A"en monumentendag begiftigd met htige brochure in Erpe-Mere Open monumentendag ook in Lede Kermis Verenigde Straten in Hofstade De Voorpost - 31..8.1990 - 5 de tweede Open.Monumentendag (OMD) geen groot sukses zal worden standhouding (een schoolvoor- is dit zeker niet te wijten aan de laksheid van het gemeentebestuur, beeld hiervan is uiteraard de wind- ti aan de inzet van een paar verenigingen. In Erpe-Mere zijn er heel wat molen Van De Haeghen te Mere). ianningen geleverd om van deze editie iets speciaals te maken. Het Het zou op een tastbare en aan- dat vorig jaar door de plaatselijke heemkundige kring genomen schouwelijke wijze inzicht kunnen kan dit jaar rekenen op een grotere medewerking waarbij het geven over de verantwoordelijkheid leentebestuur alle steun verleend heeft en tevens zorgde voor de uitgave die rust op de schouders van natio- een fraaie brochure die op 9 september a.s. aan alle deelnemers zal nale, regionale of lokale overheden, verhandigd worden. De ontdekking van dit erfgoed zal de grote rol ervan duidelijk maken bij het profileren van de eigen cultu rele identiteit. De sensibilisering door middel van informatie - die krijgt men in Erpe- stelling van de Open monumenten dag, nl. de betrokkenheid van het bij de bescherming van het bouwkun dig erfgoed waarvan het normaal niet toegankelijk en dus het onbe kende het meest kwetsbare is. Een Toen vorig jaar de heemkundige de fase ook te betrekken bij de be- Ikringhet initiatief voorstelde, kreeg scherming van de monumenten. Als men onmiddellijk de medewerking uitgangspunt stelt men voorp dat van de gemeentelijke kulturele raad men het publiek dan ook moet toe- en het gemeentebestuur. Er was laten tot plaatsen of gebouwen die Mere deze keer in ruime mate slechts heel weinig voorbereiding in normale omstandigheden geslo- dient te leiden tot de tweede doel maar toch kon men van een sukses ten zijn of zelfs niet toegankelijk, gewagen. Dit jaar kregen de vorige Dit kunnen monumenten zijn, ei- organisatoren de steun va"n de ge- gendom van openbare esturen en schiedkundige en archeologische administraties, of gebouwen waar kring van Mere en startte men vrij van het monumentaal karakter on- jvroeg met de voorbereidingen. Dit voldoende bekend is omdat ze bij- moet dan zeker esulteren in een voorbeeld alleen voor privédoelein- grote betrokkenheid van het pu ruime deelname van de bevolking den worden gebruikt. Een groots bliek kan op haar beurt leiden tot jdie hierdoor een kans krijgt om opgezette opendeurdag van zowel een gevoel van mede-verantwoor- '«monumenten» te zien die anders publieke als van prive-gebouwen, delijfiieid. Met de Open Monu- niet open staan voor het publiek. moet de aandacht van het publiek mentendag hoopt men de start te vestigen op de waarde van het erf- geven aan initiatieven van het pu- Histonscne groei gOC(j en problemen van zijn in- bliek, overheid en verenigingen om Vijftien geleden werd 1975 door de Raad van Europa uitgeroepen tot het jaar van het Europees bouw kundig erfgoed, wat de naam mee kreeg van «Monumentenjaar». Ook toen werden in Erpe-Mere diverse linitiatieven genomen om ons bouw kundig erfgoed beter te leren ken- inen, maar dan op plaatselijk vlak. ;De Koning Boudewijnstichting, in samenwerking met verschillende fi nanciële instellingen, willen dit jaar opnieuw onze monumenten beter leren kennen via de Open Monu mentendag. Het waarom hiervan vindt zijn oorsprong in een resolutie van de tweede Europese konferen- tie van de ministers verantwoorde lijk voor het bouwkundig erfgoed. Deze vond plaats op 4 oktober 1985 in Granada. De toen genomen reso lutie spoort aan tot sensibilisering van de bevolking, en doet een be roep op de eigenaars van monu menten en landschappen om hun leigendom open te stellen voor het publiek. Daarenboven doet ze ook leen beroep op de bevolking om deel te nemen aan de bescherming en het valoriseren van het plaatselijk (kultureel erfgoed. Laarbij wenste jmen ook, in het belang van de mo- jnumenten zelf, een gemeenschap- •pelijke aktie te ontwikkelen van ae openbare