking toe waren, al was het dan nog rudimentair, was het niet te verwonderen dat men toen ook metaalvondsten vermeld de, waaronder een fragment van een bronzen fibula (een mantels peld) en een bronzen munt. Men dateerde deze archeologica als zijn de afkomstig uit de tweede en derde eeuw na Kristus. Toen al was er geen twijfel mogelijk dat de te Mere op de Molenkouter van maar liefst 55 meter op 2,5 m. Men mocht dus op geen schupje grond kijken en het is geen sinecure geweest in een dergelijke hitte om zoveel kubieke meter grond naar boven te werpen. De talrijke gela ten emmers zweet werden echter vergoed door een verhoopt resul taat: op ongeveer één meter diepte stootte men op donkere verkleurin gen in de bodem. Niets spektaku- lairs voor een leek, maar voor een archeoloog een ontdekking van be tekenis. Zoals de kasteelheren een slotgracht rond hun onmiddellijke domein ter verdediging lieten aan leggen, zo opteerde de Romeinse boer voor een omheiningsgracht rond zijn "villa" om de dieren op het erf te houden. Zelfs voor een leek waren de ontdekte sporen van een vroegere brede gracht duidelijk zichtbaar en met de nodige uitleg van A. De Graeve en E. Bliki, moest men geen archeoloog zijn om de situatie als belangrijk te beschou wen. Meer nog, verschillende cir kelvormige vlekken in de sleuf wij zen daarnaast op de vroegere aan- wellicht ook aan bewerking deed. Was men een twintigtal jaren gele den ervan overtuigd dat er in Vlaan deren hooguit een 200-tal Romein se villa's bedrijvig waren, dan is de ze hypothese sinds enkele jaren voorbijgestreefd. Dank zij de inter esse voor de archeologie in het alge meen en het ijverig en degelijk werk van amateur-archeologen zoals de leden van GEA Mere, is men er in geslaagd om dit aantal alleen al in Zuid-Oost-Vlaanderen op te teke nen. Hiervan zijn er in Mere al twee gelokaliseerd en hopelijk zal men in de toekomst de resten van een der de site kunnen opgraven. Het vermoeden dat een Romeinse hierbaan dwars door Mere liep waar nu de Jeruzalemstraat gesitu eerd is, wordt dus steeds meer werkelijkheid. Het opgegraven ma teriaal wijst bij elke nieuwe onder neming meer en meer in die richting en wellicht brengt GEA ons nog eens een aangename verrassing met een nieuwe spektakulaire ontdek king die toch de droom moet zijn van elke archeoloog, amateur of Erpe-Mere. Amateur archeoloog Andre De Graeve, klaar voor het aansnijden jy van de dwarssleuven in de 55 meter lange omheiningsgrachtsleuf (jv) lolen kouter e Molenkouter is gesitueerd in de ijk Broek te Mere en meer be- aald in de omgeving van de Wil- :ndries die de grens met Aaigem :nds >rmt, tussen het Blauwbos en de ;er wi ange Meers-Olenbos. De ontdek- Als j< site is gelegen achter de boerderij n die in Gaston Smekens, op de eigen- im van W. Lievens. ia te ok aan de vondst van deze site is al eze n zekere historiek verbonden rit ge ant het is niet de eerste keer dat in zelfs cze buurt opgravingen verricht jen lorden nadat men op het omge- £t da ocgd land reeds lang geleden ukken van dakpannen gevonden id. G;I#et waren trouwens dezelfde rsonen, J. Schollaert en Edg. Flo- :rt, die al bedrijvig waren rond de ren 1950 in do site die gevestigd jhk as aan de Jeruzalemstraat. Ook zij ntdekten, op aanwijzing van de TÉfienmalige eigenaar van de akker, :n koncentratie Romeinse dak- mnen en scherven op dit Molen- Id. vaktermen beschouwt men het :bied als een "noordelijke uitloper in een droge kouterrug die om- omd wordt door de valleien van Molenbeek en de Lange Meer- jomeins materiaal Bhoewel archeologie een twintig- li jaren geleden nog vrij beperkt en Jker meer amateuristisch beoe- id werd, nam dit niet weg dat de igdclub Terlinden uit Aalst, on er leiding van