Loncerten in onze regio -e tè Koncertkaleidoskoop Franz Marijnen regisseert "Een lange dagreis in de nacht" in KVS fcstival van Vlaanderen De Voorpost - 5.10.1 Jh Filharmonisch Orkest van jgaan deren speelt Mahler te St.-Ni- 3' aas •,e zesde of de «Tragische» simfo- e van Gustav Mahler (1860-1911) w 11904 is van Mahlers niet-vokale mfonieën deze met het grootste fkestapparaat. Aan de traditione- - op zichzelf al uitgebreide - laa- pmantische bezetting voegde hij 5g een klokkenspel, koebellen, jepe klokken, twee harpen, celes- n I een zweep en een hamer toe! n 6 een eerste luisterbeurt valt on- iddellijk de verpletterende kracht in deze dikwijls tot op de rand van ït monstrueuze opgepepte orkest- r* cade op. Maar achter deze hautai- schrijfarchitektuur gaapt een atstellende leegte, een soort meta- jsische wanhoop, die de simfonie aar bijnaam «Tragische» verleen- p. Er zijn echter ook momenten in diepe, breekbare schoonheid, p woensdag 10 oktober wordt deze a jjgde simfonie door het Koninklijk sn jjlharmonisch Orkest van Vlaande- o.l.v. Günter Neuhold uitge- ganiperd 'n de Kollegekerk van het )etejnt-Jozef Klein Seminarie te Sint- eenFaas' ^gjjie voormalige Antwerpse Filhar- vaJonie (°1955) is sinds zijn omdo- dwjjng tot Koninklijk Filharmonisch s jn Jrkest van Vlaanderen in '83, on- <boeCr een vernieuwd beleid uitge roeid tot een kwalitatief hoog- j ggjaande ambassadeur van de gfjjaamse Gemeenschap. Hiertoe en afoeSen steeds meer hoogstaande slanrncerten zowe' onder de n ejiding van de vaste dirigenten als ekeiHer "e'ding van beroemde fistdirigenten en m.m.v. wereldbe roemde vokale en instrumentale so- Sten gespeeld werden in eigen land h tijdens bejubelde gasttoernees in et buitenland. lirigent Günter Neuhold werkte ^iet alleen bij het K.F.O.V. van '86 *^>t '90 als chef-dirigent maar was ok aktief bij diverse operahuizen n orkesten, en niet de minste, in teel Europa. In het internationale pncertleven wordt hij aanzien als °P fen eminent Mahler-dirigent. NMjen toegangsticket kost 400 fr. en eêgfcn gereserveerd worden in de :n vtadsschouwburg, R. Van Britsom- estllraat 19, 9100 Sint-Niklaas; tel. 03/ iSt "$6.35.75 of 776.83.06 van ma. tot 'nsi. van 10 tot 12 en van 14 tot 16 uur. ïn n fde-eeuwse vokale muziek door het de tfraetorius Gezelschap te Bornem strafet de steun van de Kredietbank ijkhfrganiseren het C.C. Ter Dilft, de wegemeentelijke Kulturele Raad en Ie Gemeentelijke Muziekakademie list tin Bornem een Festivalkoncert op yeribndag 14 oktober om 20 uur in de e ni.L.-Vrouwkerk. Samen met een Istrumentaal ensemble vertolokt jet Bornemse Praetorius Ensemble Jos Noël vokale werken van lomas Celle, Heinrich Schütz en laudio Monteverdi. Celle (1599-1663) was één x eersten die in N.-Duitsland het ;o continuo invoerde in zijn vo le werken. In zijn «Johannes Pas- in» - die vanavond uitgevoerd 'ordt - plaatst hij de kerkelijke psal- oo - die in de recitatieven tegen- wer de meer uitbeeldende barok- lijl in de tubaekoren en de interme- ilet «Musikalische Exequiem» uit u»36 van Heinrich Schutz (1585- $72) is een uitvaartliturgie be lande uit drie delen: «Concert in <rm einer teutschen Begrabnis 'issa», met telkens een bijbeltekst •listisch verklankt en gevolg door m koorkommentaar; het dubbel- •rige «Motet Herr wenn ich nur habe»; «Canticum Simeonis» met een vijfstemmig koor enerzijds en een solistentrio anderzijds. Van Claudio Monteverdi (1567- 1643) worden twee komposities uit gevoerd: een versie van zijn «Mag nificat» uit zijn beroemde «Maria Vespers» voor 6 