Eenentwintig jaar Jong en Springlevend Koncerten in onze regio Jong Raval van start in Aalst Jebron kalender Jeugdcentrum Pallieter Hofstade Festival van Vlaanderen 2 - 12.10.1990 - De Voorpost Juist één jaar geleden vierde Jeugdcentrum Pallieter zijn tweede lustrum met een afgeladen weekend vol aktiviteiten. Wij zijn nu terug een jaartje verder en deden navraag naar de huidige stand van zaken. Het resultaat getuigt zowel van de harde strijd die alle jeugdhuizen momenteel strijden om te overleven tegen de konkurrentie van discotheken, als van een hoopvolle verwachting om in de zeer nabije toekomst zijn aktiviteiten naar de jeugd verder te kunnen uitbreiden. Wat heeft het jeugdcentrum te bie den? Eerst en vooral is er de instuifruim- te, plaats waar de jeugd elkaar kan ontmoeten in een eigen kader. Het huidige interieur werd volledig door de Hofstaadse jongeren zelf op papier gezet en uitgevoerd. Zij zijn hier thuis, want zij kozen zelf de kleuren en de lijnen van hun Cen trum. Deze instuifruimte is open op woensdag en gedurende het week end. Elke aanwezige dient wel een lidkaart te hebben. Momenteel vraagt men hiervoor slechts 50 frank. Ook de konsumaties worden er aan sociale prijzen verkocht, aan gepast aan de geldbeugel van een jongere, die toch meestal aangewe zen is op het zakgeld dat hij van thuis meekrijgt. Op de eerste verdieping is er een heus Fitness-centrum uitgebouwd. Iedereen is er welkom op maan dag-, woensdag- en vrijdagavond. Dit Fitness-centrum wordt gerund door «De Polly» één van de be stuurders, die zijn vrije tijd besteedt tussen de Hofstaadse jongeren die er op een gezonde manier aan li chaamsbeweging komen doen. Voor het onderhoud en herstelling van het materieel wordt er 20 frank per avond gevraagd van de deelne mers. Als we ter plaatse eens gaan kijken, ruikt het er naar zweet. Ver scheidene mensen zijn aan het zwoegen op één der vele toestellen. In de achterzaal is er de Jeugdbi bliotheek, die opgebouwd werd op initiatief van Vakantiegenoegens Hofstade. Vakantiegenoegens stelt de Jeugdbib open elke zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur. Op één jaar tijd werden hier meer dan duizenddrie honderd boeken uitgeleend. Dit be wijst dat er zeker nood bestond aan een dergelijk initiatief. Naast proza werken voor elke leeftijd tot vijftien jaar, vind men er ook een ruim gam ma aan stripboeken. Bovendien is er opvang gegarandeerd de zater dagvoormiddag. De kinderen wor den dan zoet gehouden met tal van gezelschapsspelen. 's Zondags in de namiddag voetbalt de ploeg van het huis, FC Pallieter, in het WKS-tornooi. Zij kunnen steevast rekenen op een stevige schare supporters die de match van hun ploeg voor geen geld ter wereld zouden willen missen. Na een schuchtere start, konden zij in de loop van vorig seizoen de andere ploegen gemakkelijk bijbenen. De vriendschap en samenhorigheid in een dergelijke jeugdploeg kent naar het schijnt zijn gelijke niet. Waarvandaan komt het geld? De enige inkomsten van Pallieter zijn de winsten op de drankverkoop. Gezien de lage verkoopprijzen, de BTW-plicht en het vrijwilligerska- rakter van de bar, zijn deze winsten per consumatie zeer gering. Toch wordt er niet geklaagd. De eindjes van de maanden worden telkens weer aan elkaar geknoopt. Begin volgend jaar zal men ook de lening van de nieuwe achterbouw volledig terugbetaald hebben aan de brou werij Dendria. Zonder deze lening, waarvoor twintig Hofstaadse gezin nen garant stonden, zou het Jeugd centrum vijf jaar geleden reeds op gehouden hebben te bestaan. Voor al de eerste twee jaren zijn voor de nieuwe ploeg van beheerders zeer moeilijk geweest. Het is de grote verdienste geweest van Jozef Van Royen, de huidige voorzitter, Pal lieter uit de rode cijfers te halen als toenmalige penningmeester. Ge lukkig wordt deze periode weldra afgesloten. Wat brengt de toekomst? Als deze lening afbetaald is, komt er meer geld vrij voor nieuwe initiatie ven. En dat is nodig om te kunnen blijven inspelen op de wensen en noden van de jeugd. De tijden ver anderen. Twintig jaar geleden zaten de pioniers rond een versleten pick-up in een klein kamertje. Dat kan nu gewoonweg niet meer. Ma- kramé en gitaarkursussen, waarmee Pallieter ooit uitpakte voor een gans pak geïnterresseerden, dat heeft afgedaan. Nu