Korfbalsport slaat nieuwe weg in: tweevakskorfbal Tweevakskorfbal, een goeie zaak Appels organiseert Nationaal Kadettentornooi KORFBAL De Belgische korfbalsport begint dit weekend aan een 'historisch' seizoen. Gedaan immers met het veldkorfbal betwist in drie speelvak- ken, want net als tijdens de zaalkompetitie, worden de wedstrijden vanaf 2 september a.s. betwist met achttallen verdeeld over twee speelvakken. En neemt een wedstrijd twee speelhelften van een half uur in beslag. Voorbij dus het middenvakspel, dat in vele wedstrijden aanleiding gaf tot een weinig spektakulair vertoon.dat door velen als een hinderpaal werd beschouwd op de weg naar een ruimere erkenning van deze sport, zowel door het brede publiek als door de media. Hoewel in onze regio de korfbalsport tot de minder beoefende sporten behoort, toch beschikken we met een klub als KC Appels over een vertegenwoordiger in eerste klasse (in zaal komt de Dender- mondse Wub zelfs in de hoogste reeks uit); Atlantis Lebbeke treedt aan in vierde klasse en Ago Aalst in bevordering. Bij het begin van dit nieuwe seizoen peilden we naar de verwachtin gen van de resp. trainers. Vermits Ago Aalst-trainer Braeckmans nog met vakantie was, informeerden we bij klubvoorzitter Steven Dael- man. Tony Liessens (KC Appels): 18 a 20 punten totaliseren Naar het eind toe van het zaalkorfbalsei- zoen 1989-'90 verdween trainer Jacky Matthis bij Appels en werd Tony Liessens (Bomem) binnengehaald. De Dendermondsle klub haalde, onder zijn leiding, de zaaltitel binnen en slaag de erin zich te handhaven in eerste klasse in het veld. Korfbal. Trainer Lissens van KC Ap pels (foto guy) Tony Liessens begint dus nu aan een eerste nieuw veldkorfbalseizoen bij Ap pels. Zijn verwachtingen voor het sei zoen dat voor de deur staat: "In geen geval vechten tegen de degradatie. Ik zet een totaal van 18 st 20 punten voorop, wat ons moet toelaten vierde, vijfde of zesde in de rangschikking te eindigen. Stiekem hoop ik echter op nog beter. Wat overigens tot de mogelijkheden be hoort. Daartoe beschik ik inderdaad over het vereiste spelerspotentieel. Appels beschikt traditioneel over een sterk achttal, dat hebben de zaaluitsla gen in het verleden tenvolle bewezen. Bovendien kunnen we rekenen op een aanwinst. Frank Janssens is immers overgekomen van ATBS, hij is een speler die jaren in ereklasse evolueerde en van wie ik de skorekapaciteit, per wedstrijd, schat op een vier a vijftal korven. Jammer genoeg heeft hij, ingevolge werkomstandigheden, nog slechts één training kunnen bijwonen. Inderdaad, vorig jaar hebben we moeten knokken voor het behoud. De oorza ken? Enerzijds het feit dat de spelers groep vrij frekwent getroffen werd door kwetsuurlast. Hoewel ik dat niet als een ekskuus beschouw. Na de zaalkompeti tie meldden zich ook heel wat spelers gekwetst, maar die groep heeft het in de strijd om het behoud toch waar ge maakt. Wat die barslechte eerste perio de betreft Appels totaliseerde toen slechts vijf puntjes- meen ik dat de oorzaak van het falen toch in de eerste plaats bij de spelers te zoeken viel. Wanneer ze gemotiveerd zijn en ze trai nen zoals het hoort, behoort Appels immers tot de beste ploegen van de reeks. Trainen ze onvoldoende en is de inzet maar half, ja dan gaat het bergaf waarts..." Appels krijgt in eerste klasse Boecken- berg, Deume, Espero, Loko '85, Neer land) a, Riviera, Schoten, Volbo en Voor waarts als