Dichter Koen Stassijns bevraagt zichzelf in zijn nieuw bundel 'De vergeethoek van de slaap' Ook Erpe-Mere heeft nu rasechte rockgroep met Cousteau Ernst in De Werf Te gast in het Aalsters Stedelijk Ziekenhuis... De verre tekens 14 - 14.9.1990 - De Voorpost Koen Stassijns' nieuwe dichtbundel 'De vergeethoek van de slaap' wordt a.s. vrijdag 21 september voorgesteld in de gebouwen van de Generale Bank, Nieuwstraat 20 te Aalst in de zaal Van Innis. Inleiding door prof dr. Piet Thomas, presentatie door Els De Vuyst van BRT 1 waarna Wanda Joosten en William Souffreau gedichten van Koen Stassijns zingen die getoonzet zijn door Eddy Peremans van Trio Achttien. De begeleiding berust bij Els Moeyersoons, dwarsfluit, Alain Reubens, piano en Eddy Peremans, gitaar. Koen Stassijns leest zelf gedichten uit de bundel. Nadat in 1988 'Aanmaaktwijgen van een vuur' en in 1989 'Chateau La Passionata' door de gereputeerde uitgeverij Lannoo Tielt was uitgege ven en ook door de gespecialiseerde pers uitstekend onthaald, stelde de dichter samen met public-relations- officer van Lannoo Johan Eisen zijn nieuwe bundel 'De vergeethoek van de slaap' voor aan de pers. 'Overdag ben ik bedrijfsleider van een zeer prozaïsche firma die zich bezig houdt met signalisatiemateri aal. 's Nachts ben ik dichter. Geen veelschrijver. Aan 'De vergeet hoek...' werk ik reeds jaren. En mijn manuscript herwerkte ik quasi per manent. Na een aantal proefdrukken moest zelfs de blauwdruk nog bewerkt worden. Ik ben een pertektionist. Er staat geen enkel woord in dat er niet past. En alle woorden die er zouden moeten staan staan er in derdaad. Met taal werken is voor mij een passie. En Nederlands vind ik de mooiste van alle talen'. Aldus de gepassioneerde dichter wiens woordenvloed niet makkelijk te stuiten is. Pas 15 sloeg hij reeds in zijn college- tijd te Aalst bij de Jezuieten aan het dichten. Vier jaar lang was hij tekst schrijver en komponist van een kleinkunstgroep. De muziek heeft hem inderdaad steeds in haar ban gehouden. 'Uw gedichten klinken als muziek' werd hem eens gezegd wat gekorrigeerd werd in 'uw ge dichten zijn muziek'. Daarover straks meer bij een tournee lang sheen Vlaamse kulturele centra. Volle tien jaar zweeg de dichter. Publiceerde althans niet. Sinds zijn 'Aanmaaktwijgen...' komt hij regelmatig in de belangstelling en wordt geklasseerd bij de heden daagse groten. 'Een uitgever vinden is voor mij geen probleem. Van 'Chateau La Passionata' samen met zijn boezemvriend Ivo Van Strijtem verkocht Lannoo 7000 exemplaren. Voor een poëziebundel zeer onge bruikelijk. Ik zegde hem echter nu dat 'De vergeethoek...' geen be stseller wordt. Het is 'een lelijk meisje in een mooie jurk', Mozart met tussenin een vloek'. Waarmee ik bedoel dat de vorm naar de perfektie neigt want voortdurend herwerkt en her- schaafd. Maar de inhoud zit vol ni hilisme, vergankelijkheid, waanzin en wanhoop samen met geweldige gedrevenheid, brutaliteit en optand uitmondend in het absolute niets'. 