Open monumentendag te Aalst op 9 september Schilderijen van Edgar Heirman te Affligem Therese Elens in 't Hof te Puttens te Lede Marleen Reyntjens expozeert in Affligem OPEN MONUMENTENDAG Volgend jaar 'Kastelentocht' doorheen groot-Aalst 9 SEPTEMBER 1990 De Voorpost - 17.8.1990 - 11 Een duizendtal monumenten worden op zondag 9 september in het Vlaams en Brussels gewest op 9 september opengesteld in 209 gemeenten. Aalst is er één van en koppelt de monumentendag aan de traditionele Kunst- en Ambachtenmarkt. Onder de monumenten die Aalst toegankelijk maakt voor het publiek ook een paar kastelen. Als dit initiatief sukses kent wordt allicht volgend jaar geopteerd voor een Kastelentocht doorheen ook de Aalsterse deelgemeen ten. Europees karakter De Monumentendag staat in het te ken van het Europees Jaar van het Toerisme, van de Campagne Indus trieel Erfgoed en van Koning Bou- dewijn die 60 wordt en 40 jaar rege ert. De open monumentendag krijgt een nieuw logo dat verwijst naar Europa: het embleem van 1975 ge vat in de Europese sterrenkrans. Voor het eerst zal de Open Monu mentendag plaatshebben tegelij kertijd in Vlaanderen, Wallonië en in Brussel in een coördinatie van drie afzonderlijke stuurgroepen. Hij wordt bovendien een blikvanger verwijzend naar Koning Boudewijn. De stuurgroepen doen uiteraard beroep op plaatselijke komités. Te Aalst bestaat dat komité uit een af vaardiging van het kollege van bur gemeester en schepenen, een aantal stadsdiensten, een delegatie van kuituur-historische verenigingen, individueel geïnteresseerden en uit eraard ook de eigenaars en/of be heerders van de dit jaar opengestel de monumenten. Wegwijzer Het parkoers in het stadscentrum werd uitgestippeld als volgt: het oud-Theresianenklooster, de tus- senoorlogse danszaal 'de Gillade', het huis de Bethune, de tuin van het domein Schelfhout in de Zonne- straat, het stadspark, de Sint-Marti- nuskerk waar er nu geen koncert plaatsheeft, het kasteel Terlinden en het tegen 9 september gerestau reerde kasteel Van Muylem, Gent- scstccnwcg 380. Tussen 10 en 18 uur kan iedereen in de opengestelde monumenten en parken terecht. De Sint-Martinus kerk, waar heel uitzonderlijk de kerkschatten (o.a. de monstrans van Joos Lesteens) zullen worden tentoongesteld, is slechts openge- stelu van 13.30 tot 17 u., rekening houdend met de eucharistievierin gen. Het Kasteel Van Muylem is gesteld monument of landschap moet u naar dat monument of land schap zelf. In de binnenstad wordt de wandel route tussen de monumenten en landschappen met wegwijzers aan geduid. Er zullen ook wegwijzers geplaatst worden naar de 2 kaste len, een 3-tal km. uit het stadscen trum. De Open Monumentendag wordt dit jaar opnieuw gekombineerd met de Kunst- en Ambachtenmarkt, wat voor de nodige animatie en afwisse ling zorgt. In het kader van de Open aan de Oude Vismarkt. Verder doorlopend: tentoonstelling van kerkschatten in Sint-Martinus, ten toonstelling Neo-gotiek contra wit te stad in huis de Béthune, kruiden tuin in het voormalig Theresianen- klooster, kunst- en ambachten markt, oude volksspelen, degustatie van streekbieren en -gerechten en teken- en kleurwedstrijd voor kin deren. Kasteel Van Muylem En ter gelegenheid van de Boude- wijnfestiviteiten in dit kasteel ver sjes van Annie M.G. Schmidt en pareltjes uit de pianoliteratuur, te kenwedstrijd, tentoonstelling over de historiek, de stijl en de restaura tie van dit kasteel en zonneterras met snacks en exclusief desserten- buffet. En in kasteel Terlinden gebruikers- stand georganiseerd door de Vrien denkring van het stadspersoneel. Monumentendag willen we toch vnog even de aandacht vestigen op langer opengesteld, daar kan men de aktiviteiten in het Kasteel Van vanaf 9u.30 tot 18u.30 een bezoek Muylem waar ter gelegenheid van brengen. de Koningsfeesten een pianorecital voor kinderen doorgaat, afgewis seld met vrolijke versjes. Er wordt Gidsen Wat vindt U op de diverse plaatsen? Oud-Theresianenklooster, Pont straat 51 en een tussenoorlogse danszaal: monumentale barokke in gangspoort (18e eeuw), charmante binnenkoer met geïmproviseerde kruidentuin, bijgebouwen met Net zoals vorig jaar