19de Honky Tonk Jazzfestival kleur- en sfeerloos Auteurs van beste jeugdboeken gelauwerd Dendermonde onder de voet gelopen door jeugdige lezers 3-14.9.1990 - De Voorpost Jet Dendermondse jazzfeest in Wieze. De meeste Dendermondenaren sullen er niet van wakker gelegen hebben. De jazzliefhebbers al evenmin; ndien ze maar hun portie lekkere jazz kregen, waren ze al tevreden. De ■feerzoekers hoopten dat de Oktoberhallen best gezellig zouden worden. De organisatoren kon het voor de eerste keer geen moer schelen wat voor veer het zou worden. De Honky Tonkleden kregen als gepriviligieerden «upplementair "A Night in New Orleans" beloofd. De Honky Tonksekreta- -is hoopte veel nieuwe leden te werven. De penningmeester hoopte op een Jinke bonus zodat de Bunkerkoncerten een prestigieuze agenda zouden krijgen. ledereen hoopte op een suksesrijk, spetterend, goed georganiseerd, sfeer rijk en gezellig festival: het moest - na een onderbreking van één jaar - de start worden van een suksesrijke tweede jeugd... De immense Halle A, waar het gro- e podium stond opgesteld, oogde jm 14.45 uur veelbelovend: ruimte sat, gemakkelijke tafels en banken, •uime tapmogelijkheden, een eet- ;tand die er zijn mocht, imposante icht- en klankapparatuur. Aan de sijkanten standjes met allerlei: V.V. V. Dienst Toerisme ver weg in ;en hoekje (zich goed bewust dat de Ros Beiaardommegang voorbij was). Amnesty International (goed gedokumenteerd maar weinig aan trekkingskracht uitoefenend op het publiek), Lotto (met allerlei pro motionele gadgets), een summiere tentoonstelling (waar het heerlijk toeven was, alleen al maar om nog eens te zien wie in het rijke verleden ons zo enorm wist te entoesiasme- ren). Halle B was zelfs echt gezellig ge maakt voor de houders van een "Privelege Card", die vanaf 20 uur gezellig zouden kunnen genieten yan een onvervalste "Night in New Orleans". Na een eerste "inspektieronde" (en ik zag dat het goed was...) en een bezoek aan de ticketstand (nog steeds héél demokratisch 3 bonne tjes voor 100 fr.!) namen we plaats aan een der tafels, zowat halfweg de zaal, kochten een eerste koffietje en lazen de krant... Het publiek en de muzikanten mochten komen! Middagprogramma met Deep Creek Jazzuits, Bart Peeters The Mosuses en Blue Blot De ondankbaarste taak op een fes tival is uiteraard altijd weggelegd voor hen die eerst geprogrammeerd staan. Toen "Kilimandjaro"-pre- sentatrice Manuela Van Werde om 15.15 uur het festival opende, wa ren ongeveer een vijftigtal toe schouwers/toehoorders present, Honky Tonkpersoneel natuurlijk niet meegerekend. The Deep Creek Jazzuits mochten dus de 19de editie losblazen. Ze deden het op een pro fessionele wijze, zonder verrassin gen, technisch allemaal behoorlijk. Maar krijg er maar eens de sfeer in met zo'n massa... Bart Peeters en The Radio's moes ten het jonge volkje trekken. The Radio's waren echter herleid tot Robert en Ronny Mosuse. Peeters is een entertainer, weliswaar niet altijd zo erg geïnspireerd, maar zijn humor zal het jonge volkje wellicht wel aanspreken. Alleen dat jonge volkje was er duidelijk niet. Welke jongere telt 300 fr. neer voor drie kwartiertjes Bart Peeters, indien de rest van het programma hem niet zo veel zegt? Gelukkig waren er nog de beide Mosuses, die duidelijk over serieuze muzikale kwaliteiten be schikken. Soms echt rockend, soms in verstilde close-harmonystijl bloemleesden ze in hun eigen re pertoire maar ook covers, van o.m. The Beatles, zijn