stemmen en obli gaat orgel én de hymne «Ave Maris Stella», eveneens uit de «Maria Vespers» uit 1810. Het Praetorius Gezelschap, in 1972 door zijn huidige leider Jos Noël opgericht, bestaat uit een zangkoor en een instrumentaal ensemble. Het koor telt een vijftigtal zingende leden, meestal met een muzikale opleiding. Het 12 leden tellende in strumentaal ensemble treedt samen op met de koorgroep of afzonder lijk. Het Praetorius Gezelschap stelt zich tot doel de muziek uit het «gouden tijdperk» der toonzettin gen bij een breder publiek ingang te doen vinden. Dit neemt echter niet weg dat naast de 16de en 17de eeu wen ook muziek uit latere tijdper ken aan bod komt. De toegangsprijs bedraagt 400 fr., tickets kunnen besteld worden in het C.C. Ter Dilft, St.-Amandse- steenweg 41-43, 2880 Bornem, tel. 03/889.75.63 van ma. tot vr. van 9 tot 12 en van 13 tot 19 uur, op zaterdag van 9 tot 12 uur. Muziek voor houtblazers door het Blaaskwintet van Bergen te Aalst Het derde, tevens laatste, koncert dat dit seizoen door het Aalstersé Dirk Martenscomité in het Festival van Vlaanderen wordt ingericht, staat in het teken van het Festivalte- ma «Nordic Lights», dat muziek en uitvoerders van de vijf noordelijke Europese landen in de kijker zet. Op dinsdag 16 oktober is om 20 uur in het C.C. De Werf te Aalst het blasskwintet van Bergen te gast met werk van Reicha, van Beethoven, Klughardt, Ibert en Grieg. Het Blaaskwintet van Bergen be staat al sinds haar oprichting in 1946 uit de voornaamste houtblazers van het Filharmonisch Orkest van Berg en; de huidige bezetting bestaat uit fluitiste Gro Sandvik, hoboïst Stei- nar Hannevold, klarinettist Lars Kristian Brynildsen, hoornist Vidar Olsen en fagottist Per Hannevold. Het ensemble heeft een uitgebreid en gevarieerd repertoire met een brede waaier van hedendaagse komposities. Diverse internationa le koncertreizen en vele, soms be kroonde, plaatopnames bezorgden het Bergen Blaaskwintet terecht een gunstige faam. Te Aalst speelt het kwintet van An ton Reicha (1770-1836) het «Kwintet in Es, opus 88», Reicha was de eer ste die een koherente schrijfstijl voor kwintet aanwendt; zijn beste blaaskwintetten klinken als echte simfonieën in miniatuurbezetting. Van Ludwig van Beethoven (1770-18 27) staat het vierdelige «Kwintet opus 71» uit 1796 op het programma, eigenlijk een sextet voor twee klari netten, twee hoorns en twee fagot ten. Het enige blaaskwintet, zijn op us 79, dat August F.M. Klughardt (1847-1902) komponeerde, dateert uit 1901, zijn voorlaatste levensjaar: het is zeer helder geschreven mu ziek met humoristische toetsen. «Drie korte stukken voor blaas kwintet» uit 1930 van Jacques Ibert (1890-1962) blijven kwa vormgeving essentieel klassiek maar zijn stil istisch toch bijzonder inventief. Het koncert besluit met «Liederen en dansen, opus 17" van Evard Grieg (1843-1907), een versie voor blaas kwintet van de oorspronkelijke kompositie voor piano. Toegangsprijs 400 fr., tickets kun nen gereserveerd worden in C.C. Ie i.s.m. de Gemeentelijke Kulture le Raad op woensdag 17 oktober om 20 uur een groot Festivalkoncert in de Sint-Ludgeruskerk. Het Vokaal en Instrumentaal Ensemble Cur- rende vertolkt o.l.v. Erik Van Nevel vokale religieuze muziek van Mo zart. Het Vokaal Ensemble Currende, één van Vlaanderens beste vokale ensembles, werd in 1974 opgericht door Erik Van Nevel, een musicus met een rijke en gevarieerde oplei ding. Het koor bestaat uit een twin tigtal zangers, die allen een muziek opleiding genoten hebben. De keu ze van het