IHarlène en Hervé 1 1 'J M De Voorpost Dichter en hoogleraar Armand Van Assche overleden Roncerten in onze regio: Beveren: I Fiamminglil-(7.9) Aalst: Emerson-Strijkkwartet (20.9) EO- Ontmoetings- dag in Dendermonde Met de stoomtrein naar Pukema stralend getrouwd... v! vvv, Volgende week in TV-Ekspres HEBT U EEN HUIS TE KOOP? EKSPR®^] TV-Ekspres. Het tv-programmablad dat blijft boeien Piekuurbus van Gent naar Dendermonde In memoriam Festival van Vlaanderen Hk WÊÊÊÊ 16 - 31.8.1990 - De Voorpost alle films en tekenfilms, sportprogramma's, pop- en hitparades, verzameld m superhandige weekagenda's met ruim 200 video-streepjeskodes 7n kies ie aemakkelijk en snel Is uw prijs tussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMID- DELING 053/78.99.36 en na 18 u. 053/62.44.62. U stelt de voorwaarden en wij garanderen een snel le en discrete service zonder kosten. 16762-AS Wtekblad van Daadar Dnrmt - ai lebaltaatraak Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Abonnementendienst: tel.: 052/21.40.60 jaarabonnement 2.200 F 6 maand 1.100 F 3 maand 550 F los nummer 44 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Telex 25765 Met ingang van 2 september legt de NMVB op de maandagen, dinsdagen, donderdagen en vrijdagen tijdens het schooljaar een bij komende piekuurbus in op de lijn Dendermonde-Gent. Deze autobus met kenmerk "rit 260" vertrekt om 15.53 aan het station van Dendermonde en komt toe in Gent Sint-Pieters om 17,02 uur. Op en afstapmogelijkheden zijn er in Appels-Handwijzer (15.58 uur), Oudegem-Eegenen (16.03 uur), Schoonaarde-gemeenteplein (16.05 uur), Wichelen kerk (16.09 uur), doipsplein Schellebelle (16.14 uur) en aan het station van wetteren (16.20 uur). Lebbeke. Kermis in Denderbelle. De tongenslijpers mochten niet ontbreken (foto Guy) Op zaterdag 1 september organi- zeert de Evangelische Omroep een grote EO-Ontmoetingsdag in de grote zaal van het stadhuis van Den dermonde. De regiodag vangt aan om 10.30 uur. Sprekers op deze ont moetingsdag zijn de Gentse predi kant G. Vanpoecke, EO-program- mamaker Henk Binnendijk en drs A. Mons, hoofd van de afdeling pers van de EO. De muzikale omlijsting zal verzorgd worden door het koor "Cantores Belisiensis" en het kwar tet Willy Appermont. Laatstge noemde zal ook de vleugel bespe len. De algemene leiding is in han den van Teun van Ommen. Voor kinderen vanaf 4 jaar is er een speciale kindersamenkomst. Be zoekers worden verzocht zelf een lunchpakket mee te nemen. De toe gang is vrij. Op zaterdag 15 september heeft in de gemeente Puurs de jaarlijkse Pu kema plaats. Dat is een feest waar op men ontelbare oude ambachten en allerlei animatie kan beleven en meemaken. Vanuit Sint-Gillis Dendermonde vertrekt er die dag op geregelde tijdstippen een trein naar Puurs. Die reis wordt georganizeerd door de Belgische Vrienden van de Stoomlokomotief die de museum spoorlijn Dendermonde-Puurs uit baten. Bij die gelegenheid wordt een stoomlokomotief uit 1907 of een diesellokomotief ingezet. Zij trekken sfeervolle eerste klasse rij tuigen met barinstallatie en bren gen de reizigers probleemloos en op een aangename manier naar Puurs. De treinen vertrekken aan de op stapplaats in Sint-Gillis om 13.55 en 17.10 uur. In Baasrode kan men op stappen om 13.55 of 17.30 uur; ln Sint-Amands vertrekt de trein om 14.15 en om 17.45; in Oppuurs om 14.30 en om 17.54 uur. De aankomst in het station van Puurs is voorzien om 14.40 en 18.00 uur. De trein vertrekt vanuit Puurs met bestem ming Sint-Gillis Dendermonde om 15.40,18.05 en 20.05 uur. Uiteraard worden onderweg de verschillende stopplaatsen aangedaan. V»Vv- Op bezoek in... het paleis van de koning Van de 'Buren' moet je het hebben Salim Seghers na twintig jaar terug in de schijnwerpers Een boom van een vent en een stem als een klok Luciano Pavarotti Jan Theys de geknipte presentator voor 'De Juiste Prijs' En de