Blijft de grootste Dender de riool van Vlaanderen? Data om te onthouden De Voorpost - 31.8.1990 - 31 zicht op de glooiingen in het land schap is heerlijk. De rivier wordt ook bochtenrijker, de snelheid van het schip bedraagt dan ook niet meer dan 10 a 12 km/u. Hier is stuurmanskunst vereist. De fietsers op het fietspad snellen het schip voorbij. De oevers kalven af, Marcel Flips wijst ons op de rode korrels en de klemmen aie langs de oevers geïn stalleerd zijn om de muskusratten te vangen. We passeren Zandbergen met het enig nog handbediend bruggetje op het Dendertrajekt dat niet gekombineerd is met een sluis. We slaan een babbel met Marcel Flips, komen aan de weet dat vader Flips ooit de 'barrage' in Dender- monde bediende, Marcel zelf een tijdlang sluismeester was in Den derbelle, die post moest verlaten omdat zijn zoontje, ingevolge de stank van de Dender, konstant ziek was en sindsdien als sluismeester in Geraardsbergen werkzaam is. Marcel staat bijzonder sceptisch te genover het zuiver maken van de Dender: Ze kunnen 'hem' nog zui veren voor 60%, maar de overige 40%? Neen, dat zie ik niet zitten. Neem nu het zuiveringsstationnetje van Ath, dat is toch veel te klein, dat is niet geschikt om al het afvalwater op te nemen en te zuiveren. Neen, man. M.i. is er niet veel meer aan te doen... Na de sluis van Idegem -verval 2m0 - ontmoeten we op onze vaar weg een veer, een kabelveer, vooral gebruikt door de landbouwers om hun vee naar de weiden te brengen. De laatste metingen van Bruno Wens bevestigen de vorige: er zit, hoewel in minieme hoeveelheid, zuurstof in de Dender, naast een weinig nitraten en veel fosfaten. We passeren 'De Gavers' een re- kreatieoord in Geraardsbergen. Net voor we de stad binnenvaren zien we op de linkeroever het zuive ringsstation van Geraardsbergen. Het werd in de vijftiger jaren gekon- stateerd, maar werkt al lang niet meer. Nu blijkt de Vlaamse Maat schappij voor Waterzuivering het onder handen te hebben genomen en in de loop van oktober zal het weer funktioneren. Voor we van boord gaan merken we dat zelfs een klein jachthaventje werd aangelegd. De Dender beschikt dus over toeri stische troeven. Ook daaraan moet worden gewerkt... In het kader van hun werking nemen de vzw 'Aalst 2000' en 'Dender - SOS - Dendre' in de nabije toekomst een aantal initiatieven die kaderen in hun informatie- en sensibiliseringspolitiek. Zo komt op donderdag 4 oktober, te 19.30 u. in het Cultureel Cen trum De Werf te Aalst, minister Theo Kelchtermans, op uitnodiging van 'Dender - SOS - Dendre' op bezoek. De Vlaamse minister van Leefmilieu, Natuurbehoud en Landinrichting zal de 'Beleidsplannen voor de zuivering van de Dender' toelichten. Op zaterdag 6 oktober wordt van 10 tot 17 u. een studiebezoek ge bracht aan het Waalse gedeelte van het Denderbekken. De organisa tie berust in handen van het 'Comité Regional pour la Sauvegarde de l'Environnement Naturel', in samenwerking met 'Dender - SOS - Dendre'. Op donderdag 11 oktober - te 20 u. in het Cultureel Centrum 'De Werf - komt minister Norbert De Batselier op bezoek. De vice-voor- zitter van de Vlaamse Executieve en gemeenschapsminister voor Ekonomie, Middenstand en Energie zal zijn standpunten omtrent de relatie tussen 'Ekonomie en Ekologie' uiteenzetten. Organisator is de Studie- en Aktiegroep Aalst 2000. Van maandag 1 tot en met vrijdag 12 oktober tenslotte, worden op initiatief van Aalst 2000 en in samenwerking met de Wielewaalafde ling 's Heerenbosch, korte milieuboottochten voor de schoolgaande jeugd op de Schelde en de Dender georganiseerd. Inlichtingen zijn te verkrijgen