hun niet vreemd. Het werd een leuk optreden maar van jazz hebben deze drie duidelijk toch nog niet zo veel kaas gegeten. Blue Blot, aangekondigd als dé Bel gische bluesrevelatie van het ogen blik, wist deze faam toch duidelijk waar te maken. Hun mengeling van blues, latin en fusion getuigt van een eigen kreativiteit die soms indruk maakt. Erg stevig werk dat, op een beter uur geprogrammeerd, toch meer moet kunnen losweken bij een tal rijker publiek. Vooral zanger Luke Walther jr. en saksofonist Lenny North maakten indruk! Vroegavondprogramma een "Dendermonds" onderonsje De scharnier tussen middag- en nieuw repertoire. Niet uitsluitend meer New Orleans, de keuze is ge varieerder geworden, de musiceer- die op alle tafels in de Oktoberhalle lag: "Vrijdagmorgen kreeg het Honky Tonk-bestuur vanwege het Dibango-management uit Frankrijk het ontgoochelend bericht dat we gens een plots sterfgeval in zijn fa milie Manu Dibango onmiddellijk moest terugkeren naar Kameroen. Het Honty Tonk-bestuur stond hier voor een absoluut voldongen feit. Wij zijn echter gelukkig en fier in laatste instantie een vervanging op wereldniveau te hebben kunnen realiseren, nl. "Mamady Keita Sewa Kan", een wereldvermaarde groep uit Guinea van percussionis ten en danseressen. Het publiek zal stijl eveneens. De kollektiviteit echt tevreden zijn met deze groep." heeft de bovenhand. Iemand die in Tot zo ver de Honky Tonk-medede- dit gezelschap duidelijk tot ontbol- |jng. stering komt is trompettist Bruno Van Acoleyen, die op weg is een grote te worden! Het zal niemand in de zaal verwonderd hebben dat The Jeggpap N.O. Jazzband reeds voor de 19de keer op de affiche prijkte. Het zal zeker ook niemand gespe ten hebben. Integendeel...! En dan Norbert Detaeye and Friends, ofte akkordeonist Kristof Steenhaut, gitarist Stef Minnebo en bassist Frans leven. Norbert is stil aan geëvolueerd naar het meer in tiemere genre met muziek from the deep south. Een pianist-vokalist die bij ons zijns gelijke niet heeft. Jam mer dat zijn performance eigenlijk toch wel beter tot zijn recht komt in de beslotenheid van een klub dan in een immens grote bierhalle als in Wieze. Al blijft de muziek, de songs even degelijk en indrukwekkend, het huidige Norbert-repertoire heeft sfeer nodig, die van een bun ker of van the moon over V.P.... Toch mooi! Door deze wijziging werd ook de in het Sacrosancti wat speciaals zou volgorde van de optredens aange- te beleven zijn. Een programma was past en trad Otis Grand op vóór er inderdaad niet - deze belofte "Het Geluid der Vreugde". We werd tenminste nagekomen. Om al- kunnen niet beweren dat we het lerlei redenen - maar vele hiervan volledige optreden van de "Gui- had men met een minimum aan ge- neeërs" volledig hebben bijge- zond verstand kunnen voorzien- woond. Wat we echter tot 02.30 uur waren de optredens, "gepland" van hebben meegemaakt, was niet di- af 20 uur, van The Cotton City JB, rekt wat je jazz of zelfs maar indruk- The Rudy Balliu's Society Serena- wekkend entertainment kon noe- ders en The Jeggpap N.O. JB, bijna men. De zes perkussionisten die wij onmogelijk in Halle B; enkele me- hoorden en bezig zagen, brachten ters verder was er ook nog iets als een wel erg kommerciële show die Halle A. Voeg hierbij dat de per- zelfs met autentieke Afrikaanse soonlijke gevoeligheden tussen de- muziek weinig vandoen had. Het is ze drie bands nogal delikaat zijn, en dan ook niet verwonderlijk dat Hal- je weet