Carl Lewis boek laat zien wie ik ben Autobiografie Carl Lewis, de autobiografie CARL LEWIS JEFFREY MARX Standaard Uitgeverij 32 - 24.8.1990 - De Voorpost "Myn boek laat me zien zoals ik ben". Carl Lewis vertelt het zeer open en eerlijk tijdens een perskonferentie in een Brussel hotel. Ibissen de meeting in Keulen waar hij met zijn Santa Monica Track Clug een 4x100 meter liep en een afspraak in het Oostenrijkse Linz, is de meervoudige Olympische kampioen heel even in Brussel op uitnodiging van de Standaard Uitgeverij die er in geslaagd is om de Nederlandstalige versie van Lewis' autobiografie op de markt te brengen. Lewis, de beminnelijkheid zelf, is bereid te antwoorden op de vele vragen die op hem worden afgevuurd. Een ontspannen topatleet zit voor ons en vertelt over zichzelf, verklaart zyn opvat tingen en vooral zet zijn levensdoel uiteen. Én dat is meer dan de snelste man ter wereld zijn over de 100 meter. deel uitmaakt van zijn leven. Carl Lewis dwingt in elk geval respekt af door zijn manier van aanwezig zijn. Waar hij verschijnt is hij het middel punt van de belangstelling. "Ik heb daar nooit om gevraagd", zegt hij bijna verontschuldigend. "Maar het is nu eenmaal zo. Je bent beroemd en bekend en iedereen wil je zien, je aanraken, met je praten. Daar moet je leren mee leven". Het is dus moeilijk om als beroemdheid je pri- ve-leven voor jezelf te houden. Voor Carl Lewis moet dat ook niet. "Je prive-leven maakt net als je openbaar leven deel uit van jezelf. Het lijkt wel of deze man met de computer geprogrammeerd is. Op het afgesproken uur verschijnt "King" Carl Lewis in de hall van het hotel. In een zwart hemd met hier en daar een kleurrijke tekening, een lichtbruine broek en zwarte schoe nen. Vriendelijk kijkend naar zijn gasten die bij wijze van eerbetoon een stap opzij doen. Achter Lewis, soms naast hem maar nooit voor hem, draaft een kleine man. Het blijkt Joe Douglas te zijn, het brein achter de Santa Monica Track Club, de meest vermaarde atletiekvereni ging van de wereld met kleppers als Lewis, Burrell, De Loach en Young om die maar te noemen. Joe Dou glas speelt de rol van manager en regelt alle afspraken van Carl Le wis. Hij heeft zich in het eenvoudige trainingsjack van de club gestoken. Opmerkelijk is dat Carl Lewis nu ook een paardestaart heeft, lichtjes rosbruin. Opvallend naast het kort geschoren haar op de slapen. Lewis knikt naar iemand die hij kent en zet zich dan achter de klaarstaande ta fel. De voorstelling van zijn boek kan beginnen. Maar over dat boek meer in een andere bijdrage. start van een honderd meter recht op in de startblokken staat. "Je moet vrijuit antwoorden met ja of met neen en niet om het probleem omheen draaien. Daarmee bereik je niets" zegt hij. En hij heeft gelijk. De hele tijd door flitst zijn tong tussen zijn gave witte tanden. Zijn fijne vingers trommelen op tafel. Aan zijn linkerhand blinkt een bre de gouden ring, aan zijn rechter hand een wat meer bescheiden ring. Rassenonderscheid Opvallend is het grote aandeel van de zwarten in de atelieksport. Van daar de vraag of de zwarten beter, sterker zijn en of Lewis een expo nent is van deze zwarte suprematie. Hij is intellektueel begaafd, komt uit de begoede klasse en heeft het gemaakt. Lewis is verrassend open in zijn antwoord "Men is nooit te verstandig, dat is zonneklaar. En verder de zwarten zijn niet beter dan de anderen. Alleen trainen de Europeanen te hard en te veel en komen ze moe en uitgeput naar de wedstrijden". Wel heeft hij het over het fenomeen van de Afrikaanse lo pers die drijven op natuurtalent maar zelden lang aan de top blijven. En over zichzelf zegt hij dat hij uit de Amerikaanse middle-class stamt. Zoals vele andere Ameri kaanse atleten. Het is een fabeltje dat de beste atleten uit de slums komen. Lewis noemt voorbeelden op die het tegendeel moeten bewij zen Kirk Baptiste en Leroy Burrell zijn