103 jaar Faubourgjaar - narktfeesten te Baardegem Turfputten te Erpe eindelijk beschermd natuurgebied sckolkidte Schoolkidts is Aalsterse primeur 1 ze Ze Weekblad tai Banier - iiriae en On Voor wie iets beter zoekt <®sp LimeERaen p HUWELUKLIJSTEN PORSELEIN GESCHENKEN MEUBELEN DECORATIE Oude folklore herleeft rr.#5*2 sawen tot °pt'1E'L -i l±?f De Voorpost i 17 AUGUSTUS 1990 43* JAU6ANC ML 31 - 44 F Aalst. Tijdens de Faubourgjaarmarkt zijn deze reuzen steeds van de partij (arch) Andermaal organiseert het Faubourgjaarmarktkomitee onder impuls rooral van voorzitter Marcel Van den Broeck en sekretaris Jos De Loose de jaarlijkse Faubourgfeesten. Dit re^fis vbor de honderd en derde keer. In de reeks aktiviteiten blijft de Faubourgjaarmarktstoet op dinsdag 28 augustus het paradepaardje van deze landelijke feestelijkheden. Uiter aard kende ook deze festiviteit ups and downs doch de V.V.V. De Faluint- jesstreek bracht haar nieuwe inspiratie waarbij volksvermaak en folklore troef zjjn. oed Baardegem, de minst bevolkte deel gemeente van Aalst heeft er duide lijk een handje van weg om de massa te lokken. Ook op een doordeweek se dinsdag. Voor de inwoners zelf is deze stoetdag immers geëvolueerd naar een lokale verlofdag. De da tum van deze feestelijkheden werd dermate vastgesteld dat de stoet niet tijdens het schooljaar kan plaatshebben en de meeste volwas senen die een vaste job hebben ne men dan maar en dagje vakantie. Vlooienmarkt Ruim een eeuw terug, in 1887, wil den de bewoners van de wijk Fau- bourd («de voorstad van het Dorp»?) voor de jongeren een kleine dierenmarkt organiseren. Jongeren kwamen er hun jongste aanwinsten en hun mooiste dieren aanbieden ter keuring. Niet enkel honden, konijnen en «katten die gaarne ratten pakken» doch ook al lerlei insekten brom- en andere vliegen, hun dikste pier, kort- en langharige vlederm izen, schild- Iden, kerk- en anc ere uilen, kik vorsen en padden werden er aange boden. Stichters Een reeks families namen aan de kleinveemarkt deel met hun stam boekgeiten, de geit als «de koe der armen». Van den Broeckes, Aijet- tes, Pruimes, Narens, Den Dikken, Vienes en andere. Maar de pioniers zochten uitbrei ding van de feestelijkheden. Ook naar volwassenen toe. Dat waren Melle en Pië Pruim die later als reuzen van baardegem zouden wor den uitgebeeld samen met zoontje Kamilleken, Henken Van der Cruys, Kloefkapper met zijn zonen Wiezeken, Heintje en Gust, Jean De Pauw vermaard balboogschut ter, dorpsmaalder Louis Fies samen met Sooi Schipper de grootste far ceurs en meest beruchte leugenaars van de Vonckgemeente. Ook de neringdoeners zetten zich in voor het slagen van deze feestelijk heden, o.m. de cafébazen Jean Den Distel met zijn vèrken, Alfons De Gols, Den Doel bier zonder poel en Achiel Van Stappen, gapen en tap pen. Uit een oud programma Wat aanvankelijk een klein marktje was groeide geleidelijk uit tot een hele dorpsgebeurtenis ook al was de stoet slechts een versierde bloe menwagen want Baardegem wilde zijn reputatie als bloemengemeente hoog houden en een muziekwagen want op hun harmonie zijn Baarde- HOOGSTRAAT 28 AALST - 053/21.33.22 De natuur- en leefmilieuvereniging 'Ander Leven Erpe-Mere' (ALEM), opgericht in 1982, yvert sindsdien zowel voor de bescherming als voor het behoud van belangrijke natuurgebieden, klaagt overtredingen aan op gebied van Ruimtelijke Ordening, stelt wantoestanden aan de kaak, zoekt oplossingen in verband met recyclage en heeft heel wat projekten om milieu-informatie te verschaffen waar groenbehoud, wegbermbeheer en samenwerking met het gemeentebestuur de bijzonderste elementen vor men. Tot een van de projekten van ALEM behoorde de bescherming van het gebied om en rond de turfputten van Erpe. Dit is nu eindelijk een feit geworden wat niet wil zeggen dat daarmee de kous af is. Ie •a or- :ra te n te ma s innc- Ook Erpe-Mere heeft, van de wei nige natuurgebieden die de ge meente rijk is, al heel wat moeten prijs geven als gevolg van wat men noemt de modernisering ten bate van de ekonomische vooruitgang. Dat is ten minste de naam die men er aan geeft om zich te verantwoor den over de-«chteruitgang op het gebied van leefmilieu dat dit tot ge volg heeft. Gelukkig zijn er nog een aar gebieden - op één hand te tel len - m een