Deep Creek - Bart Peeters - Blue Blot - Jeggpap - Cotton City - N. Detaeye - R. Balliu - Lillian Boutté - Manu Dibango - Otis Grands Festival-Info Negentiende Honky Tonk Jazzfestival op zaterdag 8 september in Wieze 10 - 24.8.1990 - De Voorpost Juicht, oude-stijlfanaten, juicht! Honky Tonk zet tijdens z(jn 19de Internationaal Jazzfestival opnieuw de oude-stijljazz waar h(j hoort in Dendermonde en omstreken: op de ereplaats! Hiervoor staan volgende musici en bands borg: the Queen of New Orleans Lillian Boutté met haar king Thomas l'Etienne and her Music Friends, Norbert Detaeye (Every Man a King), de Jeggpap N.O. Jazzband, the Deep Creek Jazzuits, the Cotton City JB en Rudy Balliu met zijn Society Serenaders... Natuurlijk komen er ook nog andere genres aan bod: pop met jazzy getinte nummers door Bart Peeters en the Radio's, onversneden rhythm and blues door de Belgische revelatie van de jongste jaren Blue Blot, saxy Afrikaanse jazzritmes door de King of African Jazz Manu Dibango en - top of the bill - de blues bigband van Otis Grand and his Dance Kings... U merkt het: ook Honky Tonk doet zyn duit in het zakje van dit "koningsjaar": het nodigt nogal wat kings and queens uit voor haar festival van '90. Maar wees gerust, ook u en ik - gewone stervelingen - blijven welkom op het Honky Tonk Jazzfestival, het 19de van Honky Tonk, het eerste in Wieze. 19de editie Honky Tonk Jazzklub bestaat dit I jaar 25 jaar; uiteraard wordt dit uit- febreid gevierd. Normaal gespro- en zou ook haar jazzfestival dit jaar jubileren: zonder onderbreking zou begin september de 20ste edtie plaatsvinden. Maar vorig jaar was er geen festival: "wegens openbare werken in de nabijheid van net festi valterrein". We zien onszelf nog altijd staan in 1971 op de weide-van het V.P.-ter- rein, toen o.m. The Dutch Swing College Band en Max Collie's Rhythm Aces optraden. Sindsdien misten we geen enkele festivaledi tie. We zagen ze dus allemaal, alle groten uit de oude en andere stijl- jazz en min of meer aanverwante muziek: Memphis Slim en Albert Nicholas, Stéphane Grapelli en Champion Jack Dupree, Benny Waters en Mr Acker Bilk, Art Tay lor en de Pasadena Roof, Chris Bar ber en Roda Scott, Wallace Daven port en B.B. King, Bessie Griffin en Monty Alexander, Dana Gillespie en Chuck Beny, Bo Diddley en Ray Charles, Curtis Mayfield en Wen dell Brunious; en die vele, vele an deren... We zagen de hele programmatori- sche evolutie: van ae pure New Or leans naar de blues, de R B, de modernere stijlen, de pop. Na de grote jazzmusici kwamen de grote namen en de grote gages. Twee konstanten lopen echter doorheen de hele festivalgeschiede nis: de haast perfekte organisatie en de familiale gezellige sfeer die op het festivalterrein heerste; van her rieschoppers heeft het festival nooit hinder gehad! Van Dendermonde naar Wieze Oorspronkelijk werd het Jazzfesti val georganiseerd op de weiden van het V.P.-terrein langsheen de Ge ntsesteenweg, waar net lange jaren zou blijven, slechts onderbroken door een kort intermezzo op Rij baan Piet. In 1988 verliet Honky Tonk het V.P.-terrein voor de ge zellige lokatie naast het Olympos- bad aan de Leopold Il-laan. Omdat de Denaermondse stadsma gistraat geen zekerheid kon bieden dat er in september geen wegenis- werken zouden bezig zijn in de buurt van de nieuwe iestivalweide, koos het Honky Tonk bestuur het zekere voor het onzekere en wijkt voor zijn 19de uitgave dus uit naar de Oktoberhallen A en B in het naburige bierdorp Wieze. Een voordeel al zeker zijn dat het festival hier geen hinder kan onder- Dendermonde. Jazzfestival. Lillian Boutté (New Orleans) vinden van een eventueel septem ber rotweertje. Of het ook kwa ge zelligheid zal kunnen wedijveren met de vele zwoele septemberavon- den tussen de veelkleurige lam- Programma Daniel Zanello (bas), Arthur De Boer (banjo-vocal), Jan De Backer (trombone), Hinderik Leeuwe (trompet), Herman Verspauwen (klarinet/sax/leader) en Marcel Kreemers (drums) vormen samen het nu al 10 jaar jonge Deep Creek Jazzuits uit Diepenbeek in Lim burg. Hun voornaamste inspiratie bron vinden de DC Jazzuits in de Dixielandmuziek, zowat de blanke interpretatie van de New Orlean- sjazz, maar ook aanverwante genres worden niet geschuwd. In de tien jaar van hun bestaan hebben