het wel. Als je geen ijzerster- Ie A voortijdig meer dan halfleeg ke afspraken hebt, dan riskeer je je liep... het ongenoegen op de hals te halen van heel velen. Wat goed bedoeld was als klantenbinding voor de klub (en we kunnen H.T. in verband hiermee geen ongelijk geven), werd uiteindelijk een echte flop: tijdloos was het zeker (de eerste band begon er te spelen rond middernacht!), sfeer was er ver te zoeken. En het "organisatorenwerk"... Een goed idee, dat echter organi satorisch vakkundig verknoeid werd! Lebbeke. Jazzfestival. The Rudy Balliu 's Society Serenades (foto Guy) Lebbeke. Jazzfestival. Deze groep die Manu Dibango verving, oogstte enorm veel sukses bij het publiek (foto Guy) Halle B en "A Night in New Orleans" Uit de Honky Tonk Info nr. 5 van de mmÊÊÊM 17de jaargang - sept. '90 leerden we: "Er valt (in Halle A, nvdr) een klein slop. Op dus naar de New Orleans-Bar in Halie B. Hier zitten wij in de Decaturstreet, een belang rijke straat in de aantrekkelijkste Tcö/jc&c. Jazzfestival. Otis Grand aan stad van de wereld... En... hier is fiet wer^ toto QUyj geen programma. Hier is alles tijd loos. Hier is alles sfeer. Let toch op. Alles verloopt hier natuurlijk mooi in funktie van het hoofdprogram- Quo vadis, Honky lonk. ma. Maar dat is organisatoren- Wij hopen, met de organisatoren, werk."... dat ze uit de kosten komen. Dan is I have a dream... Niet alleen Martin dit tenminste al een zorg minder Luther King maar ook Willem Els- waarover men zich de kop moet bre- schot wist al dat tussen droom en ken. daad... Inderdaad! Laten we het Voor ons, en het was het 19de jazz- even over de realiteit hebben. Je festival dat we bijwoonden, was de- moest lid zijn... of worden. Een ze editie zowel op muzikaal als op kleine honderd personen gaven zich organisatorisch gebied een echte te- aan de ingang van Halle B, bij Aimé genvaller, misschien wel de zwakste en kroost op, als lid in de hoop dat uit de hele serie. Over de organis- Lebbeke. Jazzfestival. Dansen is onze regel wel (foto Guy) atorische problemen hebben we het eerder reeds gehad. Hét probleem ligt volgens ons in de programmatie. Je kunt maar sukses hebben als fes tival, indien je ook een duidelijk profiel hebt; de voorbeelden hier van - ook in Vlaanderen - zijn le gio. Het gaat niet meer op een beetje Peer te zijn, een beetje Tor- hout-Werchter, een beetje Sfinks, een beetje Bruzzle en ook nog een beetje Honky Tonk. Je kunt niet tegelijk mikken op de jeugd, op de bluesfanaten, op de liefhebbers van Afrikaanse muziek, op het zuivere entertainment én op de liefhebbers van de oude-stijljazz. Niemand be taalt gul enkele honderden franks voor één optreden waarvan hij houdt om er nog enkele andere zo maar bij te nemen... Immers: wie van blues houdt gaat naar Peer, wie graag rockt naar T.-W., wie het ek- sotisch wil naar Sfinks... Wat zou dan wel het profiel zijn van het Dendermondse Jazzfestival? Misschien de oude-stijljazz? Honky Tonk en oude stijl zijn immers syno niem in Vlaanderen! Het trouwe publiek van vijftien of tien jaar gele den terugwinnen zal misschien een hele klus zijn, eennieuw publiek kweken eveneens. We kunnen ons moeilijk voorstellen dat er in Honky Tonk geen ideeën en mensen zijn die dit op termijn kunnen waarma ken... L. Lillian Boutté en de "vrienden" Zeven jaar geleden wist ze ons op de Flandriaboot onnoemelijk te impo neren met het verstillende "He tou ched me" en andere grandioze nummers. Sindsdien is onze bewon