Motorcrossen zit Erwin Gabriel in 't bloed Norbert De Ganck naar het land van de rijzende zon met zelfrijzende bloem Geert Delaruelle naar Mexico Omer Van Molle, kampioen van België bij de ex-profs en onafhankelijken 1990 Bert Persoon eerste zege als amateur Nr. 19 voor De Veerman Bart Hoes in Kemzeke O.V.W.B.-wielrennen De Voorpost - 24.8.1990 - 25 WIELRENNEN Norbert De Ganck, eigenaar-uitbater van de Royal Astrid, heeft voorlopig zijn AJuinstad verlaten. Samen met de baanrenners is hij afgereisd, in dienst van de BWB, naar het verre Japan. Zoals de wielerfans onder U wel weten worden daar de baan- en wegkampioenscbappen om de wereldtitel georganiseerd. De kok van dienst wordt aldaar de 51-jarige Aalstenaar Norbert De Ganck. Op dinsdag 14 augustus vertrok het hele gezelschap richting Tokio. Onder leiding van baas Sercu zullen de renners er kunnen wennen aan de baan, de levensgewoonten en de omstandigheden waarin zij hun strijd om de wereldtrui dienen te voeren. Om alle risico's te vermijden wou men alvast een eigen kok meenemen. Eddy Merckx pleitte onmiddellijk voor De Ganck. Jarenlang ontving De Ganck reeds buiten landse rennersploegefi en laatstleden was Claudio Chiappucci nog te gast in de 'Royal Astrid'. 'In Japan wil ik gezonde kost op tafel brengen. Samen met bondsdokter Van Brussel hoop ik een gevarieerd en goed menu te kunnen samenstellen. Rauwe vis is een hoofdbestanddeel van de Japanse keuken en wielrenners zijn door de band niet erg verslingerd op vis. Verder hoopt De Ganck dat hij de keukens van zijn collega's aldaar mag betreden. Stelje voor dat dit geweigerd wordt, dit zou al te kras zijn. Verder deed ik ook enkele inkopen. Een tiental boerenhammen en vooral 120 kilogram verse tarwebloem moeten ervoor zorgen dat de renners kwaliteit op tafel krijgen. Qua vlees dienden geen voorzorgen genomen te worden. Dit is aldaar voldoende aanwezig. Daar de waarde van het brood in Japan te wensen over laat zullen we zelf ons broodje bakken. Ook de ontbijten wil ik extra verzorgen met muesli, cornflakes en kazen Zo, dit lijkt ons duidelijk. Onze renners zullen alvast niet met flanellen benen aan de start van hun wedstrijden komen. G.D.T. geleden waren er al een paar Waaslanders in Florida te gast. Geert 5laruelle behaalde pas vorige week een eerste seizoenzege. De bloemen waren bestemd voor zijn vriend Dirk De Cauwer, op wiens graf zij momen teel rusten. „Ik had eigenlijk al beter kunnen presteren", zegt Geert. „Nu is het zo dat ik in het begin van de competitie aardig wat tegenslag heb gehad. De laatste tijd gaat het beter. In de Schaal Seis hoop ik mij te manifesteren en ver volgens er het beste hopen van te maken aan de overkant van de grote plas." EG Geert Delaruelle vertrekt binnenkort naar Califomië waar hij drie weken zal verblij ven ter voorbereiding op de Ronde van Mexico. Geert zal er het gezelschap krijgen van Gaston Pieters, Gunther Van Steelandt en de Nederlander Vereecken. Ook Johnny Macharis en de Engelsman Kane Tackston, die in St.-Niklaas verblijft, zullen de reis ondernemen. Het gaat hier om twee profs. Aan de Ronde van Mexico wordt deelgenomen door zowel profs als amateurs. totocross. Envin Gabriel (Hamme) werkt momenteel met sukses aan zijn ^a^er Delaruelle, verzorger bij PDM heeft me-back. Vriendin Ann is de dame die hem daartoe stimuleert (gvw) "eze '"P voor mekaar gekregen. Twee jaar Motocross. Op 26-jarige leeftijd is Erwin Gabriel bekwaam om een nieuwe tuksesvolle carrière op te bouwen (gvw) vertelt hij nog met glinsterende ogen. Met vrij weinig sponsoring en alles op eigen krachten waren het voor hem gelukkige dagen. De tochten van de éne cross naar de andere waren zwaar en lang. Meestal kwam hij er drie-vier da gen op voorhand toe met zijn wagen, samen met zijn moto en onderhouds- materiaal. Slapen in een hotel was er niet bij. Doodgewoon slapen in zijn aan gepaste kamionette. Ge moet het toch maar doen Trouwens, hij vindt dat er in België veel goede jonge crossers zitten. Het grote probleem is, vertelt hij graag, de spon sors. Zonder grote sponsors kan men geen suksessen halen. Firma's die U al hun beste materialen afstaan lopen er niet dik. Daarbij ontbreekt het hier in België aan medische en sportieve bege leiding. Iedereen vertelt