Bewoners van Terlindenpark voelen zich verontrust... tl X Aalsters coördinatiecomité voor dringende uitdagingen Enquête van Coco tegen gokverslaving Nieuwe bibfiliaal en weg ten koste van groen en rust De Voorpost - 31.8.1990 - 3 Beheerder Frans Van de Velde, voorzitter van de Raad van Beheer van de Residentie Valerius de Saedeleer en Pierre Troch, voorzitter van de Raad van Beheer van Residentie Dirk Martens zetten zich namens de 300 gezinnen in beide residenties af tegen de plannen van herverkaveling van Terlindenpark - Wateringen. De plannen voor de bouw van een nieuw biblioteekgebouw het aanleggen van een nieuwe weg doorheen groen dat eigendom is van de residenten en groen van het park van kasteel Terlinden en de bouw van een apparte- mentsblok door NV Lindimmo kunnen ze onmogelijk goedkeuren. Alle mede-eigenaars kregen de redenen van de afwijzing toegestuurd en ge hoopt wordt dat het stadsbestuur de gegrondheid van deze argumenten zal inzien en het voorliggend projekt dan ook niet goedkeuren. Zo nodig zijn de mede-eigenaars van plan aktie te voeren om de verwezenlijking van dit nieuw plan te verijdelen. Als het moet ook via het gerecht. «We kunnen de beste advokaat voor onze kar spannen want wij zijn met 300 gezinnen om hem te betalen» zegde ons een resident. «Werkgroep Park Terlinden» Zowat 10 jaar terug konden de in- De schepen van openbare werken xv, jew «,.vx »u„uv„ «v,deelde a's antwoord wel mede niet woners van beide5residenties via ?P hoogte te zijn van enig initiatief eensgezind verzet de uitvoering van in oeze zin en dan volgde het groots plannen tot het oprichten van nieu- te stilzwijgen, we appartementsgebouwen belet- yer2et ten. Dit door het aankopen van het perceel gelegen tussen warenhuis Geleidelijk groeien er geruchten «Unie» en de residentie de Saede- argwaan doen aanzwellen, leer door de stad van de toenmalige Men sPr®ekt °Yer een nieuwbouw eigenaar NV Matexi. De eigenaars, en °Yer aanJeg van een nieuwe ervan bewust dat er geen verdere e8 ir* vermeld perceel. Toevallig bebouwing op zou komen richtten J™?' de Raad van Beheer in het dan zelf met eigen middelen het 5 i ^"tfSlo"86 park in tot groot genoegen van de de d«o 11.08.89 waarin Mare Galle residenten en echtgenote bezwaren aan het stadsbestuur melden tegen de ge- Biblioteekfïliaal plande hoogbouw in de verkaveling Toen in 1989 na tien jaar in vrede Wateringen. Deze bezwaren wer- geleefd te hebben in de gemeente- .9 aaP., bewoners van de verka- raad er sprake kwam van het inplan- ve,ing Wateringen medegedeeld in ten van een biblioteekfiliaal tijdelijk Yf,r. met voorstel dat door ondergebracht in het HRITO nu in NV Limmmo om op het woonerf een nieuwbouw tussen de twee ap- een flatgebouw op te trekken met 50 partementsblokken van Etrimo in aPPartementen. Met daarbij de het Terlindenpark omdat de vesti- wenk dat zelfs als bewoners dat plan ging Terlinden aan de oude Ge- reeds hebben goedgekeurd ze toch ntbaan moest ontruimd worden "°8 het volste recht hebben om hun voor een stedelijke kleuterklas gin- bemerkingen aan de burgemeester gen de poppen aan het dansen. mede te delen. Een schrijven werd naar het stads- Gesteld werd o.m. dat «de toe- bestuur gericht om te herinneren ganpweg en de ruimte rondom de aan een 10 jaar terug getroffen rege- geP'an£te hoogbouw dermate zo be ling met verzoek begrip op te bren- Perkt zijn uitgemeten dat het van- ckel gen voor het behoud