deze jazzuïeten (de favorieten van Jos Ghysen op Radio 2 - Limburg) be hoorlijk wat jazz-apostolaat ver richt in Limburg. Maar ook in Den dermonde waren ze reeds meer maals te gast! In Halle A bijten ze van 15 tot 16.15 uur de spits af. Om 16.30 uur worden ze afgelost door Bart Peeters The Radio's. Deze pure popformatie met nogal eens wisselende bezetting telt o.m. ook Robert en Ronny Mosuse in haar rangen. Enkele jaren geleden was de Honky Tonkbunker het oe fenlokaal van The B-Tunes en de Mosuses; en hier kwam Bart Pee ters hen ontdekken en wegsnoepen voor zijn Radio's, waarmee ze sindsdien furore maakten. Het is wellicht de enige popformatie in Vlaanderen die ook enkele jazzy ge tinte nummers aankan, zegt Honky Tonk. Van 18 tot 19.30 uur wordt het mid- pions en de geur van friet, hambur gers en bier, durven we betwijfelen. Maar ook hier zal Honky Tonk wel licht wel een mouw aan passen? Halle A en Halle B Was het Jazzfestival vroeger nog wel eens gespreid over twee dagen, de 19de uitgave wordt gespreid over twee podia: het grote podium in Halle A en de New Orleans Bar in Halle B. In Halle A staat het grote podium, waar het bijzonderste jazzgebeuren verwacht wordt. Vanaf 15 tot 02 uur treden hier niet minder dan acht groepen aan, verdeeld in drie blok ken. Het middagprogramma van 15 tot 20 uur is specifiek toegespitst op de jongeren met groepen als The Deep Creek Jazzuits, Bart Peeters en The Radio's en Blue Blot. De "Dendermondenaars" (The Jegg- Eap N.O. Jazzband en nadien Nor- ert Detaeye Friends) maken van 20 tot 22 uur de verbinding naar het avondgebeuren dat de grote teno ren op het podium brengt: Lillian Boutté, Manu Dibango en Otis Grand. De presentatie is ook nu weer in handen van Kilimandjaro- Manuela Van Werde. Vanaf 20 uur kunnen Honky Tonk- leden en VIP's ook terecht in Halle B, de New Orleans Bar, voor "A Night in New Orleans". En hier is In voorverkoop kost een toegangskaart amper 400 BF (voor -21-jari- gen slechts 300); aan de kassa dien je echter 600 BF neer te tellen. Deze toegangskaarten kunnen besteld worden door storting van het nodige bedrag op rekening 446-7623301-17 van Honky Tonk, Leopold Il-laan, Bastion V, 9330 Dendermonde. U kunt echter ook terecht in alle agentschappen van de Kredietbank in de Denderstreek en bij de V.V.V.-Dienst Toerisme, Stadhuis Dendermonde (tel. 052/21.39.56 en 21.39.57). Voor meer festivalinformatie, bel 052/21.63.85 of 21.63.39. Promotie De organisatoren vinden hun festival blijkbaar nog niet goedkoop genoeg. Ze voeren nog een speciale promotie ook! Wie vóór 1 sep tember telefonisch op nr. 052/21.63.39 of 21.63.85 vier voorverkoop kaarten bestelt, krijgt er één gratis bij (op aanvraag). U stort dan het bedrag 14 BF portkosten) en krijgt de kaarten toegestuurd met de post! L. N.O. JB, Norbert Detaeye, >k Deep Creek Jazzuits en ook Lillian Boutté. Het wordt waarschijnlijk ook het gezelligste en meest sfeer volle gebeuren, volledig in de oude New Örleansstijl. Maar: enkel Hon ky Tonk-leden (U kunt natuurlijk ook ter plaatse nog lid worden voor amper 200 BF) en VIP's komen er in; Aimé zal uiterst streng zijn! jr. (zang), Lenny North (sax, key boards), Jan Myers (bass), Bii "Tall" Luke (gitaar), Michael Schal (drums), Marty Towsend (gitaar en Jan Hautekiet (keyboards^ kreëerden een eigen sound door een smaakvolle mengeling van blues, jazz, latin, fusion e.a. genres. Na suksessen op diverse Belgische festivals (Peer, Marktrock Leuven, Gentse Feesten, Mallemunt e.; Dendermonde. Jazzfestival. Manu Dibango uit Kameroen prezen wordt. Zijn solo-elpee sche Music Friends (leden van Co ("Songs" uit '83 en "Every Man a King" uit '87) en zijn solo-ceedee "Arm in Arm with the Moon" tonen mooi de evolutie van deze vocalist pianist, die zijn hart verpandde aan de muziek van the deep south. Hij wordt (net als op de CD) bege leid door §tef Minnebo (gitaar en dsH ton, Rudy Balliu's Society Sereni ders, Norbert Detaeye en drumme Walt Windey). Na "the Queen of in New Orleans komt "the King of African Jazz' Manu Dibango uit Kameroen m« zijn zwarte danseressen en zij 14 musici; hij was hier ook al zeve 8eri Hoi sintesizer), Frans leven (bas) en jaar geleden. En hoe! Hij slaagde Kristof Steenhaut (accordeon). toen in van de festivalweide ee dra In Halle