zullen de toeri- ook een tekenwedstrijd eeoreani- F"1?6""""» oijgeoouwen met oïHsen itp in Hp "=K.enweusiri]u georgdni fraaie barokke deuromlijstmg. Een stische gidsen de bezoekers in de Seerd met als tema 'Een koning en vermaarde danszaal uit He marina monumenten opwachten om hen op zijn kasteel'. Verder mag U ook de Rentte met winketouitie?19°2Ï en gestelde tijdstippen een deskundige uitzonderlijke tentoonstelling van deïn^vH toelichting te geven. In het stads- de kerkschatten in de Sint-Marti- "ccugcvei. park en in het domein Schelfhout nuskerk niet missen. Tevens zijn er Huis de Béthune, Pontstraat 35: staat een natuurgids de geïnteres- enkele interessante tentoonstellin- groot neo-gotisch herenhuis (1875) seerde wandelaars te woord. Hou gen in het huis de Béthune, 'Neo- van het zuiverste soort met origi- bij een bezoek wel rekening met een gotiek contra Aalst-wittestad', en in neel smeedwerk, glasramen, schou- middagpauze voor de gidsen van het Kasteel Van Muylem over de wei}> schrijnwerk en plafondschil- 12u.30 tot 14 u., uitgezonderd in de stijl, de historiek en de restauratie deringen, alles ontworpen door de Sint-Martinuskerk waar de gids van het kasteel. Op de binnenkoer vermaarde Jean Béthune (Jan Go '-30 op van het voormalig Theresianen- 4 klooster (Koninklijk Lyceum) wordt speciaal voor de Open Monu mentendag een kruidentuin aange legd naar het model van de vroegere kloostertuinen. vanaf de openstelling om 13u.3U op post is. In het stadspark zijn er enkel rondleidingen (1 a 1,5 u.) om 10 u., 14 u. en 16 u. Rondleidingen en teksten Na de rondleidingen wordt een ge detailleerde tekst per monument of landschap overhandigd. De zeven teksten kunnen verzameld worden in een voorgedrukte map die alle praktische informatie bevat. De map kan U in elk monument verkrij gen, zodat U volledig vrij bent waar U uw tocht wil starten. Voor de gedetailleerde tekst over een open- tiek), geestesgenoot van Guido Ge- zelle, voor zijn broer Paul. Tentoonstelling over 'Neo-gotiek contra Aalst-witte stad' en over de illustere ex-bewoners van het huis. Aktiviteiten Te 11 u. en te 15 u. zijn er op de Grote Markt koncerten door Ko- Tuin domein Schelfhout, Zonne- straat 25: aangelegd tussen 1850 en 1870, deels naar net model van de Engelse landschapstuinen. Deze tuin van ongeveer 1 ha is momen- ninklijke maatschappijen. Te 14 u. teel de belangrijkste groene parkzo- hrpnnt 'Rlnp A I Taan L-111111 rp»p»l cpn_J. l:I A11 - brengt 'Blue 4 U' aan kultureel cen trum De Werf jazz en blues. Even eens te 14u.30 hoort U Boliviaanse muziek door Jawar Mallku in het binnenplein van het Oud-Hospitaal ne in de binnenstad. Aangelegd in de nabijheid van een groot heren huis, heeft hij de allure van een kas teelpark. Stadpark, hoek Parklaan en Burge meestersplein: één van de meest verzorgde mooiste open en geva rieerde parken van Vlaanderen, met een 200-tal verschillende boomsoorten, aangelegd in 1916 naar een ontwerp van J. Breydel. Hierbij werd veel aandacht besteed aan de belevingswaarde voor de wandelaar. De zichten werden zo uitgebouwd dat men steeds een gedeelte van een vijver, een bomengroep, een brugje en een heestergroep ziet. Heden, meerdere generaties na de aanleg van het park, wordt werk gemaakt van de noodzakelijke verjonging van het bomen- en struikenbestand van dit beschermde landschap. Sint-Martinuskerk, Priester Daensplein: een voorbeeld van Bra bantse laatgotiek met indrukwek kend ruim interieur, periodisch op- Pebouwd en hersteld vanaf 1480. 'raai versierd met meer dan 400 kunstschatten waaronder meerdere waardevolle meesterwerken van schilders, beeldhouwers, orgelbou wers, edelsmeden en wevers. Een aantrekkelijk geheel waar men ze ker naar terugkeert. Uitzonderlijke tentoonstelling van de kerkschatten met o.a. de mon strans van Joos Lesteens (1631) en enkele opmerkelijke gewaden. Het Kasteel Terlinden en Park Ter linden, Square Geerinckx: het Ka steel Terlinden, met de onheilspel lende bijnaam 'Kasteel der Verdoemenis', werd in 1775 opge richt als U-vormig kasteel in zand en baksteen op een rechthoekig ei land in een rechthoekig aangelegde vijver, helemaal buiten het toenma lige