Bouw heeft dringende nood aan geschoolde vaklui Deelgemeenten Erpe-Mere kartografisch belicht Eerste weekend in nieuw vredeshuis Koninklijke Boom welkom op de graanmarkt B.V.O. wil imago van bouwvakker oppoetsen Belangrijke tentoonstelling van Heemkundige Kring Ruimer en nóg gezelliger De Voorpost Terwijl de bouwsektor in het arrondissement Aalst iedere maand een 100-tal gekwalificeerde bouwvakkers tracht aan te werven maar daarin niet slaagt en terwijl tal van scholen en instanties paraat staan om voor de nodige scholing te zorgen, vertikken velen het werk "in de bouw" aan te nemen. Voor vele jongeren en niet minder voor hun ouders is een bouwberoep het laatste dat in hun gedacht komt. Enkel goed als alle andere richtingen geen uitkomst bieden. Werken in de bouw is voor velen te min. Het imago van de personeelsleden in de bouwsektor is dan ook dringend aan oppoetsen toe. Het is zowat traditie geworden dat de heemkundige kring steeds met een goed verzorgde tentoonstelling voor de dag komt. Het materiaal, reproduc ties van oude kaarten en plannen (1540-1800), werd met kennis van zaken uitgekozen zodat men hier werkelijk een «Kartografisch Erpe-Mere» kan zien waarbij alle deelgemeenten aan bod komen. Daarenboven is het zeer interessant voor de schoolgaande jeugd die hier heel andere landkaarten te zien krygt dan in de aardrijkskunde les. Een gedetailleerde kataloog met een beschrijving van elke kaart kan gerust als gids dienen. fen. Het is juist aan de hand van deze kaarten dat een rekonstruktie kan gemaakt worden van het ruim telijk patroon van de globale maat schappij, of ten minste toch van een dorpsbehoren. Rijksarchivaris Per- soons vindt de studie van het land schap in de historische kontekst van een landelijke samenleving zeer be langrijk, dit omdat zij heel wat strukturen blootlegt van een agrari sche maatschappij en daarmee be doelde hij o.a. «de genese van het landschap, het landbouwsysteem, de bezitsverhoudingen, de erfenis systemen. Daarbij laten grootscha lige historische kaarten niet alleen toe het huidige landschap in gene tisch perspektief te begrijpen, maar brengen ook de nodige argumenten aan om waardevolle elementen voof de toekomst te vrijwaren in de aktuele niets besparende verstede- lijkingsgolf». De kaarten hebben daarenboven ook nog een zekere funktionaliteit en deze is afhankelijk van de bedoe ling van de opdrachtgever en daar door spreekt men o.a. van pre-ka- dastrale kaarten, bezitskaarten, proceskaarten (bij grensgeschillen), militaire kaarten, wegenkaarten. Hij wees ook op het belang van de landboeken als kadastrale doku- menten maar hij betreurde dat de gekleurde kaartjes, die bij deze landboeken hoorden, meestal ver dwenen zijn. Voor Erpe-Mere is echter het landboek van Aaigem- Vlekkem nog intakt en dit unicum De tentoonstelling over Kartogra fisch Erpe-Mere kreeg reeds bij de opening ruime belangstelling van de leden van de heemkundige kring en ook burgemeester De Langhe, de schepenen E. Lepage, H. Van Wilder en H. De Waele en raadslid C. De Brouwer waren op de af spraak in het ontmoetingscentrum te Mere. Als gewezen schoollokaal was dit een gepaste ruimte om een dergelij ke tentoonstelling in te organiseren ook al heeft het na enkele verbou wingen niets meer gemeen met een klaslokaal. Toch snuift men er nog altijd de omgeving van de school op en wie de «kleine koer» opstapt denkt automatisch terug aan zijn eerste uren op de schoolbanken. De heemkundige kring had boven dien ku*~nen beroep doen op de heer E. Persoons, algemeen rijksar chivaris, die alle lof over had voor deze ijverige kulturele vereniging. Hij stelde trouwens duidelijk dat de meer dan dertig kaarten, platte gronden en tekeningen, die op deze tentoonstelling een plaats kregen, erg belangrijk zijn voor de kennis en het uitzicht van Erpe-Mere en zijn huidige deelgemeenten in het An cien Regime. In deze tentoonstel ling vinden we een afwisseling tus sen kleinschalige gegraveerde kaar ten en grootschalige manuscript- kaarten. Deze laatste zijn trouwens in de voorbije tien jaar een belang rijk onderzoeksterrein geworden van historici en historische