Mieke Blommaert pleit voor alarmsystemen voor senioren en anders-validen Komt ook dienstverlening op de helling Schatten dat er nooit overschot blijft Muur in nieuwe baksteen ware historische vloek bij oude kerk Kunst- en ambachtenmarkt naar ieders gading Stadsarchief Aalst gaat verhuizen, maar waarheen? Subsidies aan verenigingen reeds afgeschaft Tuinmuur pastorie Baardegem De Voorpost - 14.9.1990 - 3 Niet alleen piano's, ook podiumele menten schijnen te Aalst wel eens zoek te raken. Van de 120 die bij de ingebruikname van de Keizershal- len in 1985 beschikbaar waren zou den er 24 en in 88 22 stuks aange kocht voor samen 990.000 fr. Ele menten met aluminium frame en vaste multiplex vloer van 2 bij 1 me ter onderling magnetisch aan elkaar te hechten. Deze aankoop zou vol gens de libellering zeer rendabel zijn en ook buiten de spektakelzaal kunnen gebruikt worden. Er werd dan ook voorgesteld er een aantal bijkomende aan te kopen waarvoor trouwens een krediet van 400.000 fr. voorzien is. Danny Denayer heeft zo zijn twijfels over de noodzaak van dergelijke aankoop. Volgens hem zouden de nu aan te kopen elementen vooral gebruikt worden voor uitlening en daarenboven doet men met dergelijke handelswijze de privé-sektor konkurrentie aan. De nayer vraagt dan ook verdaging van dit punt. Chris Borms is van oordeel dat er vanuit de verenigingen weinig vraag naar dergelijke elementen komt en tevens dat het hier dan toch weer om een belangrijke som gaat. Maar schepen Hooghuys zegt dat er heel wat vragen komen op dezelfde data en dat dan aan de vraag geen gunstig antwoord kan verleend wor den. "We hebben reeds de subsidies aan verenigingen afgeschaft. Gaan we nu ook de dienstverlening hypo thekeren? Waar moet dat neen?" "In de toekomst zullen we de met de dienstverlening gepaarde kosten aan de verenigingen meedelen dat ze weten waar zij en de stad aan toe zijn. Vera Van der Borght vraagt of deze aankoop van elementen ka dert in de op te straten uitleendienst en vraagt of de verenigingen in deze kwestie betrokken werden. Chris Borms wil dat er bovendien in de kondities mee zou rekening gehou den worden of het gaat om kom- merciële of niet-kommerciële akti- viteiten. Pikkeling Op de bewering dat de Pikkeling van de VVV De Faluintjesstreek aan de stad 100.000 fr. heeft gekost riposteerde de VW-voorzitter Paul Stockman dat de VW ontvan gen heeft wat een middelmatige karnavalgroep voor deelname in de kavalkade krijgt. Burgemeester De Maght besluit dat deze problema tiek in de diverse gemeenteraads kommissies zal besproken worden en dat de desiderata van de vereni gingen zullen worden opgevraagd. 'Maar wat met podia in een kerk voor kommerciële doeleinden?"... LH Het stedelijk archief, momenteel nog steeds gevestigd in aanhorighe- den van de stadsschool aan het Vre deplein, is duidelijk aan herlokali sering toe. Een oud zeer, inder daad. Vooral nu met de nieuwe ar chiefwet wordt herlokalisatie een noodzaak. Tijdens een perskonfe- rentie stelde kuituurschepen Gra- cienne Van Nieuwenborgh dat een oplossing in de maak is. Waar het archief finaal komt, wilde ze nog niet kwijt. Ze respekteert de prero gatieven van de leden van de ge meenteraad en wil niet dat die al weer iets zouden moeten vernemen dat hen aanbelangt via de pers. De akademie voor schone kunsten zou verhuizen. Maar niet naar de ge bouwen van het vroegere Sint-Eli- sabethziekenhuis. De wegens de verhuizing van de akademie in het Oud-Hospitaal vrijkomende ruim ten zullen worden ingenomen door het museum. Ook het Daensmuse- um dat momenteel op de tweede verdieping van het belfort toch maar ongelukkig is ondergebracht, voor het Icamavalmuseum dat reeds eerder een paar malen een (weinig geslaagde) start of herstart kreeg, zou eveneens een oplossing in de maak zijn. Het Aalsters archief krijgt evenveel bezoekers als dat van Brugge. Het verdient dan ook een adekwate huisvesting. De be slissing van het college zou er reeds zijn. Eerlang hoort U er wel meer van. Als het Aalsters archief meer ruimte krijgt, is de kans reëel dat heel wat stukken die te maken heb ben met het "Land van Aalst" en nu nog in het rijksarchief toeven naar Aalst zouden worden overgebracht. Wat de logica zelf zou zijn. Boven dien zouden dan ook alle