Wat bracht DOTO '90? Mikro-, mini- en kwartdodentocht lokten 833 deelnemers Buitenlandse deelnemers De Voorpost - 17.8.1990 - 31 De mikro-doto, die liep over 5 km, kreeg 187 deelnemers aan de start zaterdagnamiddag. De mini kreeg er 253 aan de startlijn en de 25 km lange kwart-doto werd door 393 wandelaars tot een goed einde gebracht. Het waren vooral gezinnen en jongelui die ook eens de laatste Dodentochtkilometers wilden bewandelen. Vorig jaar werd door de Sportdienst van Bcrnem een mini-doto georganiseerd en die kreeg toen 576 deelnemers aan de start. De afstand bedroeg toen 16 km. Tegenwoordig wordt het succes van een manifestatie meer en meer afgewogen naar de aan tallen: deelnemers, toeschou wers, verorberde mosselen, enz. Als we dus een balans moe ten maken van de DOTO '90, stoppen we eerst even bij de cijfers. Voor de tweede maaf in de ge schiedenis daalt het aantal deel nemers ten opzichte van het vo- rige jaar: 4.366 nu, 4.761 vorig jaar. Ook het aantal buitenlanders daalde. Uiteindelijk zouden ook veel minder wandelaars de eind streep halen. Komt gewoonlijk 70% terug in Bornem, dan zijn er dit jaar slechts 60% in gelukt de 100,450 km rond te maken. Om 21 uur, de normale officiële sluitingstijd, waren ongeveer 2.500 wandelaars de eindmeet gepasseerd. Vanaf Merchtem, op 60 km, werden de controle posten 1,5 a 2 uur langer open gehouden. Rond 11 uur kwam de laatste wandelaar in de tent toe, daarmee het eindtotaal op 2.673 brengend. Uiteraard was de zon, die de hele dag bloedheet aan de he mel stond, de hoofdreden voor het grote aantal opgevers en de vertragingen. Er werd ook heel wat meer ge dronken dan andere jaren. Wat we ook links en rechts konden opvangen was dat er minder toeschouwers naar het Bornem- se centrum waren afgezakt. Nu is dat misschien geen slech te zaak. Zelfs nu zat het Bornem- se centrum meer dan behoorlijk vol en lijkt het verzadigingspunt bereikt, vooral dan op vrijdag avond. Tot zover de cijfers, waaruit men zou kunnen besluiten dat DOTO '90 geen sukses zou geweest zijn. Niets is echter minder waar. Een vrijwel perfekte organisatie zorgde ervoor dat het de wande laars aan niets ontbrak. Er stonden niet minder dan-16 kontroleposten opgesteld, dat is gemiddeld 1 per 6 7 km. Op elke post was wel iets te eten: koeken, fruit, yoghurt, broodjes en drinken was er overal in overvloed. die manier kon men daar weten wie waar gepasseerd was Afge zien van enkele kleine techni sche problemen, die zich met dergelijke apparatuur altijd kun nen voordoen, hebben de firma's BIZIBIT en PHI-DATA hier puik werk geleverd. Zo'n kaartje, met alleen een streepjescode en een nummer, is een vrij onpersoonlijk ding, waar menig wandelaar het een beetje moeilijk mee had. Onderweg: dorst...verschrikkelijke dorst! (JPB) Op vrijwel elke kontrolepost was een Rode Kruis-hulppost opge steld om het lichamelijke leed te verzachten. Ook de kontrole zelf verliep vlot. Voor het eerst werden de deel nemers uitgerust met een met streepjescode bedrukte kaart, die met speciale leesapparatuur werd geregistreerd. De aldus bekomen gegevens werden via een telefoonlijn door gestuurd naar de computer die in Bornem stond opgesteld. Op Een geslaagd initiatief mag ze ker het pendeltreintje tussen Bornem en de laatste controle post te Branst genoemd wor den. Menig supporter is op die manier zijn of haar wandelaar gaan ophalen. Laat ons nu eens een paar pun ten bekijken waar bij de volgen de edities aandacht aan be steed zou kunnen worden. Eerst en vooral zou het bij de start nuttig zijn om het publiek niet dadelijk achter de wande laars te laten aansluiten. Dit gaf nu een chaotische toestand aan het Cardijnplein, waar alles pot dicht zat, en men slechts met enige moeite iedereen terug achter de dranghekkens kreeg. Daarnaast zou het ook prettiger zijn om in de Boomstraat slechts één enkele muziekbron toe te laten. Toegegeven, een detail, maar op sommige plaatsen klonk het bepaald kakafonisch, en konden de mededelingen vanuit de hoofdtent nauwelijks verstaan worden. Voorts kunnen we alleen maar positief zijn over de organisatie: een vlot verloop, nergens grote paniek, genoeg medewerkers, degelijke voorzieningen voor de pers. Kortom: een resultaat dat je alleen maar kan bereiken door hard samen te werken. Jean-Pierre Bertin In totaal zijn er 4366 deelnemers gestart voor deze 21 e Dodentocht en het aantal buitenlanders be droeg 667, wat ook weer minder was dan in '89. Toen startten er 742. We denken dat ook hier het hete weer een grote rol speelde. De bui tenlandse deelnemers met tussen haakjes het aantal van '89: Nederland: 204 (226); United Sta tes: 176 (137); Groot-Brittanië: 111 (124); Duitsland: 80 (116); Dene marken: 30 (67); Frankrijk: 20 (18); Zweden: 12; Luxemburg: 8; Cana da: 7; Spanje: 7; Zwitserland: 3; Ja maica: 1; Marokko: 1; Portugal: 1; Schotland: 1Tsjechoslowakije: 1 J.B. Bloemen en kussen bij de aankomst (JPB) De 1 iplopers bij de eerste doortocht in Bornem (JPB) In Malderen was men halfweg: de mannen van "d' Aa Post" uit Ruis broek nog steeds in goede doen (FVN) Wandelend langs de Schelde, met op de achtergrond Temse by night (FVN)

De Voorpost | 1990 | | pagina 31