D. Callebaut, in '71-72 aan enkele proefboringen egon. Tijdens dit onderzoek werd en bewoningslaag en een gracht angesneden. Het kon nauwelijks iders dat men op die manier heel rece at meer rusten kon bovenhalen en ijn ui »t vondstenmateriaal was volgens e maatstaven van de archeoloog iet spektakulair, maar toch zeer elangrijk voor de Romeinse perio- e in dit gebied. eze akker had gedurende eeuwen Hwijsstukken verborgen van een Jmeinse villa. Men haalde toen Irijke fragmenten van dakpannen n de oppervlakte, samen met lalstenen en Ledische Kalkzand- men. De keramiekvondsten om- jen naast veel scherven van lo- il gebruiksaardewerk, ook geïm- teerde voorwerpen, eventueel igckocht in Velzeke of van rond- Erpe-Mere. Enkele van de opgegraven stukken archeologica van de Molen kouter in Mere (jv) Het was ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan dat de afdeling van de Bond van Grote en Jonge Gezinnen te Aaigem in 1984 voor de eerste keer Bondsfeesten organiseerde. Dit had een eenmalig gebeuren moeten zijn maar het overweldigende sukses was oorzaak van een volgende editie(s). Thans was men aan de zesde Bondsfeesten toe die dank zij het prachtig weer een werkelijke meevaller was, zowel voor de inrichters als voor de talloze belangstellenden. aangesneden sporen tot een lande lijke nederzetting uit de Romeinse tijd behoorden. De talrijke ijzer slakken wezen bovendien uit dat er ter plaatse aan ijzerwinning gedaan werd. Kalksteen werd toen immers aangewend als smeltpuntverlagend middel bij het smelten van ijzererts. Het gebeurde op een primitieve ma nier maar men slaagde er toch in gebruiksvoorwerpen als nagels e.d.m. te vervaardigen. Nieuwe opgravingen Met een vereniging als GEA in de omgeving van een dergelijk belang rijk gebied, kon het moeilijk anders of men zou meer willen weten over deze site ook al het terrein toen maar weinig prijs gegeven. De ama teur-archeologen van GEA waren alleszins gestimuleerd door de re sultaten van de eerste campagne in 1970 en zij besloten, na de opgravin gen in de Jeruzalemstraat om deze zomer, in samenwerking met het Archeologisch Museum van Velze ke, verder opgravingen op de Mo lenkouter te Mere te ondernemen. Als hoofddoel stelde men het situe ren en afbakenen van een erfareaal dat blijkens de eerste resultaten van de nieuwe opgravingen, door een gracht of desgevallend door een grachtensysteem is omgeven. Na de talrijke boringen over geheel het gebied besloot De Graeve met zijn medewerkers een oriënterings sleuf te graven. Samen met zijn ploeg liet hij eerst de bovenlaag wegnemen en daarna begonnen zij aan het uitgraven van een strook wezigheid van palen die waarschijn lijk tot hoeksteunen gediend heb ben van kleinere gebouwen. Zelfs verderop, buiten het areaal, konden zij nog meer bewijs tonen aan de hand van andere sleuven waar zij eerst boringen gedaan hadden. In de grote sleuf hebben zij ook meerdere kleinere sleuven aange sneden waarbij ook heel wat andere gegevens meer betekenis aan de site zullen geven. Men hoopt in het ver der onderzoek van deze Romeinse villa ooit eens de (stenen) grondves ten van het hoofdgebouw te ontdek ken maar dit zal voor een volgende campagne zijn en waarschijnlijk niet meer dit jaar. Toch zullen de leden van de GEA Mere de spade niet opbergen vooraleer het mysterie van de Molenberg opgelost is ver mits men nu over genoeg bewijzen beschikt van het vroegere bestaan van een landelijke nederzetting uit de Romeinse tijd. Bewoningsspo- ren zijn er in overvloed aanwezig, wat metterdaad duidelijk gemaakt wordt als A. De Graeve enkele spe cimen van zijn vondsten toont waar bij hij op enkele belangrijke scher ven wijst die men niet elke dag op graaft. Naast een kleine