besturen, hun partners uit de privésektor en de plaatselijke verenigingen. Ter uitvoering van deze resolutie heeft het direktiekomitee voor het kultureel erfgoed de mogelijkheid vooropgesteld om een «Europese Open Monumentendag» te orga niseren. Het gebeurt allemaal op een vrijwillige basis en volgens de mogelijkheden van het land of de gemeente. Het doel van de Monu mentendag is alleszins tweeledig: het publiek sensibiliseren door het te informeren en het in een volgen- Erpe-Mere. De watermolen van Gotegem, nog steeds maalvaardig en in volle uitbating (jv) De tweede nationale open monumentendag heeft nu ook Lede bereikt. Bij de voorbereiding van deze dag bleek dat Lede ook heel wat te bieden heeft aan monumenten, gebouwen, landschappen en industrieel erfgoed. Bo vendien kennen vele Ledenaars alleen maar deze gebouwen van de buiten kant. Dit jaar, aldus schepen Frans De Croock, viel de keuze op de dekanale kerk en de tuin van een van de herenhuizen in de Kasteeldreèf. Van beide worden facetten getoond die niet elke dag te bezichtigen zyn. De plaatselijke aktiviteiten werden voorbereid door de pas opgerichte werk groep 'Toerisme". Deze werkgroep fungeert binnen de socio-kulturele raad en wordt voorgezeten door A. Derder. De wekenlange entoesiaste inzet van alle leden van deze groep laat vermoeden dat deze open monu mentendag ook in Lede sukses zal kennen. |De bouw van de toren van de laat gotische Sint-Martinuskerk verliep ]in drie fasen. Het onderste gedeelte tot ongeveer vier steenlagen onder het kleine venster, dateert van het einde van de veertiende eeuw. Het middelste deel kwam er na de brand van 1581. De kerk werd door de geuzen in brand gestoken. Het bo venste deel van de tore dateert van 1872-1873, toen de tor :n werd op getrokken en werd bex/oond met een balustrade en spits. In de toren bevindt zich naast de Onze Lieve Vrouwklok uit 1962, de Sint-Jozefs- klok uit 1962 en de Sint-Maarten- klok uit het zelfde jaar. Deze klok ken wegen respectievelijk 1.575, 955 en 570 kilogram. Verder vindt men er ook een beiaard van 24 klok jes. Deze werd in 1953 aangekocht dank zij een naamloze gift van 50.000 fr. De kerkschat van de deka nale kerk is niet gering. Het meest waardevolle stuk is een kleine zilve ren laat-gotische monstrans van omstreeks 1500. Verder is er een grote, zilveren barok monstrans uit 1642, een vergulde ciborie uit 1612, een zilveren vergulde kelk uit 1982, een mooie 18e eeuwse ceremonie staf de "Nood Gods" voorstellend, een groot zilveren processiekruis uit 1714, een zilveren altaarschel uit 1750 en een wierookvat. Men vindt er ook een enig mooi zilveren gods lamp uit 1769. Het zilveren missaal- beslag dateert uit het midden van de 18e eeuw. Verder zijn er nog vier zilveren relikwiedragertjes (1660- 1670) met ruw gesneden en beschil derde houten afbeeldingen van de "Nood Gods". Ze werden gesneden uit de rugzijde van het genadebeeld. Er is ook een koperen offerschaal en een zilveren vergulde kroon. Tenslotte vestigen we de aandacht op het rijke borduurwerk, antepen- dia overvloeidg versierd met gou- dranken, een paar mooie koorkap pen en kazuivels. Op 9 september tijdens de open monumentendag zal de heer De Fruvtier de bezoe kers rondleiden in de kerk. De tuin van de familie Ruyssinck- Buys Met de aanleg van deze tuin werd begonnen op net einde van de vori ge eeuw. Nog enkele bomen date ren uit die periode. Enkele tuinsier- stukken laten vermoeden dat ze af komstig zijn uit het markizaat (aan de andere zijde van de Kasteel- dreef). Hier woonde eertijds Jean Moens, die zijn woning had aan de Kasteeldreef 44. Zijn huis dat da teerde uit 1866, werd omgebouwd tot een waar museum. Daarin was een enorme verzameling schilder ijen, meubels, koffers, houten en bronzen beelden, voorwerpen uit de Romeinse en Frankische perio-* de en vondsten uit archeologische opgravingen te zien. Hij schreef daarover enkele verhandelingen, onder meer onder de titel "Prome nade Archéologique". Hij was de stichter van het stedelijk museum van Aalst. Na zijn door in 1922 werd zijn verzameling