'endelgroep Uilenspiegel uit Mere lin nieuw uniform Intergem-Electrabel met nieuwe mogelijkheden Georges Steel in 't Hof te Puttens te Lede gDe geschiedenis van Wieze VU keurt OCMW-rekening '89 af Tweejaarlijkse Prijs 'De Lens' Iflvijftien eeuwen Wieze te boek De Voorpost - 24.8.1990 - 31 Bugenhout In de Galerij 't Hof te Puttens, Wi- chelsestraat 20-22 te Lede expo- zeert van 31 augustus tot 30 septem ber Georges Steel zijn schilderijen. Steel is een bekend kunstschilder die een groot deel van zijn leven in het zonnige Granada heeft doorge bracht. Hij werd geboren in Sleidinge in 1923. Zijn vader was de kunstschil der Leo Steel. Georges werd leer ling aan het Sint-Lucasinstituut in Gent waar hij onder meer van Ge rard Hermans les kreeg. Later trok hij naar het Hoger Instituut voor Schone Kunsten in Antwerpen. Hij doorliep er een volledige kursus le vend model, anatomie en schilde ren en had er Baron Isidoor Opso- mer als leraar. In 1944 legde Steel llra^zich toe op beeldhouwen en in dat jjaar behaalde hij de "Van Lerius- iraaf pnjs Gerges Steel werkte na de oorlog nog een tijd onder de leiding van Consant Permeke, maar toen de traditionele strekkingen in de kunst meer en meer begonnen te verva gen, hield de kunstenaar Steels het aan de Antwerpse akademie voor bekeken. Hij begon dan met reizen, of waren het omzwervingen. Zo trok hij naar Nederland, Zweden, Duitsland, Oostenrijk en Frankrijk. Vooral het zuiden trok hem aan zoals Libanon, Egypte, Turkijke, Jordanië, Griekenland, Marokko, Italië, Portugal en Spanje. Hij ves tigde zich in Granada waar hij inspi ratie vond bij de zigeuners. Tot 1987 nam hij er definitief zijn intrek in een typisch landelijk Spaans huis. Nu verdeelt hij zijn tijd tussen Span je en Vlaanderen. Men kan deze tentoonstelling van Georges Steel gaan bekijken op vrij dag van 19.00 tot 22.00 uur, tijdens de weekends en op de feestdagen van 14.00 tot 22.00 uur en tijdens de andere dagen na afspraak op het nummer 053/80.51.30. Kursus filosofie in de kunst Op 11, 18 en 25 oktober wordt in 't Hof te Puttens door Karei De Meu- lemeester, sekretaris-generaal van VTB-VAB een kursus "Filosofie in de Kunst" gegeven. De kursus vangt telkens aan om 20.00 uur. Op 11 oktober wordt gehandeld over wat is hedendaagseaktuele, toekomst gerichte, plastische kunst Op 18 november wordt er gehandeld over "is er nog sprake van een estheti sche ervaring bij kunst" en de derde les gaat over enkele hedendaagse filosofen over de aktuele kunst. In schrijven vooraf is noodzakelijk bij 't Hof te Puttens, Wichelsestraat 20-22 te 9310 Lede (053/80.51.30.) Voor Roemenië Ten voordele van de Roemeense gehandicapte- en weeskinderen die verblijven in Tirug Neamt, stelt de "Hulpaktie Roemenië" onder im puls van Sofica Nauwelaers drie kunstwerken te koop in 't Hof te Puttens, waarvan de opbrengst ten foede komt aan de hoogstnoodza- elijke apparatuur en didaktisch materiaal. Het gaat om een litho van Canestraro die 39.000 fr kost; een pastel van De Puydt ter waarde van 78.000 fr en een akwarel van Duriez ter waarde van 13.000 fr. outer" '°°P van december van dit jaar verschijnt van de hand van Remi Bosman en Herman Heyvaert, met de medewerking van Louis Paelinck, ^Gilbert De Wolf, Jos Abeel en Marc Van Haver, allen aktief binnen de {Oudheidkundige Kring H.H. Salvator Wieze', 'De Geschiedenis van Wieze', een historische verhandeling in vyf delen, het eerste deel komen het ont- itaan en de organisatie van het dorp tan bod: de politieke geschiedenis, Ie middeleeuwse bestuursvorm, de lorpsheren, burgemeesters, sche nnen en administratieve funktio- irissen, de adellijke geslachten, iet dorpsleven voor en na de Franse 'evolutie, het onderwijs, de armen- >rg, de volksgezondheid, de socia le