van de groene we8e de overheid niet verantwoord woonomgeving en de vrijwaring van zou z,Jn ze met de bouw van die mogelijke bebouwing in het be- ^PP^tementen zou instemmen, staande park. Dat zou enkel gekund hebben in- r (a He dien men een oordeelkundig plan van toegangswegen en parkeer ruimten had voorzien wat echter nu niet meer mogelijk is». Minister Galle preciseert dat het hier allerminst om persoonlijke re denen gaat als gezichts- en geluids hinder. «Onze architekt was vol doende kreatief om op dat gebied het ergste te voorkomen». Voor de minister wordt hier het algemeen belang geschaad wegens de be perktheid van de toegangsweg. Auto's Het gezin Galle raamt het aantal auto's door een nieuwbouw op een 70-tal mag worden geraamd wat het aantal in de Wateringen op 100 brengt. En dan zijn er nog de vele onbebouwde percelen die nog meer wagens in circulatie zullen brengen. En dat in een wandelstraat - want dat moesten de Wateringen toch zijn - van ongeveer 80 m lang en amper 4,30 m breed, zelfs als er onderaardse parkeerplaatsen ko men blijven die totaal ontoereikend en zullen wagens parkeren op de stoepen die ongeveer gelijk liggen met het niveau van de straat zelf. Wat er dan moest gebeuren met wandelaars, vaak senioren, en spe lende kinderen blijft een open vraag. En moest er brand uitbreken dan zou met brandweerwagens daar manuvreren niet mogelijk zijn. «Men had toegangswegen en par keerruimten moeten voorzien maar dat kan nu niet meer». KA\/C L K G ,/AL£R ''</S ZDf yj A £Zt£~i- KA* MAR ~r *v gedeeltelijk «Misleidend» Volgens minister Galle is het hele opzet misleidend. De benaming «villa-appartement» getuigt daar van. Kommercieel wel mooi doch rechtmatige winst mag er niet ko men ten koste van de veiligheid. Het echtpaar hoopt dan ook dat het stadsbestuur inziet dat hoogbouw en woonerf niet te verzoenen zijn en dat het projekt dan ook geen goed keuring zal krijgen. Ja, maar... In verband met de plannen voor de nieuwe hoogbouw hadden, op uit zondering van Mare Galle, ae be woners er zich mee akkoord ver klaard. Maar dan wel op voorwaar de dat er geen wijziging zou worden aangebracht aan het verkavelings plan wat betreft de in- en uitgangen van de verkaveling Wateringen en privé-eigendom van Terlindenpark. De nieuw geplande weg wordt dan de druppel die de emmer doet over lopen. Het betreft een bestaande wandel weg van 3 m breed vlak bij de oprit van residentie Valerius De Saede leer. Die zou echter verhard en ver breed worden. En doorgetrokken worden richting Kasteel Terlinden. Heel wat groen zou daardoor voor bijl gaan, zowel op eigendom van de mede-eigenaars van Terlindenpark maar ook in het park van Kasteel Terlinden. Volgens het stadsbestuur zou dat een middel zijn om beide parken met elkaar te verbinden. Anderzijds wordt verondersteld dat deze weg er zou komen in funktie van de op te richten biblioteekfiliaal en opdat in de Wateringen niet te veel wagens zouden passeren. Bo vendien zouden er daar ook par kings worden aangelegd en de be woners vrezen dat hun wandelpark er heel wat van zijn attrakitiviteit zal bij inschieten. Ze zijn dan ook van plan zich met alle mogelijke wette lijke middelen te verzetten tegen deze wijzigingen aan het verkave lingsplan. Een stuk van de betref fende groene zone is inderdaad hun eigendom. Ongeloofwaardig Het plan om via de nieuwe verbin dingsweg de ruimte tussen de op te richten bibfiliaal en