stadsleven tussen boevenbosjes en meersen. De Jansenistische pater Quesnel, 'aanhanger van Satan', schreef er zijn kettersboek 'Motif de droit du père Quesnel'. De inkomhal is ingericht in neo- Vlaamse renaissancestijl, het inte rieur van de andere kamers is een voudig maar verzorgd. Het kasteelpark, aangelegd in landschappelijke stijl, is 2 ha groot en vormt met zijn statige, volgroei de beuken, linden, eiken en paarde- kastanjes een oase van rust. Verbruikersstand van de Vrienden kring van het stadspersoneel. Kasteel Van Muylem, Gentsesteen weg 380: het kasteeltje van Guillau- me Van Muylem dateert van 1897. Het harmonieuze gebouw in eclec tische stijl, met art-nouveau ele menten en aanbouw in neo-Vlaam- se renaissance werd in 1981 be schermd als monument en hierdoor gered van de slopershamer. Pas door de recente verkoop aan de hui dige eigenaar kwam er een eind aan het jaren durende verval. Na enkele maanden intensieve werkzaamhe den kan het kasteel in de eindfase van de restauratie aan het publiek fetoond worden. 'entoonstelling over de historiek, de restauratie en de stijl van het kasteel. Grote tuin en zonneterras met snacks en exclusief desserten buffet. Tekenwedstrijd voor kinde ren van 6 tot 11 jaar. Vrolijke versjes en pareltjes uit de pianoliteratuur voor kinderen van 6 tot 12 jaar. Een dag om alleszins niet te missen. Voor nadere informatie kan u te recht bij de dienst Leefmilieu, Gro te Markt 3, tel. 053/77.11.11, toestel 253. Daar is ook reeds van nu af een volledige aktiviteitenkalender van alle deelnemende steden en ge meenten verkrijgbaar. Op 9 sep tember is het centraal informatie punt gevestigd in het Koninklijk Ly ceum, Pontstraat 51 te 9300 Aalst, 053/77.11.55 en 77.95.23. (l.h.) Lede. 't Hof te Puttens. Opening van de tentoonstelling met werk van Therese Elens door Joris De Smedt (jmh) Nog tot 26 augustus loopt een ten toonstelling met werk van Therese Elens in 't Hof te Puttens te Lede. Deze kunstenares, geboren in Else- ne, geniet een internationale faam. Tijdens de vooropening van deze tentoonstelling wees Joris De Smet op het specifieke van haar werk. "Allereerst doet het zeer impressio nistisch aan. Verder maakt ze ge bruik van een zeer apart koloriet. Als tema's zagen we marines, zuid franse landschappen en vijvers". Therese Elens behaalde de Belgi sche gouden medaille aan de Euro pese Akademie voor Schone Kun sten en werd voorzitter van de kunstkring van Grez Doiceau. Het is vooral onder impuls van haar echtgenoot dat ze met eigen werk naar buiten treedt. Therese Elens is een zeer zelfkritisch iemand en van daar ook dat ze zich als kunstenaar niet wil laten verleiden tot het pro duceren van werk op zicht. Volgens haar moet je eerst "be roerd" geraken over iets alvorens men het expressief kan uitwerken. Elk schilderij is een uitdrukking van iets wat Elens aansprak. De tentoonstelling kan men bezoe ken elke vrijdag van 19.30 tot 22.00 uur en tijdens de feestdagen, de weekend en op maandag van 14.00 tot 22.00 uur. (JM Heyman) Lede. Na de vernissage van de tentoonstelling met werk van Therese Elens in 't Hof te Puttens te Lede, werd een diner aangeboden. Aan het fornuis niemand minder dan Lieven De Smet, de privé kok van ons koningspaar (JMH) Tot 26 augustus kan U in het kultu reel centrum Afflig m andermaal een tentoonstelling i ïeemaken van schilderijen van Edgar Heirman, de nu 70-jarige Waaslander die o.m. met zijn „Heirmanklok" internatio nale renommée haalde. Edgar Heirman is immers een all-round kunstenaar want naast zijn techni sche begaafdheid en inventiviteit die hem toeliet een klok a la Zim- mer te realiseren en naast zijn pla stische talenten is hij een gevierd verteller en een literator die o.m. de schoonheid van zijn „Waasland" bezong. Naast zijn technische knob bel is hij een zwerver, een romanti cus en diepgelovig man. Maar in het kultureel centrum benadert U hem als schilder. Reeds ruim een halve eeuw is hij als schilder aktief en het aantal ten toonstellingen van zijn werken is niet meer bij te houden. Heirman zegt geen invloeden van andere schilders te hebben ondergaan, doch heeft alleszins diepe bewon dering voor Magritte, Denvaux