werken, andere groeperingen, de politieke partijen, de demografische evolutie en de voor Wieze zo belangrijke ekonomische bedrijvigheid. Het tweede deel belicht het ont staan en de geschiedenis van het parochieleven: het kerkgebouw en het kunstpatrimonium, de pasto rieën, kapelaanswoningen, onder pastorieën, kapellen, kerkelijke goederen, pastoors, kapelaans, on derpastoors, kosters, de geestelijke roepingen uit de parochie, het gods dienstig en zedelijk leven, de god vruchtige verenigingen. Het volksleven krijgt aandacht in het derde deel: de volksgeest, het bijgeloof, de volksgebruiken, de kermissen, de kulturele vereni gingen, de meibomen, het karnaval en de sport. In het vierde deel worden het we gennet en de plaatsnamen beschre ven, gevolgd door een inventaris en foto's van bewoonde straten. Het laatste deel bevat kopies en af schriften van historische dokumen- ten en programma's van plaatselijke verenigingen en plechtigheden. Dit geschiedkundig werk over het merkwaardig verleden van een van de oudste dorpen van Vlaanderen, vormt een boeiende en dokumen- taire handleiding voor alle inwoners van Wieze en deze van de omliggen de gemeenten. Vooral voor hen die belang stellen in de geschiedenis. Meer dan 200 foto's illustreren dit omvangrijk werk van zowat 475 bladzijden. Het boek, gedrukt op houtvrij pa pier, genaaid, voorzien van een lin nen kaft en stofomslag kost bij voor intekening (tot 15 oktober a.s.) 1.450 F. Bij het verschijnen in de cember loopt de prijs op tot 1.750 F. Voorintekenen kan door over schrijving op het nummer 930- 0023297-81 van de Oudheidkundige Kring, Aalstersestraat 53, te 9380 Wieze. Pierre Van Rossem Lebbeke. Kermis in Denderbelle. Lepelkoers tijdens de volksspelen. Een en al Lebbeke. Kermis in Denderbelle. Een ballon loslaten is niet zo eenvoudig, ook •ten-j /concentratie bij de jongens (foto Guy) al gaat het om een wedstrijd (foto Guy) Na grondig onderzoek besloten Lieve Van der Straeten en Werner Brusselmans, OCMW-raadsleden voor de Volksunie, de dienstjaarre kening '89 van het OCMW, reke ning die tijdens de raadszitting van 8 augustus jl. op de agenda fungeer de, niet goed te keuren. Hun beweegredenen vatten ze sa men in volgend persbericht: "De re keningen moeten vergezeld zijn van een jaarverslag, een weergave van rekeningen moeten vergezeld zijn van een jaarverslag, een weergave van de aktiviteiten van het betref fende dienstjaar. Maar wat gebeur de er te Buggenhout? Deze jaarre kening bevatte het jaarverslag van 1988. Voorzitter Karei Baeck gaf deze enorme administratieve flater dan ook volmondig toe. Zelf is hij ver plicht het jaarverslag toe te lichten, maar zelfs dat heeft hij niet gedaan. Om de drie maanden moet boven dien een kasverslag worden opge maakt, ter kontrole van de kastoe- stand. De CVP-meerderheid heeft verzaakt aan deze wettelijke ver plichting te voldoen. En dan zijn ze versteld als er geld uit de kas is verdwenen! De grove nalatigheid van de voor zitter die het OCMW (en dus de Buggenhoutse gemeenschap) waar schijnlijk 100.000 F aan subsidies van de Rijksdienst voor Kinderbij slag kost, is na acht maanden nog steeds niet geregulariseerd: ofwel zorgt de voorzitter op korte termijn dat deze schuldvordering van het RKW op het OCMW ongedaan wordt gemaakt, ofwel betaalt hij uit eigen zak het verloren bedrag terug aan het OCMW. Ook werd er een rekening gevon den ten bedrage van 40.000 F en ten gunste van dezelfde Karei Baeck. Zogezegd voor gemaakte onkosten. Hebben we dit niet eerder gehoord fcfr. 30.000 F aan André Tumeer?). Op de vraag van Werner Brussel- mans over welke kosten het juist gaat, weigerde de voorzitter te ant woorden. Is dit de CVP-openheid van bestuur? Ook in dit geval is het betalingsmandaat volledig