verkocht, maar de woning en de tuin bleven onge schonden. Het wandelpad door heen Lede werd naar deze geboren en getogen Ledenaar genoemd om wille van ziin grote belangstelling voor het verleden van de gemeente. De grote vijver in de tuin vormt een schakel in de ketting van vijvers (een oude zijarm van fde molen beek?) die een trace irekt van de vijver van Ronkenburg tot aan de Molenbeek. Om 14.00, 15.00, 16.00, 17.00 en 18.00 uur leidt de heer A. Matthijs de bezoekers in deze tuin rond. Tij dens de rondgang wordt de aan dacht gevestigd op een 14tal boom soorten. Programma Tussen 13.00 en 17.30 uur kan men een bezoek brengen aan de toren van de dekanale kerk. Om 15.00 en 16.30 uur worden de kerkschatten getoond in de dekanale kerk. Om 14.00, 15.00, 16.00, 17.00 en 18.00 uur is er een rondleiding in de tuin van de familie Ruyssinck-Buys (ingang langs de Kasteeldreef). Van 14.00 tot 18.00 uur bezoek aan het tuinhuis waar een tentoonstelling "Lede vroeger en nu" is onderge bracht. (da) samen met de eigenaars de instand houdingvan het erfgoed aan te pak ken met alle middelen die daartoe kunnen dienen. In Erpe-Mere heeft men op dat vlak ook nu aan de doelstellingen beantwoord. Het is vooral ook de bedoeling om de inwoners hun eigen monumen ten te leren kennen, want, velen weten zelfs niet hoe waardevol som mige kleinoden uit hun naaste om geving soms zijn. Het bijgevolg een enige gelegenheid voor de bevol king - dus ook voor die van Erpe- Mere - om het eigen bouwkundig erfgoed van naderbij te bekijken want niet altijd wordt de mogelijk heid geboden om bij een bezoek terzelfdertijd historische informa tie te verkrijgen. Dit is meteen ook een gelegenheid om te begrijpen waarom sommige mensen de zorg voor een monument op zich nemen of ijveren voor het behoud ervan. Deelnemen aan de Open Monu mentendag behelst dus meer dan louter maar een kort bezoek aan gebouwen waarvan men wel het be- staanj kent maar waarmee deze kennis spijtig genoeg ophoudt. Een rondleiding met deskundige uitleg zorgt voor de kennis van het eigen heem of van de naaste omgeving. Dit zal ook in Erpe-mere op ver schillende plaatsen gebeuren met de vooropgestelde gedachte dat on ze eigen monumenten slechts be lang hebben als ze gekend, erkend en desgevallend gebruikt worden. Sommige zijn wettelijk beschermd en men hecht er om diverse redenen een bijzondere waarde en betekenis aan. Het gaat hier echt om nog veel meer: de initiatiefnemers willen dat ook anderen begrip zouden opbren gen voor hun liefde en enthousias me voor de monumenten en dat deze eventueel bijgetreden worden door een soort van «bondgenoten» die de boeiende getuigenissen van een rijk verleden voor de toekomst willen bewaren, het is de bedoeling er tevens een feestelijke tocht van te maken en de eigen gemeente te be kijken op een speciale dag waar de monumenten centraal staan. Het is de wens dat de bekommernis voor de eigen monumenten geen bekommernis mag zijn voor enke len maar ze moet veralgemeend en uitgebreid worden tot een grote schare sympatisanten. De inzet voor wat men noemt de «kleine mo numenten» is evenzeer lovenswaar dig als de inspanningen voor de gro te en daarom moet ook het voortbe staan van het kleine bouwkundig erfgoed voor de toekomst gewaar borgd worden. Erpe-Mere wil in dit alles niet ten achter staan en heeft dank zij de oprichting van een plaatselijk komi- tee dit jaar echt iets groots verwe zenlijkt. Daarom rekent men nu ook op de ruime belangstelling van de inwoners en moet zondag 9 sep tember een datum worden waarop nader kennismaking met het eigen patrimonium een streefdoel met zijn want het is meermaals gebleken hoe weinig de eigen bevolking af weet van haar eigen kunstbezit, in dustrieel en ander erfgoed. Vooral als het gaat om historische gebou wen waar men bijna dagelijks met de heus oploopt moet men zijn on wetendheid bekennen. Met de Open Monumentendag wordt de kans geboden .om veel meer te ver nemen over datgene waaraan men zo dikwijls achteloos aan voorbij Erpe-Mere. De Dikke Kapel van Mere, een typisch voorbeeld van een monu ment