Sint-Servatius anderhalve eeuw jong De Voorpost -17.8.1990 - 29 Balboogmaatschappij Aalst. Balboogschieting. Niets dan tevreden gezichten bij de viering van het 150 jarig bestaan (a) Aalst. Balboogschieting. Op weg naar de viering in het stadhuis. Even kijken of het lintje keurig zit (a) Aalst. Balboogschieting. De "blijde intrede" van Sint-Servatius (a) Aalst. Balboogschieting. Het nieuwe vaandel werd meegnomen naar de viering in het stadhuis (a) minister van kuituur. In de loop van de maand november zal hem deze onderscheiding worden uitgereikt. Naar aanleiding van haar 150 jarig bestaan werd de feestvierende club gehuldigd in de trouwzaal van het Aalsters stadhuis. In onze kontreien is Aalst het centrum van het balboogschieten. Van de acht balboogmaat- schappijen die in ons land nog bestaan, zgn er drie in Aalst gevestigdde jubilerende Sint-Servatius, de Klauwaerts en de Ware Vrienden. Alle drie Niet onopgemerkt dragen ze de titel "koninklyk" en sedert meer dan 40 jaar vormen ze samen de 'Verbroedering van Aalsterse Balboogschutters". De "Verbroedering" zorgde ervoor dat de rivaliteit tussen de maatschappijen alleen op sportief vlak wordt uitgevochten. Het sportief gebruik van de koge lkruisboog is sedert het begin van de 18e eeuw ogenschijnlijk van de ene generatie op de andere overgegaan. Een van de gevolgen hiervan is het instandhouden van het ambachte lijk vervaardigen van de balboog. In Aalst zijn er trouwens nog mensen luwte van de hovingen van sommige herbergen. Daar vindt men de schutters terug, pal onder de 20 me ter hoge wip met hun boog. Die is om en bij de 18 kilogrma zwaar. Sport naar ieders beurs Aalst. De jubilerende balboogschutters in groot ornaat op het stadhuis (a die dit kunstambacht beoefenen. Een ander belangrijk element is vol gens schepen Van Nieuwenborgh die de viering van anderhalve eeuw Sint-Servatius bijwoonde, dat de folklore van het balboogschieren als een typische volkse ontspanning in ere wordt gehouden. Wars van elke vorm van kommercializering. Mannen van alle leeftijden en stan den ontmoeten er elkaar. Ook de plaats waar het balboogschieten wordt gehouden, speelt een voorna me rol. Balboogschieten is een zo merde aangelgenheid en een bui- tengebeuren dat zich afspeelt in de Aalst. Balboogschieting. De voorzitter werd gehuldigd (o) Huldiging Tijdens de plechtige viering werd hulde gebracht aan Alfons Veille- fon, voorzitter van Sint-Servatius. Hij is al 41 jaar ononderbroken schutter bij deze balboogmaat schappij, medestichter en bestuurs lid van de Vebroedering en gewe zen voorzitter van de Nationale Fe deratie van Balboogschutters. Als blijk van erkenning voor zijn grote verdienste gedurende zovele jaren, werd hij door zijn vereniging voor gedragen voor het ereteken "Gou den Palmen van de Nationale Orde namens de eerste minister en de Het 150 jarig bestaan van de Koni- nlijke Balboogmaatschappij Sint- Servatius zal niet onopgemerkt voorbijgaan. Naast de officiële ont vangst op het stadhuis, voorziet het feestprogramma nog tal van andere aktiviteiten, waaronder zeker en vast de interessante tentoonstelling over de balboogsport in ons land moet vermeld worden. De jubile rende vereniging kreeg overigens ook een nieuw vaandel dat plechtig in de Sint-Martinuskerk werd inge- Het balboogschieten ontleend zijn populariteit voor een stuk ook aan het feit dat het om geen dure sport gaat. De goede relaties met het stadsbestuur, aldus de schepen, zórgden er in 1984 voor dat er ter gelegenheid van de week van de vrije tijd een mobiele wip in gebruik kon worden genomen. Op steeds meer plaatsen wordt deze mobiele wip, die allicht een unicum is in ons land, ingezet als uitstekend middel om de balboogsport te propageren. Uit dezelfde goede verstandhou ding is ook het stadstornooi ge groeid, waarvoor elke maatschappij twee schietingen organizeert in het eigen lokaal en men vervoltgens el kaar ontmoet tijdens Aalst-Kermis. wijd. Verder op het programma een jubileumschieting, waaraan alle be staande balboogmaatschappijen van ons land deelnamen. St.