hij, zoekt zo wat voort in eigen richting. Na zijn suksesjaren kwam de weerbots. Een paar mekanische defekten bezorg den hem breuken. Verleden jaar een zware operatie aan schouders en arm, waarvan hij nu nog veel last en pijn heeft. En dat was een hele streep door de rekening. Even later brak hij nog twee wervels in de nek. Veel last en pijn. Hij begreep het. Hij zou nooit meer de oude worden. Topsport was voor hem gedaan. Hij kon er zich goed bij neerleggen. Ik heb in die sporttop veel deugd beleefd. Ik heb er schier alles in beleefd wat mogelijk was en daarom neem ik zeker niet zwaarmoedig afscheid van de top motorcross. Maar toch kruipt het bloed waar het niet gaan kan. In maart dit jaar liet hij zich terug inschrijven bij de BLB en bleef op die manier op lager niveau zijn sport beoefenen. Hij is er best tevreden mee. Veel ambitie heeft hij niet. Gedurende zijn eerste acht jaren heeft hij nooit een kwetsuur opgelopen. Daarna op drie jaren tijd vier zware breuken en dat remde de ambitie af. De echte motivatie is verdwenen zegt hij zelf. Ik doe nog cross uit pure liefhebberij. En zolang ik uit de kosten kom wil hij er mee door gaan. Zijn prestaties blijven nog altijd zeer goed. Dank zij de steun van vrien den en sponsors blijft Erwin Gabriel het hoofd boven water houden. En wie weet valt er straks nog één of andere titel uit de bus. We gunnen het hem van harte. Hij werkt daarvoor nog altijd zeer hard Motocross. De fraaie machine van Erwin Gabriel. Ook zijn trouwste supporter mag ze even strelen (vh) OVWB-Wielrennen. Omer Van Motie werd nationaal kampioen bij de ex-profs en -onajhankelijken (xl) Omer Van Molle, onze oudste aktieve wielerveteraan, heeft voor de vijfde op eenvolgende maal dit kampioenschap gewonnen in Zellik op de Pontbeeklaan en in de nieuwe industriezone van Gans horen. Alles samen namen 17 ex-renners de start en halfkoers ontsnapte zes man: Norbert Wierinck, Philemon De Meers man, Sylveer Van de Perre, Alex Loncke, Julien Logjer en Omer Van Molle. Deze zes verstonden elkaar wonderwel en namen om beurten de leiding, alleen ouderdomsdeken Omer Van Molle bleef steeds in laatste positie met het oog op de spurtzege. Bij de achtervolgers stelde men alles in het werk om de vluchters bij te halen maar dat bracht geen aarde aan de dijk, integendeel. De vluchters konden hun voorsprong nog vergroten en alles leek erop dat het op een spurt zou uitdraaien In de laatste ronde spurtte Omer Van Molle echter uit zijn laatste stelling weg. De overige vijf zagen niet direkt het gevaar in en toen ze dan toch de achter volging begonnen had Omer al een 100 meter voorsprong genomen. Alleen Phi lemon De Meersman deed nog een ul tieme poging om de vluchter te pakken maar die zou de eindstreep bereiken met nog een twintigtal meter voorsprong op De Meersman, die prachtig tweede werd. De uitslag 1. Omer Van Molle 40 km in lu 8', 2. Philemon De Meersman op 20 meter, 3. Sylveer Van de Perre, 4. Alex Loncke, 5. Julien Logier, 6. Norbert Wierinckx, 7. Hector Bogaert op 2', 8. Romain Horre- mans, 9- Petrus Sergoris, 10. Jean Spen ders, 11. Victor Hellaerts, 12. Theo Van Oppen, 13. Jules Deman, 14. Cyriel Wauters, 15. Paul De Schepper, 16. Paul Janssens, 17. Marcel Vermeulen. Bert Persoon behaalde zijn eerste zege als amateur. In Kemzeke wedijverde hij in de spurt met Mario Van Vlimmeren die tweede werd en Francois Geerts die op een derde plaats beslag legde. Deze drie renners hadden zich op zo'n 12 km. van het einde van de anderen losgemaakt. Eerder had zich een groepje gevormd waartoe ook Geert Smekens, Hedwig De Thaey, Frankie Weemaes, Ronny Van Sweeveldt en Jacko Schroe ven behoorde. Toen deze renners zich van de rest van het deelnemersveld af zonderden, poogde ook Patrick Van De Ven zijn wagentje aan te pikken maar dat lukte hem niet. Bert Persoon, vooraan met de rouwband aan - hij had enkele uren voordien zijn vriend Dirk De Cauwer mee naar zijn laatste rustplaats vergezeld - liet een frisse indruk. In de spurt kwam tot uiting dat de Waaslander wel degelijk de konditie te pakken heeft. Het werd de eerste overwinning als amateur. EG Walter De Veerman behaalde in Schoon- aarde zijn negentiende overwinning. In een spurt met Dirk Huys toonde hij zich duidelijk de snelste. Tot