ïonegembuurt feest lugustus te Erpe al de hele maand Zon over Molenfeesten iea Mere zorgt roor doorkijkmuseum Meer dan 200 PK trok door velden van Mere De Voorpost - 17.8.1990 - 5 m paar jaar geleden stichtte men een Honegemkomitee dat op gebied van lers van limatie en rekreatie al heel wat gepresteerd heeft. Men zorgde ook voor n speelpleinwerking tijdens de vakantie voor de schoolgaande jeugd en maand augustus was voorbehouden voor een waaier van aktiviteiten die en zelfs in grote kermisdorpen niet kan meemaken. De Buurt van de jnegem te Erpe is levendiger dan ooit. tfestiviteiten begonnen al op 27 juli met een belotkampioenschap in drie teksen en waarvan de eerste gewonnen werd door Y. De Coninck vóór J. e Groot, A. Van Aelbroeck, H. Dellaert, I. Baetens, E. De Clercq, A. De rauwer, Ph. De Vos, V. D'Haese, E. Vereecken, J. Van Oost, P. Hannaert, D'Haens, L. Van der Putten, A. Vleurinck. inspec- jp dieren. Van ierprins )p 4 augustus vond er in de Rode antaarn een handboogschieting laats en 's avonds was er de verkie- ng van de eerste bierprins. Er wa- drie kandidaten, Jean, Serre en ce, die zich op een herbergma- ier Voorstelden, maar in feite wei- te vertellen hadden alhoewel de bedoeling was dat ze ten- unste een bepaalde identiteit afle- trden. Gelukkig werd er heel wat spiekt door de achterban die tal- jk aanwezig was. Er waren echter og andere proeven die ze moesten oorworstelen en alhoewel ze het inzien hadden bierdrinkers te zijn, aren ze toch weinigvertrouwd met nze speciale bieren want alleen efken kon er twee van de drie soor- :n bij de juiste naam noemen. De roef van het biertappen en serve ren was al iets beter maar zij goed bij de pinken (of bij het keelgat) om zo snel mogelijk een halve liter bier naar binnen te zwelgen. In hun vrij nummer was kandidaat Jean weer de beste en het was duidelijk dat hij zich toch wat voorbereid had. Uit eindelijk was het dan toch Jefken, de plaatselijke vedette, die dank zij de stemmen van zijn achterban tot eerste bierprins van de Honegem- wijk bekroond werd. Is dit geen hoogstaande prinsenverkiezing dan toch is het een element dat thuis hoort in de lokale folklore en daar is het hem in de Honegemwijk om te doen: kermissen zoals weleer, alle maal te samen. Amusement en rekreatie Tijdens de Honegemfeesten kon men wel terecht voor plezante akti- I Haren vroeger Ename en Velzeke synoniem voor archeologische opgravin- |tn dan krijgen beide gemeenten sterke konkurrentie van Erpe-Mere waar Ie laatste jaren heel wat materiaal uit het begin van onze tijdrekening - en rifs van vroegere periode - opgegraven werd. Hierbq laat de plaatselijke xreniging, voor Geschiedkunde en Archeologie, zich gelden en haar gpgravingswerk heeft de belangstelling opgewekt van wetenschappelijke I iorsers. Als amateur-archeologen door dergelijke mensen gewaardeerd rorden dan betekent dit meer dan doodgewone interesse voor hun werk I >ant in werkelijkheid is het een erkenning van hun baanbrekende aktivi- I riten. k archeologie is langzamerhand ezig om zich uit de anonimiteit te erken en de stijgende belangstel- voor deze tak uit onze geschie- enis is merkbaar bij een ruim pu- liek. I Dat Erpe-Mere een interessant ge bied moet zijn voor archeologisch jpzoekingswerk wordt bewezen ioor de verhandelingen die reeds («naakt werden door een paar uni- •ersiteitsstudenten en vooral de op- (ravingen die sinds de tweede we- itldoorlog sporadisch ondernomen »erden, wijzen duidelijk op het be lang van de 'ondergrond in ver schillende deelgemeenten. Doorkijkmuseum