Podium-uitjes in De Werf teeds meer mensen illen bijleren elkom aan boord bij de nderinsencaemere Hoe een paard z'n honger stilt isieavond: Wereldvrede 't NAT V<U1 AaigCfll Jii en droom? Wat met het oud papier? i naar het centrum voor Basiseducatie m De Voorpost - D enion m aai vooryolwassene bijleren, het lijkt voor ongewoon, maar dat is het he- V^1 niet. Veel volwassenen in t deren ziJn de laatste jaren 1 1D bijleren, omdat ze vroeger de niet hebben gekregen om lang '->0°. te gaan, omdat ze het hadden voor hun werk of om ij V tkkelijker werk te vinden; om- -r het gewoon boeiend vonden jieuwe dingen te leren of ze y jn gewoon eens weg zijn, met re mensen kunnen praten, toren,ErschiHende plaatsen in Vlaan- worden er sinds een aantal i kursussen ingericht voor vol- enen. .alst organizeert het Centrum Basiseducatie verschillende assen. Wat kan je er leren? Een e brief schrijven, formulieren 'iaansden (belastingen, kinderbijslag, c uit dpapieren, enz.), je weg vinden sderde doolhof van diensten (bie- >k eeibeeld bij de stad), zonder fou- Aalschrijven, durven uitleg vragen n, infaeer je iets niet begrijpt of dur- IM, editkomen voor je mening, kun- aankmeepraten over allerlei onder oor elien, de krant en het nieuws be llies iiegrijpen. Je kan ook leren rekenen, bijvoor beeld procenten berekenen als er solden zijn of berekenen hoeveel intrest je spaarboekje kan opleve ren. Je kan de oppervlakte leren berekenen, wanneer je wil schilde ren of behangen en je weet niet hoeveel verf of papier je moet ko pen. Je kan kiezen welke kursus je wil volgen, naargelang wat je het meest nodig hebt of wat je het meest inter esseert. Alle kursussen hebben plaats een keer per week gedurende en drietal uur, overdag of 's avonds. In groep jes van 10 tot 12 mensen wordt er geoefend, geleerd en gepraat. Het gaat er niet aantoe als op een school, maar op een aangename manier bij een kopje koffie. Je leert bij, je onmoet nieuwe mensen, je gaat je zekerder voelen en het is gratis. Als je meer informatie wenst of je wil onmiddellijk inschrijven, bel of schrijft (maandag, donderdag, vrij dag) naar CBE, Parklaan 151 te 9300 Aalst (053/78.15.05.) JM Heyman geg arm s( leidmotief van de nieuwste ,s m%enrevue bestaat uit de heen- okkainaar en het verblijf van een vormyke Aalsterse bende in het ex- 1 ver^he Hawai. Na een gigantisch ;n 'aal perikelen bij het inschepen, |S wabpstijgen en de vlucht naar de 1 wetoiaanse stranden, ontmoet het nforqischap een aantal 'oude 'J A'^nden' op het terras van de Ho- Wit|iubar. te'-: lir-hostess en de steward samen de reisleiding, hebben handen lHe*t om de uitbundige Aalste- min of meer onder kontrole te ^^^en. De leuke en vaak verrassen- lelevenissen van de Aalsterse ten staan garant voor een serie ante voorstellingen, isalvo's zijn niet uit de lucht. In adembenemend tempo volgen ummers elkaar ononderbroken tonder aankondigingen. Zowel toneel als de zaal zijn het ekdekor voor de fratsen die op publiek worden losgelaten. Af- sseld met de choreografie van ballet van Patrick De Coninck WÊÈ enkele steengoede optredens iS Danny Boa-Boa, garandeert de sencaemere iedereen een on- eteljjke revue '90. leelname van 'Jeaneken van het huis' en 'de paster' (uit Toe- Show '84), geven in elk geval ekstra dimensie aan het ge speelde verhaal. Ze zorgen voor het zout en de peper van het