dering voor haar talent niet veran derd! Vorige zaterdag stond ze als eerste vedette geprogrammeerd in het laat-avondprogramma. Ze werd op het podium bijgestaan door uiter aard haar echtgenoot, de Hambur ger (met hoofdletter!) Thomas l'Etienne (klarinet en sax) en een ad hoe ensemble, dat "zou samenge steld worden met leden van The Cotton City J.B. en The Rudy Balliu's Society Serenaders". Over de precieze samenstelling van de begeleidingsband is tussen de "friends" achter de schermen nog aardig wat gebakkeleid. Ook tijdens het optreden trouwens werden nog aanpassingen in de samenstelling doorgevoerd... En toch werd haar optreden hét hoogtepunt van het festival, daarover is iedereen het wel eens. Met haar ongelooflijke muzikaliteit, aanstekelijke sponta neïteit en gevarieerd repertoire wist ze, eigenlijk echt voor het eerst, de typische festivalsfeer te kreëren, waarop we al de hele dag wachtten. Vermelden we nog dat Walt Win- avondprogramma was voorbehou- dey en Norbert Detaeye degelijk den aan de "Dendermondenaars" ieverden! Om en bij de 800 kinderen uit heel Vlaanderen hebben zaterdagnamiddag sten" kregen was meer dan ver- Dendermonde zo goed als bezet. Het hele stadhuis werd door hen in beslag diend. genomen. De reden de uitreiking van de prijzen voor de beste jeugdboe- Geen plekje bleef onbezet in de Ros ken. En dit keer jeugdboeken die de kinderen zelf hadden uitgekozen. Heel Beiaardzaal waar voor de negende wat uitgeverijen waren present om de jeugdige en entoesiaste lezers te keer de titels van de beste jeugdboe- voorzien van de allernieuwste informatie over hun uitgaven en de jongeren ken en de namen van hun auteurs lieten zich niet pramen om die dokumentatie in ontvangst te nemen, werden bekend gemaakt. De Kin- Vooral de jacht op foto's van de jeugdschrijvers leek ons biezonder groot der- en Jeugdjury's hadden al eer- te zijn. En tussen al dat gewoel in, laveerden de enkele auteurs van der hun stemmen uitgebracht. Dit jeugdboeken en probeerde hier en daar een leerkracht, een ouder of een jaar diende het sekretariaat liefst bibliotekaris zich een weg te banen naar een volgende stand. 1700 geldige stembriefjes te verwer ken. Dat betekent evenveel jonge ren die de hele boekenlijst hebben gelezen en ook besproken. Dat is heel wat. De Kinder- en Jeugdjuty heeft als opzet de kinderen hun ei gen boeken te laten jureren en zij doen dat aan de hand van een boe kenlijst die zich beperkt tot Vlaam sejeugdboeken en door Vlamingen vertaald werk. Zo wil de Kinder- en Jeugdjury dat ook de jongeren hun mee werd het debuut van Linda Van Mieghem bekroond. Het boek werd uitgegeven door Standaard Uitgeverij en is een verhaal dat het midden houdt tussen een sprookje en de werkelijkheid. Linda Van Mieghem illustreerde haar boek zelf. De eervolle vermeldingen in deze kategorie gingen naar twee boeken van Ed Franck "Wie wil Wubbe weg en "Met de kont tegen de krib". Beide boeken zijn uitgegeven door Clavis Hasselt. De groep van 10 tot 12 jaar telt de meeste lezers en voor veel auteurs is dit dan ook de moeilijkste groep. Mare De Bel werd hier de laureaat (hij was dat ook al in 1988) met zijn boek "Blinker en de bakfietsbios- koop" uitgegeven door Infodok Leuven. Het is een gezellig en vlot verhaal dat bol staat van de avontu- - Jeggpap New Orleans Jazzband en nadien Norbeft Detaeye en zijn vrienden. Vóór de grote vedetten hun opwachting maakten, moesten de "huismuzikanten" van Honky Tonk voor de