hoeveelheid luxu eus geglazuurd aardewerk zijn er de talrijke fragmenten van ijzerslakken en stukken van dakpannen die vroe ger zelfs door de boer aan de opper vlakte geploegd werden. Samen met de potovens is er een duidelijk be wijs dat men zowel op de Molen kouter als in de "villa" aan de Jeru zalemstraat aan ijzerwinning en i - p" sajjjüsse. M irp In een uitgelezen rustig kader, de Dries te Aaigem, nog een vrijwel ongerepte brok natuur, loont het werkelijk de moeite om aan de Bondsfeesten deel te nemen. Elk jaar hebben de inrichters grootse inspanningen geleverd om aan de wensen van hun publiek tegemoet te komen. Zij beogen telkens een zekere verscheidenheid om het rui me publiek aan te trekken en zij weten daar altijd wonderwel in te slagen. Het dient alleszins gezegd dat de Bondsfeesten voor elke leef- tijdskategorie attraktief zijn en men kan laveren van de hoeve Schouppe over de boerderij Kuyken om zo bij het bedrijf Van Den Bossche te be landen. In elke pleisterplaats is er wat anders te beleven maar ook rond deze centrale punten is er heel wat animatie zowel voor groot als voor klein. Vooral deze laatste konden hun handelsgeest tentoon spreiden tij dens de zaterdagse kindermarkt en hier was het zeer moeilijk om een 'objektieve bekroning' door te voe ren omdat ze allemaal zo keurig uitgedost waren. Ook de jogging werd al de zaterdag namiddag afgewerkt waaraan zo een tweehonderd sportievelingen deelnamen. Ook de allerjongsten mochten zich met elkaar meten tij dens deze tweede uitgave en bij der eeks tot 12 jaar werd L. Flamant uit Vloesberg winnaar. De mindere go den namen de kleinste afstand, nl. 2,5 km en hier won G. Schouppe het pleit bij de mannen en na hem volg den Ph. Huygemans, L. Kosey en eerste veteraan H. Temmerman. Bij de vrouwen in deze reeks won V. Huygebaert (tevens eerste vete raan) voor Anja Daguyt, K. Meer sman en Carla De Vuyst. In de reeks van de 7 km won B. Lagaisse voor P. Daguyt, Alf. Janssens (le veteraan). Lieve De Wageneer was hier eerste voor A. De Lampereau. In de lang ere afstand (10,5 km) won J. Baeyens voor G. Maesschalck (eer ste veteraan), P. Van Boxtael en F. Van Herreweghe. Intussen waren de Bondsfeesten in een nabij gelegen weide iets lui druchtiger ingezet met het kleiduif- schieten dat een vaste aktiviteit ge worden is en waarvoor steeds meer belangstelling blijkt te zijn. In het nogal exlusieve circuit van het kleiduifschieten bekleedt Aai gem een afzonderlijke plaats. De kleiduifschieting kadert er immers in het geheel van de talrijke aktivi- teiten die tijdens de Bondsfeesten plaats hebben. Als onderdeel van deze feestelijkheden blijft het steeds een attraktie voor jong en oud omdat het toch naar het spekta kulaire gaat. Aaigem Dries is wel gedurende een paar dagen gevuld met decibels die men er anders nau welijks hoort maar het behoort tot de animatie van het geheel en moet er dus bijgenomen worden. Doodgewone jagers komen er als gelegen heidsschutters een 'cartouchke' verschieten maar er zijn ook de echte 'circuit-schutters' die toch naar de Dries afzakken on geacht de konkurrentie van andere organisaties. Dit is te wijten aan de rijk gevulde prijzentafel. De schut ters worden in twee poules inge deeld en men kiest achteraf de beste drie reeksen. Het was uiteindelijk, na optelling van de punten, Jozef Baele die winnaar werd en met de hoofdprijs, een staande klok, naar huis trok. Na hem volgden E. Uyt- tenhove, Fr. Boeykcns, A. Janssens, H. Van Aelbroeck, L. Uyttersprot, Peter Van Buggenhout, Verberen, D. Van Damme, A. Van Herreweg he. Herman Van Aelbroeck kreeg een speciale trofee als beste zaterdag- schutter en een andere werd over handigd aan Ant. Janssens als eer ste geklasseerde