nieuwste geesteskind van de prinsencaeme- re. De revue 'Welkom aan boord' is beslist de moeite waard om te wor den bekeken en mee te beleven. "De grijze eentonigheid van de dag elijkse televisieprogramma's ver bleken bij het optimisme van de leu ke vertoningen waarmee de vroege re prinsen het publiek weten te boeien en de entertainen", stelt An- toine Van der Heyden, die samen met Michel Cleemput het draai boek schreef. De muziek is van de hand van Luc Van Mossevelde. Te ksten werden geschreven door Mi chel Cleemput, Antoine VanDer Heyden, Jean-Pierre Timmermans, André Marcoen, Robert Water schoot, Johny Cooman, Jean-Paul De Boitselier en Freddy Neirinckx. De voorstellingen hebben plaats op vrijdag 19, zaterdag 20 en zondag 21 oktober in de Sint-Annazaal. Vrij dag vangt de show om 20 uur aan, zaterdag ook en zondag om 15 uur. Voor de show van zaterdag zijn alle kaarten reeds uitgeput. Kaarten voor de andere dagen worden te koop aangeboden aan 300 fr. door de leden van de prinsencaemere en in café 'T Half Maantje, Pontstraat 10 in Aalst. Aalst. Geduldig wachten tot men aan de beurt is (a) Het is jaarmarkt in Erembodegem. Rond het middaguur gaat zowat iedereen op zoek naar een hongerstiller. Voor de kermisbezoekers is dat een hamburger als tussendoortje. Voor paarden die aan de jaarmarkt deelnemen en wachten op hun beurt om gekeurd te worden Aalst. De haag van de pastoor moest eraan geloven (a) en een rondje te lopen, kan dat een doodgewone haag zijn. En wanneer die haag dan nog de hof van de pastoor afzoomt, dan smaakt die dubbel zo lekker, (da) Muziek (en film) van Chaplin e.a. Dat de onvergelijkbare en onverge telijke Charlie Chaplin naast een gevierd akteur en regisseur, ook een niet onverdienstelijk komponist was, is wellicht voor velen een ver rassing. Toch schreef deze eminen te kunstenaar, deze "éminence gri se" van het witte doek, de muziek bij zijn films zelf. Thomas Beckmann (cello) en Kayo- ko Matsushita (piano) brengen een erg persoonlijke en originele bena dering van het fenomeen Charlie Chaplin. Daarnaast verzorgen ze een intro- duktie in de lichtklassieke muziek. Het eerste deel van dit programma bestaat uit muziekstukken gekom- poneerd door Chaplin zelf. Tussen de heel herkenbare filmmelodieën wordt in treffend gekozen bindtek- sten het verhaal van de "mens Cha plin" verteld in zijn grootheid en zijn eenvoud. In deel twee kreëren de beide muzi kanten een vooroorlogse cinema sfeer door een vertoning van "The Vagabond" live te begeleiden met een persoonlijke keuze uit tema's van Chaplin-films, al dan niet door hem zelf geschreven. In het laatste deel worden arrange menten gebracht van een zestal lichtklassieke stukken van onder meer Debussy, Chopin, Boccheri- ni... telkens toegelicht door Thomas Beckmann. Dit koncert zal niet alleen bijblijven omwille van de unieke muzikale er varing maar ook wegens de aparte introduktie in het genre. Toegangsprijs 300 fr. Info en reser vatie 053/76.13.11. Lieve Moorthamer schitterend in "Rosalie Niemand" Op zaterdag 20 oktober a.s. pro grammeert de Koninklijke Rederij kerskamer Sint-Barbara om 20 uur in de Schouwburg van De Werf een boeiende én schitterende teater- avond. Te gast is immers het Neder lands Toneel Gent met "Rosalie Niemand", een aangrijpende brok soloteater. Reeds voor het tweede jaar wordt deze prachtige