103 jaar Faubourgjaarmarktfeesten te Baardegem epmeuw Turfputten te Erpe eindelijk beschermd natuurgebied Opnieuw studeren biedt betere kansen Gemeentelijke en gewestelijke grootveeprijskampen U Oude folklore herleeft F) ,/l3 i /S fP/S) Ui t c-P r-=r' 4 - 17.8.1990 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 Wijkgroepen zetten in het geheim hun beste beentie voor bij de voor bereiding van hun groep of hun praalwagen. Zelfs het Faubourg- jaarmarktbestuur blijft tot op het moment van de vorming van de stoet in het ongewisse nopens de thema's die de diverse wijkgroepen willen behandelen. Pië en Melle In 1973 treden de reuzen Pië en Melle in het huwelijk en de toenma lige burgemeester nam hun huwe lijksbeloften in ontvangst. Schepe nen Alfons De Gols en Gust De Boeck traden op als assistenten bij de plechtigheid en Frans De Gols en Dolf Uyttersprot fungeerden als getuigen. Het volgena jaar konden ze dan in de registers van de burgerlijke stand een nieuwe Baardegemnaar, Ka milleken, inschrijven. In 1987 kreeg Baardegem er door de zorgen van Jos De Loose een nieu we reus bij, «Marcel Faubourg» ter wijl de andere reuzen heropgefrist werden en tentoongesteld aan de kerk. Bestuur Het Faubourgjaarmarktkomitee dat deze feesten plant en op de me dewerking van praktisch de hele ge meente kan rekenen bestaat uit ere voorzitter Robert De Pauw, voor zitter Marcel Van den Broeck, on dervoorzitter Alfons De Gols, se- kretaris Jos De Loose, stoetleider Geert Van de Perre en bestuursle den Karei Caris, Mare Aelbrecht, Kamiel Van Heek, Wim De Pauw, Raymond Van Goethem en Chris tel Van Buggenhout. Parkours van de stoet In tegenstelling met vorige jaren vertrekt de stoet nu te 10.30 u. aan Hoogstraat - Parijs te Meldert. Ach tereenvolgens is de stoet dan te zien in de Europastraat, de Hoogstraat, de Vonckstraat, de Molenstraat, de Dorpstraat, de Kerkstraat, de Hoogstraat en finaal voor de jury de Hopstraat. LH Op initiatief van de stedelijke dienst voor tewerkstelling, liep zopas een brochure van het Aalsterse stadsbe stuur van de pers die inspeelt op reële noden. Op arbeidsmarkt stelt inderdaad aan kandidaten steeds hogere ei sen. Een aantal mensen verliest zijn job en moet in andere branches weer werk vinden. Anderen hebben duidelijk nood aan bij- of omscho ling via deze brochure „opnieuw studeren, betere kansen" wil het be stuur een aantal mensen uit de pe narie helpen en betere toekomst- Aanvang op maandag 27 oogst te 14 u. stipt. Rundvee moet vooraf ingeschreven te zijn via de diergeneeskundige mspektie. Paarden kunnen ter plekke ingeschreven worden vanaf 13.30 u. De jury beslist zelfstandig en onherroepelijk. De premies worden uitbe taald m de parochiezaal vanaf 16 u. Enig inschrijfgeld voor deelname wordt met gevraagd. De eremetalen worden uitgereikt onmiddellijk na het opstellen van de rangschikking der dieren. Paarden Zwaar t re kras FKat.: Merries en hengsten zuigelingen: 400, 300, 200,100. 2 Kat.: Merries en hengsten jaarlingen: 500, 400, 300, 200 3q Kat.: Merries van twee jaar: 600, 500, 400, 300, 200. 4 Kat.: Merries van drie en vier jaar: 800, 700, 600, 500, 400. 5 Kat.: Merries van vijf jaar en meer: 1000, 900, 800, 700, 600, 500. Zadelpaarden ^Kat.: Jaarlingen. Merries en ruinen van twee jaar: 600, 500, 400, 300, li K31" Merries van drie en vier jaar: 800, 700, 600, 500, 400. 8 Kat.: Merries van vijfjaar en meer: 1000, 900, 800, 700, 600 500 9 Kat.: Ruinen van drie en vier jaar: 700, 600, 500, 400. 1(T Kat.: Ruinen van vijf jaar en meer: 900, 800, 700, 600, 500. 11 Kat.: Merries Jan Frans Vonck ruiters: forfait voor kas. 12 Kat.: Ruinen Jan Frans Vonck ruiters. Haflingers 13° Kat.: Haflinger merries: 500, 400, 300, 200. 14° Kat.: Haflinger hengsten en ruinen: 500, 400, 300, 200. Pony's 15° Kat.: Shetland merries: 400, 300, 200,100. 16° Kat.: Shetland hengsten en ruinen: 400, 300, 200,100 17° Kat.: Welsh merries: 400, 300, 200,100. 18° Kat.: Welsh hengsten en ruinen: 400, 300, 200,100. u, pj Er is een eremetaal voor de eerste drie gerangschikte deelnemers van ima iedere categorie boven de geldprijzen. sp Rundvee Stamboekvee Prijzen 30.000F. 1° Kat.: Vaarzen tussen 22 en 30 maand. 