en inschrijvingen kunnen gebeuren via het telefoonnummer 053/78.38.14. Wie wil lid worden of wil meewerken aan 'Dender - SOS - Dendre' kan ook op dit telefoonnummer terecht, ook op volgend adres: Korte Nieuwstraat 12, 9300 Aalst. (pvr) De Dender. Een vuile stinkende lange poel (foto Guy) zuivering en betreurt het dat in de Vlaamse Maatschappij voor Water zuivering het onderzoek niet (ge noeg) aan bod komt en niet in vol doende mate onderzocht wordt hoe de natuur zelf ons kan helpen bij de waterzuivering. We naderen het waterzuiverings station van Ninove. Tijd om van boord te gaan en van Mare De Clercq aan de weet te komen hoe zijn station werkt. In theorie en in de praktijk. Het station van Ninove beschikt over een kapaciteit van 25.000 inwoners equivalenten, bij droog weer wordt nog 200 m3 water per uur verpompt. De installatie kan driemaal een 'droog weeraanvoer' van water aan. Bij een te grote aanvoer komt het overtollige water in de grachten te recht. De bouw van het waterzuiverings station van Ninove kostte 150 mil joen frank (5.800 F per inwoner), die van Dendermonde, waar de ca paciteit 90.000 inwonersequivalen ten bedraagt, 300 miljoen frank (3.300 F per inwoner). Op de andere oever ligt Fabelta Ni nove, een bedrijf dat chemisch ver ontreinigd water produceert, wel over een eigen zuiveringsinstallatie beschikt, maar wel de opgelegde normen durft overschrijden. Een optimalisering van de waterzuive ring dringt zich dus op. We bereiken de sluis van Pollare, een handbediende sluis. Tussen de schotbalken van de stuw zijn gaten ontstaan, zodat het waterpeil tussen deze sluis en de volgende in Idegem, moeilijk hoog kan worden gehou den. Fenomeen dat voor moeilijkheden voor de scheepvaart zorgt. Bruno Wens heeft in het waterstaai genomen te Ninove 2,8 milligram zuurstof aangetroffen. De hoeveel heid zuurstof stijgt, maar ligt nog onvoldoende hoog om bvb. enig vis ieven te laten gedijen. Uit het staal genomen van net lozingswater van het zuiveringsstation blijkt een hoog nitraatgehalte. Een derde- trapszuivering (die nu niet gebeurt) dringt zich dus op. Landschappelgk en rekreatief belang Tussen Pollare en Geraardsbergen varen we in het landschappelijk en toeristisch meest aantrekkelijke Dendergebied, de Dender stroomt er in een ingesloten vallei. Het uit- r elMeer dan ooit is de situatie van onze Dender en dan vooral het achterblij- n aaiyen van doelmatige zuivering aan de orde. Verleden maandag organiseer- 'ie "'de de studie- en aktiegroep Aalst 2000 onder het motto "Dender S.O.S. ,m,.?Dendre" een boottocht van Dendermonde naar Geraardsbergen waarbij S ldie vervuiling en de broodnoodzakelgke zuivering schering en inslag steeIwaren. Baita Dolores haalde er maandagavond zelfs het BRT-nieuws mee. velEn verleden dinsdag, the day after, organiseerden SP en PS een boottrip *®nlvan Geraardsbergen naar Ath want de vervuiling en de zuivering zijn ^"duidelijk grensoverschrijdende materies die niet afzonderlijk aan te pak- rt ê<ken zyn. Het ligt daarenboven in de aard der dingen dat moet begonnen worden met zuiveringsaktiviteiten aan de bron en niet aan de monding. IsduJook deze tocht haalde de beeldbuis, i Bra De Dender. Amylum doemt op in Aalst (foto Guy) Dender. Naar Geraardsbergen toe zijn de sluizen biezonder smal (foto Vuy) Na deze beide tochten "te water" komen er nu nog twee gespreksa- vonden in kultureel centrum De Werf, Molenstraat 51 te Aalst. Op donderdag 4 oktober komt Theo Kelchtermans er als gemeenschaps minister van leefmilieu en natuur behoud aan bod. Hij zal de "Beleidsplannen" voor de zuivering van de Dender