onwette lijk, zodat Werner Brusselmans in naam van de Volksuniefraktie klacht heeft ingediend bij de gou verneur, opdat deze opdracht tot betaling nietig zou worden verkl aard." Deze CVP-meerderheid, besluit de persmededeling, lapt vele voor schriften aan haar laars. Nochtans staat zij, naar onze mening, niet bo ven de wet, zodat aan al deze over tredingen paal en perk moet wor den gesteld. Pierre Van Rossem Buggenhout Dit jaar organiseerde de Buggenhoutse fotoklub 'De Lens' voor de derde keer de 'Tweejaarlijkse Prijs De Lens', een wedstrijd die open stond voor alle amateur-fotografen uit de provincies Antwerpen, Brabant en Oost-Vlaanderen, aangesloten bij de Belgische Federatie van Fotokringen (BFFK). De Oostvlaamse Unie van Foto- en Diakringen (OVU) verleende opnieuw haar beschermheerschap en 'De Lens' kon ook weer rekenen op de sympatieke medewerking van de Antwerpse Verbroedering (AVF) en de Kempense Verbroedering van Fotokringen (KVF). Het Buggenhoutse gemeentebestuur is in de elf jaar van het bestaan van de klub een trouwe medewerker geworden en het Gemeentekrediet schenkt opnieuw de trofee voor de beste inzending, voor de beste vier foto's. De jurering gebeurde in de loop van de maand juli door Wille Speghelaere en Marcel Brackez van de fotoklub 'Het Spoor' uit Oostende en door André Buydts van 'De Lens'. Door zestig deelne mers werden in totaal 266 foto's ingestuurd; de jury weerhield 110 foto's die tentoongesteld zullen worden. Onze naaste buren deden het niet slecht; in kleur was Michel Ver doodt van 'VTB Ternat' de beste en in zwart/wit ging de gouden medaille naar Willy Stoop van fotoklub Lokeren. De tentoonstelling krijgt zijn verloop in zaal "d' Oude Post", Kerk straat te Buggenhout, op 1 en 2 september a.s. Op zaterdag is ze geopend van 14 tot 22 u. en op zondag van 10 tot 12 en van 14 tot 20 u. Klubwerking De zwartwitfotografen van 'De Lens' verzamelen in het lokaal, Hoog- weg 148 te Buggenhout-Opdorp, tijdens de vierde dinsdag van de maand, met uiteraard alle aandacht naar zwart-wit en met een maand elijkse klubwedstrijd die gejureerd wordt door een bevriende klub. Op de eerste vrijdag wordt een fotomap van de Oostvlaamse Unie of de Vlaamse Federatie ontleed en besproken, een vergadering dus voor echte 'foto-amateurs'. Tijdens de vergadering van de tweede vrijdag ligt de klemtoon op de dia's. De leden worden verzocht twee nieuwe dia's mee te brengen, een vrij onderwerp en een op voorhand gekozen onderwerp. In deze twee reeksen wordt ook een klubwedstrijd georganiseerd. Alle verdere informatie kan worden bekomen bij Frans Van de Voorde (voorzitter), Kasteelstraat 180 te Buggenhout (052/33.31.09) en bij Robert Gillis (sekretaris), Weiveld 39 te Buggenhout (052/ 33.14.60). Pierre Van Rossem yendelgroep Uilenspiegel uit Mere iheeft de avondmarkt in het eigen jdorp weer een heel apart kacnet jfeegeven met een pracnt van een bptreden. Wapperende vlaggen jormen nog steeds een spektakel. Waar er waren niet alleen de vaan- Hels, Vendelgroep Uilenspiegel presenteerde er ook zijn nieuw hi- Itorisch uniform. I)e voorbereiding en het maken van pet nieuwe uniform kostte meer (Ban een jaar tijd. Het vele denk- en Bpsporingswerk werd echter ruim schoots beloond, want 1 et resultaat te zonder meer prachtig Het kostuum waarvoor men koos jiateert uit de zestiende eeuw, een tijd waarin kunstenaars leefden zoals Leonardo da Vinci, Michel angelo, Rafaël, Jeroen Bosch, Pie- ter Breughel, en anderen. En er was ook de Geuzenopstand, er was Tijl Uilenspiegel en Lamme Goedzak. Het modebeeld in die tijd, de zoge naamde splittenmode, ontstond vermoedelijk na de slag bij Grna- son, waar de Zwitsers het Boureon- dische leger in de pan hakten. Toen de Zwitsers de mantels van de ver