-Servatius 1840 e vereniging haalt haar naam wegens de dag van haar stichting. Op de naamdag van deze ijsheilige in 1840, anderhalve eeuw terug. In het huidig lokaal verwij zen nog een aantal trofeeën naar de lange levensloop van deze balboogmaat schappij. Tegenslag werd haar echter niet gespaard. Zo was er in 1953 de zeer zware brand in de hovingen van het toe nmalig lokaal „Alost Sport". Uit het nog met de hand geschreven reglement dis tilleren we volgende typerende uittrek sels. „Het lidgeld bedroeg toen 6 fr. per jaar. De leden waren verplicht zich te bevin den in het lokaal der maatschappijde eersten zondag van elke maand tussen 7 en 9 uren 's avonds, en aldaar een hier toe bestemden register te handtekenen op boete van 10 centiemen. Als er leden een schieting buiten het eigen lokaal zouden bijwonen waar zij één of andere trofee zouden bekomen, zullen deze trofeeën zonder vergelding aan de maatschappij toebehoren. In ge val een lid komt te overlijden worden al de leden der maatschappij schriftelijk gedagvaard in het lokaal, ten einde zich vandaar naar het huis van den overlede ne te begeven en de begrafenis bij te wonen, al de leden zullen den rouw- vloers aan den linkerarm moeten dra gen, de stoet zal voorafgegaan worden door den tamboer, den trommel in de rouw, de rouwslag slaande. Door den vaandrig met de vaandel in den rouw. Voor een werkend lid zal de Koning zijne Curak in de rouw dragen, na de kerkplechtigheden zullen al de leden het lijk vergezellen naar het kerk hof. Het lijk in de put gelaten en met aarde bedekt zijnde zal den stoet met slaande trommel en vliegend vaandel naar het lokaal der maatschappij terug keren. Daarna zal den Eed een mis to.t lafenis zijner ziel doen lezen." Wat is eigenlijk een „balboogmaatschappij" De balboog is in wezen een kruisboog. De kracht komt van een stalen dwarslat die aan beide uiteinden verbonden is met een „pees". De balboog heeft een loop als een geweer en weegt tussen de 10 en 18 kg. Om de pees en de lat te ontspannen is er een speciale hefboom, de gek. Vroeger werd geschoten met ballen van verharde klei. De jongste jaren schiet men echter met ballen gemaakt uit een mengsel van lood, antimonium en tin. Deze ballen wegen hoogstens 17 gram. Om veiligheidsredenen wordt de bal op gevangen door een net van zwaar zeil doek. Vogels op de balboogwip bevin den zich op 18 m hoogte. De ballen worden door de schutters zelf gegoten aangepast aan het kaliber van hun boog. Elke schutter beschikt daar toe over een eigen pasgat en afdraaikali- ber. Niet beschadigde ballen worden herbruikt, wel beschadigde hergoten. Het vogelrek bestaat uit zeven of negen losse vogels die vallen als ze geraakt worden. Bij de koningsschieting wordt geschoten naar één vaste vogel. Bij de gewone schieting die gebeurt per pele- ton van zes man moeten de vogels afge schoten worden in de volgorde van hun plaatsing op het rek. Een vaste vogel moet soms wel 20 keer worden geraakt alvorens te vallen. Balboogschieten is geen dure sport. De schutter heeft geen speciale uitrustings- kosten en een aantal bogen zijn eigen dom van de maatschappij en kunnen door de leden gebruikt worden. Er zijn klubschietingen op zaterdag vanaf 15 u., ballenschietingen als kampioenschap der stad Aalst en nationale schietingen 1 maal in elk klublokaal. Nog steeds „Men Only" Vooralsnog blijft balboogschieten een mannenaangelegenheid. De balboog stamt immers af van een militair wapen. Toch kwamen vrouwen hun rechten nog niet opeisen. Het gewicht van de balb oog is daar wellicht de reden van. Kandidaten moeten nog steeds zoals de traditie het heeft gewild voorgedragen worden door twee peters van de klub. De algemene vergadering beslist uitein delijk over het al dan niet opnemen van het nieuw lid. St.-Servatius Aalst Momenteel telt de klub een 30-tal leden. Rik De Neve is Keizer, Dirk De Wolf Koning en Remy De Boeck Kakkeko- ning. Het bestuur bestaat uit voorzitter Al fons Veillefon, ondervoorzitter Frans De Vuyst, penningmeester Kamiel Ra- bier, sekretaris Gustaaf Huylebroeck, archivaris-materiaalmeester Joost Van Lierde en kommissarissen Karei Veille fon, Remy De Boeck, Constant Van Au- denhove, hulppenningmeester Frank Boeyden. Aalst. Balboogschieting. Even met veel belangstelling de archiefstukken bestu- Aalst. Balboogschieting. Met het doorknippen van het lint, werd de tentoonstel deren (a) ling officieel geopend (a) Aalst. Balboogschieting. Ieder een stukje van het officiële lint, bij wijze van souvenier (a) Aalst. Balboogschieting. Ook de dames waren present (a)

De Voorpost | 1990 | | pagina 29