en Dali. In de realiteit is zijn werk met de werken van die beroemdheden toch enigszins verwant. Dit alhoe wel de gehanteerde technieken niet altijd dezelfde zijn. Heirman werkt inderdaad met paletmes en borstel en werkt pas daarna zijn kreaties met doorschijnende kleurlagen af. En steeds gaat een tekening aan een schilderij vooraf. Zijn kontrasten tussen licht en donker, zijn clair-ob- scur, vormen een element in ieder van zijn werken en als onderwerpen domineert bij Heirman de natuur in haar voortdurende beweging en verandering, ook in de tijd waarbij zowel plant als dier aan bod komen. Opvallend daarbij is de beleefde melancholie die de kringloop in de natuur beheerst U kan in „Zalen B" voor deze ten toonstelling terecht op zaterdagen van 14.30 u. tot 20 u. en op zondagen van 11 tot 12 u. en van 14.30 tot 20 u. Op 15 augustus als op zondagen. L.H. Hekelgem. Een werk van Marleen Reyntjens Marleen Reyntjens (Kortrijk, '48) stelt haar schilderijen en etsen ten toon in het Kultureel Centrum Af fligem, Abdijstraat 6 te Affligem, van zaterdag 1 tot zondag 16 sep tember. Toegankelijk voor het pu bliek op zaterdagen en zondagen van 14.30 tot 20 u. Vooropening op vrijdag 31 augustus met als inleider Victor Van Frachen. Marleen Reyntjens woont te Hore- beke in de Vlaamse Ardennen. Aan de Koninklijke Akademie te Oude naarde haalde ze onder leiding van E. Hublau, met grootste onder scheiding, het diploma Hoger Kunstonderwijs etsen en grafiek. En nog tijdens hetzelfde jaar de re geringsmedaille. Vaardigheid en innerlijke bewogen heid houden bij Marleen Reyntjens mekaar in evenwicht. De diepdruk veronderstelt beheersing in het trekken van lijnen, het vullen van vlakken, het krassen bovenop of in het metaal, het nemen van afdruk ken. Die noodzakelijke handvaar digheid heeft Marleen Reyntjens gestadig verworven door academi sche leiding, met eigen zoektocht en nog zichtbare verkenningen. Zij hanteert hierbij twee technie ken: de ets en de droge naald. (Hoe een ets tot stand komt leest men hierna). Bij de techniek van de dro ge naald wordt rechtstreeks in de metalen plaat gekrast; hoe dieper de kras is, des te zwarter zal de lijn zijn op de afdruk. Er wordt geen zuurwater gebruikt. Die stugge techniek leent zich niet gemakkelijk tot fijnheid, tot schakeringen of tot natuurlijke hetzij anatomische juist heid. Daarin is Marleen Reyntjens nu precies wel geslaagd. Qua tech niek ontwaart men in haar grafische werken onmiskenbaar een vrouwe lijke zachte hand. Maar de innerlijk heid, die in haar werken verborgen ligt, is nog veel vrouwelijker: het raadsel, de dialoog met zichzelf, de nostalgie, de ingetoomde levens vreugde, het poëtisch realisme. Haar onderwerpen zijn zeer uiteen lopend: de natuur, vruchten, de mens, menselijke prestaties, geom etrische strukturen, abstrakten. In de kunst van de afdruk kan men niet veel verbergen. Als men in die kunstvorm er toch in slaagt te fanta seren, zijn gevoelens weer te geven, een boodschap te brengen, dan heeft men iets waardevols bereikt. Sprekend met Marleen over haar werk voelt men duidelijk haar inge houden kracht. Ze wenst haar le vensinhoud te uiten in haar werk en niet in woorden. Haar menselijke diepgang is inderdaad voelbaar in haar oeuvre. En die relativiteit maakt haar gelukkig. Dat ze van de grafiek de stap heeft gezet naar de schilderkunst, ligt in de lijn van haar betrachtingen: meer expressiemogelijkheden voor de ei gen gevoelswereld en meer kansen tot nuanceren in kleurenschakerin- gen en in perspektief. Reeds tien jaar is ze doende aan verfijning en verdieping. Haar drang naar artisanale vervol making gaat daarbij gepaard met intense ontvankelijkheid voor es thetische indrukken en voor besten dige gevoelsgeladenheid. Haar onderwerpen en themata ont leent ze aan de eigen verbeelding en romantische gevoelswereld waarin naast de natuur de mens centraal staat. Bij Marleen Reyntjens primeert au thenticiteit op vernieuwing, het fi guratieve op het abstrakte en de eerbied voor de vorm. Haar bewondering voor de Oude Meesters impliceert dat ze zeer kri tisch staat tegenover het eigen oeuvre. LH

De Voorpost | 1990 | | pagina 11