Met Open Monumentendag van Doorkijkmuseum via Gotegemmolen naar Natuurmonument Steenberg er dan vijfduizend bezoekers in kasteel Van Muylem 4 4 - 14.9.1990 - De Voorpost Het gebrek aan monumenten die geen uitstraling hebben als toeristische trekpleister, mag geen hinderpaal zijn om een Open Monumentendag in alle degelijkheid te organiseren. In de landelijke dorpen is men zich sterk bewust van het bestaan van mini-monumenten en bestaan de beschermde gebouwen voor twee derden uit molens dan is dit in Erpe-Mere niet het geval. Het kan uiteraard veel beter met ons bouwkundig erfgoed maar toch heeft men de oproep om ook onze kleine monumenten te leren kennen niet genegeerd. Integendeel, men heeft getracht de eerste, zeer goed geslaagde, editie te verbeteren aan de hand van een vroegere en meer intense voorbereiding en betere voorstelling aan onze bevolking. Was het vorig jaar een positieve er- danken aan de betere ruchtbaar- varing op het vlak van belangstel- heid die men aan het projekt gege- ling dan werden de verwachtingen ven heeft en de steun die door het vorige zondag duidelijk overtroffen gemeentebestuur als mede-orgams- waaruit blijkt dat de bevolking van ator verleend werd. Hopelijk ont- Erpe-Mere zich bewust is van het houdt men de boodschap van W. De belang van ons eigen industrieel en Troyer, voorzitter van de gemeen- bouwkundig erfgoed. Voor de telijke kulturele raad, als dat 'mo- plaatselijke inwoners waren er in numentenzorg ons aller zorg is; wat feite geen blikvangers maar uit het immers schoon en waardevol is uit verleden is gebleken dat men een het verleden, moet toegankelijk monument beter leert kennen via worden voor het heden en bewaard een georganiseerd bezoek, dan het worden naar de toekomst oppervlakkig te bekijken eventueel Enkele tientallen deelnemers ver- op de terugweg naar huis. Juist aan zamelden zich voor de tweede dit laatste heeft de Open Monu- Open Monumentendag aan het mentendag duidelijk verholpen, Ontmoetingscentrum van Mere, de want elke deelnemer van vorige meesten per fiets en anderen deden zondag zal in de toekomst anders de vooraf uitgestippelde reisroute neerkijken op datgene waar hij vroeger achteloos aan voorbijging. met de wagen. Doelbewust hadden de organisatoren de deelgemeente V 1 UI.CV.I QHHVIUUJ oaii .w.u.J6...6. O Wat Erpc-Mcrc betreft kan men Mere uitgekozen, dit in tegenstel- spreken over een geslaagde test vo- üng tot vorig jaar toen een drietal ng jaar en een overweldigend suk- kleine gemeenten aan bod kwamen, ses voor dit jaar. Dit is uiteraard te In Mere zelf is er op gebied van Erpe-Mere. Het Blauwbos met een zeer merkwaardig biotoop en unieke plantengroei was de verbidingsweg tussen de bezienswaardigheden tijdens de Open Monumentendag (jv) bouwkundig erfgoed nog net ge noeg bewaard om zich tot deze ene entiteit te beperken. Doorkijkmuseum De officiële start van de tweede Open Monumentendag werd gege ven in het pas ingerichte doorkijk museum van GEA Mere, in de ex- gemeenteschool van deze deelge meente. De deelnemers aan de Open Monumentendag waren de eerste bezoekers na de officiële openstelling. Hier kreeg men nog wat vroege bewoningsgeschiedenis mee die van pas kwam tijdens de rondrit door de gemeente vooraleer in de praktijk kennis te maken met archeologisch onderzoek. Dit is na tuurlijk niet het resultaat van jaren lang opgravingswerk maar het is al leen maar bedoeld om belangstel ling op te wekken en de weg te tonen naar volwaardige musea. Hier komt men in feite de drempelvrees over winnen om de stap naar een echt archeologisch museum te zetten. In de toekomst zal het doorkijkmu seum te Mere op