geogra- wordt thans bewaard in het Rijksar chief te Beveren. Het zijn vooral de kaarten en de kaartenboeken van de kloosters en abdijen die nog een kwantitatief en kwalitatief belang rijk potentieel vormen wat bewezen wordt in de tentoonstelling. Het wa ren trouwens de kloosters die be langrijke grootgrondbezitters wa ren en daarom van de 17de eeuw af hun bezitting in kaart lieten bren gen. In de tentoonstelling zijn ook kaar ten te zien over de aanleg van wegen met als uitschieter de oude steen weg van Aalst naar Gent waarop nog een posthuis te zien is dat in de omgeving van het dorp te Eronde- gem stond. Kataloog Van deze tentoonstelling is een rijk gestoffeerde kataloog samenge steld met een korte inleiding over kaarten en plannen in het heem kundig onderzoek. Hierin vindt men trouwens heel wat over de. landmeters en de diverse onder zoek. Hierin vindt men trouwens heel wat over de landmeters en de diverse lengtematen die toen ge bruikelijk waren. Men wijst vooral ook op het uitzonderlijk documen tair karakter als iconografisch ma teriaal. In de kataloog worden ruim dertig kaarten uitvoerig besproken en hij bevat zelfs enkele afdrukken van het tentoongesteld materiaal. Deze kataloog, 50 blz. tellend, is te ver krijgen tegen 150 fr. Op de tentoon stelling kan men zich ook een kaart aanschaffen gemaakt door Horen- baut. Deze reproduktie kost 100 fr. De tentoonstelling is nog open op zaterdag 25 aug. van 15 tot 20 u. en zondag 26 aug. van 10 tot 12 uur. Bouwvakarbeiders moeten polyva lent zijn. B. V.O.-voorzitter Dirk De Nul stelde dat Aalst één van de 24 B.V.O.-groepen is die 7 jaar terug werden opgestart om op lokaal vlak te komen tot optimale samenwer king. Enerzijds samenwerking tus sen werkgevers en werknemersor ganisaties. Anderzijds samenwer king tussen de verschillende oplei dingsinstanties, de technische en beroepsscholen en de V.D.A.B. B.V.O. staat dan voor "Bouwwereld - Vakopleiding in de Bouwnijver heid". Een fonds dat, opgericht in 1965, de vakopleiding in de bouw moet promoten. Dat kan via het organiseren van kursussen beroeps praktijk, het uitgeven van handboe ken, het verstrekken van technische en pedagogische bijstand, het subsi diëren van versnelde beroepsoplei ding in het kader van de Vlaamse Dienst voor Arbeidsbemiddeling (V.D.A.B.), het organiseren van centra voor kraanbestuurders en bouwmachinisten, het publiceren van informatie, het uitlenen van au diovisuele middelen en het maken van behoeftenstudies en de oplei dingsresultaten. Rol van B.V.O. B.V.O.-leden zetelen in jury's bij kwalificatieproeven, helpen bij de organisatie van leerlingenstages en bij het plaatsen van leerkontrakten en zorgen voor de verbinding met de V.D.A.B.-opleiding. Naar de buitenwereld toe wil B.V.O. via lo kalen beroepsdemonstraties en ani- matieaktiviteiten de jeugd en de volwassenen voorlichten over de vele mogelijkheden in de bouwsek tor via een veelheid aan technische en beroepsscholen en de centra voor volwassenopleiding van de V.D.A.B.-B.V.O. wil de kloof tus sen de school en de wereld van de bouw dichten door dc opleiding van zen voor kreatief werk. Bouwen en afwerken blijft steeds een nieuwe uitdaging die arbeidsvreugde kan verschaffen. Voor alle informatie kan U terecht bij de Infofoon via 02/219.65.01. In de eigen regio Oost-Vlaanderen telt een 60-tal scholen met diverse bouwafdelin- selen, bekisten, ijzervlechten, stu kadoor, vloer legger, tegelzetter, schilder en schrijnwerker, timmer man, isolatievakman en polyvalent wegenarbeider. Dit nieuw oplei dingssysteem is bedoeld door 16-ja- rigen die opteren voor een bouwbe roep waarvoor geen voltijdse schoolopleiding bestaan. Streefcij- Aalst. De organizatoren achter de bestuurderstafel (a) gen. Een derde ervan bevindt zich in de regio Aalst. En van de 4 V.D.A.B.