Erpe-Merenaar en hetzelfde lot viel op P. Van Buggen hout als eerste van Aaigem. Ook W. Van Eetvelde kreeg een trofee als eerste junior en deze eer viel ook te beurt aan de eerste dame Agnes Van Herreweghe. Tot het sportieve gedeelte behoor de ook de zeepkistenrace voor de jeugd maar hiervoor is er maar wei nig belangstelling zodat men vol gendjaar naar een andere aktiviteit zal moeten uitzien. De uitslag van de belotters gaf de volgende inde ling: A. V.D. Durpel, P. Lauwereys, B. Braeckman, E. Deroo, E. De Durpel, J. Malfroidt, H. Erauw, W. Vijverman, Jan Lorie en R. De Schrijver. Dank zij de aangeworven schmink- ploeg liep de jeugd er feestelijk en soms karnavalesk bij, maar toch gassend in het kader van deze ondsfeesten die men hoopt te doen uitgroeien tot een waar fami liefeest waarbij iedereen aan zijn trekken komt en kan genieten van een dagje uit in Aaigem. Nog meer dan bij de vorige Bonds feesten is aan de jeugd gedacht want naast het rattenspel konden zij die er belang in stelden deelnemen aan een stoepwedstrijd, m.a.w. het be schilderen van de straat want van stoepen is er in de wijk Dries nog geen sprake. Men heeft er trouwens geen nood aan in dit natuurgebied waar het anders zo rustig is om te wandelen maar de rust wordt één keer per jaar gestoord, of beter op geëist door een talrijke menigte. Toneel en zang T rok het kindercirkus het jonge vol kje naar de weide Van den Bossche, dan konden de andere belangstel lenden - reeds in de vroege namid dag zeer talrijk aanwezig - een uit muntend optreden van de Schone Schijn bijwonen. De voorstellingen, onder leiding van Anton Cogen, werden soms overspoeld door het geluid van de kleiduifschutters of de voorbij wandelende muziekvereni ging Nieuw Leven die nooit de af spraak mist. De toneel-zanggroep zelf stoorde zich echter maar weinig aan het bijkomend lawaai ook al vergde het bovenmenselijke inspan ningen in een dergelijke warmte. Het was op zichzelf een heel on dankbare taak maar geen enkel sto rend element kon hun enthousias me luwen. Met hart en ziel gingen zij er tegenaan en vooral het vijftal marktzangerliederen begeesterden de aanwezigen, waarvan sommigen het zo aantrekkelijk vonden dat ze de groep volgden van de ene boer derij naar de andere. Zowel voor hun toneelspel als voor hun zangop treden werden ze muzikaal onder steund door A. D'Hondt die er met zijn bijpassende trekzak het ge wenste effekt aan gaf en ons vaak deed terugdenken aan de tijd van de café-chantant en de rondtrekkende liedjeszangers. Een stralende zon heeft een massa volk naar de prachtige Dries van Aaigem gelokt en van de zesde uit gave van deze Bondsfeesten een werkelijke topper gemaakt. Ook het zeer uiteenlopend programma dat aangeboden werd in deze uitgele zen omgeving loonde de moeite om er terzelfdertijd een natuurwande ling van te maken. Gastronomie en muziek, gezellige sfeer en een no stalgische omgeving vormden de in grediënten van een eens te meer geslaagd feest en in de toekomst kan het Bondsfeest een werkelijke ontmoetingsdag worden zowel voor de sympatisanten als voor de leden. Talrijke bestuursleden en mede werkers offeren er heel wat voor op om hun Bondsfeesten te doen sla gen maar een kordate wil om door te drijven ligt telkens aan de basis van hun welslagen en de inzet van velen werpt elk jaar zijn resultaten af die op hun beurt reden genoeg zijn om verder te doen. Het is een moeizame maar toch lovenswaardi ge prestatie dat van het bestuur van de Bond van Grote en Jonge Gezin nen van Aaigem toch iets merk waardigs maakt, verschillend van de andere 'Bond-genoten' uit. de om geving. Kortweg, het is een afdeling die leeft en leven brengt onder haar Bondsleden. JV

De Voorpost | 1990 | | pagina 3