tegenstanders. Van welke klubs zal Appels de grootste tegenstand ondervinden? Tony Liessens: "De twee dalers uit ereklasse, Riviera en Voorwaarts, zullen ongetwijfeld een too naangevende rol spelen. Ik verwacht echter ook dat onze vrienden van Neer- landia Gent dit jaar zullen doorstoten. Ze hebben zich stevig versterkt, zelfs via een Nederlandse inbreng. Ze zullen een te duchten tegenstander vormen." Hoewel Atlantis Lebbeke vorig seizoen in feite nooit het spook van de degradatie zag opdoemen, toch was de prestatie van de Lebbekenaars niet schitterend te noemen. Hoewel de klub van haar te genstanders vaak felicitaties mocht ont vangen voor het vertoonde spel, al te vaak moesten de duimen worden ge legd. Zij het dan met miniem verschil. De ploeg moest nog groeien, werd ge zegd en om die groei te begeleiden trok de klub als trainer Karei De Waele aan, iemand die in de Belgische korfbalwe reld reeds op diverse manieren zijn sporen verdiend heeft. Dat trouwens nog altijd doet. Zijn verwachtingen voor het seizoen 1990-'91: "Ik zie ons beslist binnen de eerste drie eindigen. De derde plaats mogen we zeker niet uit handen laten gaan. Wel te verstaan, wanneer we gesp aard blijven van een overvloed aan ge kwetsten of geschorsten. Straffe taal? Mogelijk. Maar m.i. kan een trainer zonder ambi tie niets komen aanrichten bij een jeugdige ploeg als Atlantis. Wij beschikken daartoe trouwens over het nodige talent. Het heeft zich totnog toe niet voldoende gemanifesteerd, om dat ze te 'braaf zijn. Ze krijgen een duwtje van een tegenstander en ze trek ken zich terug. Dergelijke houding moeten ze van zich afleggen. Bovendien lopen er in de ploeg enkele elementen bij die over een rijke ervaring beschikken Die kombinatie van jeugdig talent en ervaring moet resulteren in een plaats bij de top-drie. Inderdaad, Lebbeke heeft gebrek aan gestalte. Op één enkele uitzondering na zijn de spelers zelfs eerder klein van gestalte. Wel een handicap, o.a. bij de rebound die altijd moet gebeuren in Atlantis Lebbeke krijgt als tegenstanders Artemis, Boechout, Boomse, Ekerse, Kalmthout, Loenhout, Merksem, Sparta Ranst en Wilrijk. De grootste tegenstand verwacht Karei De Waele van daler Kalmthout, een klub die kan rekenen op heel wat gestalte, en Ekerse. Karei De Waele (Atlantis Lebbeke): Eindigen binnen de eerste drie Morgen, zaterdag 1 september, organiseert het Komitee voor Jeugdkorfbal, in samenwerking met Appels KC, op de gloednieuwe terreinen naast de Appelse sporthal, het twaalfde 'Nationaal Kadettentornooi'. Vanaf 10 u. 's morgens tot omstreeks de klok van vijven zullen in totaal éénentwintig kadettenachttallen, verdeeld over vier speelvelden, voor de zege strijden. De finaleronde vangt aan te 14.50 u. Troosting en finale worden betwist te 16 u. Volgende kadettenachttallen nemen aan dit nationaal tomooi deel: Appels, Borgerhout A, Riviera B, Neerlandia, Mercurius, AKC B (reeks A), Ganda, Sikopi, Scaldis B, Voorwaarts A en Joki (reeks B), Putse, AKC A, Gentse, Boechout B en Riviera A (reeks C), Scaldis A, Boechout A, Borgerhout B, Boeckenberg en Voorwaarts B (reeks D). Ongetwijfeld zal dit tomooi andermaal uitgroeien tot een ware propagandadag voor de korfbalsport. (pvr) Korfbal. Fanionteam en jeugd van Ago Aalst (foto guy) Korfbal. Atlantis Lebbeke beschikt over een in hoofdzaak zeer jeugdige kern (foto guy) Korfbal. De spelers van KC Appels (foto guy) Ago voor