toelichten tijdens een organisatie van de Interregio nale Aktiegroep Dender - SOS - Dendre. En op donderdag 11 okto ber is vice-voorzitter van de Vlaam se Executieve en gemeenschapsmi nister o.m. van ekonomie en ener gie Norbert De Batselier aan bod in een organisatie van Aalst 2000. Hij spreekt er over de verzoening van "Ekologie en Energie". Maar vele jaren terug hoorden we reeds minis teriële verklaringen dat er tegen 1990 weer visjes in de Dender te Aalst zouden zwemmen. Hopelijk blijft het ook nu niet bij woorden. Die zijn er inderdaad al meer dan genoeg geweest. Op de Zenne na die al het vuil van Brussel meeneemt is de Dender de vuilste rivier van Vlaanderen. Poli tici die het probleem benaderen met heel wat goodwill moeten hun woorden omzetten in ter beschik king stellen van kredieten om te komen tot eer. mivere Dender. Toeristische mogelijkheden Tijdens de trip zagen we heel wat toeristische mogelijkheden. Vanaf Denderleeuw stroomopwaarts de reeds aangelegde fietspaden die wachten op een verbinding met Aalst. Een jeugdherberg, het re- kreatiedomein De Gavers" waar een openluchtzwembad komt en een nieuwe jachthaven te Geraards bergen. Ook Mare Galle zou de vol gende dag op deze toeristische troe ven in potentie wijzen. Zuiveren volgens plan Plaatselijke initiatieven kunnen goed zijn om te komen tot een zui vere Dender op voorwaarde dat ze kaderen in een realistisch plan. Zui veren moet beginnen bij de bron. En bronnen van de Westelijke en de Oostelijke Dender liggen in Wallo nië. Ook een aantal fel verontrei nigende fabrieken bevinden zich al daar. "Dender - SOS - Dendre" wil daarom grensoverschrijdend wer ken. Beginnen in Wallonië. De re sultaten van de zuiveringsstations van Ninove en Aalst zijn op zichzelf niet reeds zo denderend maar wor den bovendien gehypothekeerd door het Denderwater van hoger op. Wellicht kan stroomopwaarts Denderleeuw reeds heel wat be reikt worden met kleinschalige pro- jekten met de medehulp van het zelfreinigend vermogen van de Dender. Dat was althans de mening van Bruno Wens, wetenschappelijk medewerker van de BBL, Bond Be ter Leefmilieu. Het Denderslib blijft uiteraard een probleem over de hele lengte van 65 km van de Dender. Nitraten en fosfaten van de landbouw en het huishouden en zware metalen van de industrie moeten uit de Dender verwijderd worden. Wat zich niet in water op lost moet worden uitgebaggerd. Maar niet alleen kost baggeren en orm veel geld, maar blijft nog steeds de vraag waar men met die grote hoeveelheden heen moet. Uit zeven onderzoeken die Wens tijdens de tocht deed tussen Denderleeuw en Geraardsbergen blijft duidelijk dat dc toestand ten overstaan van vorig jaar er alleszins niet op verbeterd is. De Dender geeft slechtere resulta ten als in 89 wat betreft het zuurst gehalte, de geleidbaarheid en het gehalte aan nitraten, fosfaten en sulfaten. Stroomafwaarts Dender leeuw is de Dender zuurstofloos. Dus geen leven mogelijk maar bo vendien ook niet de kans tot het vormen van nitraten en dus geen afbraakproces van organisch afval. Van Dendermonde naar Dender leeuw geen enkel spoor van zuur stof in het water. In de buurt van Ninove is er duidelijk beterschap. Aktie-dossier van de SP-PS Beide socialistische zusterpartijen, de Socialistische Partij (SP) en de Partie Socialiste (PS) vinden zich in een gemeenschappelijke protokol. ,Het lag in de bedoeling zodat dit protokol verleden dinsdag door de beide partijvoorzitters zou worden ondertekend. Frank Vandenbrouc- ke was op de boot present doch Guy Spitaels had reeds eerder gemeld door ander verplichtingen niet leek De Dender. Onderweg