Gouden pastoor Frans Hiel te Erpe Pastoor Paul Segers wordt op 9 september plechtig aangesteld Werkgemeenschap "Wij" start nieuw werkjaar OCMW Dienstencentra Volksspelentornooi van Centrumraad Vijftigjarigen ontvangen in Berlare Parochie Sint-Antonius Aalst 10 - 31.8.1990 - De Voorpost Aalst. De nieuwe pastoor pater Paul Segers van de Sint-Jan Padova parochie (a) Op zaterdag 15 september hervat het jeugdatelier, de Kinderwerk- plaats de Werkgemeenschap "Wij" in de vijfde Januaristraat van 10.00 tot 12.00 uur opnieuw ziin werk zaamheden. Het doel is kinderen van 5 tot 18 jaar laten uitleven in een aantal expressievormen zoals de li chamelijke-, muzikale-, verbale-, dramatische- en beeldende expres sie. Alles staat in aanwezigheid van de aanwezige kinderen. Zo kan er geknutseld en geplakt, met allerlei materiaal, gekleurd, ge schilderd en geboetseerd worden met klei. Alles gebeurt onder een goede begeleiding van een groep vrijwilligers die zich met hart en ziel voor de kinderen inzetten. Als ge volg daarvan wordt er dan ook geen inschrijvingsgeld gevraagd. Het atelier bevindt zich m de Vijfde Januaristraat 19 bis te Sint-Gillis Dendermonde. Daar bevindt zich ook het Wij-Kreatief atelier voor volwassenen, dat op woensdag 19 september van 18.00 tot 20.00 uur terug haar deuren opent. Dit atelier stelt zich tot doel de kreatieve ex pressiemogelijkheden van haar le den te bevorderen, opdat ze niet alleen hun eigen persoonlijkheid zo harmonisch mogelijk tot ontplooi ing zouden kunnen brengen, maar tevens een mooiere uitbouw van de maatschappij zou plaatsvinden. Om dit te bereiken zal gebruik worden gemaakt van uiteenlopende expres sievormen die zowel individueel als in groepsverband geschieden. Wens je meer inlichtingen dan kan men steeds terecht op de nummers 052/21.91.96 of 052/21.46.77. In feite begon de priesterlijke loop baan van pastoor Hiel al in 1939 tijdens zijn vierde jaar in het semi narie. Toen reeds verving hij regel matig de subregenten in net St.-Ca- tharinacollege van Geraardsber- gen, evenals priesters die ook aan een school verbonden waren als su bregent maar reeds in 1939 gemobi liseerd waren. Het was pas enkele weken vóór zijn wijding dat hij op nieuw in het seminarie verbleef. Niet voor lang want eens het pries terschap bekomen werd hij in het zelfde college eveneens als subre gent (surveillant) aangesteld en ver bleef er ongeveer tien jaar. Hij moest er dus net toezicht houden op de leerlingen van het college maar hij moest er ook een soort van Kate- chese geven als voorbereiding van de kommunikanten van de school. Dit zelfde werk had hij trouwens ook in Gent gedaan waar de paro chiepriesters zich met die taak niet inlieten. Tijdens zijn verblijf in het college van Geraardsbergen was hij ook zondags-onderpastoor in de kerk van het college. Hij nam er echter geen deel aan het socio-kultureel gebeuren van de parochie wat door sommige confraters wel gedaan werd. Als oud-KSA-er van Lebbeke had hij echter nog veel kontakt met zijn vroegere gemeente en uiter aard ook met deze jeugdvereniging. Elke zomer trok hij zelfs nog mee op kamp, per fiets ergens in een dorp in Wallonië waar de jeugdgroep in een tentenkamp verbleef. Naar de parochie In december 1949 werd subregent Frans Hiel op kerstdag tot onderpa stoor aangesteld in Overboelare, op een paar kilometer van het college waar hij toch een betrekkelijk lange „stageperiode" doorgemaakt heeft. Veel praktijk als parochiegeestelij ke heeft hij in feite niet veel gehad want vier jaar daarna, in januari 1964, werd hij tot pastoor bevorderd en kreeg hij de leiding over het be scheiden dorpje Ressegem waar hij evenmin lang verbleef. In oktober 1969 kreeg hij de zorg over de heel wat grotere parochie Erpe en werd er aangesteld door E.H. Deken Alb. Scheire van Lede. Als onderpastoor in Overboelare stond hij bekend als een zeer sociaal geëngageerde priester en als proost van verschillende verenigingen moest hij elke avond een vergade ring bijwonen. Eén avond per week was de