'Een goddeloos boek' zegt Stassijns. Zijn volgende wordt een zuiver er otisch boek tot en met. Lannoo wil het niet uitgeven want al te strijdig Velen voelen zich geroepen om een zangcarrière te maken of zich instru mentaal op het grote podium te werken maar niet zelden worden de verwachtingen maar matig ingelost Zo verging het The Farm, een groepje muzikanten waaruit thans «Cousteau», een nieuwe formatie met nieuwe gezichten ontstaan is. Met de huidige allures is hun wellicht een langer artiestenbestaan beschoren. Erpe-Mere. De gloednieuwe rockgroep uit de streek van Erpe-Mere die zich Cousteau noemt en hun eerste single uitbracht die op de Tweede RockAaigem met een spetterend optreden werd voorgesteld (jv) Zaterdag 15 september om 17 uur in het hele Werfgebouw: Artibo- ko-festival; toegangsprijs 200 fr.; info 053/76.13.12. Zondag 16 september om 14 uur in Vergaderlokaal 1: voordracht 'Vitamines en mineralen', georganiseerd door vzw De Groene Dag; info 053/33.20.46. Maandag 17 september om 13.45 uur in de Schouwburg: voordracht 'Migranten en migrantenbeleid' door J. Leman, georganiseerd door Aktueel Denken en Leven; info 053/80.40.64. t> Maandag 17 september: in Vergaderlokaal 4: denkatelier georgani seerd door het Verbond Senioren; info 02/218.27.19. Maandag 17 september om 18.30 uur in het Hobby- en vergaderlo kaal: start Kantatelier 'Rozemarijn'; info 053/70.03.11. t> Dinsdag 18 september om 14.30 uur in de Studio: voordracht 'Rol van de pers voor gepensioneerden', georganiseerd door de Aalster- se Akademie voor Senioren; info 053/21.27.59. Dinsdag 18 september om 20 uur in de Studio: 'De verloedering van onze karnaval', georganiseerd door het Frans Masereelfonds en de Stedelijke Biblioteek; info 053/78.24.08. t> Dinsdag 18 september om 20 uur in Vergaderlokaal 2: tema-avond over'Start van het nieuwe schooljaar, vooruitzichten?'door vzw Zit Stil; info 052/21.25.88. Woensdag 19 september om 20 uur in de Schouwburg: Contempo rary Fashion Show i.s.m. Marie-Qaire Belgique - Equipe CV. Woensdag 19 september om 20 uur in de Studio: voordracht 'Astrologie en levensbestemming', georganiseerd door vzw De Nieuwe Mens; info 053/21.99.37. Woensdag 19 september om 19.30 uur in Vergaderlokaal 1: infor matieavond 'Hoe omgaan niet een psychisch zieke thuis?', georga niseerd door Similes; info 091/24.23.05. t> Donderdag 20 september om 20.30 uur in de Schouwburg: koncert met het Emerson String Quartet, georganiseerd door het Festival van Vlaanderen. Vrijdag 21 september om 20 uur in de Schouwburg: teatervoorstel- ling 'Casanova' van Erik De Volder door De Tijd. t> Zaterdag 22 september t.e.m. 30 september in de Belfortkrypte: tentoonstelling door Walter Billet. Zaterdag 22 september om 20 uur in de Schouwburg: teatervoor- stelling 'Wortels' van René Verreth door het M.M.T., georgani seerd door de Landelijke Gilden; info 02/569.43.15. t> Zaterdag 22 september om 15 uur in de Teaterzaal: 'Kwik in de bres voor de natuur' door het Stadspoppenteater. Zondag 23 september om 15 uur in de Schouwburg: optreden De Frivole Framboos, georganiseerd door vzw QP; into 053/70.13.63. Pas begin dit jaar is de huidige be zetting tot stand gekomen met Kris Van Der Straeten die trouwens de muziek zelf komponeert en het toetsinstrument hanteert, Filip Van Der Bracht als drummer, Hendrik De Strooper uit Aalst is de zanger van de groep maar is daarnaast nog bassist net onmisbaar instrument bij een rockgroep, de gitaar, wordt be speeld door de Erpenaar Ignace Le- He?viertal dat als manager Philip Verbeken uitgekozen heeft, speelt een volledig repertoire in het En gels wat door kenners als «conse quent» beschouwd wordt omdat het hier een typische rockgroep betreft. Hun stijl leunt aan bij die van Soul Sister en toont grote gelijkenis met