Centrum voor Geestelijke Gezondheidszorg een eiland waar men zichzelf kan terugvinden n Aalst reinhouden is de boodschap Allei jong derde keer goede keer Haalt Aalst twee miljoen voor 11.11.11 aktie ■pc: voor worn is een belangrijke opdracht van het stadsbestuur om het leefmilieu te laren en tevens te verbeteren. Op het vlak van het verwijderen van het ivuil worden van het stadsbestuur initiatieven verwacht. Inzake selek- lerzijds is het de biezondere be- tinernis van het stadsbestuur om da'iatuur in het Aalsterse land- ip en in de woonkernen de its te geven die haar toekomt, ^lstenaars zullen dan ook door jpremie aangemoedigd worden iet aanplanten van hagen, hout ten, bomenrijen en hoogestam- t bomen en tot het onderhou- van knotwilgen. Met de geplan- ktiviteiten van de stedelijke mi- lienst, zegt schepen De Meer- j zal men al een flink eind op- tten. halsters containerpark öin ïns de winterperiode, meer be- vanaf 1 oktober 1990 werden peningsuren van het Aalsters Aalst. In het containerpark vindt men linerpark gewijzigd. Tijdens de aftandse fietsen en vaten en bussen (a) tieve ophaling, kompostering en andere mogelijkheden. Het is dan ook een zorg om de bevolking hieromtrent grondig te informeren omdat de bijdra ge die de bevolking moet leveren onmisbaar is. weekdagen is het containerpark open van 16 tot 18 uur. Zaterdag kan men er terecht van 10 tot 14 uur. Vijftien minuten voor sluitingstijd wordt de toegang tot het container park geweigerd. Van 4 januari tot 2 oktober werden er 17.859 boekin gen genoteerd. Voor de aanvoer van allerlei huisvuil in het contai nerpark wordt alleen de bezoeker geregistreerd. Door middel van een "meldingsformulier" waarop de omschrijving van het aangeboden, afval moet ingevuld worden, heeft men een duidelijk zicht op wat wordt gestort. De bezoekers weten vrij snel waar de nodige afvalprodukten in het containerpark kunnen gestort wor den. Er staan containers opgesteld Verfblg op p. 4 zowat alles terug. Oude grasmaaiers, Lede. De woning waar het centrum voor geestelijke gezondheidszorg in Lede is gevestigd a Allei-Jong. Het jonge volkje verdrong zich rond het podium om zijn vedetten te kunnen bewonderen (a) Het Centrum voor Geestelijke Gezondheidszorg aan de Kasteeldreef te Lede heeft zijn jaarverslag van 1989 voorgelegd. In zijn voorwoord zegt administratief direkteur A. Drobé dat het jaarverslag de kans biedt om te zien wat voorbij is, op de positieve en minder gelukkige periodes. Uit het jaarverslag blijkt dat er nog heel wat probleemgebieden zijn waarmee het Centrum te kampen heeft. "Achter de uiterlijke materiële welvaart schuilt nog veel verloren armoede, verkropt verdriet en verzwegen innerlijk leed" aldus A Dubré. |de wat minder goede optredens van O.M.P., Beebopalula en Chuck *ry, kunnen de organisatoren van Allei jong terugblikken op een ruime Ingstelling, een sfeervolle avond en hopeljjk voor de MS patiënten een -d tft gevulde geldbeugel. en sfeer zat er meteen in toen High- den de Kreuners er zelf zoveel zin ÏB Hawk rond de klok van half niet in. Zou het tweede optreden 3t hun optreden begonnen. An- elders in één of andere parochie- Bi Baetens, gitarist bij Highway zaal daar voor iets tussen zitten. Mc en zelf MS patient vroeg me- Bien Cuit met in de glansrol Dirk p om een bisnummer en dit tot Van Schuylenbergh bracht een paar «maal toe. Antoon Baetens steengoede covers en wist het pu- id alle moeite om zijn