voorbij halfweg gebeurde er biezon- der weinig. Pas daarna kwam er leven in de brouwerij toen De Veerman, Walter Ongenae, Dirk Huys, Pat. Waeytens, Van De Kerckhove, Gunther Nauwelaerts, Mare Bracke en Johan De Lathouwer in de aanval gingen. Bij het ingaan van de laatste ronde probeerden een aantal renners zich los te werken, maar dat was niet naar de zin van De Veerman die de anderen onmiddellijk bij bracht. Op de duur zou hij zelf op pad trekken, samen met Dirk Huys met de bekende afloop. Nauwelaerts werd derde op 30 sec. voor Pauwels, Ongenae en Van De Kerckhove. EG Samen met Chris van Der Sijpt kon Bart Hoes zich te Kemzeke losweken van tien anderen. Beide renners realiseerden 30 sekonden en bleven buitenschot. Hoes toonde zich de snelste in de spurt. Een eerste tevergeefse aanval werd op gang gezet door Frankie De Cauwer en Guy Smet. Na een hergroepering gingen Jurgen D'Heer en Guy Smet in de aanval. Later sloten aan Bart Hoes, Philip Van De Velde, Jeroen De Backer, Stefan Ver- meersch, Olivier Laureys, Jan Moerman, Patrick Ydens, Gino Vercammen, Mario Robbens en Chris Van Der Sijpt. Op zo'n 14 km. van het einde trokken Hoes (Kasterlee) en D'Heer er vandoor, met de bekende afloop. EG Erwin Gabriel, een lange, graatmagere, 26-jarige jongeling woont nu in Hamme in de Broekstraat. Hij werkt deeltijds en vor de rest is motorcross zijn lang leven. Vijf jaar lang was hij beroeps motorcros ser. „Ik heb", vertelt hij, „gedurende die vijf jaar er alles voor overgehad. Ik heb er voor geleefd, voor gewerkt." Gedu rende die hele periode waren zijn dagen boeiendoefenen, reizen, crossen, kon- ditietraining. En alles wat hij deed stond allemaal in het teken van de cross. Zes jaar lang geen TV gezien zegt hij nog. Nu is alles voorbij. Teruggeslagen door breuken her en der in het lichaam. Maar Erwin treurt er niet om. Het is mooi geweest zegt hij. Zeer mooi. Erwin Gabriels is afkomstig uit Lembeke waar hij tien jaar geleden begon met motorcross. Waarom Zijn drie oudere broers zaten in die branche. Arnold was de oudste die begon in 1969 en later Luc. Ze zijn liefhebber gebleven met afwisse lend sukses. Broer Danny bracht het verder en werd juniores kampioen Al deze voorbeelden stimuleerden Erwin om ook aan motorcross te doen. Tien jaar terug startte hij bij de nieuwe- in de 125 klasse. Eindigde als en dat vond hij al een gunstig In zijn derde koers won hij J een reeks. Om de koers nadien al op het te klimmen. Hij werd dan ju nior en schakelde vrij spoedig over op de 500 inters. In 1983 zou hij het nationaal omgord krijgen als Belgische kam- 500 inters bij de Belgische Lief- Bond. jaar daarop stapte hij over naar de bond", de BMB. Voor hem be gon dan een fantastische tijd. Hij voelde dat het ging en werd beroeps. Het eerste jaar won hij al drie koersen en zou nationaal kampioen worden BMB 500. 1985 was het jaar van de grote door braak. Hij kon meteen zich meten met de besten. Maar het grote probleem was de financiële steun. Motorcross kost onzeggelijk veel geld. En dan wordt er nog niet gesproken over het supermate riaal dat de grote kampioenen gebrui ken. Dat kon Erwin niet aan. Hij eindig de zo wat in de middenmoot van de klassering op het einde van het seizoen. In 1986 kwam hij als vijfde in het kam pioenschap van België. Hij trok nu naar alle landen in Europa, Finland, Duits land, Polen... altijd weer weg, oefenen, reizen, slapen, weer oefenen en reizen. Hij kon zich stilaan gaan meten met „de grote mensen". Voor ons mensen is dat een hels beroep. Alles moest hij doen met eigen middelen en eigen kracht. De vedetten vlogen overal heen met het vliegtuig, hadden eigen mekanicien en verzorgers bij. Bij Erwin was dat meestal met een liefhebber helper die er tijd en geld voor over had om hem bij te staan. Vaak kreeg hij financiële steun. Maar zo groot dat hij zich wat luxe kon permitte ren was er nooit bij. Een gloriejaar was 1987 waarin hij ein digde als vice kampioen bij de inters 500 cc klasse. „Ik heb in die periode alles meegemaakt." Hij was een zwerver van de ene cross naar de andere toe. Het jaar daarop zo mogelijk nog beter met een vijftiende plaats op de wereld- lijst. Alle grote koersen in Europa has pelde hij af. Geweldig lastig maar mooi

De Voorpost | 1990 | | pagina 21