bepaalde dagen en uren voor het publiek opengesteld worden maar hierover bestaan nog geen vaste afspraken. Toch zal men de aktiviteiten uitbouwen om er de scholen bij te betrekken. Het didak- tisch opgestelde materiaal is hier trouwens naar gericht en met een waterput uit Burst, voorwerpen uit de opgravingen van de Jeruzalem- straat en recente vondsten uit de site van de Molenkouter, krijgt de bezoeker een voorsmaakje van wat archeologisch onderzoek tot resul taat kan nebben en wat men uit de vondsten kan afleiden dankzij we tenschappelijk onderzoek van aller lei restanten. Dikke Kapel Het tweede kollektief bezoek van de Open Monumentendag was ge wijd aan de prachtige barokke kapel aan de Ommegangstraat. Op dit ogenblik staat deze in 1640 gebouw de 'Dikke' of 'Grote' Kapel er even wel desolaat bij en wacht al sinds maanden op restauratie die nu toch begin volgend jaar zal aangevat worden. Deze X* kapel van de eens zo befaamde Rozenkransomme gang past wonderwel in de doelstel lingen van de Open Monumenten dag, nl. een bezoek brengen aan een gebouw in volle restauratie. Volgens de historische uitleg van J. De Punt van de heemkundige kring, ligt het in de bedoeling 'om de kapel bouwfysiek in orde te maken en haar het uitzicht terug te geven uit de IS* eeuw. Dit komt er op neer dat het gebouw reeds van een be pleisterde cementlaag ontdaan werd om de werkelijke schade te kunnen vaststellen; nu volgt nog het reinigen, het vervangen en bijboet- seren van de natuursteen; het her stellen van het metselwerk, het ka- leien van de gevels, aanbrengen van een waterdicht scherm tegen opstij gend grondwater en het vernieuwen van de leien'. Sinds meer dan een jaar ijvert men voor de restauratie en tracht op di verse manieren geldmiddelen bij el kaar te krijgen om het projekt te verwezenlijken. Thans komt er schot in want het dossier voor de eerste fase zal na goedkeuring van de gemeenteraad aan het provincie bestuur overgemaakt worden. Pas daarna kunnen de aanbestedingen gedaan worden zodat het toch nog een paar maanden zal duren voor aleer de zaak rond is om met de werken te beginnen. Bovendien is het verkieslijk om pas na de winter te starten omwille van de eventuele slechte weersomstandigheden tij dens de restauratie. Het moet gezegd dat het oranje uit zicht, ontstaan door de ontmantel de gevels, zeer pittoresk overkomt aan de voorbijganger, vooral nog geaksentueerd door de frisgroene linden die het waardevol gebouw omzomen. Het orgelpunt op dit lan delijk schoon is het prachtige kalva- riekruis achter de kapel, een weinig onttrokken aan het oog van de be zoeker maar daarom niet minder kaderend in het geheel van deze devotieplaats. Vaantje Aan de deelnemers van de tweede Open Monumentendag werd ook een gelegenheidsvaantje aangebo den. Geïnspireerd op de verkoop van vaantjes in de 18* eeuw wil men het 350-jarig bestaan van de Dikke Kapel vereren met een bedevaart vaantje dat door J. De Punt ontwor pen werd. Het staat volledig in het teken van de devotie tot O.L.- Erpe-Mere. Het kalvariekruis achter de Dikke Kapel past ongemeen goed in het kader van de pittoreske omgeving en is evenzeer een bezoek waard tijdens de Open Monumentendag (jv) Vrouw van de Rozenkrans en het gedenkjaar 1640-1^90. Watermolen Gotegem Romeinse bewoning die hier zeker gestaan heeft en waar meer dan één Familie in het landbouwbedrijf ak- tief moet geweest zijn. Het enorm Van de Dikke Kapel op bijna het aantal fragmenten van allerlei voor hoogste gedeelte van Mere, ging het werPen. wlJst duidelijk op een vrij naar de Watermolen van Gotegem grote site waarvan reeds meerdere die op een zeer sterke konstruktie