werden verschillende waterstaten genomen en de resultaten daarvan waren alles behalve goed (foto Guy) te kunnen varen. Maar uitgesteld wordt geen afgesteld want de on dertekening is nu gepland voor 18 september e.k. Waren eveneens op de boot Euro parlementslid Mare Galle, senator Herman De Loor, CVP-schepen van Geeraardsbergen Remi De Troyer en burgemeester van Den derleeuw Georges Coeck. Het dos sier van de SP liegt er niet om. 375 pagina's waaraan vele maanden werd gewerkt. SP-voorzitter Van- denbroucke wees terloops op de achterstand die België opliep ten opzichte van Nederland en op de hoge kosten die de zuivering impli ceert. Mare Galle die zich aller minst op een of ander fregat waan de beklemtoonde vooral de poten tiële toeristische troeven van de Dendervallei als die maar voldoen de gevaloriseerd kunnen worden. Maanden terug hoorden we depu- tee Vallaeys in diezelfde zin spre ken. Het waterzuiveringsstation Geraardsbergen werkt reeds lang niet meer. Ninove wel maar Den derleeuw en Aalst blijven zelfs met de huidige infrastruktuur onder maats. Dendermonde werkt goed doch in funktie van de Dender heeft dat geen respons. Bovendien vreest de SP dat wanneer met de waterzui vering gaat toevertrouwen aan de partikuliere sektor, in casu de milieuholding Aquafin, de vooruit zichten nog somberder zouden kun nen worden. Krachtlijnen van SP-aktieplan Ondertekenen op 18 september van het samenwerkingsprotocol SP-PS; optimaliseren en verder uitbouwen van de waterzuiveringsstruktuur; coördinatie van het gewestelijk en gemeentelijk zuiveringsbeleid; sa neren van lozingen in landelijke ge bieden; saneren van industriële lo zingen. LH De Dender. Het waterzuiveringsstation van Hofstade dat nog niet op volle kapaciteit draait (foto Guy) Pierre Van Rossem MDe Dender. De heer De Brabander geeft enkele toelichtingen (foto Guy) Verwijst o.a. naar de jnoodzaak van degelijk funktione- 'rende septische putten. (fotHet echte, vlakke land ligt nu achter de rug. Het landschap verfraait. .—Dolores Baita maakt van een adem- f üpauze -gebruik om de recente Similieuaktiviteiten van de vzw Aalst 12000 op een rijtje te zetten: geleide jwandelingen langsheen de Dender, milieuboottochten, wedstrijden voor de scholen, korte milieuboot- m tochtjes voor de scholen (3.500 scholieren namen hieraan deel), het organiseren van debata- vonden, het opstellen van een ver slagboek van de eerste milieuboot- Itocht videofilm enz. Ze licht ook de aktiviteiten van 'Dender - SOS - Dendre' toe, een interregionale ak tiegroep op 20 januari van dit jaar, op initiatief van Aalst 2000, over de taalgrens-heen opgericht. 'Dender- SOS - Dendre', waarvan zowel indi viduen als verenigingen van Den dermonde tot Ath kunnen deel uit maken, wil verder gaan dan enkel informeren en sensibiliseren. De groep wil een aktieplan voor de Dender opstellen en druk uitoefe nen op de beleidsverantwoordelij ken, om van de zuivering van de Dender opnieuw een prioriteit te maken. Hoopgevend is de mededeling dat in het landschap dat we nu doorva ren de blauwe reiger is terugge keerd. -Bruno Wens laat bovendien even optimistische klanken horen: in de waterstalen genomen te Teral- fene zijn de eerste spoortjes van zuurstof teruggevonden. De waterkwaliteit verbetert dus. Karei De Brabander maakt van de gelegenheid gebruik om een en an der te vertellen over het zelfreini gend vermogen van de rivier, de eigenschap dus van levende wezens in de rivier om een bepaalde hoe veelheid vervuiling te verwerken. Hij heeft het ook over de relatie tussen de wetenschap en de water-

De Voorpost | 1990 | | pagina 31