De Dender van Dendermonde tot Geraardsbergen: van een inktzwarte riool die lieflijke allures krijgt I to Logboek van een milieuboottocht 30 - 31.8.1990 - De Voorpost Dendermonde, St.-Onoifsdijk, maandagmorgen 27 augustus 1990 Als de mist om ons hoofd is verdwenen - het loopt dan tegen half tien aan - zet Domien, schipper van 'De Ark', de motoren aan. Dolores Baita, van Aalst 2.000, de Studie- en Aktiegroep, die deze 'Milieuboottocht' organiseert, verwelkomt en zet de doelstellingen van de tocht op een rijtje: een stand van zaken opmaken van de vervuiling van het Denderwater en van initiatieven en plannen voor de zuivering ervan. Aan boord niet alleen individuele milieugeïnteresseerden, persmensen, vertegenwoordigers van gemeentebestu ren of milieuverenigingen, maar ook wetenschappers van het Instituut voor Epidemiologie, de Vlaamse Maatschappij voor Waterzuivering en de Bond Beter Leefmilieu, de sluismeester van het sas te Geraardsbergen en een vertegenwoordiger van de rederij Reko. Een goed jaar geleden, zet Dolores Baita uiteen, maakten we de tocht van Geraardsbergen tot Dendermonde. Stroomafwaarts dus. Aan het eind van de tocht hadden enkele opvarenden last van hoofdpijn... Ze wenst ons verder een prettig verblijf aan boord. Wanneer we de Schelde verlaten en de Dendersluis binnenvaren stelt Marcel Flips, sluismeester te Geraardsber gen, maar geboren Dendermondenaar, zich voor. De sluis te Dendermonde, aldus Marcel, kan op gelijk welk uur van de dag schepen tot 1350 ton versassen. Het kompleks, zowat tien jaar geleden in gebruik genomen, funktioneert met behulp van hefdeuren, een systeem dat de schippers verwensen. Dat doen wij trouwens enkele ogenblikken later ook, want wanneer we onder de opgehaalde hefdeur varen, worden we getrakteerd op een heuse waterval. De deur wordt neergelaten. Door het gewoel van de schroef in het water wellen ware stankgolven zo op uit het pikzwarte Denderwater. Het belooft. Net buiten de sluis liggen een tweetal baggerschepen langszij. Hier wordt elke week gebaggerd, weet Marcel. Eigenlijk, licht de sluismeester de aard van de Dender als rivier toe, is de Dender een halve bergrivier. Tussen Ath en Dendermonde bedraagt het verval immers 25 a 30 cm de lopende kilometer, tussen Ath en Geraardsber gen loopt dat verval zelfs op tot 75 cm per lopende km. Op de Leie en de Schelde bedragen die vervallen hooguit 10 cm. Langwerpige vijver Een schip komt uit de tegengestelde richting. Beide schippersiamilies, blijkbaar bekenden, groeten me kaar. Karei De Brabander, hoofd van de afdeling 'Water' van het Instituut voor Hygiëne en Epidemiologie, zet uiteen dat het schuim op het water niet afkomstig is van een eventuele lozing van detergenten, maar dat die schuimvlokken bij het afbraak proces van organische stoffen ge vormd worden. Ook de massale ont wikkeling van kleine wieren speelt in dit proces een rol. Hij wijst ons op de inktzwarte kleur en de specifieke geur van het water: 'bij de afbraak van de stoffen, af braak die gebeurt zonder zuurstof, ontstaat zwavelwaterstof, die zorgt voor de geur van rotte eieren. De zwavelwaterstof reageert boven dien met metalen aanwezig in het water, reaktie waaruit metaalsulfi den ontstaan die... zwart van kleur zijn. Hoewel tussen Dendermonde en Aalst praktisch geen enkele lozing gebeurt, toch worden we gekon- fronteerd met een enorme pollutie, gewoon omdat de Dender nier best te vergelijken valt met een soort