Enkele maanden terug heeft het ge meentebestuur aan de geschied kundige en archeologische kring van Mere een gewezen klaslokaal ier beschikking gesteld om er een doorkijkmuseum in onder te bren gen dat zou geopend worden op 9 september en eventueel kan kade ren in de Open Monumentendag waarvoor ook het gemeentebestuur van Erpe-Mere haar medewerking verleent samen met een paar ande re verenigingen. Een doorkijkmuseum heeft in feite tot doel een ruim publiek meer ver trouwd te maken met de archeolo ge. De vroegere gedachte, dat ar cheologische vondsten in een spe ciale ruimte moeten bij elkaar ge bracht worden, blijkt voorbijge streefd te zijn. In de huidige om standigheden wil men uit het keurs lijf stappen en de archeologie naar de mensen toe brengen in plaats van omgekeerd. Men vindt dit een bete re vorm van propaganda en het ver-* mindert de drempelvrees voor som mige mensen die minder vertrouwd rijn met museumbezoek. Men gaat thans uit van de moderne visie dat restanten uit de Romeinse periode - maar ook materiaal i it vroegere tijden - juist daar moet< n opgesteld worden waar mensen komen om het even voor welke redenen. Zo denkt 'men aan bibliotheken, gemeente huizen, wachtzalen en dergelijke. Om die redenen is het doorkijkmu seum in het nieuwe lokaal slechts een noodoplossing maar men wil nu al starten met dc interesse op te wekken bij een breder publiek. Het heeft misschien wat weg van een infostand maar in werkelijkheid is het veel meer en bovendien bedoeld als een doorstroming naar grotere musea als dit van VeTzeke en ande re. Met deze deelgemeente van Zottegem bestaan er trouwens al andere relaties tussen GEA Mere en het bestuur van het archeolo gisch museum. Kontrakt Ruim een jaar geleden werd in het gemeentehuis van Zottegem een kontrakt ondertekend de GEA Me re, het gemeentebestuur van Zotte gem en de verantwoordelijken van het museum van Velzeke. Hierbij verbond men zich alle vondsten in bruikleen af te staan aan het intus sen vrij goed bekende Gallo-Ro- meins museum dat nota bene een bezoek waard is. Dit wil niet zeggen dat het museum van Velzeke beslag legt op alles wat de GEA opgraaft. Zij genieten van een zekere onaf hankelijkheid en via het doorkijk museum van Mere wil men de weg tonen en de interesse opwekken voor een bezoek aan Velzeke waar talrijke archeologica uit Mere een plaats krijgen in de nieuwe vleugel van het gebouw. Het doorkijkmuseum van Erpe- Mere moet zowat als experiment dienen want volgens archeoloog M. Rogghe ligt het in de bedoeling om in elke gemeente een dergelijk in- fo-museum in te richten, dit alles ten bate van Velzeke uiteraard waar het bezoekersaantal gestadig stijgt en in 1990 verwacht men er een 15.000 kijklustigen. Meerse archeologie in Velzeke De Geschiedkundige en Archeolo gische kring van Mere heeft tijdens de opgravingen al een hele" verza meling Gallo-Romeins materiaal kunnen aan de oppervlakte halen. Alles wordt dan zorgvuldig opgete kend en in Velzeke krijgt het zijn plaats in een tentoonstellingsruim te. Het museum krijgt uiteraard de grote steun van de stad Zottegem die al heel wat investeringen gedaan heeft voor de geslaagde inrichting van het museum dat trouwens zeer didaktisch opgesteld is. Bovendien hoopt men voor de verdere uitbrei ding van het museum van Velzeke tc kunnen rekenen op speciale kre dieten van het provinciebestuur want in de opzet is een 'buitenmuseum' voorzien. Het hier toe aangekochte terrein ligt in het midden van een Romeinse 'vicus' waardoor een belangrijke weg liep waarvan men denkt