drietal deelgemeenten waar de natuur nog gedijen kan ook al gaat dit soms met heel veel moei te gepaard. Turfputten beschermd Het is dan ook verheugend als eind elijk van officiële zijde daadwerke lijke beslissingen getroffen worden om een rijk natuurgebied definitief voor de toekomst te redden. Dit isitief lot is onlangs te beurt geval- en aan de weiden en moerassen in en rond de wijk Honegem te Erpe, beter gekend onder de volkse topo niem van de 'turfputten'. Een goede maand geleden onderte kende gemeenschapsminister Walt- niel een ministerieel besluit waar door zo een honderd hectaren na tuurgebied definitief beschermd wordt. Deze gewezen turfputten be horen tot de rijkste natuurgebieden in de regio en vormen de enige ech te waterplas in de gemeente. Het landschap dat thans gerangschikt werd, behoort tot het Denderbek- ken en wordt gedwarst door de Mo lenbeek die in Sint-Lievens-Esse ontspringt en te Hofstade in de Dender uitmondt. Ligging Door deze klassering, op advies van Monumenten en Landschappen, wordt een definitieve bescherming gegeven aan een landschap dat ook nog op twee andere grondgebieden, Lede en Aalst, gelegen is. Het volle dig gebied strekt zich trouwens uit rond een drietal kernen: de moeras sige Solegem te Lede, de turfputten te Erpe en een moerassig bosgebied in de buurt van de wijk Sint-Apollo- nia te Aalst. Ecologisch beschouwd, is het geklasseerde landschap gele gen op de overgangszone tussen leemstreek en zandleemstreek. Dit is trouwens de bijzonderste reden waarom er zo een grote variatie is in het landschap met als belangrijkste element de zeldzame moerasvege taties. Het landschap is gekenmerkt door een zwak golvend reliëf waar van de hoogte tussen de 12 en de 15 meter varieërt. De moerassige de pressie ligt centraal in het Hone- gemgebied en wordt enigszins aan het oog onttrokken door de omring ende populierenbosjes en houtwal len. Vermits het gebied op de over gangszone van leem- en zandleem streek gelegen is, vindt men er een vrij grote verscheidenheid van bo demtypen. Het belangrijkste deel van het Ho- negemgebied en van het Sint-Apdl- loniabos bestaat uit vallei- en de- pressiegronden. Zo vindt men langsheen de huidige Molenbeek zwak gleyige tot sterk gleyige bo dems op lemig materiaal, maar ver derop zou dit overgaan op kleiig of zandlemig materiaal. Uit een studie van B. Guillmijn en P. Van den Bremt, gepubliceerd in een dokumentenmap van land- schapsonderzoek, ontlenen we vol gende ontstaansgeschiedenis, die op wetenschappelijke basis berust en het verloop ervan werd als volgt geschetst: 'Tijdens het Tardiglaci- aal, op het einde van de laatste ijs tijd, de Würm of het Weichseliaan, zo een ongeveer 9000 jaar v. G, heeft de Molenbeek een dal inge sneden. Hierbij was vooral de late rale of zijdelingse erosie aktief, die een paar meter diepe vlakken dal bodem uitschuurde. Door het ge ringe verval breidden de meanders zich breeduit. Zo werden in de oe vers van het dal breed gebogen oe- verinsnijdigen uitgeschuurd. Maar door de laterale opschuiving in de meanders konden ook meanders af gesneden worden. Dit verschijnsel neeft zich op meerdere plaatsen in de loop van de Schelde en de Den der voorgedaan. Het Osbroek ten zuiden van Aalst, is hiervan wel één van de mooiste voorbeelden in de alluviale vlakte van de Dender. En Vervolg op blz. 4 gemnaars steeds trots geweest. Dat de stoet langzamerhand meer allure kreeg al bleef het landelijk en folklorisch aspekt hoofdzaak toont volgend uittreksel uit een oude Fau- bourgaffiche. «Vanaf 9 u. 's morgens rondrit door artiesten op fietsen, paarden en pony's met jockey's, zebra's goed voor oma's en ezels bereden door kwezels. Vanaf 10 u. volgden dan boeren en dieten, koeien en stieren met krach tige spieren, merries en hengsten vol vurige wensen, geiten en bokken die gaarne knokken, ezels en ezelin nen die gaarne minnen...». Oude uitnodigingen Ook de uitnodigingen logen er des tijds niet om. Zo Tezen wij «Komt mannen en vrouwen met of zonder baard, tieners met langharige lok ken en mokkens met korte pijprok ken, Jeugd, zing en dans. Vive l'amour zo lief met nen tip als nen boer. Laat ons bidden, o Heer, verlos ons van bokken met stank en van ezels zonder verstand. Namens het feest- komitee op voorhand