langwerpige vijver, hij is hier im mers een gekanaliseerde rivier die over praktisch geen debiet beschikt. Omdat er geen verluchting (zuur stofbevoorrading) van het water be staat, veroorzaakt de minste aan voer van organische stoften proble men. De klassieke middelen die lei den tot gezondmaking zullen in dit gedeelte dan ook niet volstaan. Van de h. Rijckaert van de Vlaamse Maatschappij voor Waterzuivering komen we aan de weet dat VPK Oudegem (papierfabriek), een reusachtige fabriek die rechts in zicht komt, anderhalf jaar geleden gestopt is met lozingen in de Den der. De afvalwaters worden via een persleiding naar het waterzuive ringsstation van Dendermonde ge voerd. Links passeren we Belle Broek, een potpolder waartoe over een afstand van 1800 m de dijk langsheen de Dender verlaagd werd. De koeien grazen er vreedzaam. Zou hun melk naar het Denderwater stinken? De sluis van Denderbelle, waarvan, dixit Marcel Flips, de bouw in de dertiger jaren begonnen werd, maar die pas na de oorlog, in 1946, in gebruik genomen werd, ligt er rustig ij. De deuren worden hydraulisch geopend en gesloten. Marcel nadert zeer bekend terrein. Hij is hier im mers geruime tijd sluismeester ge weest, heeft hier ook gewoond. Op de oever bemerkt hij een oudere dame. Het blijkt bovendien zijn schoonzus te zijn, die nu het sashuis bewoont. Marcel stuurt een groet. Hij zal er in de loop van de tocht nog vele naar de oever sturen. Het 'sas van Wieze', dat even ver derop gesitueerd lag is tien jaar ge- De Dender. Tussen Ninove en Geraardsbergen een prachtig stukje natuur (foto Guy) leden verdwenen. De stank blijft konstant om het schip hangen. Wil men de Dender ook in de zomerperiode laten evo lueren tot een 'goeie' rivier, merkt Karei De Brabander aan, dan zal dat enorm veel geld kosten, want men zal de laatste druppel afvalwa ter moeten verhinderen erin terecht te komen. Daarvoor is een globale aanpak ver eist, van de bron tot de monding. Ook voor de bedrijven is het een noodzaak aan een globaal beleid te doen, dan zijn de kosten immers ekonomisch te verantwoorden. Van Guido Moens, van de rederij Reko, komen we de diverse verval len van de sluizen aan de weet: Den derbelle - lm80, Aalst - lm60, Te- ralfene - 70 cm, Denderleeuw - 2m20, Pollare - 2m50... Zuurstof? Wablief?! We naderen Herdersem. Bekijk maar eens aandachtig de oevers, ge biedt Marcel. Kijk maar hoe ze ïn- kalven. De meerpalen staan klaar om in het water te zakken. De oor zaken? De schepen die te snel va ren, natuurlijk. De maksimum toe gelaten snelheid bedraagt 13 km/u, maar die lappen vele schippers aan hun laars. Bruno Wens, wetenschappelijk me dewerker van de Bond Beter Leef milieu, verschijnt op het dek met de resultaten van zijn eerste metingen van het water. Metingen die hij in een veldlabo in het ruim van het schip uitgevoerd heeft. Ter inlei ding doet hij uit de doeken welke parameters zoal gemeten worden: temperatuur, zuurtegraad, conduc- tiviteit (hoeveel opgeloste ionen zit ten er in het water?), sulfaten, nitra ten en fosfaten en het zuurstofge halte. We noteren enkel het zuurstofge halte. Bij een eerste staal, genomen in de Schelde, trof hij nog 2,6 milli gram per liter water aan. Normaal had er 10 milligram moeten inzit ten. Een monster van het Dender water net voorbij de sluis te Den dermonde toont aan dat er zich he lemaal geen zuurstof meer in het water bevindt. We passeren het waterzuiverings station van Aalst (Hofstade). Het