datgene wat de Kreuners brengen. Niet te verwonderen als men weet dat de Cousteau-muzikanten voor het eerst samen optraden in een voor-programma van deze intussen goed bekende Kreuners. Hier reeds legden zij de basis van een soort onafhankelijke koers omdat ze er voor een ruim publiek optraden en zeer gemotiveerd werden door een zeker sukses dat stimulerend werk te. Eddy Govert Als kinderen van de streek staken zij hun licht op bij de gekende artie stzanger en producer bij Scorpion te Dendermonde, de bezieler van de vroegere Muziekfeeverkiezing» te Aaigem, Eddy Govert. Voor deze man was het zelfs een verrassing dat in zijn buurt een dergelijk groep bestond, een streekgroep met muzi kanten uit het omliggende moest ook voor hem een uitdaging zijn. Een kennismaking tijdens de repeti ties kon hem vrijwel vlug overtuigen van wat ze in hun mars hebben. Naast de stevige ritmiek en wat men in vaktermen een betere «drive» noemt, vond hij het samenstellen van een eigen repertoire een stap in de goede richting en dit kan zelfs hun sterkte worden. De groep Cou steau opteerde niet voor «covers» met zijn principes. Voor Stassijns echter geen zorg. Andere uitgevers staan te springen om het te mogen uitgeven'. Inhoud en vorm Fil rouge is 'alles gaat voorbij, niets blijft, alles breekt af en dat met betrekking tot de rela tie man-vrouw, tot het kind en tot de dood'. Het steeds repeterend begin van (bijna) alle gedichten 'En als...' werkt opsederend. 'En als... ik oud of lelijk zal zijn? En als... ik dood zal zijn? En als...'. 'Besta ik eigenlijk wel?'. Naar de vorm is deze bundel een verzameling van 37 sonetten van elk tweemaal een strofe van 4 en tweemaal een strofe van drie lijnen maar telkens met 8 in plaats van met 7 jamben.. Begin- en eindgedicht uitgezonderd zijn het 5 cycli van elk zeven sonet ten. De cycli dragen een naam. De gedichten zelf zijn gewoon door genummerd. 'Ik ben slecht in titels' zegt Koen. En vanaf het 5e gedicht met steeds de gepassioneerde aanvang 'En als...'. Op zeker moment zat Stassijns met zijn bundel nergens. 'Ge maakt U met deze bundel kapot' zei zijn boe zemvriend hem. Even later overleed die vriend. Cy nisch genoeg schonk dit onschat baar verlies hem de kracht op 'De vergeethoek...' te voltooien. Praktisch 'De vergeethoek van de slaap' kan U bestellen door storten van 480 fr. op rekening nr. 293-0324462-52 van 'De vergeethoek van de slaap' te 1760 Roosdaal. Zonder enige meer kost wordt het boek U thuis door de post bezorgd. Het boek komt ook uit in een Fran se en een Duitse versie. Avondvullend programma Een 20-tal gedichten van Stassijns werden op muziek gezet door Eddy Peremans. Men hoort daarvan een voorspaakje bij de presentatie in de G-Bank op 21 september. Met so praan Wanda Joosten en rockzan ger William Souffreau komt er een avondvullend programma in De Werf op 8 december. Met medewer king van de BRT wordt momenteel een CD van deze liederen gereali seerd. Via deze initiatieven zal ge tracht worden poëzie te laten genie ten door een breder publiek. LH en willen geen zoveelste versie van andere inslaande nummers bren gen. Het is een grote troef dat ze een eigen koers willen varen op het ge vaar af natuurlijk dat hieraan heel wat risico verbonden is omdat het moeilijk is voor beginners om met eigen materiaal het publiek te win nen. Deze jonge mensen moeten echter het nodige krediet krijgen om