B kan U tussendoor naar dansvloer te maken! Zijn muziel f161" (een van) de oudste New Orleans- bands van bij ons, The Cotton City stijl is moeilijk te vatten; hij assim,n leert voortdurend nieuwe invlo«me' Jazzband, in 1961 opgericht door den en genres: Afrikaanse muziek °°k o.m. Rudy Balliu. In Wieze sp< speelt stijlen met jazzinvloeden en Eur< The Cotton met Jacques Cruyt (trompet/vocal), EddySabbe (klari net/sax), Romain Van Driessche (trombone), Alain Lesire Guy Preckler (drums) en Herman Sobrie (bas). De band koncerteerde je dan met 10 man in een band zit e in Afrika, Europa en de States en je hoort de "crying vocals" van Eai begeleidde een aantal grote jazzve- teranen. We kijken ernaar uit wan neer ze gaan jammen met de ande ren hier aanwezig! Ook naar de Ru dy Balliu's Society Serenaders van de in Vlaanderen wellicht belang rijkste oude-stijlmusicus die Rudy Balliu toch wel is. De band bestaat op dit moment uit Philippe De Smet (trombone), Wal ter De Troch (pia no), Luc Van Hoeteghem (banjo/ vocal), Jean-Pierre Roelant (drums), Rudi Maeyaert (bass) en natuurlijk Rudy Balliu (klarinet). Hun muziek? Zeer fijnzinnig, met mooi uitgebalanceerde zinnen, een krachtige struktuur en een ritmi sche kracht op "New Orleanshart- Hun repertoire? De N.O.- Ge eer sch pese elementen. Deze oude leeu i van de Afrikaanse muziek beloo een eksplosieve Afrikaanse nacht "Striemende Texas- en Westcoa: Blues uit de rokerige nachtbars. AL spe - I Green met op de achtergrond dtW0: gloeiende gitaar van Otis Grander dan heb je de uiterst ongewone op>( komende sensatie-bluesband va het ogenblik. Otis Grand en zijn Dance King (4 blazers, hammondorgel, ritme sektie en sologitaar) vormen op di ogenblik dé bluesband nummer 1 Met hem muziek "Always Hot' zoals de titel van zijn jongste albui luidt! Hij staat op het podium va: Halle A vanaf 00.30 uur tot. Een programma dus dat er best we zen mag! Tot zaterdag 8 septembe te Wieze in de Oktoberhallen A ei ,e B voor het 19de International te' Jazzfestival van de Honky Toni Jazzklub! Dendermonde. Jazzfestival. Otis Grand (USA) Lokerse Feesten) volgden koncert- reizen in Nederland, Frankrijk en Zwitserland! Hoeven we onze eigen Jeggpap en onze even eigen Norbert Detaeye nog voor te stellen? Nou even dan! Paul Van den Durpel (bass), Miel Leybaert (drums/leader), Van Rampelberg (trombone), Philip Hermans (banjo), Peter Verhas (klarinet/sax) en Bruno Van Acco- leyen vormen samen de nieuwe Jeggpap New Orleans Jazzband. Een hecht ensemble waarin het res- pekt voor de lange traditie nu ook gepaard gaat met nieuwe ideeën, nieuwe geluiden, nieuwe aksenten. Het maakt dat Jeggpap, meer nog dan vroeger, een van de kwalitatief hoogstaande toporkesten in jazzy Vlaanderen is. Hun palmares is om van te watertanden, hun diskografie om jaloers op te zijn - ie hebt nu toch al wel hun jongste CD "Along the Mississippi"? We zijn blijer dan we hier kwijt kunnen, hen reeds voor de 19de keer op het Honky Tonk Jazzfestival te kunnen ho ren...! En dan onze ex-Jeggpapper Nor bert Detaeye, die dit jaar zijn zilve ren jubileum als jazzartiest zou moeten vieren maar daar is Norbert natuurlijk veel te bescheiden voor. Na vanaf 1966 wel en wee te hebben meegemaakt van de Jeggpap, koos hij in 1987 voor een solocarrière, die steeds gevulder en steeds meer ge- Dendermonde. Jazzfestival. Blue Blot klassieken, maar ook ballads en tu nes regelrecht uit de N.O.-archie- ven. Opnieuw naar het grote podium in Halle A voor de toppers. Eerst een van onze lievelingszangeresscn: Lil lian Boutté and her Music Friends. Gestart als gospelzangeres breidt ze haar repertoire al snel uit met jazz, ragtime, rhythm and blues: ze wordt een pure allround New Orleans ver tolkster, die beurtelings in de States en in Europa triomfen viert. We herinneren ons nog levendig haar Dendermondse optredens tijdens de Jazzboottocht ('83), het Jazzfe stival ('85) en het onvergetelijke bunkerkoncert op de begrafenisdag van Bert Heuvinck (januari '85). Geloof ons: Lillian Boutté alleen al is de toegangsprijs meer dan waard. Samen met haar echtgenoot Tho mas l'Etienne (klarinet/sax) zal zij Dendermonde. Jazzfestival. Manue Van Werde (BRT) presenteert het te Wieze optreden met haar Belgi- festival Verl

De Voorpost | 1990 | | pagina 8