massale toeloop naar het festival zorgen. Eerst Jeggpap. Wie hen een beetje volgt, weet wel dat deze Jeggpap niet meer dezelfde is als pakweg vijf jaar geleden. Met trompettist Bru no Van Acoleyen, klarinettist-sak- sofonist Peter Verhas en trombo- Otis Grand and his Dance Kings Gitarist Otis Grand zou - samen met Manu Dibango nadien - dé ve dette van de avond worden. De man kent de mogelijkheden van zijn in strument en zorgt voor een degelij ke performance met rhythm blues maar wereldschokkend konden we dit toch niet noemen: de man heeft duidelijk meer technische bagage dan echte kreativiteit in huis. En, al was het in de klankenorgie mis- Dendermonde. Een massa jongeren in het stadhuis voor de kinder- en jeugdjury (foto Guy) stem kunnen laten horen in de -ren en voor vele kinderen zeer her- jeugdliteratuur. kenbare situaties beschrijft. Op de tweede plaats eindige hier "De hui lers" van Willy Schuysmans (uitge geven bij Altiora Averbode) en op Drie kategorieën de derde plaats eindigde een ander boek van Mare De Bel"De kracht Er zijn drie leeftijdskategorieën van Ajajatsoe" (uitgegeven door In- voorzien 8 en 9 jaar, 10 tot 12 jaar fodok Leuven) en 13 tot 15 jaar. In elke kategorie In de groep van 13 tot 15 jaar kreeg liepen de eigen Vlaamse auteurs "Aan de andere kant van het Wa rnet de prijzen en de eervolle ver- ter" van Nicole Boumaaza de eerste nist Jan Van Wijmelbeke heeft Schien voor velen niet zo direkt te een heel nieuwe frontline horen, een hecht geheel, een kohe- rent ensemble op één lijn, is zijn band ook niet zo direkt. t.v.v. Joris, Dave en Bert. Norbert Detaeye ging en Philip Hermans kwam terug. Alleen Miel Leybaert (drummer-Teader) en Paul Van den Durpel (bass) bleven. Maar niet al leen nieuwe gezichten, ook een Geen Dibango, wel "Het geluid der vreugde" We citeren uit de H.T.-mededeling Er werden niet alleen auteurs ge lauwerd. De kinderen werden ook op pad gestuurd in het centrum van de Ros Beiaardstad met als op dracht een zoektocht tot een goed einde te brengen. En ook die op dracht werd met het entoesiasme eigen aan de jeugd aangevat. Ter wijl de enen zich in de centrumstra ten te pletter zochten naar de juiste oplossingen op de gestelde vragen, meldingen weg. Wat natuurlijk een pluim is voor onze schrijvers en voor het niveau dat ze weten te be halen. En voor de zoveelste keer werd door de jongeren een debu- - hielden andere jongens en meisjes tant ontdekt. Dat gebeurde al eer- zich bezig met het instuderen van der met Ed Franck, Mieke Vanpol, dansnummertjes. Want de plechti- Bart Moeyaert, Paul Kustermans, ge prijsuitreiking verdiende natuur- Mare De Bel, Nicole Boumaaza, lijk ook enige luister. Bijgevolg werd Annelies Tock, Katrien Seynaeve er ijverig geoefend op de luid klin- en Joop De Beeck. kende muziek. Het resultaat, later Voor ae jongste groep (8 en 9 jaar) op de namiddag, mocht gezien wor- was "Tovenaar Martij en de regen den en het applaus dat de "artie- boogpoes" het beste boek. Daar- prijs. Zij won ook al in 1983 een prijs. Het bock werd uitgegeven door het Davidsfonds en brengt de lezer in kontakt met twee verschil lende kuituren. De personages in dit verhaal spreken de kinderen aan door hun durf en doorzettingsver mogen. De eervolle vermeldingen waren in deze reeks voor "Vlucht uit Belfast" van Roger Schoemans (uitgeverij Altiora Averbode) en "Vlucht over de grens" van Maria Jacques (uitgeverij Altiora Averbo de).

De Voorpost | 1990 | | pagina 10