1 Cottemmolen van Erpe beschermd Savita toch op industrieterrein Erpe-Mere ondanks protest Geslaagd Zomerfeest in Papegem Visvijver Steenberg in Erpe-Mere kreeg reinigingsbeurt Tuinfeest in Lede onder de regen Joksa wijnfeesten in Lede 6 - 24.8.1990 - De Voorpost Noch een hoorzitting met een misnoegde bevolking, noch het hevig protest van een milieuvereniging en sociale vereniging, noch de weigering van de noodzakelijke vergunningen door het gemeentebestuur hebben de inplan ting van het veevoederbedrijf Savita kunnen verhinderen. Dank zij de toelating van de Bestendige Deputatie is men sinds enkele weken bezig met de aanbouw waarvan de gevreesde silo's zo goed als klaar staan om in bedrjjf te nemen. Of de inplanting uiteindelijk hinderlijk zal zjjn of niet moet nu de toekomst uitwijzen. De vestiging van het veevoederbe drijf Savita uit Duffel, op een der laatste percelen van het industrie terrein, dichtbij de woonkernen van de deelgemeenten Ottergem en Er- ondegem, is reeds vorige jaren op veel misnoegen door de bevolking ontvangen. Niemand was in feite erg entoesiast met de komst van wat men noemt 'een hinderlijk bedrijf maar om hierover zekerheid te heb ben zal men moeten wachten tot het bedrijf in werking is. Savita De huidige firma Savita is zo een veertig jaar oud en werd in 1949 in Sint-Niklaas gesticht als een fami liebedrijf dat een gestadige groei kende, uitweek naar Duffel waar men over meer ruimte beschikte. Maar ook draaide het bedrijf floris sant en opnieuw keek men uit naar uitbreidingsmogelijkheden. Ter plaatse waren die minder geschikt of te beperkt en zo liet de leiding haar oog vallen op Erpe-Mere dat Erpe-Mere. De werken op het industrietterrein schieten goed op bij Savita waar de metershoge silo 's reeds geplaatst werden en op de andere gebouwen wachten OW gunstig genoeg lag om er een paar jaar geleden gronden aan te kopen om er een ruimere vestiging in te planten. Met de onzekerheid over bepaalde nieuwe bedrijven was er alleszins weinig entoesiasme onder de om wonenden ook al heeft men altijd beweerd dat er in Duffel nooit pro blemen geweest zijn op gebied van hinderlijk leefmilieu: 'Toen we in 1984 een nieuwe exploitatievergun ning van twintig jaar aanvroegen en kregen, heeft niemand van de om wonenden (in Duffel) protest aangetekend', aldus een woord voerder van het bedrijf, de heer Delmulle van Savita. Dezelfde per soon trachtte een paar maanden te rug de milieuvriendelijkheid van het bedrijf te illustreren tijdens een hoorzitting maar hij kon nauwelijks de aanwezigen van zijn goede be doelingen overtuigen. Dit zal men moeten ervaren als de omwonende bevolking met de werkelijkheid zal gekonfronteerd worden. Men mag al een plausibele uitleg verschaffen, dan nog is de realiteit meestal an ders. Volgens de heer Delmulle is Savita geen veevoederbedrijf in de ware zin maar is de firma gespecialiseerd in het verwerken van veevoederad ditieven waarbij men uitsluitend na tuurlijke produkten gebruikt. Het kan zelfs niet vergeleken worden met een mengvoederbedrijf, omdat men hier tracht te zorgen dat de boeren hun ruwvoeder beter benut ten. Met Savitaprodukten vermin dert men aanzienlijk het te geven voeder aan dieren. Men maakt daarbij gebruik van plantaardige produkten. Ongunstig advies Het was in juni 1987 dat Savita uit Duffel een aanvraag ingediend had bij het gemeentebestuur van Erpe- Mere om op het industrieterrein een bedrijf op te richten dat gespe cialiseerd is in het bereiden van pre- mixen, voormengsels van aktieve stoffen voor dierlijke konsumptie. Na tot tweemaal toe een openbaar onderzoek ingesteld te hebben, hield het College rekening met de bezwaarschriften, waarvan twee kollektieve met een paar honderd handtekeningen en bracht ongun stig advies uit bij de Bestendige De putatie. Nu blijkt het dat dit alles niets heeft kunnen baten. Intussen heeft de fir ma de nodige bouw- en exploitatie vergunning verkregen. Een paar weken geleden zijn de bouwwerken aangevangen en op het huidige ogenblik staat men reeds oog in oog met metershoge silo's. Het is dus binnen afzienbare tijd dat de bevol king zal weten of de vertegenwoor diger van Savita eerlijk spel heeft gespeeld daar waar hij stelde dat 'de produkten die er zullen gebruikt worden in het bedrijf in Erpe-Mere meestal bepaalde kruiden en plan tenextracten bevatten dat zelfs de geur binnen het gebouw als aan trekkelijk kan bestempeld worden'. Er is veel gepalaverd over geluid- en reukhinder die er niet zal komen maar toch is het hier ongeveer zoals bij de blinde 