parochiezaal bezet door de plaatselijke muziekvereniging die er repeteerde en ook daar was hij steeds tegenwoordig want, vertelde hij, „ik ken wel geen noot muziek maar ik ging er graag naar luiste ren." Ondanks het feit dat pastoor Hiel talrijke keren gehospitaliseerd werd, blijft hij toch een innemende en vriendelijke persoonlijkheid, eenvoudig zoals de christelijke stel regel het hem oplegt en daarbij zeer gemoedelijk met zijn medemensen. Tot voor zijn laatste operatie begin dit jaar, heeft hij steeds de pastoors uit de omliggende parochies bijge staan om bepaalde diensten te hel- fien verzorgen. n Erpe zelf was hij gewoon de dorpspastoor die met de bevolking goed overweg kon, zonder veel om haal. Hij heeft het werk gedaan dat hem opgedragen werd en uitge voerd wat men van hem verwachtte. Hij hield niet zozeer van buitenis sigheden omdat dit geen mens kan blijven uithouden. Trouwens als men gehoorzaamheid belooft moet men ook de voorschriften naleven. Daarom heeft hij zowel de niet- kerkgangers als de praktizerende gelovigen willen begeleiden. Min der begrijpelijk voor pastoor Hiel is dat er in Erpe een scheidingslijn getrokken werd door de oprichting van de kerk op de wijk Sint-Anna te Aalst. Talrijke kerkbezoekers uit de Honegemwijk vinden het gemakke lijker daar de diensten bij te wonen en behoren als zodanig niet meer zozeer tot hun eigen parochie. Toch Onlangs had in het OCMW dien stencentrum Zilverpand te Dender monde het jaarlijks volksspelentor- nooi van de Centrumraad plaats. Deze Centrumraad is een vergade ring samengesteld uit vertegen woordigers van de Dienstencentra uit Dendermonde-centrum en Sint-Gillis. Samen bespreken zij de werking van de Dienstencentra en organizeren zij jaarlijks drie aktivi- teiten voor de gepensioneerden. Een eerste is de jaarlijkse Centrum- raadkwis die in april werd gehou den, daarna staat er een volksspe- lentornooi op het programma en tenslotte is er nog een petanquetor- nooi. Het volksspelentornooi kende voor de derde keer weer veel sukses. Niet minder dan 99 deelnemers uit de rangen van KBG Dendermonde, VWG Dendermonde en de beide OCMW dienstencentra "Zilver- pand" en "Zonnebloem" waren van de partij om zich langs hun beste zijde te tonen bij het sjoelen, ring- werpen, tafelkegelen en andere volksspelen. Uiteindelijk kwamen Gustaaf Mommen van het Zilverpand en I Freddy De Bruyn van de Zonne bloem samen met Irma Wante van het Zilverpand als de beste indivi duele spelers uit de bus. De wissel beker voor de ploeg met de beste gemiddelde score werd door de Vlaamse Vereniging voor Gepen sioneerden in de wacht gesleept. Op dinsdag 18 september is het op nieuw verzamelen geblazen voor de senioren in Dendermonde. Om 14.00 uur heeft dan in het diensten centrum "Zilverpand" het petan- quetornooi van de Centrumraad plaats. Elke vereniging van gepen sioneerden kan 2 ploegen, bestaan de uit 3 persoon afvaardigen. Zij verdedigen de kleuren van hun bond. Natuurlijk zijn de supporters van harte welkom. De deelname is gratis. Voor meer informatie kan men te recht bij mevrouw An Van der Vre- ken, maatschappelijk werkster;- Dienstencentrum 'Zilverpand", Nieuwburcht 10 te 9330 Dender monde (052/21.90.69.) Op zondag 9 september wordt de 53-jarige Hammenaar E.H. Paul Segers plechtig aangesteld tot pastoor van de Sint-Antoniusparochie te Aalst, in de volksmond Sint-Job. Op voorstel van provinciaal overste van de Paters Kapucijnen, Hugo Gérard, werd de nieuwe herder door Monseigneur Van Peteghem, bis schop van Gent, tot pastoor op Sint-Antonius benoemd. Zijn voorganger, E.H. Pastoor Laurent Bruggeman kreeg op 18 augustus II. vanwege zijn parochie een warme en dankbare hulde. Hij wordt nu aalmoezenier in het 0.-L.-V.