produktie hernomen; het aantal voorstellin gen moet nu al tegen de 200 aanlo pen. De toneelbewerking "Rosalie Nie mand" naar de gelijknamige best seller van Elisabeth Marain (die eerder o.a. al "Het Tranenmeer", "Een mond van zand" en "Uitge stelde Thuiskomst" schreef), brengt het biografische verhaal van Rosa lie Niemand (pseudoniem voor Li- liane Stijnen) die als ongewenst kind op vijfjarige leeftijd door haar moeder in een "tehuis" voor achter lijke kinderen wordt geplaatst, al leen omdat ze lastig is en tegen draads. Als ze twaalf is, belandt Ro salie in een inrichting voor geeste lijk gestoorde volwassen vrouwen. Een bijzonder triest oord, waar de verplegende nonnen de skepter zwaaien en de persoonlijkheid van de patiënten tot in de diepste vezels wordt aangetast. Geestdodend werk, vrijheidsberoving en gemene straffen zorgen voor angst, verdriet en vernedering bij Rosalie. Want ze JM Heyman Tonee[ jn [ippg-Mere is niet gek, alleen maar verwaar loosd. Niemand heeft dit door. Enkel om wille van bezuinigingen op de subsi dies kan Rosalie de inrichting voor goed verlaten... Ze is intussen vijftig jaar! Jan De Vuyst bewerkte dit doku- mentair relaas voor het toneel. Zich baserend op de roman en persoon lijke gesprekken met Rosalie (Lilia- ne Stijnen), laat hij gedurende een uur aktrice Lieve Moorthamer alle personages voor haar rekening ne men. Iets waarin ze met brio slaagt! Aan de hand van anekdotes, die telkens bruusk afgebroken worden, en een vrij kronologische rekon- struktie van de gebeurtenissen, voert ze de toeschouwer de kille wereld van Rosalie Niemand bin nen. Dankzij de sterk ondersteu nende mimiek en de virtuoze wisse ling van het stemtimbre kreëert Lie ve Moorthamer scherp afgelijnde figuren die elkaar perfekt afwisse len. De snelle mono- en zelfs dialo gen maken soms plaats voor aan grijpende "liedjes" waarin Rosalie zich een aantal dingen heel precies herinnert. Regisseur Hugo Van den Berghe vond dat ook enige humor niet mocht ontbreken. Schaarse mo menten van hoop en geluk ontbre ken evenmin. Want ondanks alles had Rosalie soms wel plezier. De voorstelling onthoudt zich van kommentaar op de feiten maar roept toch veel vragen op naar de menselijkheid van de behandelings- metodes in de psychiatrie. Niemand kan echter onverschillig blijven bij deze voorstelling, niet voor de fei ten en evenmin voor de grandioze akteerprestaties van Lieve Moor thamer. Een ijzersterke produktie, die na afloop van alle voorstellingen alle aanwezigen doet rechtveren voor een terecht staande ovatie! Toegangsprijs 300 frank. Reservo- foon 053/70.44.64. Mozarts "Idomeneo" na-"verteld" voor kinderen De opera "Idomeneo" van Wolf gang Amadeus Mozart is uitgangs punt voor dit soloprogramma voor kinderen. Idomeneo, een Grieks koning, wordt door een storm overvallen. Hij belooft aan de zeegod Poseidon het eerste levende wezen dat hij bij zijn thuiskomst tegenkomt, te offe ren voor een behouden terugkeer. Maar als bij zijn thuiskomst zijn ei gen zoon hem vreugdevol tegemoet rent, breekt hij zijn gelofte. Posei don eist echter zijn offer op en uit wraak zendt hij een zeemonster dat stad en land verwoest. De klassieke zangopleiding van Frank Groothof (Sesamstraat) geeft hem de mogelijkheid om zo wel verteller als zanger te zijn, waar door hij tegelijkertijd ook alle per sonages