kasteel Terlin den te ontsluiten om te komen tot één groot groendomein is volgens de bewoners niet geloofwaardig. En dit om verschillende redenen: - De vraag stelt zich of de nieuwe biblioteekfiliaal gegrond is. Het aantal bezoekers was in de periode 85-86 en 89 gemiddeld amper 11 per week of maximaal 3 per dag. Bovendien zou het huren van loka len in het HRITO aan de huidige huurvoorwaarden heel wat voorde liger uitvallen dan het optrekken van een nieuw gebouw. - Er is reeds een toegangsweg naar kasteel Terlinden via de Raffelgem- straat; - Door het optrekken van een ge bouw voor de bib zal een groot stuk van de groenzone verdwijnen. Via de aanleg van de kwestieuze weg komt men niet tot ontsluiting doch worden de bewoners van residentie Valerius De Saedeleer er eerder in gesloten. - Vermits er reeds in-en uitvalswe gen van Wateringen bestaan is een nieue weg niet alleen risicovol doch tevens totaal overbodig. - De geplande weg zou vlak bij de oprit van residentie Valerius De Saedeleer komen te liggen en uitlo pen op een scherpe bocht op min der dan 15 m afstand van een derde invalsweg. - En het reduceren van de groen zone zou het rustig kader tussen de residenties Dirk Martens en Vale rius De Saedeleer verstoren wat dan zijn weerslag kan hebben op de waarde van ieders mede-eigendom. Wie zou er nu uiteindelijk gelukkig zijn met de geplande wijzigingen aan het verkavelingsplan. De bewo ners van de residenties allermins opwille van de reeds vermelde rede nen. NV Lindimmo evenmin van de firma Delathouwer wil uiteraard bouwen; Er steken nog palen in de grond van een vroeger plan en de toegangsweg was reeds als begin stuk aangelegd. Wie dan wel? LH Na het beëindigen van het voorbije werlqaar en met het zicht op het komend seizoen keek het Aalsters coördinatiecomité even achteruit om na erÜ< te gaan wat van het „Meeijarenplan" reeds aan onderzoek of realisatie toe was en vooral vooruit naar de nieuwe perspektieven. Op de vergadering laar bleek duidelijk dat de vakantiestemming nog niet verdwenen is want noch van de gemeenteraad, noch van het O.C.M.W., noch van het Aalsters Sociaal Overleg (A.S.O.) was de opkomst in verhouding met het belang van de behandelde materies. ten urg Schepen Patrick De Smedt, Coco voorzitter, stelde dat uiteraard niet alles tegelijk wat in het Meerjaren plan voorkomt kon of kan worden aangepakt. Wegens de financiële beperkingen moest dan ook selek- tief gewerkt worden. Waar enige betoelaging mogelijk was, werd de ze kans niet onbenut gelaten. De voorzitter stelde verder dat waar het Coco zich vroeger alleen bezig hield met het verstrekken van ad viezen er nu een zekere verschui vingvan het werkterrein wordt vast gesteld. Het Coco blijft uiteraard informeren, adviseren en stimule ren maar pakt nu zelf konkrete pro- jekten in eigen handen ter realisa tie. Uit de opsomming van Patrick De Smedt blijkt dat een aantal items weliswaar nog niet aangepakt zijn doch dat heel wat andere in een stadium van onderzoek, behande ling of afhandeling zijn. Duidelijk heeft het Coco niet stil gezeten en was het op tal van vlakken de motor die andere instanties inschakelde en stimuleerde. Aalst, stad voor iedereen Aalst wil een stad zijn voor ieder een. Ook voor wie geen „chance" had. Daarvoor wil het Coco zich blijven inzetten. Alle aspekten van onwelzijn worden door het Coco aangepakt. Er wordt c <n ook ge pleit voor een dynamisme en toe