2 Kat.: Gekalfde vaarzen, gekalfd voor 3 jaar en op de prijskamp max. 3 !or jaar en 4 jaar. *u 3° Kat.: Jonge gekontroleerde koeien. 4° Kat.: Oudere gekontroleerde koeien. Een speciale prijs is voorzien voor de koe met de mooiste uier. Niet stamboekvee 1° Kat.: Niet gekalfde vaarzen: 500, 400, 300. 2° Kat.: Gekalfde vaarzen: 500, 400, 300. 3° Kat.: Koeien 3 Vi jaar en ouder: 600, 500, 400. 4° Kat.: Mestvee zonder tanden: 700, 600, 500, 400. 5° Kat.: Mestvee met tanden: 60a, 500, 400, 300. Belangrijk; De rundveehouders dienen aan de diergeneeskundige inspec- l t teur toelating te vragen voor deelname aan de prijskamp met hun dieren Ft Zie wetgeving runderbrucellosebestrijding (B4 attest). Prijskamp voor kleinvee, dinsdag 28 augustus 1990. Aanvang 10.00 uur. Heeft plaats in de voormiddag en wordt verzorgd door: Dr. De Block L., Dr. Van Brempt A., Dr. Verstraeten H. Keurders paardenpiijskampen: Dr. W. Beeckman - Dr. L. De Block, Temmerman Firmin - Dr. Van nf Brempt A., Moereels Kamiel - Van der Poorten Frans. *Ilce Rundveeprijskampen R. Veldeman - Mcrtens Albert - Dr. Verstraeten Hugo. Voor stamboekvee, keurders aangeduid door provinciaal verbond. Algemene administratie: Inschrijvingen: William Tuypens, Ingrid Meganck, Wim Liebaut. LH perspektieven mogelijk maken. Deze handige brochure Aalst. Negen op tien (arch) handige brochure in zakfor maat is gratis te bekomen bij het stadsbestuur, bij de dienst tewerk stelling, bij het OCMW, bij de VDAB, bij de PMS en in de betrok ken onderwijsinstellingen. Ook via een eenvoudig telefoontje aan het stadsbestuur en vanaf september te vens bij de Onthaaldienst in de in kom van het stadhuis. Burgemees ter De Maght heeft er althans hoop op dat deze (nieuwe) dienst finaal van start kan gaan. Deze brochure richt zich naar wie onmiddellijk wil inspelen op de steeds verder evoluerende arbeids markt. „Opnieuw studeren" wordt allicht sinoniem van „meegroeien en bijblijven". Voor een aantal mensen wordt het een middel om een betere of alles zins meer passende job te vinden. En ook voor een aantal anderen wordt het een gedroomde gelegen heid om de vrije tijd edukatief op te vullen. Studiemogelijkheden in naschools onderwijs zijn enorm uitgebreid en hun aanbod neemt nog voortdu rend toe. Met deze brochure wil men een overzichtelijke inventaris brengen van het in Aalst zelf gebo den naschools onderwijs. In de bro chure staat in vetjes wat te Aalst zelf mogelijk is. Ook studierichtingen die in Aalst niet te volgen zijn maar wel in andere steden werden er in opgenomen. Wat elders kan maar ook te Aalst wordt er niet meer bij vermeld. Naschools onderwijs om vat sociale promotie, socio-kulture- le promotie, schriftelijk onderwijs, Welvaartstraat70,9300Aalst-tel.Esplanade T, 9300 Aalst - tel. specifieke opleiding als voorberei- (053) 77 3012 (053) 21 96 44 ding tot examens. En verder wordt Stedelijke Academie voor Schone Vry Technisch Instituut erin verwezen naar de beroepsop- Kunsten Vakschoolstraat 41, 9300 Aalst leidingen van de VDAB die hier- Oude Vismarkt 13,9300 Aalst -tel.tel.(053) 77 38 26 over een eigen brochure ter be- (053) 21 36 63 schikking heeft en naar onderne- Vrije Taal- en Handelsleergangen mersopleidingen. Meer en meer wordt immers terug gegrepen naar initiatieven van na schools onderwijs om zich aldus, als het ware in tweede versnelling, in een zo kort mogelijke tijd aan te passen aan nieuwe omstandighe den. Sociale en socio-kulturele promotie in Aalsterse scholen Voor naschools onderwijs kan U te Aalst terecht in volgende scholen. Wat U in deze richting in de eigen stad niet vindt vindt U alleszins in de brochure. Rijksleergangen voor Technisch Onderwijs Keizerlijk plein 19,9300 Aalst - tel. (053) 21 23 21 Rijksleergangen voor Technisch Onderwijs Ledebaan 101, 9300 Aalst - tel. (053) 21 99 77 Rijksleergangen voor Technisch Aalst. Terug een geslaagde belotavond naar aanleiding van de Sint-Jobsfees- Onderwijs ten. Voor deze mannen werd het in elk geval een drukke rekenavond (a L.H. Vervolg van blz. 1 in de moerassige depressie te Hone- gem heeft zich waarschijnlijk ook zo een meanderafsnijding voorgedaan'. In de verlaten meanderloop te Ho- negem was, tijdens het Atlanticum, gelijktijdig een verlandingsproces aktief. Door de plantengroei die vanaf de