beschikt over een zuiveringskapaci- teitvan 100.000 inwonersequivalen ten (I.E.'s). Mare De Qercq, in- spekteur van de Vlaamse Maat schappij voor Waterzuivering maakt ons wijzer: één inwoners equivalent is datgene wat men no dig heeft om de vervulling van één persoon te kunnen zuiveren. In de industrie wordt hetzelfde begrip ge hanteerd. We varen langsheen de lozingspijp van het industrieterrein Wijngaerd- veld, een terrein dat nog niet aange sloten is op het zuiveringsstation Hofstade. De linkeroever, met een aantal grote bedrijven, is dat wel. Studies zijn bezig om ook de rech teroever aan te sluiten. Wat de in dustrie betreft bevinden zich, op het Wijngaerdveld, enkele tekstielbe- drijven. Even voor de zwaaikom in Aalst maakt de Dender een bocht. Plots duikt uit die bocht een schip op dat vervaarlijk op 'De Ark' afstevent. Beide schippers manoeuvreren en De Dender. Bij het versassen konden de opvarenden even de boot verlaten (foto Guy) slagen erin ccn aanvaring op een haar na te vermijden. Die schipper was in overtreding laat Domien, on ze schipper, via de luidspreker we ten. Hij ontwikkelde een veel te ho ge snelheid. Ik had hem nochtans via de mari foon drie keer van onze komst op de hoogte gebracht. Een lichte aanvaring zou nog niet zo erg geweest zijn, voegt Guido Moens eraan toe. Wel bestond het gevaar van vast te lopen. En dat is andere koek. Naar koek hebben we op dit ogen blik geen zin, want de stank van het water ontneemt ons elke appetijt. Gelukkig overigens ontmoeten we tijdens onze verdere tocht geen schepen meer, behalve dan in Aalst waar er een drietal aangemeerd lig gen bij het bedrijf Amylum. Hoewel de scheepvaart op de Dender eko nomisch sterk in waarde is afgeno men, worden nog een drietal Aal- sterse bedrijven bevoorraad via de Dender: De Wolf-Cosijns, Amylum en De Nul. De Dender telt immers veel sluizen en de tonnemaat van de schepen is er beperkt. Daarom ook, weet Guido Moens, komt het erop aan de Dender een toeristische rol te laten vervullen. Een troef op dat vlak zijn de fietspa den langsheen de rivier. Je kan nu al van Geraardsbergen tot Teralfene langs de Dender fietsen en wande len. Nog dit jaar bovendien, zal de toewijzing gebeuren voor de aanleg van een fietspad op de dijk van Hof stade tot Gijzegem. In een tweede fase zal het gedeelte Aalst-Teralfe- ne aangelegd worden. We varen onder de Aalsterse ring, de Zwarte Hoekbrug komt in zicht. Domien bevestigt onze komst met drie hoornstoten. Hoeft eigenlijk niet meer, maar vroeger vormde het wel een noodzaak. Tijdens de zo merperiode worden de bruggen be diend van 6 tot 19.30 u. Wat Aalst betreft bestaat bovendien een over eenkomst om de bruggen 's mor gens en tijdens de middagperiode, kwestie van het al te drukke wegver keer, niet op te halen. 'De Ark' meert net voor de St.-An- nabrugaan. O.a. een redaktieploeg van VTM stapt aan boord. Amylum, zo blijkt even later, beschikt over een eigen waterzuiveringsinstalla tie. Het bedrijf dat ook een flinke hoeveelheid lawaai produceert, laat koelwater via twee lozingspunten in de Dender terechtkomen. Het in dustrieel afvalwater, dat voor 90% gezuiverd in de rivier geloosd wordt, zorgt echter nog voor een grote hoeveelheid bevuiling. Wer ken om de zuiveringsinstallatie uit te breiden zijn aan de gang. In het gehele Denderbekken wordt de in dustriële vervuiling even groot inge schat als deze van de bevolking. Ook de nadelige invloed van de landbouw