dat hij door een zekere keizer Augustinus aange legd werd. Daarnaast heeft men ook plannen om één van de huizen, aan de weg gelegen, opnieuw op te trekken volgens de Gallo-Romein- se bouwtechnieken. Ook zal men de reconstructie trachten te maken van een klein gebouwtje met daarin een weefgetouw en voorzien van een kelder en een waterput. Tuinaanleg Volgens archeoloog M. Rogghe ziet men de plannen in de ruimste zin en daarin zou de aanleg van een Gal- lo-Romeinse siertuin behoren. Daartoe werd trouwens al een wa slijst van gekende sierheesters en planten uit die tijd opgetekend. Het staat ook nog vast dat de siertuintjes symetrisch aangelegd werden met greppeltjes en dat fonteintjes en pergola's niet ongewoon waren. JV viteiten maar daarnaast was er door de organisatoren evenzeer aan de rekreatiesport gedacht waarvoor men zelfs de medewerking kreeg van de gemeentelijke sportraad. Het sportieve gedeelte oestond o.a. uit een kaatstornooi, een wedstrijd gerrebolling zowel voor vrouwen als voor mannen en wie de hoofdprijs won van de tombola mocht een tocht maken met een luchtballon. Voor de jongeren van 6 tot 16 jaar was er de loopwedstrijd waarvoor een 60-tal atleten zich lieten in schrijven. Elke deelnemer kreeg trouwens een medaille van de kers verse bierprins Jefke, die ook bal lons te grabbel wierp, waaraan eveneens prijzen verbonden waren. De hittegolf waarmede de Oordegemse Molenfeesten gekonfronteerd wer den en de hoge temperaturen die onder de reuzetent met zowat 1000 zitplaatsen schering en inslag waren konden het enthousiasme van de duizenden belangstellenden niet blussen. Drie dagen lang, van vrijdagnamiddag tot en met zondagnacht liep de omgeving van het historisch Hof te Landegem waar eigenaar en eigenares van het landgoed mede op de bres stonden eivol. Een parkeerplaats vinden in de kilometer lange dreef en de eraan gelegen parking was een zware klus. Op de Steenweg op Gent stonden dan ook in beide richtingen de auto's in lange slierten te wachten tot hun baasje of bazin uitgevierd was. De geklasseerde Fauconniermolen, voor de gelegen heid speciaal getooid met bruin lijnwaad en veelkleurige kennisvaandels. Erpe-Mere. De drie kandidaten die kampten om Honegemse Bierprins te worden. Uiteindelijk was het "Jefke" midden op de foto die het lint omgord kreeg. De Serre en de Jean waren in geen geval ontgoocheld, want samen dronken zij nog menige pint (jv) De winnaars in de verschillende ka- tegorieën bij de meisjes waren Lu cia De Jaegher, Carol. Browaeys, Annel. Valcke, Tiny Vermeir en Kelly D'Haese. Waar bij de meisjes niet alle kategorieën bezet waren dan was dit niet het geval bij de Een oase van groen Het dekor dat de Molenfeesten dui delijk er even in de hand geeft is een echte groene oase onder een laaien de zon. De dreef erheen biedt reeds een aangename wandeltocht tussen Molen en feestweide. Will Tura trok, gewoontegetrouw, reeds op vrijdagavond veel belangstelling. De organisatoren hadden gevreesd wegens de pas voorbije veijaardag Neef, G. Minnoodt, J. Sonck, W. van de Prins van het Vlaamse lied Verhofstadt als leden en daarnaast die 50 werd voor een overrompeling nog een technische ploeg waarvan doch dat werd (gelukkig) niet het dermaal flink vertegenwoordigd en de molen kreeg heel wat bezoek. Als U er niet bij was krijgt u nog een supplementaire bezoekkans op zondag 26 oogst want dan is die ook toegankelijk voor Jan en alleman. De helikopter die in het vroeg van de namiddag minder te doen had zoemde ietwat later quasi kontinu door de lucht boven de