enkele voorbeelden. Zo komen we bij de problemen die er zijn. Doping en drugs twee be langrijke problemen die Lewis be- Je kan dat niet blijven afschermen voor de buitenwereld". Hij heeft er in elk geval komaf mee gemaakt. "Wat anderen over me denken, over me zeggen, laat me nu koud. Ik weet wat ik doe, wat ik wil, wie ik ben en dat volstaat voor mij". Het is geen boutade, nog minder een uit ing van zelfvoldaanheid. Het is ge woon de enige manier om met jezelf als beroemdheid in het reine te ko er uil Doen wat je moet doen Wat maakt deze man zo uitzonder lijk? Zijn atletische figuur, al zou je Lewis heeft in zijn loopbaan al heel wat kritiek op zijn persoon moeten verwerken. In zijn boek wijdt hij daar een heel hoofdstuk aan. Ook in het gesprek komt dit naar voor. Hij praat er over zoals hij spreekt over andere zaken die hem boeien open, eerlijk. Hij heeft het ook over dat nauwelijks zeggen wanneer hij de naijver tussen de atleten onder in zijn mooi verzorgde kledij zijn lingdiemeerisdankonkurrentieen gezegd dat ook hij zich bezondigde opwachting maakt? Zijn opvattin- haast zweemt naar haat en afgunst aan doping. "Een lastercampagne gen? Zijn persoonlijkheid? De pro- om het sukses dat de tegenstrever fessionele manier van handelen? wel behaalt. En om het allemaal Het is moeilijk te achterhalen. Le- duidelijk te maken, kruipt Lewis wis is in elk geval een man die impo- zelf in de rol van interviewer"Kan neert. Hij is groot, heeft een zelfver- het jou wat schelen wat de mensen zekerde blik, kijkt je steeds recht in over je vertellen?" vraagt hij op de de ogen aan, blijft korrekt in alle man af en wanneer je ontwijkend omstandigheden, haast gemaakt antwoord schuift hij heel even naar beleefd en voorkomend alsof het voor op zijn stoel, zoals hij voor de zighouden. Doping in de sport ligt hem nauw aan het hart en zijn boek opent met de finale van de honderd meter in Seoel. Het geval Ben John son dus. Er is niet alleen Johnson zegt Lewis. Ooit werd van Lewis die tegen mij werd opgezet in de media omdat sommigen niet kon den verdragen dat ik het ene sukses na het andere behaalde. Zie ik er soms uit als iemand die doping ge bruikt of gebruikt heeft? Mijn li chaam is normaal gevormd". Met een een verwijzing naar de spieren bundels van Ben Johnson. Lewis wil lies Voo: daar pese uitm en K.M iJurg Je n oest t Of radi öe v zcrsl eert der hen vindt men allerlei mensen terug. Ook mensen die gisteren nog schatrijk waren en nu niets meer bezitten". Hij wijst de media met de vinger "De media moeten hun rol eerlijk spelen. Zij hebben ook als taak te wijzen op de boosaardigheid van deze problemen." Al geeft Le wis toe dat hij geen pasklare oplos- ven- sing heeft om al deze problemen uit de wereld te helpen. De toekomst Tenslotte is er nog de toekomst van de atleet Carl Lewis. Hij jaagt geen prille jeugd toen hij als "onderdeur- j tje" niet aan de bak kwam en zelfs y door zijn jongere zus Carol versla- gen werd in loopwedstrijden. De tijden zijn ondertussen wel veran- derd. Carl Lewis nog nietzijn fami- lie, zijn overtuiging, zijn streefdoel d om de beste te zijn, is intakt geble- "Het boek is een samenwerking tus- sportman. Maar het gaat ook over sen Jeffrey Marx en mezelf. Ik heb wat sommigen over hem gezegd voor Steve Williams, zijn idool, heel wat dingen verteld en Jeffrey hebben of hem hebben aangedaan Co-auteur Jeffrey Marx is met de heeft die uitgewerkt." Dat zegt Carl en die dingen wil hij in een juist eerste de beste. Hij werkte in op- R. f f 1 I 1_..