slagenen trachtten aan te trekken, bleken deze hen veel te nauw. Ze maakten er splitting in om ze wijder te maken. Deze toevallige vondst kende algauw een overdonderend sukses. Er zaten tenslotte zoveel splitten in de kleding dat de kleer makers de stof met hete ijzers weg- schroeiden in plaats van erin te knippen. Daarna werd de voerings- tof door de splitten getrokken. In 1534 besloot het parlement dat stoffen slechts in bruine, blauwe, roze, violette en taankleurige tinten mochten geverfd worden. Stoffen in andere kleuren waren dus afkom stig van dc import. Goud- en zilverkleurige stoffen wa ren zeer gewild, doch enkel voor rijken betaalbaar. Geel, de kleur die Uilenspiegel gebruikte, as de kleur van het geluk. irpe-MereUilenspiegel in het nieuwe uniform (jv) Voor wie gaat bouwen of wil verhui zen heeft Intergem-Electrabel goed nieuws. Ook voor wie beetje bij beetje wil betalen of wie tijdens de TV-avond nog meer wil zappen. Kandidaat bouwers Intergem-Electrabel heeft voor hen een 157 pagina's tellende bouwmap ter beschikking met een schat aan gegevens in verband met verwar ming, verlichting en isolatie. Dit passende voor de meest uiteenlo pende bouwprojekten. Informatie over keukeninrichting, warmwaterbereiding, isolatie, luchtverversing, lichtkomfort, elek trisch koken, huishoudtoestellen, elektrisch verwarmen en elektrici teitsvoorziening in de woning. Ook informatie over aardgaskom fort, kook- en warmwatertoestel len, ketels en kachels met aardgas. Diverse manier van doen worden met elkaar onderling vergeleken met inbegrip van prijskaartjes en rekeningen. Deze bouwmap kan mits betalen van 300 fr. aangevraagd worden bij Intergem-Electrabel, Tragel 8 te 9300 Aalst. Tel. 053/76.59.11. Wie kiest voor verwarming met elektriciteit of aardgas krijgt de map gratis. Er is ook de nieuwe bouwtelefoon. Onder nummer 11.33.39 zonder enig zonenummer kan U in het hele land terecht voor alle mogelijke vragen in verband met vermelde materies. Gaat U verhuizen? Intergem-Electrabel biedt U een nieuw verhuisformulier waarmee U uw abonnement elektriciteit, aard gas en/of kabeltelevisie gratis kan laten overschrijven. De meterstan den moeten door de abonnee zelf op het formulier worden ingevuld. In het klantenburo van desgewenst het bedrag van tussentijdse faktu- ren onderling worden afgesproken. Voor nadere info bel bovenvermeld nummer 053/76.59.11. Beetje bij beetje betalen Normaal krijgt U 3 maal per jaar een faktuur voor 3 maand telkens en tenslotte een afrekeningsfaktuur voor het hele jaar. Via een domiciliëring is dat makke lijk en krijgt U slechts 1 faktuur. Maar desgewenst kan U de betalin gen ook spreiden en de driemaand elijkse faktuur splitsen in drie stor tingen. Via een telefoontje kan dat afgesproken worden en krijgt U de nodige formulieren thuis bezorgd. Uiteraard kan U ook maandelijks betalen via een domiciliëringsop- dracht per maand. Nadere inlichtingen steeds op het zelfde telefoonnummer. Kabelnet Het kabelnet biedt U een steeds groeiend aanbod aan te ontvangen programma's. Defekten en storin gen zijn gegarandeerd binnen de 24 u. weggewerkt. Heel wat gezinnen willen nu reeds meer dan één televisietoestel. Via een eigen versterkker kan U nu reeds zonder enig kwaliteitsverlies in één woning vier toestellen op de kabel aansluiten. Ook zonder enige verhoging van het abonnements geld. Een nieuwe enkelvoudige aanslui ting kost nu 3.400 fr. BTW inbegre pen. Wenst U ook een abonneeverster ker dan betaalt U voor een nieuwe aansluiting 6.300 fr., BTW inbegre pen. Is U reeds aangesloten doch wil U er een versterker bijplaatsen dan kost U dat 4.000 fr. Het jaarlijks abonnementsgeld blijft ongewijzigd op 3.732 fr. uitgesloten auteursrechten. LH

De Voorpost | 1990 | | pagina 27