te kunnen waarmaken wat ze gepland hebben voor de toekomst. Eerste Single Het kan niet dikwijls gezegd worden dat bij het voorbereiden van een plaat een «gelukkig» probleem ge steld wordt. Dit was het geval bij Cousteau omdat ze nu reeds over te veel goede nummers beschikken en de keuze voor de eerste single uiter aard moeilijk was. Werden uitein delijk twee nummers geselekteerd dan was dit ten koste van andere volwaardige komposities die er ook gerust mogen zijn. Dit is geen na- Aalst. Dichter Koen Stassijns, goed voor Mozart met een vloek ertussen En als haar lichaam dood zal zijn en ik mij boven haar beweeg met zwaarte zonder kracht. En als de aarde die haar nu omgeeft haar alsmaar dunner maakt. Wie spreek ik in dit a fgelegen uur vertederd aan nu zij daar bleek en aangeslagen ligt en ik als een omvergewaaide boom die uit zijn wortels is gelicht? Wie houdt de waakvlam van de droom nu zij mijn droomgoed achterlaat Wie naait mijn lippen toe dat ik niet bid, niet vloek noch wartaal praat Koen Stassijns deel want hopelijk slaat deze plaat in bij het grote publiek en volgt er weldra een tweede. Een ander bewijs dat de groep goed in mekaar steekt is het feit dat wei nig studiowerk nodig was om de mu ziek op te nemen van deze twee toch evenwaardige nummers maar die toch als A-kant «It doesn't matter» fekregen heeft. Niettemin is de B- ant even genietbaar maar het zal nu aan het publiek zijn om een be oordeling te geven. Volgens E. Go vert moet deze plaat het visitekaart van de groep worden en dit is be langrijk voor hun toekomst. Het zal er op aan komen om de media op de juiste manier te bewerken om voor het bestaan ervan te zorgen en het sukses moet men toch afwachten. Wat de toekomst betreft is de for matie van Cousteau verantwoorde lijk voor zichzelf en alleen het ma ken van goede muziek kan hen hel pen om deze toekomst met sukses in te gaan. Zij moeten bewijzen dat hun jong dynamisme tot artistieke resultaten kan leiden. Het zijn stuk voor stuk jonge stu denten die het enigszins verplicht rustig aan moeten doen want de muziek mag nog niet primeren op wat later beroepsaktiviteiten zou den kunnen worden. Zij zijn jong en hebben tijd om karrière te maken en juist daarom «hoeven zij niet over haast te werk te gaan en werken zij voorlopig beter in de breedte», al dus Eddy Govert van Scorpion waar de eerste single uitgegeven is. De jonge rockformatie Cousteau heeft, samen met haar debuutsin gle, zich in de «2de Rock Aaigem» tot een sfeervolle en meeslepende muziekgroep gemanifesteerd en kan uitgroeien tot een harmonisch geheel dat in de toekomst van zich zal laten horen. JV Heel wat belangstelling vrijdag 7 september II. in de hall van het nieuw Aalsters Stedelijk Ziekenhuis (A.S.Z.) voor de opening van een tentoon stelling van werken van leerlingen van de Stedelijke Akademie voor Schone Kunsten van Aalst (A.S.K.A.). Hierbij werden toespraken gehouden door Eddy Dierickx, voorzitter van het O.C.M.W.-Aalst, Robert Van Gijsegem, direkteur van de A.S.K.A. en Hugo Peersman, voorzitter van de Medische Raad van het ziekenhuis. Deze opening werd afgerond met een receptie. Eind vorig jaar opende een nieuw en modern Aalsters Stedelijk Zie kenhuis (A.S.Z.) zijn deuren aan de Merestraat 80 te Aalst. O.C.M.W.