emoties bliek op temperatuur te brengen t de vrije loop te laten gaan. De voor de sound van Soulsister. Paul hengst van de eerste single van Michiels (zang en piano), Jan jhway Hawk gaat integraal naar Leyers (zang en guitaar), Herve MS liga. De eerste 2.000 exem- Martens (keyboards) en Mare Ros ten zouden nu de deur reeds uit so (bass en zang), Erik Mellaerts Dan kregen we het optreden zang, bewezen met hun optreden 'L de Dendermondse formatie dat ze tot heel wat in staat zijn en i Jones. verantwoorden eens te meer hun t de Kreuners kregen we een internationale reputatie. Over de leden te horen dat zeker de no- persoon van Erik Mellaerts dient i bijval had, maar duidelijk had- nog gezegd te worden dat hij de inrichters van O.M.P. even deed schrikken. Toen hij naar het optreden van de Kreuners keek en terug achter de scene wilde gaan slaagde hij erin van het podium te vallen. Nadat het aanwezige Vlaamse kruis het been in eerste instantie had opgelapt bracht men de zanger naar het AZ om radiografische opnamen te ma ken van zijn rugkwetsuur en zijn beenkwetsuur te naaien. Even later stapte hij op het podium om met zijn collega's een fel ge smaakt optreden af te werken. Toen Cancer voor het slot moest zorgen verlieten heel wat mensen de zaal het was ondertussen wel al 1 uur geworden en voor jonge men sen vaak een mooi uur om huis waarts te keren. De overige aanwe zigen kregen echter als geloning steengoede muziek te horen. JM Heyman Het Centrum startte zijn werkzaam heden in 1978 en kreeg toen 5 kliën- ten over de vloer. In 1988 waren er al 106 klanten en vorig jaar steeg het aantal tot 243. Een flink aantal van deze mensen is al geruime tijd in behandeling en in dat geval gaat het om nazorgklienten van psychaitri- sche ziekenhuizen. Het overwicht van de vrouwelijke patiënten is groot en dat is elk jaar zo geweest. Zowel bij de mannen als bij de vrou wen komen de meeste kliënten uit de leeftijdsgroep 30 tot 49 jaar. Maar bij de vrouwen is er ook een relatief hoog percentage ouder dan 69 jaar. Het betreft vooral demente bejaarden, die in afwachting van op name in een psychiatrisch zieken huis, ambulant worden gevolgd. Per 5 jaar vindt men voor de vrouwen het hoogste percentage in de leef tijdsgroep 40-44 jaar en voor de mannen is dat 30-34 jaar. Wat de kinderen betreft zien we dat 0,8% meisjes in de leeftijdsgroep 10 tot 14 jaar zitten en 1% van de jongens is tusen de 8 en 14 jaar. Meer dan de helft van het kliënteel is gehuwd. Ongeveer 20% is onge huwd en 12% leeft gescheiden. Er zijn 10% weduwen en 6,06% leeft alleen. Opgedeeld volgens beroe pen vindt men de grootste groep terug bij de "eigen huishouding", bejaarden, werknemers-bediende (91%) en werknemer-arbeider (66%). De meeste kliënten hebben alleen lager onderwijs genoten (32,7%), 19,9% volgde alleen be roepsonderwijs en 1,28% universi tair onderwijs. Bron van inkomsten Van het klienteel heeft 41,5% een eigen beroepsinkomen, maar 22% is financieel afhankelijk van de (ex)partner of familie. Bijna 10% is werkloos en krijgt stempelgeld en 0,4% geniet steun van het OCMW. Wat de vrouwen betreft heeft 18,72% een eigen beroepsinkomen en slechts weinig mannen zijn af hankelijk van het inkomen van fa milieleden. Voor 27,89% van de mannen en 40,91% van de vrouwen moet men het stellen met een bron van inkomsten en 31,20% geniet van een tweede inkomen (in hoofd zaak van de beroepsaktiviteit van de partner). Opvallend