geheimen ontsluierd zijn. gebouwd werd. In oude rekeningen steenberu gewaagde men van een aktieve wa termolen reeds in de 14* eeuw, Vandaar ging het naar de laatste maar met zekerheid maalde men pleisterplaats waar de Open Monu- reeds in 1808, want toen werden mentendag besloten werd en dit was zowel het molenhuis als de molen niets minder dan het Steenberg heropgebouwd. Ook hier kan men waar de talrijke deelnemers opge- weldra een verjaardag vieren, want wacht werden door Raf Sienaert, de het ijzeren waterrad is nagenoeg specialist van de fauna en flora die een eeuw oud en toch is het nog er - vroeger veel meer dan nu - in altijd in werking. Het is trouwens overvloed aanwezig is. Onlangs daaraan te danken verklaarde ons heeft deze plantenkenner nog een mulder Paul De Meyer, dat het nog diepgaand onderzoek gemaakt in niet doorroest is, want een rad dat het gebied en heeft moeten vaststel- niet draait, gaat veel vlugger kapot, len dat er in een paar jaar tijd op- Hier ook kreeg men verder deskun- nieuw heel wat verdwenen is door dige uitleg van Joh. De Punt, die zijn het aanleggen van een voetbalveld licht opgestoken had bij de mulder en andere werkzaamheden. R. Sie- zelf, die nog altijd van de water- naert was de aangewezen man om kracht gebruik maakt, maar de toe- de mensen te wijzen op de belang- komst niet erg rooskleurig tege- rijkheid van Steenberg als bewaar- moet ziet omdat hij geen mulder- plaats van fossielen en allerhande opvolger heeft. Met weemoed biotopen: voor de natuurweten- denkt hij nu reeds aan het ogenblik schap is Steenberg een zeer interes dat ook zijn bedrijf na eeuwen akti- sant gebied en het is dank zij de vroegere zandsteenwinning dat sommige geduldige vorsers hier viteit zal stilgelegd worden. Molenkouter De opgravingen van de GEA Mere waren de volgende bezienswaardig heden van de Open Monumenten dag en hier kreeg men de weten schappelijke uitleg van een paar be stuursleden die intens met het on derzoek van deze site bezig zijn. veel materiaal uit net zand gehaald hebben. Nadien konden de deelnemers te recht in het administratief centrum van Erpe-Mere waar ze verwel komd werden door schepen van kuituur, Hugo De Waele, die het slotwoord voerde en een kleine re- Voor de winter hoopt men nog enig cePtie aanbood vanwege het ge- meentebestuur. spektakulair resultaat te hebben maar het hoofddoel is toch het vin- JV den van de stenen fundering van de Vervolg van p. 1 toren en kerkschatten van de bouw van de toren van de laat- te, tot ongeveer de steenlagen on der het kleine venster, dateert van het einde van de veertiende eeuw. Het middelste deel kwam er na de brand van 1581. Toen werd de kerk en de toren door de geuzen in brand Sint-Martinuskerk verliep gestoken. Het bovenste deel van de drie fasen. Het onderste gedeel- toren dateert van 1872-1873. De to- Aalst. Een zicht op het pas gerestaureerde kasteeltje (a) ren werd bekroond met een balus trade en een spits. In de toren be vinden zich dne klokken: de Onze Lieve Vrouweklok uit 1962 die 1.575 kg weegt, de Sint-Jozefsklok uit 1963 die 955 kilo weegt en de Sint-Maartensklok goed voor 570 kg. Verder ziet men er ook een bei aard bestaande uit 24 klokjes. Deze beiaard werd in 1953 aangekocht dank zij een naamloze gift van 50.000 fr. De kerkschat van de deka- nale kerk is biezonder waardevol. Naast laat-gotisch zilverwerk, om vat ze ook medaillons, koorkappen, kazuivels enz. Kasteel Van Muylem Dit kasteel is gelegen aan de drukke Gentsesteenweg te Aalst. Rijen be zoekers stonden aan te schuiven om dit beschermde monument te kun nen bewonderen van nabij. Het kasteel werd in 1897 opgericht