- voorzitter Eddy Dierickx voelde zich toen erg gelukkig, 90 jaar na de verhuis van de zieken van het "Oud Gasthuis" aan de Oude Vismarkt naar het "Nieuw Hospitaal" aan de Gasthuisstraat in 1899, het A.S.Z. mede te mogen openen. Dit nieuwe ziekenhuis heeft als voornaamste opdracht de bevolking van de regio Aalst de best mogelijke genees- en verpleegkunde te bieden in een vol ledig modern uitgerust ziekenhuis, zowel wat apparatuur als akkom- modatie betreft. Medevoelen, be grip en begeleiding van alle patië nten is er eveneens erg belangrijk. Geneesheren en verpleegkundigen, en al wie betrokken is bij de opvang van patiënten, zetten er zich daad werkelijk in voor "geneeskunde op mensenmaat waarbij de patiënt centraal staat". In de schoot van de Medische raad van het A.S.Z. werd een werkgroep "A.S.Z. en Kuituur" opgericht. Deze "Siesegemkring" wil aan personeel, patiënten en be zoekers een aantal kultureel gerich te manifestaties aanbieden en me teen interesse wekken voor kreatie- ve talenten uit de Aalsterse regio. Nadat de patiënten en bezoekers van het A.S.Z. gekonfronteerd wer den met een in touwen uitgelegd kinderversje, stellen thans veertien leerlingen en oud-leerlingen van de Stedelijke Akademie voor Schone Kunsten van Aalst (A.S.K.A.) een 32-tal werken van hen in de hall van het A.S.Z. tentoon. De Aalsterse Akademie voor Scho ne Kunsten is reeds vele jaren ge vestigd in de voormalige ziekenza len van het Oud-Hospitaal aan de Oude Vismarkt. Ze is reeds 185 jaar oud, maar blijft steeds aktueel, mo dern en dynamisch. Ze biedt een ruime waaier aan leermogelijkhe den voor jonge mensen, maar ook voor volwassenen. Dhr. Van Gijsegem: "Als ik als mot to voor deze tentoonstelling op de affiche Te gast in het A.S.Z. liet aanbrengen was dit niet alleen om dat hierdoor aan de oude benaming van deze instelling 'gasthuis' wordt herinnerd maar vooral omdat deze manifestatie een antwoord was op een vererende uitnodiging vanwege dit huis waar we vanavond 'te gast' zijn. De werken die hier worden geëxpo seerd zijn schilderijen en tekenin gen gemaakt in de ateliers schilder kunst en tekenkunst van onze Aka demie voor Schone Kunsten...". De tentoonstelling is gelet op de aard van de lokatie dag en nacht toegankelijk. Je kan er kennisma ken met het werk van: Van Lierde Hilde, leerling voltijds secundair kunstonderwijs, studie richting beeldende kunsten. Stilten Sarah, leerling voltijds se cundair kunstonderwijs, studierich ting beeldende kunsten. Avoux Norbert, leerling deeltijds kunstonderwijs richting tekenen. Mertens Hendrik, leerling deeltijds kunstonderwijs studierichting teke nen. De Coninck Paul, leerling deeltijds kunstonderwijs richting tekenen, schilderen en grafiek. De Rauw Vonny, leerling deeltijds kunstonderwijs, richting tekenen. De Winter Roland, leerling deel tijds kunstonderwijs richting teke nen en schilderen. De Corte Jozef, leerling deeltijds kunstonderwijs richting tekenen. Van Langenhove Carine, leerling deeltijds kunstonderwijs richting te kenen en schilderen. De Schutter Walter, leerling deel tijds kunstonderwijs richting teke nen, schilderen en grafiek. Loran Martine, leerling deeltijds kunstonderwijs richting tekenen en schilderen. Dehens Johny, leerling deeltijds kunstonderwijs richting tekenen en schilderen. Arijs Luc, leerling deeltijds kunst onderwijs richting tekenen, schilde ren en grafiek. Van Den Brande Gino, leerling deeltijds kunstonderwijs richting te kenen en schilderen. (De Bruyn)

De Voorpost | 1990 | | pagina 14