komstgerichte planning op velerlei vlakken. Woonbeleid Onverminderd de wantoestanden en de woningnood aangeklaagd in het welzijnsmeerjarenplan zijn er toch gunstige evoluties te merken. De erkenning van gedeelten van Aalst als „woonnoodgebied" kan naar initiatieven van bouwmaat schappijen en van partikulieren lei den. Kapers op de kust zouden ech ter reeds met negatieve neveneffek- ten werken. De prijs bvb verhogen met het bedrag van de te ontvangen premie. Of de belasting op de leeg stand ontwijken die jongleren met domicilieringen. Momenteel wordt onderzocht hoe best een reglement kan worden op gesteld in verband met verhuren van kamers voor senioren en an- ders-validen. Naast goede wil, geld en inzet zijn daartoe samenspraak en een toekomstgerichte visie een noodzaak. Er komt dan ook vanwege het Coco een open informatie- en diskussie- avoncf. Op 19 september te 20 u. in De Werf met deelname van stads bestuur, O.C.M.W., Coco, stadsdie nsten, bouwmaatschappijen en an dere duidelijk gegadigden. Er moet een overlegorgaan komen dat qua woonbeleid een duidelijke planning moet kunnen vooropstellen. Thuiszorg De bekommernis om senioren zo lang het kan in de eigen woning te laten verder leven is algemeen. Ook minister Hugo Weckx wil vaste lo kale werkgroepen met erin ver pleegkundigen, huisartsen, gezins helpers en maatschappelijke wer kers. Op donderdag 18 oktober wordt in De Werf te 20 u. afgetast of de bereidheid bestaat tot dergelijke werkgroepen te komen. Extern des kundige Jan Blancke, koördinator van Thuisgezondheidszorg Aalst wordt daartoe onder de arm geno men. Er wordt vanuitgegaan dat niet de professionele de hoofdrol in deze thuiszorg moet spelen. Wel de pa tiënt (kliënt) zelf en daarbij de man telzorg (ouders, familie, buren). De beroepskracht heeft erin een aan vullende rol. Huisartsen, diensten gezondheids- en bejaardenhulp, mutualiteit Wit-Gele Kruis, zelf standige verpleegkundigen en zelf hulpgroepen worden dan ook op deze vergadering uitgenodigd. Wie wegens eender welke omstan digheid niet persoonlijk zou worden uitgenodigd is alleszins welkom. Hij kan informatie bekomen bij het Co- co, Houtmarkt 17, (053) 78 30 52. Ook achtergebleven groepen moe ten kunnen participeren aan de he roplevingvan de konjunktuur. Ken merkend hierbij zijn de langdurig werkzoekenden onder wie heel wat laaggeschoolden en getekenden door situaties van maatschappelijke achteruitstelling. Nadat verleden jaar in 4 arrondisse menten werd geëxperimenteerd werden nu 8 regio's erbij genomen. Aalst is er één van. Weer-werk begeleidt werklozen naar duurzame tewerkstelling. Het gaat hier om volledig uitkeringsge rechtigde werklozen met een werk loosheidsduur van minstens één jaar. Ook om alle trekkers van het bestaansminimum. Dat kan via vier sporen rechtstreekse bemiddeling naar de vakature toe, oriënterende gesprekkenopleiding in VDAB- centra of externe opleidingscentra of begeleide tewerkstellingsplaat sen van 1 jaar bij vzw's of openbare besturen. In het kader van het kansarmoede- fonds Lenssens diende O.C.M.W.- Aalst een aanvraag in voor begelei ding van O.C.M.W.