11.11.11 Erpe-Mere nam vroege start Weekblad tan lander MUG feestelijk geopend door minister Weckx Aquariumtentoonstelling in Florahallen te Aalst Proficiat Clothilde, met je 102 jaar Aalstenaar Bert Podevijn krijgt CIAM-Prijs Nieuwe lokalen voor Gijzegemse oefenschool VRUDM5MTOKI1990 M.3I-MF V Aan de Langestraat 98 te Aalst het leven. Ze houdt van een babbel- telt haar overbuur, woont Clothilde Polleyn, een krani- tje, en is zeker niet op haar mondje Met de vaste afspraak dat we vol- ge 102-jarige. Een feestkomitee uit gevallen. "Je kan haar met één gend jaar ook er zullen bijzijn, na- de buurt bouwde zaterdag een fees- woord doen klappen en met geen men we van Clothilde afscheid, tje voor haar. woordenboek doen zwijgen", ver- j\j Heyman Clothilde Polleyn werd op 30 sep tember 1988 geboren. Het leven was voor haar niet altijd rozegeur en maneschijn. Haar echtgenoot Louis Van Langenhove, moest ze vrij vroeg na een werkongeval missen. Ze bleef over met haar 16-jarige zoon. In de naoorlogse periode werd haar zoon Gaston, door de witte brigade als verzetstrijder ge vangen genomen. Maar het leven heeft ook zijn mooie kanten. Ze heeft nu een kleinzoon, Etienne, en een achterkleinzoon, Stefan. Een gelukkige oude dag heeft ze zeker door de goede zorgen van zoonlief, waarbij ze inwoont. De laatste jaren sukkelt ze wel wat met het gehoor en ging het zicht er wat op achteruit. Maar Clothilde gelooft verder in ierdag werd in aanwezigheid van Gemeenschapsminister van volksge- jdheid en Brusselse aangelegenheden Hugo Weckx de MUG met o.a. een Ihaven en een speciale uitgeruste interventiewagen geopend. Eddy rickx, OCMW voorzitter, zag in de realisatie van het urgentiecentrum, duidelijk uiting van de kreatieve en aktieve geest die doorheen het ASZ lit i urgentiecentrum omvat drie nponenten: de Heliport, de 'G en de spoedopname. De heli- t opent internationale perspek en, de MUG streeft naar een fclc externe dienstverlening ter- I de spoedopname een belangrij- ingangspoort is voor het zieken- i Je eerste negen maanden van dit t verwerkte de spoedopname Br liefst 8000 patiënten, een ge- ldelde van 29 per dag of een toe- jie van 25% ten opzichte van de cijfers in het oude ziekenhuis. Op vallend daarbij is dat de gemiddelde leeftijd van de patiënten daalt ter wijl het relatieve deel van inwendige ziekten duidelijk is toegenomen. In haar toespraak wees burgemees ter De Maght erop dat de moderne hulpverlening streeft naar een sta bilisatie ter plaatse alvorens de pa tiënt snel onder medische begelei ding weg te voeren. Voor de twee Aalsterse MUG werd een duidelijk afgebakend werkterrein opgesteld waarbij de natuurlijke grens van de Dender als maatstaf werd geno men. Volgens gemeenschapsminister Hugo Weckx is er geen toekomst meer weggelegd voor ziekenhuizen van minder dan 200 bedden. Er is een duidelijke beleidstendens om schaalvergroting. De minister stel de verder dat hij het dossier van het Aalsterse urgentiecentrum met spoed heeft behandeld en drukte verder de wens uit dat het urgentie centrum zou uitgroeien tot een ba sis voor een nog betere zorgverle ning in de regio. Na het traditionele doorknippen van het lint konden de genodigden een bezoek brengen aan het urgen tiecentrum en maakte de minister een ritje met de MUG. JM Heyman De Aalsterse bloemenveiling Flora is gedurende drie weken de pleister- pas terug is uit Kenia, zal een dia- plaats voor aquarianen. De aquariumvereniging Wagtail houdt ervan 7 tot reeks "Survival of the Fittest" kom- 21 oktober een tentoonstelling van tropische vissen, planten, vogels en mentariëren. Omstreeks het mid- bloemen. Vyf jaar geleden organizeerde Wagtail in de Sint-Annazaal een daguur zal burgemeester De Maght tentoonstelling die zo een kleine 200.000 fr kostte. de tentoonstelling officieel voor ge- Aan deze tentoonstelling zqn drie jaar voorbereidende werkzaamheden opend verklaren voor het publiek, vooraf gegaan. De Bloemenveiling Flora en de Tuinbouwschool van Melle Voor de kongresleden van de leggen op een oppervlakte van 500 vierkante meter een binnentuin met drie BBAT volgt nog een rekreatiepro- vijvers