l Karei Van Miert: „Europa voor KMO's" „VD is Koeweit niet en laat zich niet annexeren door VU" Weekblad van leader- Primeur tegen snelheidsduivels Duizendste geboorte-aangifte in Aalst „Gijzegem vroeger en nu is van de pers Onthaalkompleks en Jaarbeurs plechtig geopend VRIJDAG 31 AUGUSTUS TWO «'JAARGANG NR. 33 - M f In een subtropische sfeer werd verleden zaterdagnamiddag de 43e jaarbeurs plechtig geopend. Bezoekers zyn er uiterst welkom in liefst 135 stands waarvan een niet onaanzienlijk aantal eet- en drankgelegenheden zijn. De Dpeningsplechtigheid die nu direkt ter plekke plaatsvond in plaats van de vroegere optocht doorheen de centrumstraten had dit jaar een bijkomende dimensie. Ze ging inderdaad gepaard met de opening van het voorgebouw van de Keizershallen door Europees Kommissaris Karei Van Miert Een voorgebouw dat op de plaats staat van het vroegere herenhuis van "Filatures Impériales" van de firma Van der Smissen. Waar nu feest >evierd wordt, moest men in die tijd afrekenen als werknemer met ellendige werkomstandigheden die ook by TCapiteintjes" net ais elders in zwang waren. "Kapiteintjes" was de toenmalige naam van deze textielfabriek wegens de graad die de heer Van der Smissen by de Burgerwacht bekleedde en anderzyds zijn eerder kleine gestalte. In één van de beide ontvangstzalen op de eerste verdieping waar het volgens eerste schepen Edgard Hooghuys zelfs nog naar beton ruikt waren naast politici, bestuurs leden van Feest- en Beurskomitee, afgevaardigden van allerlei instan ties vooral de exposanten aanwezig. Voor hen had Karei Van Miert het daarna over dc aktics van dc Euro pese Kommissie waarvan hij deel uitmaakt ten voordele van Kleine Middelgrote bedrijven, K.M.O.'s. Burgemeester De Maght refereer- ie naar de vroegere weinig sociale oestanden en noemde deze dubbe- e opening en gelukkig samentref- èn. Enerzijds de opening van de raditionele jaarbeurs, anderzijds lie van het voorgebouw van de Kei- tershallen voor de helft gereali- eerd door de inbreng van EFRO- ;eld, geld bestemd voor het aan wengelen van te loor gegane indus- rieën. Daartoe besteedde de Euro- )ese kommissie inderdaad zowat :en kwart miljard en Aalst kreeg er 9 miljoen van. De burgemeester irees zich dan ook gelukkig dat de le voorbouw kon gerealiseerd wor- len en had daartoe woorden van lank voor "Europa" in de persoon ran Karei Van Miert. Een vervallen •ebouw kon worden omgetoverd ot een polyvalent onthaalkompleks lat sober is doch uiterst funktio- Aalst. Niets dan lachende gezichten bi (a) neel. Passend bij de tijd die we door maken en de financiële situatie van de stad. Voor de beider organi serende komitees, het Feestkomi- tee en het Beurskomitee had de burgemeester eveneens woorden van dank en van felicitatie. Met ver eende krachten werd de jaarbeurs andermaal het meest attraktieve evenement alvorens na een lange hete zomer het prozaïsche werk van r de officiële opening van de jaarbeurs elke dag terug van ons bezit neemt. De Jaarbeurs biedt door haar veel heid aan aanbiedingen kans tot ver gelijkend kopen wat door de poten tiële klanten alleszins dankbaar wordt aanvaard. Daarenboven krij gen ze de kans vedetten allerhande mee te maken zonder in de geldbeu- op konditie weliswaar dat ze vóór 20 uur in de Aalst. Een ernstig kijkend publiek bij de akademische zitting die de opening van de 43e jaarbeurs voorafging (a) gel te moeten tasten Jaarbeurs present zijn. In het voorgeborgte Eerste schepen Edgard Hooghuys stelde enigszins parafraserend dat men eens in het voorgeborgte is be land, in casu het eigentijds onthaal kompleks, de verwachting koestert om in de hemel te geraken. Hier is dat niet zo direkt het geval. Men moet eerst nog door het vagevuur dat hier gevormd wordt door de ou de zaal die dringend ook aan ver nieuwing toe is. Momenteel is ze inderdaad "gesandwicht" tussen de nieuwe voorbouw en de spektakel zaal. Hooghuys hoopt dan ook dat hemels, Europees of ander manna te Aalst belandt om de kroon op het