feestweide met een duidelijk jonge piloot die wellicht kamikazmanieren wilde to nen gelukkig zonder enig risicoL. In de tent brachten dans- en vendel- ieder zijn verantwoordelijkheid zal geval, moeten dragen. Toch is het een lo- Voor de Beachparty waarvoor dan jongens waar de jongste winnaar Tom Valcke noemde. De andere koplopers waren Bart Puis, Dieter Lenssens, Bart De Coster, Steven Standaert, Björn Van Driessche, Jo D'herde, Barry De Saedeleer, Wer ner Rasschaert, Peter Galle en de oudste Hans Canippel. Het slot van de wijkkermis in de Honegem te Erpe kan men nog net meemaken op zaterdag 25 augustus tijdens een grootse handboogschie ting in de Rode Lantaarn waar trou wens de meeste aktiviteiten door gingen. Voetbalploeg Honegem Het wijkkomitee Honegem heeft nog andere pijlen op de boog die niet alleen door de boogschutters weggezoemd worden. Met het voet balseizoen voor de deur zal de kers verse ploeg van VK Rode Lantaarn de twee reeds bestaande clubs in Erpe vervoegen. Oranje en Fon teintje zullen dus deze winter kon kurrentie krijgen en het voetbalge- beuren zal er bijgevolg hoogtij vie ren. Onder impuls van het zeer be drijvige wijkkomitee zullen de buurtbewoners niet ver hoeven te gaan om een Erps elftal tot een overwinning te supporteren. Toch is deze ploeg niet ae eerste die de Honegemwijk rijk was want reeds vroeger heeft hier een voetbalclub bestaan, die echter niet lang meege draaid heeft in het circuit. In de jaren vijftig speelde men voet bal in clubverbana onder de naam SK Erpe. Gedurende een zestal ja ren ging het uitstekend zelfs want de ploeg speelde in die korte tijdspan ne al kampioen. Interne moeilijkhe den waren oorzaak van vlugge ver dwijning maar toch is men deze vroegere ploeg nog niet vergeten en met de ijver die men nu aan de dag legt, was het te voorzien dat er ook aan de sport moest gedacht worden. Het werd dan maar een nieuwe voetbalploeg, waarvan het spelers- potentieel voor het grootste gedeel te in Aalst blijkt te wonen. Van lo kale vedetten is er totnogtoe geen sprake maar men hoopt alleszins jongeren aan te werven om de toe komst te verzekeren. Men zal trou wens de zwart-rode uitrusting dra gen die ook door de vroegere club verkozen was. De eigenlijke idee om aan kompeti tie te doen kwam van Benny Schalck, een aktief speler. Voor hun matchen kunnen zij terecht op het nieuwe terrein van Steenberg waar nog een paar andere caféploegen hun thuishaven hebben. Dat men de wijk verlaat, is te wijten aan het feit dat het terrein indertijd door SK Erpe gebruikt, niet meer beschik baar is. De ploeg van VK Rode Lan taarn zal telkens op zaterdagnamid dag voetballen enerzijds om de kon kurrentie weg te werken en ander- groep Vredon en het gezelschap Pat Remue en Lily Castel aangenaam venswaardig initiatief en daarom wel de massa's zand niet tijdig te entertainment op zijn Gents. Een hoopt men inde wijk Honegem dat Oordegem belandden doch de an- mnTf de supporters in groot getal naar dere costa-elementen toch konden Steenberg zullen trekken om er hun zorgen voor een heuse beachparty kersverse ploeg aan te moedigen, werd het een lange nacht. De zon JV was reeds opgestaan vooraleer de laatste vierder was weggegaan. Een paar ervan hadden zelfs enige hulp Oude kant uit prive-verzamelingen is te nodig. zien in de KB Galerij aan de Grote Markt jpe namiddag in het groen lokte an- Ie Brussel en dat tot 9 september. Het ko- dermaal de massa. Dat m drie gol- ninginnesntk is een tafelloper van klos- en ™1; Mensen d.e er reeds van kort naaldkant, geschonken