archief stukken die momenteel nog in deel gemeenten berusten naar Aalst kunnen worden gebracht. Nieuwe archiefwet De nu nog steeds vigerende archief- Voorgesteld werd op de jongste gemeenteraadszitting buikmaterialen en betonprodukten aan te kopen "op basis van stockgegevens" voor werken uit te voeren voor de dienst wegen in eigen beheer. Dat via een beperkte aanbesteding. Men wil 1200 plus 500 ton steenslag, 900 ton dolomiet, 700 ton scheldezand en 800 ton rijnzand te ramen op bijna 2 miljoen. Tevens 45.000 grijze betonklinkers, 30.000 betondalles plus nog eens 2500 van een ander formaat geraamd op 1.087.000 fr. In totaal 3.057.318 fr. te financie ren via een lening b(j het Gemeentekrediet Vragen ven. Raadslid Eddy De Backer heeft vra gen over deze hoeveelheden. Over hoeveel m2 gaat het hier? Hoeveel m2 realiseerde men vorig jaar met een gelijkaardige bestelling? En niet in het minst wat gebeurt er met de "overschotten"? De Backer is de mening toegedaan dat wanneer men het steeds heeft over "op basis van stockgegevens"" met de dienst automatisatie het moet mogelijk zijn konkrete en preciese antwoor den op deze vragen te kunnen ge- "Monnikenwerk" "Op dergelijke vragen een precies antwoord geven, vraagt monniken werk" stelde schepen Hooghuys. "Het gaat vaak om onvoorziene werken, een verzakking hier, een beschadiging elders en noem maar op". "Ik bracht eens 5000 bestel bons mee. Als men die zag, bond men in. Dat is de realiteit. Boven dien staan we met herstellingen vele maanden achteruit. En van over schotten die niet zouden terugke ren naar de werkhuizen heb ik geen weet", zei de schepen. Maar Eddy De Backer blijft aandringen en zegt dat die computer toch de antwoor den moet mogelijk maken. "Dat er geen overschotten achter zouden blijven, kan ik pertinent tegenspre ken. Ik zag in mijn buurt wekenlang paletten materiaal blijven staan". "Als dat het geval is, zou U er beter aan doen het ons te melden met plaats en datum. Ik zal dat trouwens onderzoeken als U me er preciese gegevens over verstrekt", ant woordde Hooghuys. "Maar vol doende personeel om dergelijke za ken permanent te kontroleren, daarover beschik ik zeker niet." Ed dy Coeckuyt heeft respekt voor de mensen die precies zo juist de nodi ge materialen kunnen schatten dat er géén overschot blijft. Dat is pas klasse. LH wet dateert van 1955. Volgens de gemeentewet moeten titels, regis ters van de burgerlijke stand, char ters en ander bescheiden der ge meenten in tweevoud in het archief bewaard worden. Omdat heel wat vragen hieromtrent geregeld opre zen kwam er de nieuwe archiefwet. Essentieel hierin zijn volgende pun ten: 1. een algemeen geldende definitie van het begrip gemeentearchief dat des te meer noodzakelijk wordt ge acht omwille van het gebruik van de moderne technieken in de adminis tratie (microfilm of -kaart, magneti sche band, diskette....) 2. omschrijving van de zorg en ver antwoordelijkheid voor de bewa ring van het archief, inzonderheid bij de overdracht. 3. opmaken van de inventaris en het permanent bijhouden ervan. 4. de noodzaak voor de gemeente om te beschikken over een veilige, toereikende, behoorlijk uitgeruste en degelijk beheerde gemeentelijke archiefplaats. 5. het principe van de openbaar heid en de modaliteiten van de raadpleging. Vanzelfsprekend heeft de nieuwe w^et ook voor Aalst indringende ge volgen o.m. in verband met de infra- struktuur. En zo er meer bewegings ruimte komt zou uitbreiding van het personeel wenselijk zijn o.m. het opvoeren van het ritme, van de in ventarisatie. Momenteel funktio- neert het stadsarchief van maandag tot zaterdagnamiddag met in vast verband de archivaris-conservator en twee tijdelijke medewerkers met een administratieve en een inventa risatieopdracht. LH Aals, Ambachtenmarkt. Ook dc jeugd had vee, be^elUng voor deze man AaU,Arn^en^^ Het samenvallen van de Open Mo numentendag met de Kunst- en Ambachtenmarkt zorgde voor een toevloed van lanerende Aalste- naars en mensen uit de regio. Be paald attraktief was het herfstweer niet maar toch net goed genoeg om de massa naar het stadscentrum te brengen voor een voor- en/of na middag in een bruisend Aalst. Voor de gelegenheid werd Aalst een 'Lekkerstad'. Door tal van ho recabedrijven werden voorbijgang