-centra voor beroepsop leiding bevinden er zich 3 in de re gio: Denderleeuw, Zottegem en Hamme. Denderleeuw met een in- formatica-afdeling, Grotenberge- Zottegem met een machinepark en Hamme start dit najaar met oplei dingen voor dakdekkers. Inspanningen De F.V.B. doet een ernstige finan ciële inspanningen voor volwasse nen die zich via een opleiding bij de Aalst. De pers/conferentie van de bouw werd druk bijgewoond (a) jongeren af te stemmen op de no den van de bouwsektor. "Bouwen aan later is nu kiezen voor een bouwopleiding" Behoorlijk geschoolden zijn beter gewapend en lopen dan ook minder gevaar bij tegenwind uit het ar- fers is 200 in de komende septem bermaand. Dokumentatie Nadere dokumentatie vindt U bij B.V.O. en F.V.B. met o.m. brochu res over Bouwopleidingen in het onderwijs, het industrieel leerlin genwezen, de bouwplaatsmachinist en de kraanbestuurder en de speci- fikaties over alle scholen in Vlaan deren met een afdeling bouw. F.V.B.-premiestelsel De V.D.A.B. start winteropleidin- gen in ruwbouw en voltooiing. Op vraag van der werkgever mag die periode onderbroken worden. Sinds 1.1.90 heeft de V.D.A.B. ook basis- en vervolmakingskursussen in ruwbouw en voltooiing. En op 1 september komen leergangen so ciale promotie. Het F.V.B. heeft daartoe alle mogelijke informatie, te bekomen in Koningstraat 45/11 te 1000 Brussel, 02/219.43.77. Allerlei De drie Aalsterse scholen met een bouwafdeling (Welvaartstraat, Vakschoolstraat en Molendreef) le veren per jaar 100 afgestudeerden af in de bouw. Totaal onvoldoende. Vrouwen in de bouw zouden min der passen in de ruwbouw maar ze ker goed passen in de voltooiing. In de ruwbouw zouden vrouwen op een werf bijkomende kleedkamer en sanitair impliceren wat voor een klein bedrijf niet haalbaar zou zijn. Mensen uit het Oostblok aantrek- V.D.A.B. (de vroegere R.V.A.) ken om in de bouw te werken zou eventueel via avondonderwijs wil- niet aan te bevelen zijn. In acht ge len herscholen of vervolmaken, nomen de manier waarop ginder Voor kursisten die zulks met sukses nog gebouwd wordt is het klaar dat doen, ligt er een premie klaar van 3 de vaklui in de bouw onvoldoende Dit weekend heropent het Vredeshuis zijn deuren. Van Esplanadestraat 8 werd overgeschakeld naar Zonnestraat 26 tussen de verkeerslichten van de Korte Zoutstraat en de Varlton. Waar aanvankelijk nogal moest gezocht worden om een geschikt lokaal te vinden deed Esplanadestraat 8 gedurende drie jaar goede dienst. De stoutste verwachtingen werden echter overtroffen. Veel mensen, meer dan vermoed, vonden regelmatig de weg naar het lokaal waar alles, ook de sneeuwwitte kleur, aan vrede deed denken. Een aantal verenigingen had den er zich trouwens gevestigd, er was het kinderatelier en vredeshuis Peace en om het allemaal moeilik te maken was er een dagrestaurant waar aan zeer betaalbare prijzen degelijk gegeten kon worden. Duidelijk was echter reeds lang dat de lokalen te eng bemeten waren en wilde men de werking nog laten aangroeien want Vredeshuis heeft duide lijk de wind in de z> ,'len dan moest uitgekeken worden naar een ruimer lokaal. Dat werd dan gevonden in de Zonnestraat in een herenhuis, Hophande laar Fache, goed gekend in landbouw- en handelskringen, had er de gepaste woning staan. En Dr. De Loof, Chris Van den Steen en het hele Vredeshuisteam speelden op de kans in. Uiteraard moest in de nieuwe vestiging heel wat opgefrist, gewijzigd en zelfs iets aangebouwd worden doch daartoe bood de vakantieperiode ruime gelegenheid aan vele vrijwillige handen. Vredeshuis heeft inderdaad een groot aantal sympatisanten van allerlei gezindheden en filosofische overtuigingen. Wel bindt hen één ideede vrede helpen bevorderen en bewaren. In deze tijd geen makkie want al zyn de tegenstellingen West - Oost in goed plooien gestreken, het explosief kruitvat in de regio van „De Golf' vormt andermaal een reële bedreiging. In Vredeshuis voelt iedereen zich duidelijk en dadelijk thuis. Allerminst een alternatieve gelegenheid want mensen van elke visie, party, ras of nationaliteit zijn er welkom. Het is inderdaad een ontmoetingsplaats waar alle mogelyke ideeën een kans krygen als die maar op een of andere wijze de vrede helpen bewerkstelligen. Meer mogelijkheden heel wat bergruimte. Ook in de kei- Waar in vorig Vredeshuis het aantal der. zitplaatsen beperkt was tot een Van deze gewezen herenwoning be- twintigtal, biedt de nieuwe vestiging trekt Vredeshuis samen met ernaast er 75. Het huis telt twee