door de Kristelijke na de middag bijwaren en rond 5 u. Sociale Vrouwenorganizaties aan Koning weggingen met hun kinderen. Een Leopold III en Koningin Astrid. ter gelege- tweede golf die na het vieruurtje heid van de troonsbestijging. De tentoon- aan "e Molenfeesten kwam en rond stelling is open van dinsdag tot en met zeven-acht uur de mtrada van de 11.00 tot 18.00 uur. echte vierders. De oude ambachten waren er an- soort naklank van de beroemde Gentse Feesten. Ondertussen kon men zich te goed doen aan varken aan 't spit en aan andere culinaire landelijke geneug ten. Gelukkigste man was allicht de pro motor Robert De Mulder die an dermaal met de Molenfeesten hoog scoorde. Tenware Ward van Belle- ghem nog gelukkiger was. Die mocht inderdaad via de tombola op de toegangstickets uit de hand van Generale-afgevaardigde Roland Uyttendaele een kasbon ter waarde van 20.000 fr. meenemen. LH Erpe-Mere. Elk jaar wordt het Meerse dorpsplein door tientalle paarden en koetsen ingepalmd, tfij nun terugtteer worden paard en ruiter gezegend door de pastoor (jv) Volgend jaar kan de Sint-Bavovereniging van Mere haar zilveren jubileum vieren en hopelijk zal dit gebeuren evenveel belangstelling wekken als dit vorige zondag het geval was. Voorafgegaan door de fanfare Nieuw Leven uit Aaigem trokken zowat een 210 paarden, al dan niet met gespan, door de straten en velden van Mere. Een rekordaantal dat alleen misschien met hun jubileum kan verbeterd worden. Een lange sliert paarden vertrok afwezigen was pastoor Wauters, die van aan de kerk en volgde traditio- normaal plaats neemt in de koets neel het trajekt van de eens zo ver- van sekretaris van de Sint-Bavover- maarde ommegang, een devotie tot eniging, W. D'Hondt. De Meerse O.L.Vrouw van de Rozenkrans, dorpspastoor kreeg onlangs zijn Zowel de belangstelling voor de eervol ontslag van de bisschop we- aloude ommegang als deze voor alle gens zijn respektabele leeftijd. Dit is devotie in het algemeen is sterk gc- dan alvast een figuur die uit de om- daald maar de belangstelling voor megang zal verdwijnen maar zijn de ommegang is er echter niet op plaats zal wellicht door een nieuwe verminderd. Een van de opvallende nog aan te duiden dorpsherder vol gend jaar ingenomen worden. De 24e tocht door de Sint-Bavo rui- tervereniging georganiseerd kende zodanig veel sukses dank zij het groot aantal ruiterverenigingen uit de omgeving die aan de ommegang deelnamen. Deze paardenomme- gang is in feite nog net weinige dat overblijft van de oude traditie, van een rijk lokaal en religieus getint volksleven dat in stand gehouden wordt dank zij boeren en paarden liefhebbers. Het is in ieder geval een kleurrijke gebeurtenis die hopelijk speciale aandacht krijgt mits een viering volgend jaar bij de 25e uitga ve van deze manifestatie. JV zijds omdat het veld toch al zo dik wijls bezet is door de andere ploe gen. De voorbereiding op het voetbalsei zoen werd al ingeluid met een tor nooi van 10 tot 15 augustus dat door FC Rode Roos georganiseerd werd. Het bestuur dat op het ogenblik acht leden telt, beschikt over een Erpe-Mere. Honegem kermis. De winnaars en de bestuursleden van de vinken- spelerskern van 20 voetballers en tn zal financiële middelen zoeken door sponsoring, nevenaktiviteiten zoals tombola's en eetfestijnen. Voorzitter John Paerewijck, sekre- taris R. Schorreel en penningmees- i ter W. D'Haese staan alleszins voor een moeilijke taak om de club te jé runnen maar gelukkig worden zij bijgestaan door F. Asselman, H. De

De Voorpost | 1990 | | pagina 5