ers uitgenodigd tot genieten van heel wat lakkers aan de gereduceer de prijs, zelfs wel eens gratis. Patrick uit de Kattestraat kwam echter uitgerekend één dag te kort want zijn nieuwe jenever werd pas verleden maandag officieel voorge steld. Een konkurrent te meer voor de Faluintjes- en de Dirk Martens- jenever. Ook de kinderen werden uitgeno digd mee te doen aan de Lekker- stadpromotie. De dienst kuituur or ganiseerde trouwens in de Onder- wijsstraat een tekenwedstrijd voor jongeren tot 12 jaardie 'Lekkerstad' mochten in beeld brengen. Alle ma teriaal daarte werd hen in bruikleen gegeven en banken werden opge steld om hun tekening re realiseren. O.m. zagen we Dirk Martens om ringd van tal van snoepkraampjes en tevens alles wat zoal met karna val aan hapjes en snoepjes gedegu- steerd kon worden. Een 35-tal waardevolle prijzen waren voor de mooiste tekeningen doch geen en kel deelnemer ging met lege handen huiswaarts. Veel bekijks had de reuzeschoen die een plaats heeft verworven in het Guinness-boek of rekords. De afmetingen dienden te worden ge schat waarbij uiteraard enig meet- materiaal niet mocht voorkomen. Wellicht hebben mensen een kort geheugen want in de pers waren nog niet zo lang geleden de preciese bin nen- en buitenafmetingen van dit reuzeschoeisel verschenen. De kunst- en ambachtenmarkt werd opgevrolijkt door optredens van 'Bien Cuit' aan de ingang van de Sint-Martinuskerk en door de Blue 4 U ritme- en bluesband aan De Werf met een overdaad van deci bels. Ook nonkel Bon zorgde op de Grote Markt voor heel wat kinder animatie en bij Bob is zingen nooit ver weg. Melomanen konden genieten van koncerten gebracht uitsluitend door verenigingen die zich 'Koninklijke' mogen noemen. Ui teraard was dat inspelen de ko ningsfeesten. A.s. zondag volgt dan Artiboko in De Werf waarbij in een aantal disciplines de boodschap aan Koning Boudewijn wordt gebracht. Op de kiosk op de Grote Markt speelden achtereenvolgens de Ko ninklijke Sint-Cecilia Hofstade, de Kon. Harmonie Sint-Cecilia Moor- sel en de Kon. Fanfare De Jonge Garde Moorsel. Op de binnenkoer van de Akademie Schone Kunsten klonken klanken o.m. uit panfluiten uit de Andes en op de Grote Markt musiceerde Royal International Dragofonia. Ondertussen waren er de gebruike lijke stands ambachten al dan niet aristiek of meer technisch waarbij eigenlijk weinig demonstraties ten beste werden gegeven. Dat deden wel o.m. een houtsculpteur in linde hout en de Vlaamse Wijnmakersgil- de in volle aktie. LH Herbruiksteen Over de noodzakelijkheid van dit werk heeft Danny Denayer niet de minste twijfel. Wel over de wijze waarop de muur heropgetrokken zou worden. Welke materialen gaat men erbij gebruiken? Is het korrekt dat het stadsbestuur de keuze van de materialen uit drie geciteerde aan de aannemer overlaat? Waar om heeft men niet bij een oude pa storie en een pareltje van een kerk dadelijk geopteerd voor heropbou wen met identieke herbruiksteen? "Als gemeenteraadslid wil ik niet medeverantwoordelijk zijn voor een historische blunder als daar een muur in eigentijdse steen zou verrij zen", aldus Denayer. Maar volgens de schepen van open bare werken is rekuperatie van elke oude steen niet haalbaar. Volgens Denayer zijn echter dergelijke her bruiksteen ook in de handel be schikbaar. Eventueel kan wel nieu we steen worden gebruikt binnenin de muur doch noch aan voor- of achter-, linker- of rechterzijkant mag die zichtbaar zijn. "Wat we doen is volledig in overeenstem ming met de visie van Monumenten en Landschappen," zegt Hooghuys. "Als we nu met andere ideeën op de proppen komen, moet de hele pro cedure (plan, bestek, voorontwerp, ontwerp, goedkeuring, aanbeste ding en noem maar op) herbegon nen worden. "Maar met mij niet" zegt Hooghuys. Prioriteiten Maurice De Kerpel gooit het debat over een andere boeg. "Welk gevolg verleent het stadsbestuur aan de nota van minister Van Den Bossche waarbij prioriteiten qua uitgaven moeten worden gesteld?" "We zijn reeds in september en het financieel meerjarenplan moet bijgestuurd worden". Tevens vroeg Van Den Bossche bij de uitgaven te saneren waar het enigszins kan. De Kerpel verlaat dan het domein van "de muur" doch vraagt principieel dat de gemeenteraad de kans zou krij gen over deze