-Ziekenhuis Aalst. Na de lagere school in zijn geboor teplaats Hamme te hebben doorlo pen studeerde Paul Segers te Aalst aan het Sint-Laurentiuskollege bij de Kapucijnen van 1945. Na verblijf in het noviciaat te Edingen studeer de hij filosofie te Brugge en teologie te Izegem. In 1963 werd hij priester Na in Engeland gedurende zes maand zijn Engels te hebben bijge schaafd zette hij zich 12 jaar in als missionaris in het bisdom Lahore in Pakistan. Hij zette zich vooral in op het edukatieve vlak, het medische (preventieve hygiëne) en het sociale in het algemeen kader van ontwik kelingswerk. Ondertussen bouwde hij kerken, kapellen en ook 4 scho len. Na zijn terugkeer uit Pakistan en een overstapje van drie maand naar Ierland was hij anderhalf jaar werk zaam als medepastoor te leper in de O.-L.-V.-parochie tot hij in februari 11. medepastoor werd van pastoor Bruggeman op Sint-Antonius van Padua. Aanstelling Op zondag 9 september zal Deken Jozef De Smet de nieuwe pastoor plechtig aanstellen in de parochie kerk, Kapucijnenlaan 95 te Aalst. Zijn beide getuigen zijn de Pater Provinciaal van de Kapucijnen en Hubert Van Braembussche, direk- teur van het Sint-Hendrikskollege te Deinze. Met deze laatste reed pater Segers eens met een "R 4- ken" naar Pakistan waarbij ze gedu rende vier uren "politiearrest" in een Turkse cel belandden. Bij de aanstelling gaat het te 15 u. processiegewiis langs de Kapucij nenlaan van net klooster naar de parochiekerk. Daar worden ze opgewacht door de leden van de Kerkfabriek, waarna voorzitter van de Kerkfabriek Theo Van Gijseghem aan de nieuwe her der de sleutel van de kerk overhan digt. E.H. Deken De Smet stelt dan de nieuwe pastoor aan waarna de eu charistieviering wordt opgeluisterd door het Jeugdkoor. Na de plechtigheid receptie in "De Burcht", de vroegere parochiezaal met toespraken door de burge meester of een afgevaardigde er van, door voorzitter Theo Van Gij seghem, tevens co-voorzitter van de vzw Parochiale Werken, gelegen heid tot het overhandigen van bloe men en geschenken en een dank woord van de nieuwe pastoor ge volgd door een feestdrankje. Iedereen van harte welkom. De or ganisatoren hopen dat de bewoners van de parochie de oproep om de huizen te bevlaggen in ruime mate zullen willen beantwoorden. LH Aalst. Pastoor Laurent Burggeman werd gevierd bij zijn afscheid (a) Geboren te Lebbeke op 30 juni 1912, in een gezin van negen kinderen, mocht Frans Hiel aan het Klein Seminarie van St.-Niklaas studeren waar hij eerst zes jaar de humaniora doorliep om daarna nog twee jaar filosofie te volgen als voorbereiding op het priesterschap. Daarna trok hij naar Gent waar hij met Pasen 1940, samen met een tiental andere seminaristen tot priester gewijd werd. De latere bisschop L. Van Peteghem was wel van hetzelfde jaar maar werd niet gelijk met pastoor Hiel gewijd, zoals vaak verkeerdelijk gemeld werd. De latere Monseigneur Van Gent kreeg z(jn wijding pas in augustus 1940. Zaterdag 25 augustus werden op het gemeentehuis van Berlare de vijftigjarigen ontvangen. Liefst 85 aanwezigen woonden deze plechti- fe ontvangst bij. Burgemeester Van ande en meerdere schepenen had den eraan gehouden de viering bij te wonen. De burgemeester wenste de jarigen een goede gezondheid toe en hoopte dat zij elkaar in de ko mende decennia nog vaker zouden mogen ontmoeten bij een gezellig samenzijn. Na de toespraak werd er een drankje aangeboden aan de feestelingen en werd er getoast op een goede gezondheid, na de ont vangst op het gemeentehuis werden de 50'ers verwacht in de feestzaal voor een gezellig etentje gevolgd door een dansavond. (GP) Berlare. De vijftigjarigen van Berlare werden op het gemeentehuis ontvangen (pg) Erpe-Mere. E.h. Frans Hiel, oud-pastoor van Erpe, vierde zijn gouden priester jubileum met zijn familie in Lebbeke (jv) had pastoor Hiel genoeg werk op een grote parochie als Erpe. Na de laatste heelkundige ingreep in het voorjaar, kan hij geen aktivi- teiten meer uitvoeren en thans komt hij noodgedwongen nog wei nig het huis uit. In alle stilte leest hij dagelijks zijn brevier en de mis draagt hij op in de huiselijke sfeer. Zijn gouden priesterjubileum vier de hij in zijn geboortedorp Lebbe ke, zonder veel omhaal, net zoals zijn gehele priesterleven geweest is. J.V.

De Voorpost | 1990 | | pagina 10