dank». Heropleving Maar ook het Faubourgjaarmarkt- gebeuren ontsnapte niet aan enig verval ingevolge oorlog, krisis en lokale omstandigheden. In 1970-71 namen een aantal en thousiastelingen echter de draad weer op. Marcel Van den Broeck, Pros en Jef Fies, Dolf Uyttersprot, Albert De Boeck, Jef De Ridder, Jean Pots, Robert De Pauw, Marcel Frans en Alfons De Gols, Remi Roggeman, Ward De Block en Ray mond Van der Borght spanden zich in om de oude traditie te doen her leven en die zelfs grotere weerklank in de hele regio te bezorgen. Er werden komitees opgericht per wijk en hun vindingrijkheid stona er borg voor dat de stoet zo kwalitatief als kwantitatief een voltreffer werd. Steeds werd getracht het folklori stisch en ludiek aspekt te laten pri meren en niet te vervallen in karna- valsituaties. Daarvoor is er Aalst enerzijds en Dendermonde ander zijds. Vervolg op blz. 4 Erpe-Mere. De turfputten in Honegem te Erpe die wegens de hete zomer droog liggen maar toch nog altijd een vochtige ondergrond hebben (jv) In september begint in Aalst een tot nog toe nergens geziene aktie in de secundaire scholen. Ook „De Voorpost" verleent hieraan z(jn medewer king. Het gaat om... Schoolkidts. Een toverwoord Misschien. In elk geval een wedstrijd voor de jongste leeftijden, om in klasverband, veel plezier te beleven. Het begint al met een gratis videofilm over het Aalsterse scholierenleven. Elke deelnemende klas krijgt die, samen met nog andere benodigdheden, die in een „kit" (schoolkit) zullen zitten. In de loop van het schooljaar krijgt men drie opdrachten, waar met de ganse klas aan gewerkt wordt Welke Dat kan nog niet verklapt worden. In elk geval zal het er kreatief en vol jong enthousiasme aan toegaan. Zodanig zelfs dat De Voorpost er twee extra-krantjes zal aan wijden, dat verscheidene vrije zenders (namen volgen...) met schoolkidts op antenne gaan, en dat een antwoordapparaat (de „Kitdsofoon") dag en nacht meeluistert. Misschien komt er zelfs een reizende tentoonstelling, de scholen rond. Hangt van de klassen af, die zullen meedoen. De prijzen zijn i_«et niets. Voor wat, hoort wat. Dat gaat gepaard met een manifestatie in De Werf, die voor het eerst helemaal door scho lieren (weliswaar met professionele regisseur) zal uitgewerkt worden. Alle afdelingen De formule is zodanig, dat zowel de wiskunde- als metaal-liefhebbers, de muziek- als de latijnfreaks, ieder een dus, gelijke kans maakt. Lo- fisch. Schoolkidts wil immers „alles its op school voor alle kids in Aalst", dus voor iedereen. De schooldirekties laten aan de in richters weten welke klassen in aan merking komen. Die krijgen begin september informatiefolders. De leerlingen zelf beslissen of ze gaan meedoen of niet. Ze moeten dit uit erlijk tegen 28 september meede len. Opgeletklassen die bij verge telheid geen folders ontvangen, of gewoon niet willen vergeten wor den, doen er verstandig aan dit aan hun klastitularis of schooldirektie te laten weten. Die zorgen dan wel dat alles in orde komt. Organisatie Alle kontakt gebeurt via de Stedelij ke Jeugddienst, Kapellestraat 15, 9300 Aalst. De Kidtstelefoon (053) 77 34 23 wordt daar belui- Het stadsbestuur, maar ook het co ördinatiecomité voor Welzijnsbe leid (dat de kat de bel aanbond met spijbel-alarmkreten), het Comité voor Bijzondere Jeugdzorg, het Cultureel Centrum De Werf... naast afgevaardigden uit het onderwijs en PMS zijn vertegenwoordigd in de Stuurgroep Schoolkidts. Affiches De zeer mooi ogende Schoolkidts- affiches zijn te bekomen op de Jeugddienst. Door ze op te hangen (op school, in jeugdcentra, snoep winkels, thuis...) steunt men deze aktie die Aalst spijbelvrij wil, want na zo'n wedstrijd kan het niet an ders of de scholieren laten het bros sen voor wat het is. Op school zal het zoveel toffer zijn- Alle inlichtingen over Schoolkidts, hét evenement van het komende schooljaar voor scholieren van 13 - 14 jaar... Stedelijke Jeugddienst, Kapelles traat 15, Aalst, tel.(053) 77 34 23. Terug naar school wordt voor Aal sterse scholieren dit jaar anders. Mits akkoord van hun school en van alle scholieren van hun klas, kunnen zij deelnemen aan de wedstrijd Schoolkidts. Alle inlichtingen Ste delijke Jeugddienst, Kapellestraat 15, Aalst (053) 77 34 23.

De Voorpost | 1990 | | pagina 1