in opdracht van Guillaume Van Muylem die leefde van 1856 tot 1938. Hij was deurwaarder in Aalst. Hij liet zijn kasteel bouwen in de stijl van de "campagnes", de lande lijk gelegen woningen van welstel lende burgers in de stad. Het "Hof te Siesegem" werd dan ook een riante landelijke villa met sierlijke toren in een groot ommuurd do mein. In 1919 werd het gebouw aan de zuidelijke zijde hersteld van de opgelopen oorlogsschade en volgde er een uitbreiding in verschillende stijlen. Later werd het gebouw om gedoopt tot "Kasteel Van Muy lem", naar zijn bouwheer. Na de dood van Guillaume Van Muylem werd het kasteel door zijn erfgena men verkocht. In 1976 werd het zelfs opgekocht met de bedoeling het te slopen en er een handelszaak in de plaats te bouwen. Maar zover kwam het niet. De afbraak werd tegengehouden en in 1981 werd het reeds gedeeltelijk beschadigde ka steel beschermd als monument. De tuin en de bijgebouwen werden als stadsgezicht beschermd. Het kasteel bestaat uit twee duide lijk verschillende delen uit verschil lende periodes. Het hoofdgebouw dateert van 1897 en de electrische stijl van het einde van de 19e eeuw kombineert hier met neo-Vlaamse renaissance elementen en art-nou- veau kentrekken. In 1919 werd aan de zuidzijde een vleugel aange bouwd in een meer typisch Vlaamse neo-renaissance stijl. De sierlijke "kagaddertoren" verleent aan het febouw een biezondere charme. De ombinatie van de twee verschillen de stijlen reveleert niet alleen de historiek van het gebouw, maar ge eft het geheel ook een specifieke estetiek. Het interieur was rijkelijk versierd met houtsnijwerk en glas ramen. Van dat interieur is heel wat ver dwenen, ondanks de bescherming. Het kasteel bevond zich in 1989 in een lamentabele toestand. Het ge bouw had zwaar te lijden onder lek kende daken en op vele plaatsen waren de houten konstrukties dan ook helemaal rot geworden. Het ge bouw was besmet door de huis- zwam. Een grondige behandeling van de muren met een schimmeldo- dend produkt verhinderde dat het opstijgend vocht de muren verder zou aantasten. Gelukkig was het ka steel opgetrokken in degelijk mate riaal. De vernieuwing en herstelling van de daken werd op anderhalve maand geklaard. Ondertussen wer den ook de noodzakelijke herstel lingen uitgevoerd aan het metsel werk, werden nieuwe vloeren aan gebracht en werden vrijwel alle ra men en deuren van nieuwe beton nen lateien voorzien. De traphall werd helemaal opgeknapt en de in deling van de keuken werd aange past aan de nieuwe behoeften. Bij de herstellingswerken werd de zin voor het detail niet uit het oog ver loren. Zo werden alle versierde ele menten in de dakkonstruktie naar oorspronkelijk model hersteld. De veranda op de eerste verdieping ge legen aan de noordzijde, die eens Aalst. Een van de vele bezienswaardigheden tijdens de open monumentendag (a) dienst deed als schildersatelier van het kasteel was flink verwaarloosd. Guillaume Van Muylem, werd naar De woekering van vlieren drong bij- het originele model hersteld. Toen het gebouw leegstond, werd er meerdere keren ingebroken en deinsden vandalen er niet voor te rug heel wat beschadigingen aan te brengen aan het interieur. Alles wat makkelijk mee te nemen was, werd na tot in het gebouw zelf door. Zes grote bomen waren aan de stam rondom ontschorst. Deze bomen waren onherroepelijk verloren en moesten geveld worden. De rest van de tuin werd al tijdens de voorbije wintermaanden opgeknapt en de afgebroken en meegenomen. Wat herbeplanting is er al voor een deel achterbleef werd dan weer door an- uitgevoerd, (da) deren vernield. Ook de tuin rond

De Voorpost | 1990 | | pagina 4