repertoire gebeurt zeer selektief uit de literatuur van de renaissance tot vroeg-klassiek. Koncerten in binnen- en buiten- De Werf, Molenstraat 51, 9300 Aalst; tel. 053/76.13.11. Vokale Mozartkomposities door Currende te Zele In het kader van het grote Festival- tema «Expecting Mozart» organi seert het Gemeentebestuur van Ze- centraal. Tussenin, maar nog voor de pauze, zijn het «Misericordias Domini, motet voor koor, orkest en orgel, KV 222» uit 1775 (waarin Mo zart zich eerder bekommerde om het etaleren van zijn vakmanschap dan om de kompositie van een be zielde, poëtische kreatie) en het «Inter natus mulierum, offertorium de S. Joanne Baptista voor koor, orkest en orgel, KV 72» uit 1779. De vokale solisten zijn sopraan Ma- rie-Noëlle de Callataij, alt Dina Grossberger tenor Gerd Türk en bas Max van Egmond. Toegangskaarten aan 400 fr. kun nen gereserveerd worden in het Ge meentehuis van Zele tijdens de kan tooruren op nr. 052/44.50.21. L. B. Hendrickx in de Bijloke Erik Van Nevel met Currende in Zele land, vele radio- en t.v.-optredens en diverse plaatopnamen zijn de be wijzen van een terechte faam op dit vlak. Vanavond dus uitsluitend Mozart op het programma. Eerst de «Lita- niae Lauretanae de Beata Virgine, KV 109» uit 1771; Mozart was toen 15 en pas terug van zijn eerste reis naar Italië. In dit vijfdelige werk komt de jonge Mozart tot een eerste boeien de en persoonlijke sinteze - wat zijn religieus werk betreft - tussen de oude kontrapuntische stijl van de Italianen en zijn modernere klassi- cistische opvattingen. Ander hoog tepunt van dit koncert wordt onge twijfeld de «Vespere solennes de Domenica, KV 321» uit 1779. In de ze eerste volledige vespers, met de vijf psalmen en het magnificat, die Mozart komponeert, neemt hij af stand van de traditionele stijl en stelt hij zijn eigen nieuwe konceptie Haydns "Die Jahreszeiten" mooi verklankt door La Petite Bande en het Vlos-koor Haydn schreef amper drie oratoria maar twee ervan genoten een enor me populariteit: "Die Jahreszeiten" en "Die Schöpfung". Het Festival brengt ze allebei. Over "Die Schöp fung", vertolkt door I Fiamminghi en het Koor van de Nederlandse Bachvereniging o.l.v. Frans Brüg- gen, volgende week meer. Driemaal werd "Die Jahreszeiten" uitgevoerd: in Antwerpen, Gent en Brussel. Wij woonden de voorstel ling te Brussel bij. In "Die Jahres zeiten" - de tekst is gebaseerd op "The Seasons" van Thompson - zijn de hoofdpersonages drie platte- landslui die de natuur en het alle daagse leven tijdens de seizoenen bezingen. Het werk koncentreert zich op het aardse leven en de rela tie mens-natuur. Voor de uitvoering ervan werd een beroep gedaan op een wat vreemde kombinatie: La Petite Bande, uitge breid tot een vijftigtal muzikanten, en het koor van de Vlaamse Opera, voorbereid door Peter Burian. De ze kombinatie werkte schitterend: de levendige frisheid, het doorzich tige in de benadering die we van Sigiswald Kuijken en zijn mensen gewoon zijn, werd doorgetrokken in de prestatie van het koor. Het Vlos koor presteerde ook nu weer schit terend: Burian heeft er in korte tijd misschien wel het beste Belgische koor van gemaakt! Met de solisten had Kuijken duidelijk minder geluk. Het minste wat men kan zeggen is dat sopraan Krisztina Laki en tenor Helmut Wildhaber zeker niet kon den overtuigen. Bas Peter Lika ver goedde echter veel: hij wist zijn Si mon een imponerende présence te geven. Toch een schitterende koncert- avond, zoals er in het Festival eigen lijk toch te weinig zijn! Homogeen Ballet van Vlaanderen