„IIT T„* Unnb nnonl Hrochl l/Ofl UPrC gendarische figuur Jesse Owens en voor Steve Williams Lewis over zijn autobiografie die in daglicht stellen. Het boek opent de Verenigde Staten momenteel sterk met het verhaal van de Olym- dracht van verschillende vooraan staande kranten en won in 1986 een opwaaien. Niet in piscne spelen van ivoo. mi uau vei- Pulitzer Prize voor zijn verslag over het minst omdat hij in zijn boek telt Lewis over zijn leven, over zijn bedrog in de collegesporten en - paard en man noemt en afrekent drang om de beste te zijn, over zijn met heel wat zaken die over hem mislukkingen als jongeling, zijn eer- ste wedstrijden en de grote door braak. Vanzelfsprekend wordt er gehandeld over het onderwerp geld in de atletiekwereld en over het druggebruik. En dan is er nog een onthulling in het boek die misschien 1988 was hij een van die finalisten voor een tweede Pulitzer. In 1987 schreef hij voor "Sports Illustrated" een coververhaal over de drugver slavingvan een van de grootste bas ketbalsterren van de Verenigde Staten. "Carl Lewis, de autobiografie" telt 286 pagina's en 16 bladzijden met Harde taal dus in een boek dat zeer schakeling van het Amerikaanse vlot leest. De Nederlandse vertaling estafetteteam dat een gouden me- de boekhandel. Het werd uitgege „i,,« ;c Hail lp haH mnptp.n winnen. Het ven door Standaard Uitgeverij. D< werden gezegd de voorbije jaren, Sommige atleten gunnen Lewis niet meer het licht in de ogen, zoveel is duidelijk. Maar Lewis reageert daarop en zegt dat wat hij neeft geschreven de waarheid is en alleen die waarheid bekwaam is om de do- nog meer stof doet opwaaien dan de diskwalifikatie van Johnson. De uit- ping in de sport uit te roeien. Hai verscheen trouwens zeer vlug en is de eerste vertaling die van het boek op de markt is. Standaard Uitgever ij heeft hiermee een suksesboek op de markt gebracht. Lewis zegt dat dit boek open en eerlijk vertelt over de manier waar- daille had moeten winnen. Het team werd gediskwalificeerd we gens een verkeerde stokwisseling. Wat er precies verkeerd is gelopen en waarom de coach Russ Rogers hiermee te maken heeft, vertelt Le wis onomwonden. Op meerdere op de sport wordt gerund. Het han- plaatsen heeft hij het over zijn grote delt over zijn jeugd en zijn leven als bewondering voor die andere le de doping uit de sport bannen. "Dat kan als alle atleten zich daarvoor inzetten en wanneer alle atleten clean gaan sporten". En zo ligt dat ook voor de drugs, het grootste pro bleem dat zich stelt. Carl Lewis wil met de middelen waarover hij be schikt vechten tegen de moderne gesel die drugs heet. Maar ook hier pleit hij voor een gezamenlijke in zet. "Alleen gaat het niet, maar met de inzet en ijver van velen kunnen we heel wat bereiken", zo zegt hij. Hij vindt het een schande dat de moderne maatschappij dergelijke problemen kent. Het bewijst dat de ze samenleving niet helemaal kor- rekt in elkaar steekt. Hier komt de hij waar hij zijn opwachting maakt, religieuze overtuiging van Lewis het zo goed mogelijk doen. Voor ...~v naar voor. Carl Lewis de atleet die volgend jaar wil hij zich meer gaan autentieke zwartwit foto's. Het ook een vroom man is en met over- toeleggen op het verspringen. Hij boek kost 595 fr en is verkrijgbaar in tuiging deel uitmaakt van de Le- wil ook nog betere tijden realizeren de boekhandel. Het werd uitgege- ken.Getuigen voor Kristus. °P de spurtnummers. Dat wil nog ven door Standaard Uitgeverij. De En dan blijft er nQg het probieem niet zeggen dat hij harder moet trai- van de thuislozen, de marginalen, nen, voegt hij eraan toe. Hoe hij dan de zwakken in onze maatschappij die doelstellingen wil bereiken, die overal door de mazen van het daarover zwijgt hij voorlopig. Maar net vallen, die nergens terecht kun- ondertussen weet iedereen dat Le nen. Ook hun lot trek Lewis zich wis gewoonlijk ook bereikt wat hij aan. Ook hier zegt hij dat het niets wd bereiken. Ook dat leest u in zijn te maken heeft met afkomst. "On- hoek waar hij het heeft over zijn Nederlandstalige versie van het boek besluit met een nawoord spe ciaal geschreven voor België en voor Nederland, waarin Lewis zijn grote waardering uit voor de Me morial Van Damme. rekords na, beweert hij. Alleen wil

De Voorpost | 1990 | | pagina 28