-kliënten naar de arbeidsmarkt. Een aanvraag die wellicht in september zal behandeld worden. Het Coco vroeg de oprich ting van een plaatselijk gelegen heidswerkagentschap te Aalst. Nu Aalst behoort tot de Weer-Werkre- gio is deze zaak echter minder drin gend. Zelfhulp Het Coco wil de zelfhulp bevragen over de al dan niet nooa aan steun voor zelfhulpgroepen. Uiteraard een contradiktie in terminis maar wel een realiteit. Uit een midden vraging blijkt dat het zin heeft zelf hulpgroepen aan te moedigen door het verlenen van enige steun. Daartoe geeft het Coco een be kendmakingsfolder uit „Zelfhulp in Aalst", die verspreid wordt bij dok ters, mutualiteiten, vakbonden, welzijnsdiensten en administratieve diensten. Aan het stadsbestuur werd ge vraagd ruimte te voorzien op de ge plande temabeurs over „welzijn, ge zin en gezondheid" en van boven vermelde folder een verkorte versie te laten verschijnen in „Denderend Aalst". Aan huisartsen, verpleeg kundigen en zelfhulpgroepen wordt gevraagd kontaktmogelijkheden uit te bouwen rond punten van ge meenschappelijk overleg. Zelfhulpgroepen worden daaren boven uitgenodigd deel te nemen aan het overleg rond Thuisgezond heidszorg in oktober. Aan De Werf wordt gesuggereerd meer vormen de initiatieven als werken met men sen, vergadertechnieken, leren or ganiseren te voorzien waar ze hul- Corganisaties veel vraag naar heb- en. En ook het A.S.O. wordt bij die kontaktmogelijkheden aktief be trokken. Zelfhulpgroepen die geen bekend makingsformulier zouden hebben ontvangen kunnen dat aanvragen aan de stedelijke dienst Welzijn en Gezin, tel.(053) 77 11 11, toestel 245 maar dan wel zeer vlug. Schoolkid(t)s In september steekt deze wedstrijd voor scholieren in groepsverband van wal. In ons vorig nummer vers heen het essentiële over deze wed strijd konkrete tips en suggesties di- rekt uit eigen ervaring worden daar toe aangereikt door Jan De Corte, leraar te Torhout. Neen, niet die van de TV Scholen uit Groot-Aalst ontvangen in september een pakket informatiefolders. Ze kunnen zelf uitmaken of ze al dan niet meedoen. Doen ze mee dan krijgen ze de fa meuze schoolkit met erin een video en een reglement. Alle briefwisse ling moet gebeuren wie de Stedelij ke Jeugddienst, Kapellestraat 13, (053) 77 34 23. Momenteel zijn reeds een 15-tal klassen ingeschreven. Het betreft 13 a 14-jarigen. Klassen buiten groot- Aalst kunnen desgewenst meedoen doch werden niet speciaal aange schreven. Het spreekt vanzelf dat de behan delde materiële overeenstemt met het leesprogramma van eerste en tweede jaar sekundair onderwijs. Een school voor niet-geschoolden Basisedukatie. Op het vlak van basisedukatie is er behoefte aan goede lokale koördi- natiestrukturen. Het onder vorig bestuur opgerichte SOBEA (Stede lijk Overleg Basisedukatie) ging ter ziele nadat een ambtenaar afge dankt werd. Het nieuwe dekreet wil de huidige kleine vzw's als „Opnieuw Gaan Leren" en „Alfabetiseringsgroepen" onder brengen in regionale Centra voor Basisedukatie. Te Aalst zijn de voorbereidende gesprekken voor deze fusie aan gang. Gehoopt wordt dat met een ruimere betoelaging vanuit de Vlaamse Gemeenschap basisedukatie meer sukses zal ken nen. Ook dat de samenleving in ho gere mate rekening gaat houden met de hoge proportie laagge schoolden. Er komt nu meer professionalise ring. Het aantal vrijwilligers mag nog maximaal 20 bedragen. Iets wat uiteraard her en der ontgooche lingen zal teweeg brengen bij goed menende vrijwilligers die geen pe dagogische akte kunnen voorleg gen. In afwachting komen er dan wel overgangsmaatregelen. Kansarmoedefondsen In deze materie heeft de lokale overheid weinig in de pap te brok ken. Weinig inspraak, laat staan be slissingsmacht. Wel