danst 3 kreaties én "The Four Temperamento" Het Koninklijk Ballet van Vlaande ren, opende zijn nieuwe danssei- zoen met een gemengd programma onder de titel "The Four Tempera ments" in het kader van het Festival van Vlaanderen. Uiteraard was het Gentse Sportpaleis voor deze ge beurtenis volgelopen. En terecht. Het werd een heerlijke dansavond! We kregen vier verschillende ko- reografieën te zien, waaronder drie kreaties. Eerst "Roodkapje en de wolf', een koreografie van Mare Bogaerts, het bekende sprookje verteld aan volwassenen; levens drang, verleiding en vergelding dus en tenslotte het geweld; alles op originele muziek van Pieter Verlin den. Danny Rosseel, assistent van Ro bert Denvers, koreografeerde op muziek van Arvo Part zijn "Solid Ground", een streng en strak ge- koncipieerd dansstuk voor tien dan sers: vooral formatiewerk met soms "toevallige ontmoetingen en ge beurtenissen". Thierry Malandain, eveneens vroe ger al te gast als KBvV-koreograaf, zocht voor zijn "Petite Lune" inspi ratie bij de muziek van Sjostako- vitsj, het 8ste strijkkwartet "opge dragen aan de herinnering van de slachtoffers van het fascisme en van de oorlog". Een toch wel erg vage en vrijblijvende verbeelding van de- struktie, jeugd en oorlog. En dan was er "The Four Tempera ments", een koreografie van de gro te Balanchine, dat zijn naam gaf aan de hele dansavond. In zijn "Thema mit Variationen", dat Paul Hinde- mith in 1940 komponeerde, verwijst koreograaf én komponist naar de vier basistypes van de oude psycho logie, de vier temperamenten: me lancholie, onstuimigheid, onver stoorbaarheid en drift. Hoewel de ze koreografie uit 1946 dateert - en het is een van de hoogtepunten uit zijn dansoeuvre - blijft het een vrij moderne dansstruktuur tonen: hoe wel gebed in een streng klassiek pas- senvocabularium blijft "The Four Temperaments" ontroeren door de erg vitale danstaal die het gebruikt. We hebben nog geen individuele prestaties vermeld bij de diverse ko- reografieën. Welbewust! Want het Koninklijk Ballet van Vlaanderen is veel meer dan een aantal beroemde solisten, aangevuld met een ballet korps in dienst van deze solisten. Het Ballet is door de opties van zijn artistiek direkteur Robert Denvers uitgegroeid tot een hecht gezel schap dat homogeen danst, mooi en jong oogt maar toch vooral een en semble is waar het teamwork cen traal staat, waar de solistische glans ingebed is in een danskoncept in dienst van de dans, eerder dan in dienst van de dansers. Dit programma wordt o.m. nog uit gevoerd in onze regio op zaterdag 3 november in het CC De Werf te Aalst, een voorstelling waarop we later nog terugkomen. Wie onze streekgenoten Chris Roe- landt (Aalst) en Bernice Coppieters £GrembdtgeaH£kaiddnsianéê^st tol recht! Barbara Hendricks of de ster en de stem Er is met Barbara Hendricks iets eigenaardigs aan de hand: ze is we reldwijd een echte ster en toch zijn haar vokale mogelijkheden eerder beperkt. Ze oogt erg mooi en lief; en misschien is dit al een deel van haar sukses. Haar foto prijkt ten slotte niet zomaar op de cover van het Gentse programmaboek. Vorig jaar was ze ook al te gast in het Festival met een programma met o.m. liederen van Richard Strauss, een uitvoering waaraan we beslist niet de beste herinnering be waarden. Ze werd toen begeleid door pianist Steffan Scheja. Die was er nu ook bij, samen met - in het eerste deel - violist Arve Tellefsen, cellist Franz Helmerson en klari nettist Paul Meyer; de eerste drie zijn Skandinaven en dus kaderde het geheel in het