uitbeeldt. Poppen, vreemde machinerieën en allerlei teatrale effekten bieden daarbij evenveel vreugde aan het oog, als het oor beleeft aan Mozarts prachtige muziek. Een produktie die geschikt is voor kinderen vanaf 8 jaar. In De Werf op zondagmiddag 21 oktober om 15 uur. Toegangsprijs: 100 fr. of 1 strip voor kinderen en 170 fr. of 2 strip pen voor volwassenen. Reserveren kan op nr. 053/76.13.11. L. ite massabetogingen voor vrede uit de jaren tachtig z(jn voortyj. Vele Istellingen werden gerealiseerd. Beweging en betoging hebben we de tste maanden vooral kunnen waarnemen in Centraal en Oost Europa, snost en Perestroika zijn alomtegenwoordig. In Oost-Europa worden e verkiezingen gehouden. Met Mikhail Gorbatsjov en Georges Bush ten Oost en West elkaar de hand. Na de val van de Berlgnse muur, de raak van het ijzeren gordyn, het einde van de Oost-Westkonfrontatie d reeds gedroomd van een wereld in vrede... Deze droom werd tijdens voorbije maanden plots verstoord door de Iraakse annexatie van tweit, de aangroeiende oorlogsdreiging. Spütig dat dit moet gezegd den: het konflikt in de Golf is er maar één onder de vele andere: eria, Sri Lanka, Zuid-Afrika, India en Libanon. ffl GAjb Dtmoeting van Oost en st...ook omwille van het zuix der dit thema loopt tot 8 oktober /laanderen de Vredesweek. De- fredesweek komt precies op tijd. de massale vredesbetogingen en toenadering tussen Oost en West Idt ze de kans om eens op een lere manier in de vredesproble- tiek te duiken. fcdesproblematiek, centraal op jvijfde visieavond i dinsdag 9 oktober om 19.45u. ^ft in zaal Ter Mael Gentse :nweg 390 de vijfde visieavond ts georganiseerd door ACW 'bond Aalst. Inpikkend op de re- ite gebeurtenissen in de Golf zul len Dokter De Loof van het Vredes- huis en lid van de Medische vereni ging ter preventie van de atoomoor log, Marc Heirman van Pax Christi en Wereldwijd samen met Hubert Van Wambeke volksvertegenwoor diger en lid van de kamerkomissie Landsverdediging en Binnenlandse zaken een antwoord te geven op de vraag of Wereldvrede echt een droom is. In het tweede gedeelte van de avond krijgt iedereen zoals naar gewoonte de kans zijn vragen of bedenkingen aan de voormelde gastsprekers voor te leggen. De toe gang bedraagt slechts 50 fr. Voor informatie en reservatie kan men terecht bij visie-avonden Sint-Joris- straat 26 te Aalst. Telefoon: 053/ 76.16.01. In het verenigingsleven van Erpe-Mere komt het liefhebberstoneel elke winter sterk aan bod. Waar De Merelaar de oudste groepering is op dat vlak dan worden ze de laatste jaren flink bijgestaan door andere toneelspe lers van eigen bodem en daarbij noemen we in eerste instantie het Nieuw Aaigems Toneel dat reeds aan het zevende seizoen toe is. In enkele jaren t(jd is deze groep uitgegroeid tot een degelijk toneelgezelschap dat geniet bare stukken op de planken brengt. Gesticht door enkele leerkrachten nieuwe groep te herbeginnen. Hier van Aaigem zelf en onder impuls kon hlJ alles2!ns rekenen °P een van regisseur Ant. De Clercq, heeft n ey?neens 't NAT zich een plaats weten te dezelfde hobby hadden zodat nogal verwerven in het toneelgebeuren vlug een schare akteurs beschikbaar van Erpe-Mere en omstreken. Met was om zijn idee uit te werken. Er is 'Boerenbedrog' startte het gloed- geen overvloed aan kwantiteit maar nieuw gezelschap in 1984 en thans is