aans. Daartussen komen 5 aquariuams en 3 imitaties van moeras- gramma met onder meer een be- gebieden met planten in en boven water; De ornithologische vereniging De zoek aan het waterzuiveringsstation Arend zorgt voor de tuinfauna. Verder werken mee clubs uit Antwerpen, Spüimeersen, het bedrijf Rozen- Beringen, Eeklo, Menen, Moerbeke, Sint-Niklaas, Beta uit Buggenhout, oord en een toeristische uitstap in Siervis uit Geraardsbergen en natuurlijk Zeeaquarianen uit Aalst zelf. de stad. Een brokje geschiedenis De tentoonstelling is open op week dagen van 14.00 tot 21.00 uur en op ter Ludo Segal zal een toespraak zaterdag van 10.00 tol 21.00 uur en houden. Op het kongres worden dit van 7 tot 21 oktober. De toegang ook ereprijzen uitgereikt. Aalste- bedraagt 80 fr. Kinderen kunnen naar Jurgen Tack, een bioloog die gratis binnen. ww J.M. Heyman UsL In Aalst werd een Medische Urgentie Groep officieel in gebruik genomen (a Wagtail is een van de oudste aqua riumclubs van ons land. Ze werd in 1950 gesticht en organizeerde vroe ger heel wat tentoonstellingen die steeds veel sukses kenden. De ver gaderingen van de club hebben plaats iedere derde vrijdag van de maand in de Coning van Spaniën op de Grote Markt te Aalst. En als we voorzitter Uvin mogen geloven is steeds 60 tot 70% van de leden op deze vergaderingen aanwezig. Mo menteel telt Wagtail 89 leden, maar gehoopt wordt dat men via deze tentoonstelling de kaap van de hon derd zou bereiken. Alle leden krij gen naast het maandblad Aqua riumwereld" ook nog een eigen clubtijdschrift, samen met het kleurrijke maandblad van BBAT. De BBAT telt 55 aangesloten leden. Op 6 oktober heeft in de bloemen veiling Flora het nationaal kongres van de BBAT plaats. BBAT staat Aabt. In de Flora werd een aquariumtentoonstelling georganizeerd (a) voor Belgische bond van Aquari um- en Terrariumhouders. De openingstoespraak op het kongres wordt gehouden door Wagtail voor zitter Jos Uvin. Ook BBAT voorzit- loewel de steunakties ten voordele van de Derde Wereld elk jaar meer ing an8ste"'ng geniet zowel van de talloze medewerkers als van de jj 'olking, zijn de organisatoren nog lang niet tevreden over de hulp hej iwege de beleidsmensen. In de NCOS-jubileumbrochure van 25 jaar 111 geeft deze verjaardag weinig reden tot feest vieren. Toch zyn er loeg positieve elementen om de aktie verder te zetten ondanks het twikkelingsbeleid nog veel te wensen overlaat rgelegenheid van een kwarteeuwaktie tegen de honger in de wereld heeft NCOS een speciale brochure uitgegeven waarin men een evaluatie akt over wat wel of niet verwezenlijkt is. Wat er ook van zq, het blijft nog Ijd een strijd tegen het onrecht in de Derde Wereld. Van een Öinzameling tegen de honger is het aksent verlegd naar de tastbare nenwerking die de solidariteit moet opvoeren. dossier overgemaakt met de moge lijke projecten die men dit jaar kan steunen. Er is een korte beschrij ving bijgevoegd met het beschik baar aktiemateriaal en één ervan is alvast in een sprekende affiche: 'Door onze ministers gewogen, maar te licht bevonden'. tiedossier jubileumviering gaat gepaard t de uitgave van een aktiebro- ire waarin men enigszins alles 1 vinden in verband met de 111-solidariteit. In een eerste tl behandelt men het tema en de litieke aktie waarbij men het Bel ch ontwikkelingsgebied op de rrel neemt, met inzonderheid de (itiekers zelf. Daarnaast heeft jn het over de projekten in de |rde Wereld met o.a. de animatie het programma. De brochure be lt met een hoofdstuk over 'bewe- ife maken', dat de organisatoren jet helpen bij het uitbouwen en Drbereiden van de akties ter ptsc. m alle organisaties van de fl.ll-solidariteitsaktie werd een Projekten De gemeentelijke aktie begint met een voorbereidende vergadering waar weliswaar nog geen projekt- keuze gemaakt wordt maar waar men bijna uitdrukkelijk gaat werken in funktie van de gemeentelijke ani matie of de plaatselijke mogelijkhe den. Via het projektenprogramma wordt men ingelicht over de belang rijkste doelstellingen en het werk terrein van ieder projekt. Er is uiteraard een zeer ruim 'aanbod' van projekten in de ont