Festivaltema "Nordic Lights". In de Fauré-cyclus "La Bonne chanson" werd ze bege leid door pianist Staffan Scheja en het Emerson Strijkkwartet. Barbara Hendricks zong dit keer een programma met liederen van Schubert, Beethoven, Tsjaikovski, Glinka, Rachmaninov en Fauré. Hierin wist ze ons zeker meer te overtuigen dan vorig jaar. Natuur lijk heeft ze een heel heldere en zuivere stem en ze weet deze op een geraffineerde, verfijnde manier op zijn best te gebruiken. En toch weet ze zo uiterst zelden echt te beroe ren: alles gaat a.h.w. door dezelfde molen, het worden eenheidspro- dukten zonder erg veel schakering, ekspressie of kontrast. Toch een groot sukses bij het pu bliek. L. et ?raetoriusgezelschap onder leiding van Jos Noël /concerteert in Bornem Nog t.e.m. 21 oktober kan u in de Brusselse KVS terecht voor de openingsproduktie van het 113de speeljaar. Franz Marijnen regis seert er dé klassieker van Eugene O'Neill "Lange dagreis in de nacht", een stuk dat de laatste jaren eveneens te zien was in Area (met o.m. Julien Schoenaerts) en in het Raamteater (met o.m. Bert André). De voorstelling die ons het meest aansprak, is wel deze van Marijnen in KVS. "Lange dagreis in de nacht" speelt zich af in het zomerverblijf van de familie Tyrone en verhaalt een dag uit het leven van deze familie. Het wordt nergens ekspliciet vermeld maar het is duidelijk dat het de fa milie O'Neill zelf is die hier ten tonele gevoerd wordt. De vader, een beroemd akteur, is tiranniek en gierig, de moeder is verslaafd aan morfine. De oudere broer Jamie is jaloers op zijn vader en verslaafd aan de drank. De jongere broer Ed mund wordt verscheurd door voort durende konflikten. De spanning in deze familie loopt hoog op door de ziekte van Edmund (eigenlijk O'Neill zelf). Iedereen vermoedt dat hij tuberkuloze heeft maar men tracht dit angstvallig verborgen te houden. De situatie wordt onhoud baar omdat men een telefoon van de dokter verwacht die een defini tieve diagnose zal stellen. Onder huidse verwijten worden plots uit gesproken en onbenullige gebreken worden met een genadeloze felheid tegen elkaar uitgespeeld. Vier ka rakters dus die de schone schijn hoog willen houden, komen in bot sing met elkaar. Eerst voorzichtig en schroomvallig, later - wanneer de drank en de morfine toeslaan - bijtend en zonder mededogen. Dit "stuk van oud leed, geschreven met tranen en bloed" schreef O'Neill om te bewijzen "dat de kin deren voor de zonden van hun ou ders boeten". Het was een brutaal blootleggen van de krachten die hem hadden gevormd, een verklaring voor zijn mislukkingen als mens. Uit de regie van Frans Marijnen blijkt zijn enorm respekt voor de tekst van O'Neill; er werd weinig of niet ingegrepen in de oorspronkelij ke tekst: alle herhalingen, fait-di- vers en uitweidingen blijven. Alleen stilistisch poogt Marijnen het stuk uit zijn realisme te tillen. En hij slaagt hierin op een schitterende manier. Op een heel fijne manier weet hij door een erg strakke ak- teursregie de dramatische spanning tot het einde te bewaren, al weet je natuurlijk al uren van tevoren de afloop van het stuk! Een niet gerin ge verdienste. Senne Rouffaer als Jaifies Tyrone, Chris Lomme als Mary, Ronny Waterschoot als Ja- mie en zelfs Wim Danckaert als Ed mund weten zich perfekt in te pas sen in de regiebenadering. Bien De Moor als de meid Cathleen waar schijnlijk ook; maar ons is niet dui delijk waarom haar rol een volledi ge stijlbreuk met de rest vroeg. KVS onder Franz Marijnen op zijn best! L.

De Voorpost | 1990 | | pagina 5