absolute pluspunten van TV-Ekspres de meest volledige en extra overzichtelijke tv- pn radinnmaramma's Maandagavond overleed onverwacht en in de huisknng de dichter en hoogleraar Armand Van Assche. Hjj was amper 49 jaar. Een hartaanval werd hem fataal. De plechtige uitvaartliturgie heeft plaats op zaterdag 1 september om 11.00 uur in de Onze-Lieve-Vrouwekerk van Waasmunster centrum. Armand Van Assche werd geboren te Aartselaar op 17 september 1940 en was getrouwd met Erika De Cuy per. Het gezin telt drie zonen. De aflijvige was docent aan de Katolie- ke Universiteit te Leuven waar hij literatuurdidaktiek doceerde. Hij was ook de auteur van meerdere dichtbundels en kinderboeken en in de literaire en akademische wereld een bekende figuur. Armand Van Assche stond bekend als een bemin nelijk man en een deskundig we tenschapper, begaafd met een groot verstand en met de gave van de een voud. Met zijn rustige wat diepe stem was hij een aangenaam vertel ler, die een zeer grote persoonlijk heid uitstraalde. Men kan hem om schrijven als een "homo universa lis", een universeel mens die een goede kijk had op de wereld en alles wat er zich op die wereld afspeelde, ook in een juist verband kon plaat sen. Onderlegd in vele zaken, ge boeid door informatica, talen en ekonomie, was Armand Van As sche de gedroomde gesprekspart ner voor velen. Hij kon onderwijzend praten, ande ren dingen bijbrengen op een een voudige manier, maar steeds met de volle overgave van zijn inzet. In dat opzicht leefde hij voor honderd procent en deelde hij zijn kennis en inzichten mee aan de anderen. Armand Van Assche muntte uit door zijn brede visie, door het kun nen anticiperen op wat kon gebeu ren, door het kunnen relativeren van wat gebeurd was. Literaire loopbaan Velen kennen de dichter en jeugd auteur Armand Van Assche. Hij de buteerde in 1974 met een poëzie bundel "De chemie van de dauw" waarvoor hij de prijs van de stad Tielt kreeg. Verschillende andere bundels volgden. Onder meer "Even boven het evenwicht" in 1978, "De zee is een orkest" ook in 1978 en in 1982 "Cel" een verzen bundel. Hij kreeg voor zijn werk de Prijs van de Provincie Antwerpen. Armand Van Assche was ook re- daktielid van "Dietsche Warande en Belfort", schreef regelmatig kri tische bijdragen voor de "Poëzie krant" en was jurylid van de "Prijs van de Vlaamse Club voor Kunsten, Letteren en Wetenschappen". Het was zijn grote voorliefde voor poë zie en vooral dan voor kinderpoëzie die hem ertoe dreef zelf ook te pu bliceren. Wijlen Armand Van Assche Akademische loopbaan Na zijn middelbare studies, ging Armand Van Assche naar de Kato- lieke Universiteit te Leuven, waar hij Germaanse filologie studeerde en de graad van doctor in de wijsbe geerte en letteren behaalde met een opzienbarende studie over litera tuurdidaktiek. Hij was ook doctor in de psychologie. Een tijdlang was hij leraar in Sint-Niklaas, om vervol gens buitengewoon docent te wor den aan de KU Leuven. De redaktie van "De Voorpost" biedt aan mevrouw Van Assche, aan de zonen Anton, Igor en Ar nold en aan de familie van de over ledene, haar deelneming aan bij dit overlijden. Gedurende een achttal weken vindt u onder bovenstaande hoofding tel kens de voorstelling van een aantal koncerten die door het Festival van Vlaanderen in onze regio georgani seerd worden. Beveren: I Fiamminghi spelen Bach Rudolf Werthen is violist, dirigent en motor van het kamerorkest I Fiamminghi en sinds 1989 muziek- direkteur van de nieuwe Vlaamse Opera Stichting. Wanneer hij 13 is, speelt hij reeds Handel met de So listen van het Belgisch Kameror kest. Hij wordt laureaat van diverse prestigieuze vioolwedstrijden (o.m. koningin Elisabeth Wedstrijd, maar ook Wenen, Napels, Amster dam, Colmar en Bratislava), hij maakte carrière als solist, koncert- meester en dirigent én hij vindt nog de tijd om professor te zijn aan het Koninklijk