werk te zetten door ook het mid denstuk te renoveren. Zodoende zou men met een zeer funktioneel Vervolg op p. 4 In het Aalsterse wordt een nieuw veiligheidssysteem uitgeprobeerd. Een primeur voor België die bij onze noorder- en oosterburen wel reeds werd geëxperimenteerd. Zo nieuw en verrassend dat zelfs de lokale rijkswacht er geen weet van had. Het betreft een kombinatie van een soort speedgun met een elektronisch bord. Zowel op de steenweg naar Gent als die naar Oudenaarde vanuit Aalst wordt dergelijke automatische snelheidsmeter opgesteld en een paar honderd meter verder leest de automobilist dan op een in het oog springend bord bijvoorbeeld: «U reed 80 km/u. maar de wettelijk toegelaten snelheid bedraagt hier slechts 60 km/u.» Het betreft hier geen multanova waarbij rijkswachters even verder klaar staan om een proces-verbaal op te stellen. Wél een konfrontatie van de eventuele snelheidsmaniak met het eigen rijgedrag waarbij gehoopt wordt dat hij daardoor zich bewust zal worden van het risico dat hij persoonlijk loopt maar ook dat hij de anderen aandoet. Een pv kan er niet bij vermits het hier gaat om een onbemande kontrole. Deze beide rijkswegen werden uitgekozen wegens het groot aantal ongevallen die er werden vastgesteld. Wel had de rijkswacht als bemerking dat liefst niet te veel elektronische gadgets langsheen de wegen worden veel. leiden de aandacht van de chauffeur af en afleidingsobjekten zijn er langsheen onze wegen reeds al te Op 13 augustus werd bij de dienst burgerlijke stand van de stad Aalst aangifte gedaan van de 1.000e geboorte. Het kindje Jimmy Bart De Meersman, werd geboren in de kraamafdeling van het Onze Lieve Vrouwzieken huis aan de Moorselbaan op 13 augustus 1990 om 2 uur en 5 minuten. Hij is de zoon van Freddi De Meersman en Marie-Rose Deneef uit de Moorselbaan 381 te Aalst. Schepen Dooms ging namens het stadsbestuur de gelukkige ouders feliciteren en overhandigde hen een geschenk van de stad. Het bericht als zou de Volksunie aan haar benaming „VU" „Vrye Vlaamse Demokraten" willen toevoegen viel by de Aalsterse „VD" wat staat voor „Vrye Demokraten" niet in goede aarde. Pas enkele uren na het van de pers lopen van dit artikel organiseerde de Aalsterse VD-voorzitter, ex-volksvertegenwoordiger Ghisleen Willems, een perskonferentie om de juiste puntjes op de juiste i's te zetten. Dat in aanwezigheid van een aantal Aalsterse VD-ers onder wie uiteraard de plaatselijke mandatarissen. De VD vreest voor nam verwarring want gedacht wordt dat op min of meer korte termijn de Volksunie „VU" zou laten wegvallen en zich „WD" zou noemen wat dan meer refereert naar de liberalen bij onze noorderburen. „Vrij en Demokratisch" tekent in derdaad de huidige trend in de poli tiek. In het Oostblok is deze ver zuchting uiteraard logisch en in Hongarije werd ze letterlijk ge bruikt. Op een partijlokaal te Aalst - niet dat van de VD - staat eveneens „Vrij en Demokratisch" en vele partijen, enkele extremisten uitge zonderd, neigen meer en meer toe naar het centrum, al dan niet rechts of links getint. „VU Vrjje Vlaamse Demokraten" Tot deze benaming zou de top van de Volksunie tijdens een zomers konklaaf zijn gekomen. Ermee zou bedoeld worden dat deze partij na de derde fase van de staatshervor ming nog andere terreinen dan Vlaams en federaal wil bespelen. Een verruiming naar het sociale het ekonomische, het ekologische en zelfs het internationale. Een soort variatie op de Nederlandse D66 die dan links-liberaal is zou op de recht se kern echter weerstand ontmoe ten. Via een breder interesseveld zou het in de bedoeling liggen andere segmenten van het kiezerskorps aan te trekken. Maar definitief zou deze benaming alleszins nog niet zijn omdat een aantal pioniers en oude getrouwen er een verloochening van het eigen VU-gedachtengoed zouden kunnen in zien. Eerstdaags zou daarover in VU- kringen verder worden gedeba- teerd. „Informeel weten we dat op natio naal niveau gesproken werd over de Vd van