wikkelingslanden. In Erpe-Mere is men nog niet overgegaan tot een definitieve projektkeuze. Er zijn wel al bepaalde suggesties gedaan maar toch wil men een volgende bijeenkomst afwachten om te be slissen. Het is echter wel duidelijk dat de meerderheid een projekt ver kiest waarbij een zekere graad van 'kontrole' mogelijk is. Met andere woorden, men zal trachten een pro jekt op het programma te zetten in een land waar iemand verblijft die eerlijk en nauwgezet verslag kan uitbrengen over de evolutie, de vooruitgang en het resultaat. Haïti Tijdens de voorbereidingsvergade ring dacht men aan een projekt in Haïti waar een lekenzuster uit Er pe-Mere werkzaam is. De organisa toren zullen bijgevolg een van de drie Haïtiprojekten trachten door de drukken. Er is een eerste keuze met het pro jekt onder het motto 'Gemeen schapsvorming en animatie te Pignon'. Dit projekt situeert zich in de Plateau Cental, een arme streek waar onder stimulans van J.B. Cha- vannes, een sterke boerenbeweging werd uitgebouwd. Dit projekt is in handen van de animatiesektor van 'Caritas Paroissiale'. Hier heeft men de bedoeling de ekonomische toestand van de boeren te verbete ren aan de hand van het stilaan weg werken van de afhankelijkheid van de macouttes en woekeraars. Dit zou men bewerkstilligen door de invoering en verspreiding van bete re landbouwtechnieken. Mede door een spaar- en kredietsysteem en door het oprichten van een koöpe- ratieve winkel ondersteunt dit pro jekt de koöperatieve werking van de boeren die er de vruchten moeten van plukken. Te Valières en omgeving heeft men een projekt opgezet om een degelij ke drinkwatervoorziening uit te bouwen. Zo zijn er vier nederzettin gen van de Plateau Centraal water- leidingskomitees opgericht die met de technische en logistieke onder steuning van buiten uit zullen in staan voor de aanleg van waterlei dingen en de gemeenschap voor drinkwater zorgen met een kon stante watervoorziening. Daaren boven verhogen deze zgn. waterlei- dingskomitees ook de mondigheid van de bevolking en zijn een aan sporing tot volksorganisatie. Het is Vervolg op p. 4 Aalstenaar Bert Podevijn van de Zavelbaan viel de eer te beurt om tijdens het Gentse Filmfestival de CIAM-Prijs te mogen in ontvangst nemen. Dit is samen met de Plateauprijs één van de twee filmonder scheidingen die in ons land worden uitgereikt. Het is een initiatief van het Centrum voor Audiovisuele middelen. Bert kreeg deze prijs voor zijn vijfentwintigjarige inzet voor de Vlaamse Film. Hij is werkzaam op het ministerie van kuituur en houdt zich vooral bezig met de subsidiëring van de Vlaamse Film. Het is zo dat sinds het dekreet van 1964 de filmindustrie financiële bijstand krijgt van het ministerie. Als een zorgzame verzamelaar heeft Bert steeds alles bijgehouden, gaan de van een affiche tot een scenario, opnamefoto's, bioskoopkaartjes... Ter gelegenheid van de viering 25 jaar Vlaamse film en in samenwer king met het Filmgebeurcn in Gent, heeft hij nu een overzichtsten toonstelling opgezet. Deze is dagelijks te bekijken, in de Bijlokeabdij en dit tot 4 november. In maart 1991 zal deze tentoonstelling ook het Kuituurcentrum De Werf aandoen. Bert Podevijn mocht voor dit initiatief en zijn onderscheiding van de CIAM-prijs, ook felicitaties in ontvangst nemen van het voltallige stadsbestuur. JM Heyman EH Van Paepegem, diocesaan hoofdinspekteur bij het katoliek bas isonderwijs wijdde de nieuwe lokalen van de Gijzegemse oefenschool in. De school telt momenteel 87 leerlingen m het kleuteronderwijs, 263 lagere schoolkinderen en 28 personeelsleden. Sinds vorig jaar werd met de bouw gestart. De oude stallingen, het sanitair en huis in de Kapellestraat werden gesloopt. In de plaats daarvan staat nu een mooi gebouw met overdekte speelplaats, een vernieuwd sanitair afzonderlijk voor jongens en meisjes. De kantoren van de direktie bevinden zich op de eerste verdieping. Op dezelfde etage is ook een polyvalente vergaderzaal en een keuken. Na de inzegening door EH Van Paepegem mochten enkele leerlingen van de oefenschool enkele ballonntjes oplaten. JM Heyman

De Voorpost | 1990 | | pagina 1