'eerst rieken en dan geloven'. JV Lede. Enkele deelnemers aan de fietstocht georganizeerd tijdens het Zomer feest in Papegem (a) Dit jaar werden de Zomerfeesten in Papegem te Lede in een nieuw kleedje gestoken. Er werden enkele nieuwigheden aantoe gevoegd en de Vlaamse Kermis werd verder uit gebouwd. Die Vlaamse Kermis moeten de kinderen zelf opbouwen. Verder op het programma de tradi tionele belotwedstrijd met een pracht van een prijzentafel. Geen wonder dat heel wat belotliefheb- bers uit de streek zich lieten in schrijven voor deze kaartavond. Za terdagavond stond in het teken van de muziek uit de jaren zestig en in de schaduw van de kerk vond de plaatselijke rommelmarkt plaats. In de namiddag stond er nog een fiets tocht op het programma en ook daarvoor was er heel wat belang stelling, net zoals voor de bolling voor vrouwen (da) Bij ministerieel besluit van 9 juni 1981 werd de Cottemmolen van Erpe op de voorontwerplijst gebracht van voor bescherming vatba re monumenten. Toen reeds ijverde de gemeentelijke kulturele raad (GKR) voor een definitieve bescherming van deze watermolen op de wijk Honegem en richtte een adviesnota aan het toenmalige gemeentebestuur van Erpe-Mere. Bovendien was van de hoge waardering die de watermolen kreeg zowel bij de inventarisatie van de Rijksdienst voor Monumenten en Landschappen als bij de pro vinciale Molenkommissie. Het advies van de GKR beperkte zich niet alleen tot de molen maar men wenste er de onmiddellijke omgeving bij te betrekken en daarom benadrukte men het belang van het landschap stroomaf waarts, richting Hofstade. Men baseerde zich hiervoor op een opmerking van Monumenten en Landschappen „Prachtig gelegen in een beboomd landschap met wandelpad langs de Molenbeek". Nu negen jaar terug vond men het al wenselijk de bescherming van het dorpsgezicht uit te breiden over de lengte van dit wandelpad tot aan de Honegemstraat. Cottemmolen De huidige watermolen van de wijk Honegem, in de volksmond als de Cottemmolen gekend, dateert van 1790. Vroeger was hij op een ande re plaats gesitueerd, nl. aan het begin van de Honegemmeersen. Maar toen bij de heroprichting van de Elektemolen te Hofstade het peil van het achterwater te hoog werd moest men de Cottemmolen noodgedwongen verplaatsen. Bij de huidige molen behoorde een stampkot dat in 1830 vergroot werd en in 1870 bouwde men zelfs een stoommolen naast de water molen. Beide werden echter in 1930 afgebroken en de enige over blijvende getuigen zijn de twee zware pletstenen voor het breken van de lijn- en raapkoeken (uit sloor- en koolzaad) die men in de aangrenzende weide aantreft. Toch werkte de Cottemmolen reeds veel vroeger, nl. al voor 1650 als we ons op kartografische gege vens mogen baseren, en voordien treft men de watermolen aan in de penningkohieren van 1571Zijn het stampkot en de stoommolen ver dwenen dan omvat het gebouwen- kompleks niet enkel het molenbe- drijf met woonhuis maar ook boer derijgebouwen die samen een fraaie gesloten vierkante hoeve vormen. Gemeenteproblemen In april 1985 was de omgeving van de Cottemmolen het voorwerp van een gemeentelijk probleem. Door de toenmalige bestuursmeerder- heid werd een agendapunt gewijd aan een stratenrace in de onmid dellijke omgeving „ter verwezenlij king van de verkavelingsaanvragen". In de diskussie van deze raadszitting was volgens de toen bevoegde schepen het te bespreken straten- tracee niet rechtstreeks bij de klas sering betrokken. Toen reeds wa ren nog onduidelijkheden en op de vragen van de CVP-oppositie en het onafhankelijk raadslid Van Durme, antwoordde men toen vrij Erpe-Mere. De twee zware pletstenen die men in de zomer spijtig genoeg laat overwoekeren, de enige getuigen van het vroegere stampkot (jv) dubbelzinnig en men sprak zelfs van fouten die zouden gemaakt zijn in het klasseringsbesluit. Ge lukkig is het intussen anders verlo pen en is er nu een garantie dat het gebied onberoerd zal blijven. Waardevol erfgoed Alhoewel de Cottemmolen tot in de jaren zeventig nog maalvaardig was, dan is dit nu niet meer het geval als men het ijzeren waterrad Reeds eerder op het jaar liet sche pen P. Eeckhout het geplande ei landje aanleggen in de visvijver aan het administratief centrum van Er pe-Mere. Zijn eenc schikking om er de kroost in onder eend kreeg een huisje ter be te brengen. Onlangs werd de vijver gereinigd want er was nog een gedeelte waar zelfs de vissen moeilijkheden on dervonden om te zwemmen. De aannemer die het gebouw oprichtte had allerlei verhardingsmateriaal zo dicht - soms te