problematiek geza menlijk te buigen en dit binnen de kortste keren. "U zal eerlang derge lijk dokument voorgelegd krijgen" antwoordt de burgemeester. Nieuwe steen... "Ik heb zo het vermoeden dat toch reeds beslist is dat het een muur in nieuwe baksteen zal worden. De schepen wil blijkbaar van herbruiks teen niet weten. Had men het me eer gevraagd, ik zou binst de vakan tie zelf de muur komen afbreken hebben en de stenen gekuist. Ik wil geen muur die vloekt bij een mooie kerk en pastorie" zegt Denayer. Maar schepen Hooghuys zegt an dermaal dat elke wijziging een to taal nieuwe procedure vergt en het punt wordt goedgekeurd op uitzon dering van Danny Denayer die zich bij het punt onthoudt. LH VU-raadslid Mieke Blommaert-De Schepper, echtgenote van de vroegere schepen Toon Blommaert, viste reeds tweemaal achter het net toen ze wilde interpelleren in verband met de aankoop van alarmsystemen voor bejaarden en anders-validen. De laatste zitting vóór het reces werd wegens de 2 uur durende schorsing wegens de "Mondiale-match" gevraagd omdat het bijna three o clock in the morning was de interpellaties te verdagen tot na de vakantie. Wegens het feit dat tgdens de jongste zitting de VU zich onheus behandeld voelde en Jan Caudron niets kon zeggen wat hem op het hart lag waardoor de VU de zitting voor bekeken hield en uit de arena verdween, kwam Mieke andermaal niet aan bod. Haar tekst werd ons echter toch tgdig bezorgd. De interpellante wilde het hebben over het ter beschikking stellen door het stadsbestuur van een alarmsysteem aan fysisch gehandi- kapten en loco-motorische anders validen. Mensen die apparatuur no dig hebben om zelfstandig te kun nen blijven wonen. "Rotary Aalst- Noord nam reeds vele jaren derge lijk initiatief en nog onlangs mocht ik ervaren dat het zeer efficiënt werkt". Mieke Blommaert vraagt nu dat het stadsbestuur ook dat in itiatief zou operationeel maken ver mits het zijn deugdelijkheid reeds ruim voldoende heeft bewezen. Sinds kort stellen verschillende ge meentebesturen alarmsystemen ter beschikking aan personen die ofwel fysisch gehandikapt zijn en op loco- motorisch gebied invalide, ofwel zonder hulp van derden hun woning kunnen verlaten, ofwel nood heb ben aan een personenalarm om zelfstandig te kunnen wonen. Om het alarmsysteem te laten funktio- neren, is er enkel een telefoonaan sluiting nodig. Je moet een hals snoer dragen dat draadloos met de telefoon verbonden is. Een druk op de knop van het snoer stelt het sys teem in werking. Personen door de bejaarde of mindervalide vooraf ge kozen, worden dan automatisch verwittigd. De aanvragers dienen wel voldoende mentaal fit te zijn om het systeem efficiënt te kunnen han teren. Er zou hun een maandelijkse tussenkomst in het abonnements- en huurgeld gevraagd worden vol gens hun inkomsten, belastbare en niet-belastbare. Elke wijziging van het inkomen dient onmiddellijk aan het schepencollege te worden mee gedeeld. Bij opzegging of bij overlij den van de aanvrager blijft de be gonnen maand verschuldigd en bij gebrek aan betaling zal de retributie worden ingevorderd overeenkom stig de gewone burgerlijke rechtelij ke procedure. Interpellante is ervan overtuigd dat als het stadsbestuur tot de aankoop en ter beschikking stelling van dergelijke apparaten overgaat heel wat bejaarden en an ders-validen daarvoor zeer dank baar zullen zijn. Elk initiatief dat er kan toe bijdragen mensen zo lang mogelijk in de eigen woonomgeving te kunnen laten, heeft steun nodig. Ook van het stadsbestuur. Het komt bovendien niet alleen de betrokke nen ten goede maar tevens de ge meenschap want veel minder duur dan opname in om het even welk opvangtehuis. "Moest het niet haal baar zijn door het stadsbestuur, kan het dan wellicht wél in samenwer king met het OCMW". LH De tuinmuur van de pastorie van Baardegem is niet meer herstelbaar. Hij is inderdaad dermate bouwvallig dat hij een reëel gevaar betekent o.m. voor de eraan palende parking in de Kerkhofstraat. Er wordt dan ook geopteerd voor afbraak tot in de grond en volledige heropbouw fundering inkluis. Het werk zou gegund worden in beperkte aanbesteding en is te ramen op 1.972.000 fr. Aalst. Ambachtenmarkt. Een stoelematter aan het werk (a)

De Voorpost | 1990 | | pagina 3