als het gaat om eigen initiatieven als bvb een kin- derkrib of een bejaardentehuis. Via het bonus van 2.257.000.000 fr. is hierin in beperkte mate wel enige verandering gekomen door de Fondsen Lenssens en Van den Bos sche. Vooral wat betreft het appre- ciatierecht. In '89 waren het voor kansarmoede bestrijding het Fonds Lenssens (500 miljoen) en het Fonds Van den Bos sche (1.750 miljoen). Voor 1991 komt er een nieuwe regeling. Met het Fonds Lenssens kreeg Aalst 15 buurtwerkers Teledienst, 1 opbouwwerker Migrantenwerking en 1 werkkracht Sociale Werkplaats De Loods. Aalst vroeg extra-mankracht om de kansarmoede te helpen keren in de buurt H. Hart - Varkensmarkt, om het samenleven van migranten en Belgen aan te zwengelen en om de tewerkstellingskansen van laagge schoolden op te vijzelen. Het perso neel is reeds aan de slag doch de betaling vanuit Brussel laat op zich wachten. Voor 1990 wordt in september een beslissing van de Exekutieve ver wacht voor het sociaal verhuurkan toor (O.C.M.W.L voor tewerkstel lingskansen van bestaansminimum trekkers (O.C.M.W.), voor uitbrei ding van buurtwerk (Teledienst), voor basisedukatie in het kader van buurtwerk (ESV), voor een mana gement van hulpverlening bij kan sarme gezinnen (ASO), voor onder steuning van ,,'t Nest" en voor on dersteuning van de Minder Mobie lencentrale. Van het Fonds Van den Bossche kreeg Aalst in '89 22.294.000 fr. Dit jaar 22.725.000 fr. als biezonder kre diet voor zwakke bevolkingsgroe pen. In '89 kon 1/3 voor nieuwe pro- jekten worden aangewend. Voor '91 tot '98 vallen beide fondsen echter weg. De bonus wordt in twee ge deeld 1.128.500.000 fr. wordt over alle gemeenten verdeeld. Dat wordt zowat 30 minder dan thans met het Fonds Van den Bossche. De andere helft gaat naar het Vlaams Fond voor Integratie van Kansar men dat 14 gemeenten spijst. Dit op basis van een aantal kriteria waar onder het aantal bestaansmini mumtrekkers, werkloze jongeren, migranten... L.H. Het Aalsters coördinatiecomité dat bestaat uit leden van de gemeen teraad, van het OCMW en van het ASO (Aalsters Sociaal Overleg dat een 150-tal verenigingen groepeert) vervolgt zijn aktie tegen gokver slaving via een enquête. In maart 11 werden 506 gedétailleerde vragenlijsten gestuurd naar bij de zaak betrokken mensen horecauitbaters, mensen van de tiercé, psychologen, schooldirekties, e.d., maar 126 of 26 antwoorden kwamen binnen. Uit de voorlopige resultaten blijkt dat gokverslaving door bijna ieder een als een probleem wordt aangezien. Frekwent zijn zelfs de vragen van bingo-uitbaters naar meer toezicht en een strengere wetgeving. De bekendheid qua doorverwijzingsmogelijkheden voor opvang is eerder aan de lage kant. Een aantal mensen schakelt op zowat de zelfde lijn het kaartspelen met hoge inzet. Gokverslaving is te vinden in elke leeftijdskategorie en vaak wordt een verband met kriminaliteit hierbij ervaren. Inzetten van sommen met 4 nullen zijn geen uitzonde ring. Uit een hele reeks verhalen uit de realiteit lichten we een aantal woorden die spreken voor zich zelfgeld lenen, handtekeningen vervalsen, relatiestoornissen, overdreven roken, gedwongen verkoop van het eigen huis, bovenmatig alkoholverbruik, in schulden geraken, de midlife crise, op straat gezet worden, echtscheidingen, slopen van de bingo in woedebui, agressiviteit, innen van vervalste cnèques, diefstal, zelfmoord." L.H.

De Voorpost | 1990 | | pagina 3