polyvalente Oxfan-Wereldwinkel de beneden ruimten, een brede inkomhall, een verdieping waarbij ook een binnen- grotere keuken met afwasruimte en tuin en een bijkomende toegang hoort. De bovenverdieping wordt ingenomen door een notaris. Voor' Chris Van den Steen wordt Vredeshuis, waar tal van kulturele, literaire, „politieke" en kunstaktivi- teiten plaatshebben naast De Werf en Netwerk een mini-kultureel cen trum. Naast tal van voordrachten en tentoonstellingen programmeert men er nu ook kamerkoncerten. Bovendien kan men er aan demo- kratische prijzen terecht voor een degelijk middagmaal en komen er mensen van elke leeftijd, rang of stand geregeld over de vloer. Van dinsdag tot vrijdag is Vredes huis open van 11 tot 16 u. Op vrijdag en zaterdag is het kontinu open. En op maandag is het dicht. Verleden zondag werden reeds een wandel en een fietstocht georganiseerd doch vanavond vrijdag 24 oogst is er de vooropening met een feestban ket bij inschrijving. Morgen zaterdag 25 en zondag 26 zet Vredeshuis in de Zonnestraat de deur wijd open voor het publiek. Op zaterdag is gezelligheid er troef en op zondag worden kunstwerken geveild van het echtpaar Herman Muys-Monique Muylaert, van Wil helm Mechnig, Roland Monteyne en Anne-Marie Van Hoorick. Dit om de inrichting van het nieuw Vre deshuis te helpen betalen. Ook de verkoop van grafisch werk uit Oost-Duitsland en Tsjechoslowaki- je wordt daaraan besteed. L.H. P1 groep is wellicht de deeltijds leer plichtige adolescenten van 16 tot 18 beidsproces te worden verdreven. «tuuic&Lcuieu van io tui io Geschooldheid is een kapitaal dat jaar- Industrieel Leerlingenwe- altijd rendeert en door werkgevers op prijs wordt gesteld. Sinds 1988 is de oouwsektor de eerste bedrijfstak van België. Met een toegevoegde waarde van 5,8% van het bruto na tionaal produkt staat de bouw op gelijke hoogte met de metaalver werkende industrie en vóór de voe- dingssektor, de landbouw en de tex tiel. De werkgelegenheid in de bouw vertoont ene opwaartse trend en de vooruitzichten op lange ter mijn zijn gunstig. In de bouw is de werkloosheid tijdens de jongste 3 jaren met 40% gedaald en de reser ve van arbeidskrachten met het ge schikte profiel is ontoereikend al leen reeds om de normale afvloeiin gen te vervangen. Toch blijft de bouwsektor in de ogen van velen minderwaardig en wordt fel onder gewaardeerd. Kiezen voor een bouwberoep.. Dat is kiezen voor werkzekerheid. Het tekort is inderdaad struktureel. Zelfs bij een eventuele krisis in de bouw zal het tekort aan geschool den blijven bestaan want er komen minder bouwvakkers bij dan er met pensioen gaan. Kiezen voor de bouw is ook kiezen voor een goed loon. De bouw is immers één van de best betaalde sektoren. Men ver dient er gemiddeld 20% meer dan in andere sektoren. En kiezen voor een bouwberoep is bovendien kie zen heeft voor hen verleden jaar zich uitgebreid tot 9 beroepen: met- gekwalificeerd zijn om hier met de huidige technische middelen en hoogstandjes op valabele manier mee te werken. LH De G.G.G. Groene Graanmarktgroep meldde aan het Aalsters stads bestuur dat de historische Koninklijke boom welkom is op de Graan markt. Een fantastische ereplaats tussen de Grote Markt en net gerestau reerd Station in de onmiddellijke nabijheid van de oud-Pupillen school, van het oorlogsmonument, van het Koninklijk Atheneum en tussen de vele prachtige bomen. De G.G.G. speelt daarbij in op de wens van minister Kelchtermans om op 15 november, feestdag van onze dynastie, een 'Feestboom voor de Koning' te planten. Misschien eerder toevallig voldoet de Graanmarkt aan de door de minister gestelde voorwaarden om er de boom te planten. De Graanmarkt is geen verloren hoekje doch een centraal gelegen plaats. Voor vele Aalstenaren een oase van groen pal in het stadscen trum. Tot groot spijt van vele bewoners sneuvelde door de laatste stormwinden er een mooie berk. Komt de koninklijke historische berk ervoor in de plaats? Voor de G.G.G. en voor vele bewoners ware dat dé ideale oplossing. De G.G.G. durft dan ook verhopen dat het stadsbestuur op zijn wensen zal willen ingaan. LH

De Voorpost | 1990 | | pagina 1