dat is nu juist de bedo de toneelbond bloeiender dan ooit, gisseur De Clercq dat hij liever met ook al hebben ze de laatste paar een klein potentieel zijn plan trekt jaren met technische problemen dan een ruime groep. Hijzelf past moeten afrekenen. Zo was een paar dan de keuze van zijn stukken aan, jaar geleden de zaal van het klooster aan wat hij aan talent beschikbaar waar zij hun opvoeringen hadden, heeft. En talent is er genoeg in Aai- niet meer beschikbaar en moesten gem dat hebben de vorige opvoerin- zij uitkijken naar de nog minder ge- gen glansrijk bewezen. Hij moet wel schikte zaal'De Torengalm'waar ze bijna altijd op dezelfde spelers be- dan zelfs voor een podium moesten roep doen maar dit geeft hem het zorgen, of tenminste een uitbrei- voordeel dat ze hem des te beter alleen uit spelers want achter de schermen is er nog ander en zelfs meer volk nodig. Daarom moet men volgens de regisseur evenveel res- pekt opbrengen voor iemand die de opkuis doet als voor een speler of een andere medewerker. Hier is het een kwestie van onderlinge wissel werking om een toneelbond al dan niet tot een hoge bloei te brengen. Bij 't Nieuw Aaigems Toneel draait alles nog altijd goed rond en zal men nog veel van goed toneel kunnen genieten. Opschudding in Aaigem Na de sensatiedag met Van Rossem wordt in Aaigem opnieuw opschud ding verwacht als 't NAT zijn deu ren openzet van een huwelijksbu reau dat geleid wordt door 'Wan nes... Huwelijksmakelaar'. Dit wordt opnieuw een hartverwarmen de klucht in drie bedrijven van de auteur Osc. Ferket en de regie wordt gevoerd door Ant. De Clercq. Toneelliefhebbers worden in de zaal Torengalm verwacht op een van de volgende speelavonden: za terdagen 6 en 13 oktober te 20 uur, vrijdag 12 oktober om 20 uur en zondag 14 oktober om 18 uur. In voorverkoop betaalt men 100 fr te genover 120 fr aan de kassa (kinde ren betalen 80 fr of 100 fr). Men kan kaarten bestellen bij de leden of telefonisch op het nr. 053/62.58.20. JV ding ervan. Maar 't NAT beschikt over een ploeg medewerkers die zelfs dat hebben overwonnen. De draaispil rond de toneelgroep van Aaigem is niemand minder dan Antoon De Clercq die reeds vroe ger te Sint-Maria-Óudenhove op de kennen wat dan ten goede komt aan de rolverdeling. Hij beschikt over een kleine kern en elkeen moet bij na aanvaarden wat hij gepast acht. Regisseur De Clercq acht echter al zijn spelers evenwaardig alhoewel men moet toegeven dat de ene al planken stond en in Aaigem de ge- meer talent heeft dan de andere, schikte mensen vond om met een Een toneelbond bestaat echter niet fusiegemeenten werden jonge men sen bereid gevonden op dit voorstel in te gaan. Ook in een aantal Aal sterse wijken werd deze manier van werken met weinig entoesiasme onthaald. Wie zelf zijn papier naar het kontainerpark aan de Albrecht- laan wil brengen kan dit nog doen op de werkdagen van 16 tot 18 uur en op zaterdag van 9 tot 13 uur. JM Heyman Leefmilieuschepen Dirk De Meer leer stelt dat selektieve ophaling van papier financieel niet meer haalbaar is. Daarom ziet het Aal- sters stadsbestuur definitief af van de maandelijkse papierophalingen. Het schepencollege schreef enkele weken geleden een brief naar jeugd verenigingen uit de stad om een net werk van papierophalingen te orga niseren. Slechts in vier van de 8

De Voorpost | 1990 | | pagina 3