is dat meer dan de helft van de patiënten vroeger geen kontakt heeft gehad met de geestelijke gezondheidszorg. Een eerste aanmelding is gewoonlijk het gevolg van psychische problemen, van problemen thuis of van een li chamelijke klacht. Wat de tweede aanmelding betreft, komen de pro blemen thuis op de eerste plaats Een belangrijke vaststelling is dat 15,8% van het klienteel in het verle den heeft af te rekenen gehad met een alkohol- of medikatiemisbruik. Bij de schizofrene stoornissen scoort het paranoïde type het hoogst, kort gevolgd door het ge- desorganizeerd type. Alkoholisme ligt het hoogst bij mannelijke lië- nten, psycho-organische stoornis sen het hoogst bij de vrouwen. Het blijkt dat vooral huwelijksproble men de aanleiding zijn tot de klach ten. En die problemen kunnen gaan van levensfaseproblematiek, ou- der-kinderenproblemen, gezins- en familieproblemen. Waar komen ze vandaan? Een belangrijk deel van het klien teel komt uit Lede zelf, namelijk 35,5 procent. Nemen we er de fusie gemeenten bij dan komt men zelfs tot 45,6%. Uit de randgemeenten Erpe en Hofstade komt repsektie- velijk 5,3 en 1,3% en Aalst komt op de tweede plaats met 11,6%. Van buiten het arrondissement Aalst komen er klienten uit de ar rondissementen Dendermonde, Halle-Vilvoorde, Gent, Leuven, Oudenaarde, Brussel en zelfs Has selt. Per arrondissement komen de meeste kliënten uit de onmiddellij ke omgeving, het arrondissement Aalst dus. Gevolgd door het arron dissement Dendermonde en Hal le-Vilvoorde. Vorig jaar behaalde 1L11.11 nationaal om en bij de 165 miljoen. Aalst nam 1,8 miljoen voor haar rekening. Als we weten dat we in 1987 amper 1,1 miljoen konden schenken begryp je best dat er inspanningen gedaan werden vorig jaar. Schepen Patrick De Smedt en de leden van de stuurgroep van de derde wereld hopen nu op de vrijgevigheid van de Aalstenaars om zo 2 miljoen te kunnen inzamelen. Aalst wil dit jaar steun verlenen aan drie projekten: het projekt H. Lambrecht in Mexico, het projekt voluntariaat en het projekt Bauwens. Het projekt Hilaire Lambrecht Hilaire Lambrecht, een Herder- semnaar, is werkzaam in Mexico. Daar werkt hij aan projekt van fami liale ontwikkeling en veeteeltkre diet. Het familiaal ontwikkelings programma omvat o.m. kursussen EHBO, naaien, voedingen hygiëne. In een brief in de maand april wist hij te stellen dat dit projekt even de weg zou moeten ruimen voor een meer akuur probleem. Nadat er een hevige nachtvorst gewoed heeft in het gebied is een deel van de kof- fieoogst vernield. Hij wil zo snel mogelijk nieuwe aanplantingen kof fie laten groeien zodat de Maxi- caanse boeren niet zonder inkomen vallen. Het projekt voluntariaat Onder de 1.500 vrijwilligers die werkzaam zijn in de derde wereld bevinden zich heel wat Aalstenaars. Door het projekt voluntariaat te kiezen dat op de officiële NCOS lijst staat krijgen deze mensen toch ook wat steun. Het projekt Bauwens Ook dit projekt stond aanvankelijk niet op de NCOS lijst maar na sa menspraak met het stadsbestuur werd het er aan toegevoegd. Edward Bauwens is sinds een aantal jaren werkzaam in Rwanda. Erem- bodegemnaar Bauwens beschikt over een aantal machines die hij in Antwerpen op de kop kon tikken. De transportkosten zouden echter om en bij de 360.000 fr. kosten. Of na de laatste politieke ontwikkelin gen er geen kink in de kabel zal komen blijft een open vraag. JM Heyman ten tehu

De Voorpost | 1990 | | pagina 1