dit nieuwe seizoen opnieuw een beroep op de h. Braeckman als trainer. Een periode van drie als trainer lijkt ons ideaal, aldus nog de voorzitter. Aalst krijgt als tegenstanders Eeuwig Jong Vleugt, Erika, Hasseltse, Houtha len, Leuven, Rapid Eeklo, Temse en Vorselaer. Pierre Van Rossem Korfbal. Karei De Waele, nieuwbak ken trainer van Atlantis Lebbeke (foto guy) Steven Daelman (Ago Aalst): We azen niet op promotie Ago Aalst, dat vorig jaar reeds in bevor dering uitkwam, koestert wat het sei zoen 1990-'91 betreft, geen grootse as piraties. We azen, aldus voorzitter Ste ven Daelman, niet op promotie. We zijn realistisch genoeg te beseffen dat we daartoe niet over het vereiste spelerspo tentieel beschikken. Dus zullen we spe len voor wat we waard zijn en onze aandacht vooral koncentreren op de jeugdwerking. Wat gebeurt onder de lei ding van Rudy Hooft en Jan De Roeck. Net als de voorbije twee seizoenen doet Korfbal. Steven Daelman, trainer van Ago Aalst (foto guy) We vroegen aan beide trainers ook naar hun mening omtrent de invoering van het tweevakskorfbal in de Belgische korfbalkompetitie. Meteen ook de gelegenheid om ze even van dichterbij voor te stellen. Tony Liessens heeft twintig jaar korfbal in ere-afdeling en tien jaar korfbal in tweede afdeling achter de mg (deels als speler, als trainer en als speler-trainer). Hij was bovendien internationaal. Zijn mening over het tweevakskorfbal: "Mij lijkt de invoering positief, in die zin dat het korfbal, na een aantal jaren van vervlakking, aan een nieuwe impuls toe was. Voor de neutrale toeschouwer zal het korfbal heel wat spektakulairder verlopen. Op het veld zal het er een stuk sneller aan toegaan. Dit veldkorfbal in twee vakken zal van de spelers dan ook een grotere fysieke inzet vergen. Ik zie bovendien ook meer gele en rode kaarten vallen dan vroeger. Of de invoering van het tweevakskorfbal echter de impuls is die nodig was, zal de toekomst moeten uitwijzen. Karei De Waele speelde tot zijn dertigste bij Rapid Gent in het faniontwaalftal, in eerste klasse en ereklasse. Als speler-trainer bracht hij achteraf (van zijn dertigste tot zijn vijfendertigste) Gentse van bevordering naar eerste klasse. Van zijn vijfendertigste tot zijn veertigste was hij aktief in Appels en begeleidde de klub van bevordering naar tweede klasse. Achteraf was hij nog, zoals hij dat zelf noemt, als 'gastarbeider' aan het werk bij Riviera en leidde hij deze klub naar de titel van Europees klubkampioen, de eerste Belgische klub trouwens die daar ooit in slaagde (1978). Scheidsrechteren doet Karei De Waele vanaf zijn vijfendertigste. Hij is bovendien 'klubtrainer'. Ik ben geen 'verliezer' als trainer, onderstreept hij. Wanneer ik over materiaal beschik, maak ik er wat van. Maar van een Brabander kan je natuurlijk geen koerspaard maken. Zijn mening over het tweevakskorfbal: De invoering lijkt me positief voor de kleinere klubs. Hoewel beweerd wordt dat het korfbal aan spektakel zal winnen - wat ongetwijfeld waar is - was het drievakskorfbal, wanneer het gespeeld werd door goeie spelers, ook spektakulair. Alleen voor een leek in de sport stonden twee vakken al te vaak stil. M.i. zal het spel verharden. Anderzijds zullen er ook meer korven vallen. Uitslagen als 4-5, die je vaak hoorde in de lagere reeksen, zullen m.i. tot het verleden behoren. Pierre Van Rossem 32 - 31.8.1990 - De Voorpost

De Voorpost | 1990 | | pagina 32