Muziekconservatorium te Gent. Wanneer Werthen in 1977 het Bel gische Kamerorkest, ontstaan in het Festival van Vlaanderen in 1958, vernieuwt, wordt een ensemble ge boren dat snel uitgroeit tot een van de meest toonaangevende in zijn soort, zowel in binnen- als buiten land: I Fiamminghi. Het repertoire van het ensemble is zeer ruim en gaat van de barokperiode tot de 20ste eeuw. Op het programma prijken drie werken van Johann Sebastian Bach (1685-1750): het 'Copcerto voor 2 violen, strijkers en basso continuo in d, BWV 1043' uit 1720 dat een model is van muzikale evenwichtig heid, en ook de 'Brandenburgse concerti nr. 4 in G (BWV 1049 uit 1721) en nr. 5 in D (BWV 1050, ook uit 1721)', in feite concerti grossi door Bach gekomponeerd in op dracht van markgraaf Chr. von Brandenburg. Van de jongste van J.S.'s zonen, namelijk Johann Christian (1735-1782; de onmiddel lijke voorloper van Mozart) spelen I Fiamminghi het 'Concerto voor alt viool en orkest in c', dat waarschijn lijk in Londen ontstond. Dit koncert wordt door de Gemeen telijke Kulturele Raad van Beveren i.s.m. het Gemeentebestuur van Be veren georganiseerd in de Sint- Martinuskerk op vrijdag 7 septem ber om 20 uur. Gemeentelijke Kul turele Centra, Kloosterstraat 37, 2750 te Beveren-Waas, tel. 03/ 775.41.12, een ticket kost 250 BF. Aalst: Emerson-Strykkwartet speelt Sjostakovitsj, van Beethoven en Bartok Een strijkkwartet is een kompositie voor vier strijkinstrumenten: eerste en tweede viool, altviool en cello. De wortels van het kwartet liggen voornamelijk in de klassieke perio de, al komt men reeds in de laat-ba- rok de schrijfwijze ervan tegen. Het echte strijkkwartet lijkt wel zijn be gin te hebben gevonden bij Haydn. Beethoven was er, vooral in zijn late periode, een meester in. Na een op dit vlak weinig opzienbarende pe riode geeft de 20ste eeuw een ople ving van het strijkkwartet te zien, vooral Bela Bartok droeg hiertoe bij. Op donderdag 20 september ver tolkt het Amerikaans Emerson- Strijkkwartet in het C.C. De Werf strijkkwartetten van Sjostakovitsj, van Beethoven en Bartok. Het Emerson-Strijkkwartet - genoemd als eerbetoon aan de Amerikaanse schrijver R.W. Emerson -, opge richt in 1976, wordt in de V.S. als hel meestVooraanstaande van deze tijd geroemd. Het kwartet bestaat uit dq violisten Eugène Drucker en Philip Setzer, altviolist Lawrence Duttop en cellist David Finckel. Het Emer- son-Kwartet is het enige waarin bei de violen gelijkberechtigd zijn en afwisselend de eerste vioolpartij vertolken. En dan nu het programma. Van^U Dmitri Sjostakovitsj (1906-1975) ho^**« ren we het 'Strijkkwartet nr. 10, op-Jr^ us 118' uit 1964, een levendig en diji rekt werk in vier delen, dat kwa§|| emotie een enorme rijkdom en af wisseling, vol ekstreme spanningen en ontspanningen die met elkaar evenwicht zijn, ademt. Het 'Strijk kwartet in F, opus 135' uit 1826 van Ludwig van Beethoven is - op het opus 18 nr. 2 na - het kortste van allejv kwartetten van Beethoven. Maar het is ook rijker aan ideeën dan veel fS langere werken. Oorspronkelijk W waren er slechts drie bewegingen voorzien, en men is het er niet oveij eens of het Lento dan wel het Viva ce later werd bijgekomponeerd. Na de pauze wordt ook nog het 'Strijk-! kwartet nr. 1 in a, opus 7 uit 1907 van Bela Bartok (1881-1945) uitgevoerdJ Bartok schreef zes strijkkwartetten' jj die tot zijn beste werken behoren.! Ze zijn technisch en interpretatief I zo veeleisend, dat slechts de beste I ensembles ze verantwoord kunnen vertolken. In dit eerste strijkkwartet is Bartoks latere stijl met elementen uit de Hongaarse folklore nog niet zo uitgesproken aanwezig; er zijn nog laatromantische Duitse invloe den merkbaar. Om 20 uur in De Werf te Aalst, toegangsprijs 400 BF. Tickets kun nen besteld worden in het C.C. De Werf, Molenstraat 51, 9300 Aalst, tel. 053/76.19.11. L.

De Voorpost | 1990 | | pagina 16