in restauratie (jv) voor de «gezellige sfeer en de milieuvriendelijkheid». In de brochure vindt men ook de reisroute en men zal verzamelen aan het Ontmoetingscentrum van het oud-gemeentehuis van Mere om 14 uur; vandaat gaat het naar de Dikke Kapel, een monument in re stauratie. Het volgende doel is de watermolen te Gotegem en via de Landries en Hazelbeek keert men terug naar Mere waar men op de Wilgendries een derde keer halt houdt om de archeologische opgra vingen van Gea te bekijken. Het eindpunt is Steenberg waar men kennis maakt met de nog resterende fauna en flora. De inhoudt van de door het ge meentebestuur uitgegeven brochu re behelst in de eerste plaats een artikel over de Dikke Kapel met historische gegevens en informatie over de huidige restauratie; een bij drage over de watermolen van Go tegem, een van de weinige nog in goede staat en in werking. De Gea Mere stelt zich voor en schetst haar werking met de eventuele toekom stplannen. Een groot gedeelte van de brochure is gewijd aan een histo rische schets over Steenberg naar het artikel verschenen in de «Mede delingen van de Heemkundige kring Erpe-Mere». Bedevaartvaantje Ter gelegenheid van de tweede Open Monumentendag heeft be stuurslid van de heemkundige kring, J. De Punt, een bedevaart vaantje ontworpen met betrekking tot de Dikke Kapel. De tekening kan als volgt omschreven worden: langs de basis O.L. Vrouw van de Ommegang, met centraal de kapel en een processie in de buurt. Het vaantje draagt de tekst: 1640 - O.L. Vrouw van de Rozenkransomme gang -1990». Ook dit vaantje zal op 9 september aan de deelnemers voorgesteld worden. Uit dit alles blijkt dat de Open Mo numentendag van Erpe-Mere heel wat verscheidenheid biedt. Be schikt men in de fusiegemeente niet over werkelijk «monumentale mo numenten» dan toch heeft men iets te bieden wat de moeite loont om te boeken. Het zijn geen grote ade lbrieven maar kleinoden die waard zijn te behouden voor het nage slacht en daarom komt men tot het besluit dat «meedoen aan de monu mentendag te Erpe-Mere, terzelf dertijd ook ijveren is voor het be houd van ons schaarse bouwkundig erfgoed». JV Brochure Het gemeentebestuur van Erpe- Mere, onder impuls van de schepe nen H. De Waele en Et. Bliki, wil van de tweede Open Monumenten dag een overgeteliike uitstap maken doorheen een gedeelte van het fu siedorp. kwamen vorig jaar een drietal kleine deelgemeenten in aanmerking dan viel de keuze voor 9 september op de grootste entiteit Mere, het plaatselijk komitee sa mengesteld uit het gemeentebe stuur, de gemeentelijke kulturele raad, de heemkundige kring en de GEA, beperkt zich niet tot een tocht langs de bezienswaardighe den maar heeft ook gezorgd voor een bijgaande brochure, op prachti ge wijze samengesteld en uitgege ven door het gemeentebestuur. Het is een zeer geslaagd dokument, geïl lustreerd, overzichtelijk en bevatte lijk voor elke lezer. Deze brochure zal trouwens aan de deelnemers van de Open Monumentendag te mere aangeboden worden. In de inleiding stelt H. De Waele, schepen van kuituur, duidelijk dat men van de Nationale Monumen tendag «iets wil maken dat het ge stelde doel best dient en daarom heeft men drie getuigen van een ver verleden uitgekozen». Net zoals vorig jaar geeft men de voorkeur om de tocht langs de mo numenten per fiets te maken, dit Aalst. Enkele medewerkers van de kermis van de Verenigde Straten in Hofsta de (a) Voor de 45e keer werd in Hofstade de kermis van de "Verenigde Stra ten" georganizeerd. Het werd een zonovergoten weekend dat werd in gezet met een kaartwedstrijd belof ten waarvoor flink wat kaartliefheb- bers kwamen opdagen. Zaterdag vermaakten Lou Marvel en Clown Pipo de kinderen en hun ouders en 's avonds werd er gedanst dat het een lieve lust was om zien. Zondag voormiddag stond er een bakschie- ting op het programma en in de namiddag zorgde de plaatselijke fanfare voor de nodige stemming. Het feest werd besloten met het traditioneel volksbal. (da) Aalst. Een sfeerbeeld van de kermis van de Verenigde Straten in Hofstade (a)

De Voorpost | 1990 | | pagina 5