oevers steeds verder naar het midden van de loop migreerde, werd een laagveen opgebouwd, dat als riet- en zeggeveen langzaamaan de hele loop opvulde. Daar dit veen, als een spons, een grote hoeveel heid water vasthield, kon ook het veenmos tot ontwikkeling komen. Zo kon dit veengebied tot boven het oppervlak van de alluviale vlakte opgroeien en werd het verveende gebied een hoogveen, dat zich lang zaamaan ook boven de aangrenzen de moerassige delen kon uitbrei den. Dit veen moet dan voor turf steken in aanmerking kunnen geko men zijn. Turfontginning De putten in het moerassige Hone- gem zijn de resterende getuigen van turfwinning waarvan de oudste be wijzen voorkomen in archivalia van rond het midden van de 18e eeuw. Hiervoor kan men naar een tekst verwijzen die van 1741 dateert en toen officieel opgemaakt werd voor de 'Vierschaar'. Hierin staan duide lijke gegevens over de turfontgin ning die ook later nog voortgezet werd:als proviseurs van de ker- cke deser prochie, hebben goet ge vonden van te laten steken torf in twee verscheyde partijkens meersch, omme de penningen daer- van commende 't employeren tot de vermeerderinge en de nodige repa- zatie van de gezeyde kereke, ende tot het laeten steken van de voor noemden torf bij persoonen nodigh hebbende, wat daertoe gecommi- teerd Jan Van Nuffel ieghenwoor- digh dienende schepen over ten proffijte van voornoemde kereke doen voornoemden torfplaetsen of te putten van diere af te leggen mits van idem put van den persoon die torf steken daer van 't sijnen proffij te sal proffiteren tot VI stuyver...'. In augustus 1744 werd er zelfs het lijk gevonden van Joos Dhooghe die er verdronken was in een van de putten die op het einde van de 19e eeuw, en ook later, als vlasrootput- ten gebruikt werden tot ongeveer in de tweede wereldoorlog. Kruidentuin Iemand die in de turfputten letter lijk en figuurlijk thuis is, is buurtbe woner Frans Vermoesen die de klassering van het gebied uiteraard positief ervaart, met alleen omdat de buurt hierdoor rustig blijft maar ook omdat in zekere zin een ware kruidentuin van de ondergang ge red wordt. Hier kan men in feite een apoteek beginnen omdat het aantal geneeskundige kruiden er in grote aantal gedijen. Wie iets afweet van kruiden weet dat talrijke onder hen een geneeskundige kracht bezitten. Elk kruid kan aan een bepaald on gemak verhelpen en eventueel ^ziekten' genezen. Er is genoeg 'materiaal' dat vroeger in de volks geneeskunde gebruikt werd, in een periode dat men nog ergens bij een wonderdokter of een beewegvrouw zalfjes kon kopen. Vermits meidoorn en duizendblad tot de soort van de bloedreinigers behoren zijn ze uitstekend te ge bruiken voor kwaal(tjes) aan het hart en bloedvaten. Van de smeer- wortel wordt een wonderplant ge maakt omdat de vers geplukte bla deren en de fijn gesneden wortel dienen om rheumatische aandoe ningen te helen. Fauna en flora Een verzameling van bloemen en planten bewijst overduidelijk het belang van de turfputten. Van de 275 gevonden taxa in het gebied komen er 250 voor in de Honegem- meersen en putten. Men vindt er trouwens, voor ons land vrij zeldza me soorten als de addertong en het bosvogelmuur. In de inventarisatie spreekt men over de niervarenfami- he met de brede en smalle stekelva ren, de ranonkelfamilie met o.a. dotterbloem, speenkruid en egelbo terbloem, allerhande bomenfami- lies. De anjerfamilie levert trou wens het zandmuur, de hoornbloe- migen en de koekoeksbloemigen, tot de duizendknoopfamilie beho ren o.a. verschillende zuringen, per zikwortel, veenkruid e.a. Ettelijke tientallen bloemen en planten ge dijen er de seizoenen door en daar naast treft men er ook een zeer in teressante avifauna aan met een veertigtal broedvogels waaronder zeldzame eksemplaren zoals de do- daars en de ijsvogel die nog slechts sporadisch zou voorkomen. Ook is het belang gebleken van het Hone- gemgebied als rust- en foerageerge- bied. De turfputten in de Honegem te Erpe bevatten een schat van na tuurwetenschappelijke gegevens waardoor het wetenschappelijk en het landschappelijk belang wellicht geleid heeft tot een klassering die zowel door natuurliefhebbers als door milieubeschermers toege juicht worden. JV

De Voorpost | 1990 | | pagina 4