Aalst", werd op de perskon ferentie gesteld. VD in 1988 Toen bij de jongste gemeentever kiezingen Ghisleen Willems na tal van konflikten van de CVP-lijst werd geweerd ontstond de VD, de Vrije Demokraten met Ghisleen Willems als voorzitter en boeg beeld. Bij de verkiezingen moesten de partijen een letterwoord als her kenningsteken op de kiesbrieven opgeven. Voor de Vrije Demokra ten werd dat „VD". Gesteld wordt dan ook dat de VD van Aalst het eerstgeboorterecht van „Vriie Demokraten" bezit en Vlaams zijn ze alleszins. Vanzelfsprekend laat de VD het hierbij en heeft alleszins er geen behoefte aan de VU-Vlaamse Vrije Demokraten via een gerechtelijke procedure die bijkomende bena ming af te snoepen. Partijen zijn immers geen rechtspersonen en kunnen dus niet in een geding wor den gewikkeld. Toeval Gevraagd werd of het zuiver toeval is dat op een ogenblik dat dc VD verder reikt in het eigen arrondisse ment, uitkijkt naar net arrondisse ment Oudenaarde voor het geval er één kiesomschrijving komt voor beide arrondissementen en boven dien gedacht wordt aan een natio naal optreden. Uitgerekend nu de VU met de nieuwe benaming voor de pinnen komt. Een benaming die eigenlijk niet kan getuigen van eni ge eigen vindingrijkheid. Eerder een poging tot afsnoeperij. Is het bovendien toeval dat men nu daar mee op de proppen komt als de VD haar programma-platform bijna in kannen en kruiken heeft en haar kongres einde '90 of begin '91 aan het voorbereiden is De VD stelt dat haar gedachten- gang duidelijk een belangrijk deel van de bevolking aanspreekt en dat ze zich dan ook afzet tegen elke mogelijke verwarring qua benaming of qua inhoud. Dat VU-voorzitter Gabriëls pu bliek in de ratio verklaarde dat de VU niettegenstaande interne kon- flikten overeind is gebleven is alles zins geen signaal van reëel dynamis me. Is het de drenkeling niet grijpt naar enige redplank VD-Aalst stelt gewoon vast dat de traditionele partijen een stuk van het VD-ge- dachtengoed gewoon overnemen. Vervolg op p. 4 Vandaag vrijdag 31 oogst wordt „Gijzegem vroeger en nu" in „De Kievit", Kerkstraat 20 te Gyzegem aan de pers voorgesteld. Vanaf morgen 1 september is het verkrijgbaar voor Jan en alleman. Het is een lees- en kykboek over het wel en wee van Gyzegem. Het bevat een aantal tot op heden nog niet gepubliceerde foto's en dokumenten ieder voorzien van enige kommentaar. Clemens Van Mol heeft door de het gebeuren, werkten aan deze jaren heen een uitgebreide reeks merkwaardige realisatie Walter De foto's, reprodukties en prentkaar- Hul, Edmond Dierickx, Eerwaarde ten over Gijzegem opgebouwd in Zuster Edmonda, Alois Huyle- een gestadige bedoening. Deze is broeck, Luc Latoir en Michel Lejus- dan ook de basis van dit boek. Maar te. Het boek is in linnen gebonden ook openbare instanties en partiku- en gedi*ukt op formaat 21 bij 329,7 lieren hebben een reële inbreng in cm. Het verschijnt in een éénmalige deze realisatie die voor ieder Gijze- oplage en is in de handel niet ver her- krijgbaar. Een eventueel batig saldo zal worden overgemaakt aan „Zie kenzorg Gijzegem". gemnaar het verleden zal doen leven. De lijst van de intekenaars is trou wens achteraan in het boek opgeno men. In een eindredaktie van Cle Inhoudelijk zichten en foto's van gebouwen van Gijzegem vroeger en nu het gods dienstig en parochiaal leven, het po litiek en administratief leven (figu ren, ambtsdragers en verkiezings pamfletten), Gijzegem tijdens de beide wereldoorlogen, het onder wijs te Gijzegem met een veelheid aan klasfoto's, het verenigingsleven en de lijst van de bruikleengevers. Het boek werd uitgevoerd met lin nen kaft en rechte rug, het telt 304 pagina's op machinegestreken pa pier met 115 gr. en is beschikbaar bij Alois Huylebroeck, Denderweg 15 te Gijzegem. Voorintekenaars krij gen hun boek thuis bezorgd. Zo lang de voorraad strekt is het nog te bekomen voor 1200 fr. L.H. mens Van Mol, ziel en motor van Na de inleiding vindt U er in straat-

De Voorpost | 1990 | | pagina 1