dicht - tegen de visvijver gekipt en het gemeentebe stuur heeft daar wat aan verholpen. Enkele tonnen betonblokken en an dere afval van bouwmaterialen wer den bovengehaald en naar een plaats gebracht waar het thuishoort. De vissen hebben nu weer vrije doorgang en het uitzicht van de vij ver is heel wat verfraaid. JV Erpe-Mere. Tijdens de reinigingswerken aan de visvijver van het administratief centrum, haalde men enorme stukken beton boven water (jv) zou willen inschakelen want dit is in verval. Het woonhuis en de mole ninstallatie vormen één geheel met een gezamenlijke toegang, een mooie houten deur. Het volledige gebouw is wel in baksteen opge trokken, maar boven het twee me ter hoge waterwiel, een bovenslag- rad met houten maalgoot, is de konstruktie van de gevel gedeelte lijk in hout. Het debiet van de beek is er vol gens muldersnormen naar wens en het wordt ook geregeld door eensluiswerk met vier schuiven. Er is wel een nadeel omdat er op die plaats een strekdam en een be ekafdamming ontbreken. Op het gebied van landschap ligt de soms wat schreeuwerig geverfde, maar toch fraaie molenhoeve in een ver scholen beeklandschap. Het is wel afgesloten maar toch volmaakt ge ïntegreerd in zijn omgeving en het geheel brengt er de wandelaar in een sfeer van de tijdeloze rust van vervlogen eeuwen. Alle kenmerken van het mole naarsambacht zijn er nog voorhan den en van ingewijden krijgt de Cottemmolen een hoge waarde ring die hij zeker op verschillende vlakken verdient. Het is juist dit soort kultuurhistorisch waardevol le patrimonium dat schaars is en toch het meest bedreigd wordt. Dergelijke bedrijfjes moeten zon- nodig van de verdwijning gered worden en gelukkig behoort de Cottemmolen tot de uitverkore nen. Dit gebeurde wellicht ook om wille van zijn architekturale lands- chapsestetische en historische betekenis en wordt hij zo be schermd voor het nageslacht en tegen de oprukkende villabouw in de naaste omgeving. Met de defi nitieve bescherming van de Cot temmolen en omgeving heeft men opnieuw een stuk industrieel erf goed van de verloedering gered en in het kader van de Open Monu mentendag kan hij van de volgen de jaren op het programma gezet worden. J.V. De globale reklame-inkomsten van de Bel gische dagbladen stegen in het jaar 1989 met 6,9% ten opzichte van het voorgaande jaar. Vooral de markt van de personeelsad vertenties kende een sterke uitbreiding. De Belgische dagbladen stelden eind 1989 5.756 werknemers tewerk, een aangroei met 28 eenheden. Het aantal dagbladjour nalisten bedroeg eind 1989 1.131 en in vergelijking met 10 jaar geleden is dat aan tal toegenomen met 25%. De 38 weekbladen aangesloten bij de Na tionale Federatie van Informatieweekbla den bereiken wekelijks 10,8 miljoen lezers ouder dan 15 jaar. Het bereikte publiek bestaat voor het merendeel uit vrouwen omdat de meeste weekbladen ook "vrouw-gerichte media zijn. Lede. Geen plaatsje bleef onbezet op het jaarlijks tuinfeest (a) Ondanks de minder goede, zeg maar.echt slechte weersomstandig heden, was er toch nog een ruime belangstelling voor het 21e tuin feest dat door het feestkomitee van het Psychiatrisch Ziekenhuis "Zoe te Nood Gods" in Lede werd geor ganizeerd. Vanaf 14.00 uur startte er een Vlaamse Kermis met een he leboel volksspelen. Aan die spelle tjes waren ook waardevolle prijzen verbonden. Verder was er een stand met een boel verrassingen met een grabbelton voor de kinderen die zich ook konden vermaken op een springkasteel. Vast onderdeel van dit tuinfeest is de sneltombola en de liefhebbers van kunst konden dit keer kijken naar de schilderijen van Aaigemnaar Andre Schouppe. (da) Lede. Aaigemnaar Andre Schouppe expozeerde zijn schilderijen op het tuin feest (a) Lede. De stand van de vrije expressie kreeg op het tuinfeest heel wat belangstel ling (a) Op zaterdag 25 augustus organi- zeert Joksa voor de derde keer zijn wijnfeesten die zoals de voorgaande keren plaatsvinden in de hovingen van Den Bonten Os in Lede. Een aangepast orkest en tjpische kle derdracht moeten de sfeer van de Duitse wijnfeesten dichterbij bren gen. Na twee jaar Luxemburgse wijnen, worden nu de Duitse wijnen uit de Sudliche Weinstrassc, eèn van de beste Duitse wijngebieden, geser veerd. Exklusiei voor de Leedse wijnfeesten werden door het 500 jaar oude wijnhuis Knoll und Vogel uit Bad Bergzabern literflessen ge botteld. Op de kaart staan drie prachtige wijnen: een Kerner Tro- chen Kabinett, een Scheurebe Halb Trochen Kabinett en een Morio Muskat Lieblig und Mild.

De Voorpost | 1990 | | pagina 4