is niet onbelangrijk. Bruno Wens verschijnt opnieuw bo vendeks; hij heeft in de waterstalen, genomen ter hoogte van Dender belle en van het waterzuiveringssta tion Hofstade, nog steeds geen spo ren van zuurstof aangetroffen. Wel ligt de temperatuur van het water twee graden hoger dan in Dender monde, de zuurtegraad van het wa ter is haast niet gewijzigd. Ook de thermische centrale van In tercom, die we na de Zeebergbrug rechts achter ons laten, loost koel water in de Dender. Een aantal be- De Dender. Het sas van Dendermonde, de toegangspoort naar de Schelde (/b<Het Guy) de r De Dender. In Denderbelle is het water inktzwart (foto Guy) werkje dat schotten, laat Marcel Flios de opvarenden weten. De slui zen zullen in de toekomst elektrisch bediend worden. We naderen langzaam maar zeker de sluis van Denderleeuw - de Den der vormt er de grens tussen de êrovincies Oost-Vlaanderen en rabant - met op de rechteroever het bedrijf Animalia, het grootste vilbeluik van ons land, bedrijf dat de voorbije maanden in de belangstel ling kwam door de verwerking van de varkenskrengen. Animalia be schikt wel over een waterzuiverings installatie, het afvalwater en het koelwater worden echter samen in de Dender geloosd. Vervuiling bij de bron aanpakken Karei De Brabander snijdt het pro bleem van de giftigheid van het Denderwater aan: Over het alge meen zitten in de afvalwaters van de bevolking van de steden en gemeen ten weinig giftige produkten. De gif tigheidsgraad wordt vooral bepaald JL ie -ij >rc^* d en door industriële lozingen. Wat d I Dender betreft valt die giftigheij overigens mee. Slechts enkele be drijven produceren giften: zwar metalen, detergenten. Ze zij; hoofdzakelijk gelokaliseerd in he4 Waalse landsgedeelte. O.a. een be J drijf in Ath dat metaalzouten pro duceert en cadmium in de Dende^ loost. Die zware metalen hebben de ejj^ genschap zich vast te hechten aaven het fijne slib en kleideeltjes die ode de bodem terechtkomen. Omdaj^eil het saneren van dat slib onmogelijdje is - niet te betalen! - manifesteei^,ar zich de absolute noodzaak de veijgn vuiling bij de bron aan te pakken.van O.a. in 1978 werd het biologiscduj( leven op de Dender in kaart g<£en bracht. won Een evolutie ten goede is sindsdieQ^ niet vast te stellen. Karei De Bra bander onderstreept ook de rol d: de 'gemeentebesturen moeten o nemen in de bestrijding van de w tervervuiling. drijven op het 3de industrieterrein Eremboaege heid hun afvalwaters naar Hofstade af te voeren, wordt gezegd. Schipper Domien remt de 5 if. We naderen immers een spoor de i »em heeft de mog< wegbrug die zich amper 3m95 boven het wateroppervlak bevindt. Ook konstrukties tasten de d van de Dender aan. Lege schepen zijn hier soms zelfs verplicht Denderwater in het ruim op te nemen. Lmks en rechts drijven restanten van wieren en algen op het waterop pervlak, leven dat stroomopwaarts gevormd werd maar hier afsterft. De kleur van het water gaat nu van inktzwart over naar groen. De Dender wordt ook bochtenrij- ker. We passeren doorheen een landschappelijk waardevol gebied, met aan de rechterzijde de Welle- meersen (Denderleeuw) en links de Kapellemeersen (Aalst). Bij de stuw van de veertig meter lange sluis van Teralfene (links ligt Affligem, rechts Denderleeuw) worden nog schotbalken gebruikt, een 17- a 18-tal. Een gevaarlijk De Dender. De sasmeester van Geraardsbergen, een geboren Dendermo naar (foto Guy)

De Voorpost | 1990 | | pagina 30