is het fitness, sport, computers. Het is aan het Jeugdcentrum om aktueel te blij ven, om zelfs deze duurdere, mo derne bezigheden goedkoop of gra tis aan zijn leden aan te bieden. Het vertonen van hedendaagse films, wat bijna steeds een verliesla tende aktiviteit is, kan terug worden hervat. Dat zijn allemaal aktivitei ten die de jonge mensen de weg naar het Jeugdcentrum leren ken nen. En eenmaal zij de weg kennen, dan zijn er velen die kiezen voor een avond onder vrienden, boven het goedkoop plezier van dancings en discotheken. Het vroegere jeugd huis heeft nog steeds een rol te spe len in de opvoeding van onze jeugd. De jongere heeft, zolang als Pallie ter bestaat, de mogelijkheid te kie zen voor een alternatief op het uit gangsleven. Bovendien kan hij daadwerkelijk deelnemen en mee bouwen aan het gelaat van het Jeugdcentrum. Alle jongeren die mee willen sturen en coördineren, komen samen in de Animatieraad. Zij beslissen wat er georganiseerd wordt, zij zetten alles zelf op poten. De rijkdom aan kennis en relaties die zij hier opdoen, is in geen enkele school aan te leren. Dat is het leven, het leren nemen en dragen van ver antwoordelijkheid. En de heden daagse jeugd ka het en durft het aan, maar krijgt er zo zelden de volle gelegenheid voor in een we reld van volwassenen. Dat is de re den van bestaan van een Jeugdcen trum en zijn garantie voor een mooie toekomst! M.G. Mozart-Divertimenti voor 3 bassethoorns te Erpe-Mere (20.10) Wier op 'n rij'-blokfluiten te Bomem (21.10) Mozart-Divertimenti voor 3 bassethoorns te Erpe-Mere In de laatste jaren neemt de belang stelling voor de bassethoorn op nieuw toe. De bassethoorn is fami lie van de klarinet maar is sikkelvor mig met vijf kleppen en meestal ge stemd in F. De geëigende, brede boring bezorgt hem een eigen tim bre, dat afwijkt van dat van de klari net. Vermoedelijk ontstond het in strument te Passau in de jaren 1760. Het latere 18de-eeuwse instrument staat in G. Het is moeilijk in te schatten hoe populair dit instru ment toen was. De bassethoorn komt voor in de muziek van Richard Strauss maar ook Mozart had een ongewone voorliefde voor het in strument. Tegenwoordig wordt de ze partij dikwijls door de altklarinet gespeeld. In het kader van het grote Festival- tema 'Expecting Mozart' verzorgen Eddy Vanoosthuyse, Jan Guns en Raymond Dils op zaterdag 20 okto ber om 20 uur in het Gemeentelijk Administratief Centrum 'Steenberg' te Erpe-Mere een kon- cert voor drie bassethoorns. Zij spe len van W.A. Mozart (1756-17 91) de '5 Divertimenti in Bes, KV A 229 (439b)', een toch niet zo vaak te beluisteren oeuvre. In de serie 'Gottmer Komponistenreeks' over Mozart wordt dit werk als volgt ge- katalogeerd: 'voor twee klarinetten (of bassethoorns) en fagot, Wenen 1783, worden ook wel eens uitge voerd op drie bassethoorns'. Musi- kologen zijn het er nog steeds niet over eens voor welke bezetting pre cies Mozart deze divertimenti schreef. De reden hiervoor is wel het ontbreken van de autograaf. Tickets aan 200F kunnen besteld worden in het Gemeentelijk Admi nistratief Centrum 'Steenberg', Dienst Kuituur, Oudenaardsc- steenweg 458, 9420 Erpe-Mere, tel. 053/62.71.11. Blokfluitmuziek door Wier op 'n rij' te Bomem Bart Spanhove, Geert Van Gele, Joris Van Goethem en Paul Van Loey vormen sinds 1985 het blok fluitkwartet 'Vier op 'n rij'. Ze spe len op kopieën van historische in strumenten. Hun instrumentarium bestaat uit een zestigtal blokfluiten. Ze brengen muziek uit de middel eeuwen, de renaissance, de barok en hedendaagse (zelfs popdeun tjes!) periode. De vier leden van het ensemble de den studies kamermuziek, histori sche uitvoeringspraktijk en instru mentaal spel aan de conservatoria van Antwerpen, Gent, Rotterdam, Amsterdam en het Lemmensinsti- tuut. Tijdens het Concours Musica Anti- qua Brugge 1990 werd 'Vier op 'n Rij', samen met 'La Fenice' uit Frankrijk, eerste laureaat in het concours voor ensembles. Op zondag 21 oktober speelt 'Vier op 'n Rij' een Festivalkoncert om 20 uur in de Abdijkerk te Bornem. Op het programma prijkt muziek uit de 15de tot de 20ste eeuw: twee canzona's van Tarquinio Merula (1594-1665) twee canzona's van Gi- rolamo Frescobaldi (1583-1634), de 'Suite in g' van Matthew Locke (1621-1677), de 'Sonata Settima A 4' van Johann Rosenmüller (1620- 1684), 'Burds' van Jan Van Lande- ghem (°1954), de 'Fantasia A 4' van Orazio Vecchi (1550-1605), 'La My' van Heinricus Isaac (ca. 1450-1517), 'Upon in nomine' van John Baldwin (1560-1615), 'In Nomine' van Or lando Gibbons (1583-1625), de 'So nate in c' van Joseph Bodin de Bois- mortier (1689-1755), 'Canzon la Rosignola' van Giovanni Battista Riccio (begin 17de eeuw) en 'L'invemo' (de winter) uit de 'Vier Seizoenen' van Antionio Vivaldi (1678-1741), een transkriptie van Giovanni da Campanello (°1954). Een zeer gevarieerd repertoire, ge bracht door een uitstekend ensem ble! Toegangstickets aan 250F kun nen gereserveerd worden in het C.C. Ter Dilft, Sint-Amandsesteen- weg 41-43, te 2880 Bornem, tel. 03/ 889.75.63, van ma. tot vr. van 9 tot 12 en van 13 tot 19 uur, op zaterdag van 9 tot 12 uur. Raval vzw, relatie en aktiviteiten vereniging, voor alleenstaanden, bestaat nu al ruim tien jaar in het Nederlandstalig gebied van ons land. Ook in de regio Aalst organi- zeert Raval socio- kulturele en sportieve aktiviteiten. Alleenstaan den ontmoeten elkaar tijdens een uitstapje, toneel, wandeling, eten tje, dansavond, enz. Een ideale kans om je kennissenkring uit te breiden of andere mensen te ontmoeten. Het pas opgerichte Jong Raval Aalst is er vooral voor die alleen- Aalst. Jebron. Zingen naar vrede was het tema van een geslaagde avond (a) Zaterdag 20 oktober wordt om 15.00 uur in Jebron het Kimbaspel voorgesteld. Kimba is en Austra lisch dialektwoord dat staat voor "vriendschapsband". "Kim" doet ook denken aan horizon en is ver want met heel wat andere talen. Het Kimbaspel is een nieuw spel met mogelijkheden voor kommunikatie en relatie-uitbouw. Het is een ont dekkingsreis naar jezelf en de ande ren waarin je de waarden en waar digheden, problemen en konflikten bij jezelf en bij de anderen kunt ontdekken. Kimba leert mensen ook echt luisteren naar elkaar. Het Kimbaspel is zo eenvoudig dat iedereen het kan spelen en in aller hande groepen kan het dienstig zijn het gezin, in de schoolklas, bij kate- cheselessen, in jeugdbewegingen en organizaties, enz. De maker van het spel is bereid gevonden het Kimba spel te komen voorstellen aan ie dereen die er belangstelling voor heeft. Dat zal dus zijn op 20 oktober om 15.00 uur. Egra De Egra werkgroep komt samen op 11 en 25 oktober om 20.00 uur. Egra staat voor echtgescheidenen ge spreksgroep Regio Aalst. Dit keer is het tema "Levenronde". De bedoe ling is mensen op weg te zetten om iets van hun pijn of goedvoelen met anderen te delen. Egra wil als groep kansen reiken aan mensen met een relatiebreuk of die in echtscheiding verkeren. In deze kansen groeien mensen vaak uit tot nieuwe levens- oriëntering. Getuigenissen vanuit de Ark-ge meenschappen De Ark-gemeenschappen zijn relig ieuze gemeenschappen van man nen en vrouwen, gehuwden en inge- huwden, kinderen en volwassenen die in gemeenschapsverband met elkaar willen leven vanuit een ge- weldlose levensfilosofie. Deze ge weldloosheid wordt zo konsekwent mogelijk beleefd in een relatie met elkaar, in een relatie met de natuur en met de kosmos. De gemeen schappen vormen door hun manier van leven een getuigenis van een geweldloze samenleving op men senmaat. Op woensdag 17 oktober in de aula van het Sint-Jozefscolle- ge zal Jean-Baptiste, hoofdverant woordelijke van de Ark-gemeen schap, vooral aandacht besteden aan het aspekt "gemeenschapsle ven". Waarom kiezen mensen voor deze vorm van samenleven en hoe houden mensen het vol en waarom anderen dan weer niet? Verder programma Zaterdag 13 oktober om 18.30 uur in de Begijnhofkerk liturgie en ge volgd door ontmoetingsavond. Zondag 14 oktober van 10.00 tot 12.00 uur gemeenteberaad. Maan dag 15 oktober om 20.00 uur vierde avond van de leesgroep "Je leven helen". Donderdag 18 oktober 20.00 uur vergadering kinderiitur- gie. Vrijdag 19 oktober 20.00 uur veragdering radioprogramnj terdag 20 oktober 18.30 u hofkerk liturgie. Maandag 2 ber 20.00 uur vijfde avond leesgroep en zaterdag 27 18.30 uur begijnhofkerk turgie gevolgd door gezellig T zijn in de Open haard. htii Tiendaagse van het religieus is Van vrijdag 30 oktober onl^ v uur tot en met zaterdagavond^ cember wordt in de BegijnhPê1 de derde boekenbeurs van h{n n gieuze boek gehouden. OoM v wat kinderboeken zullen erPm' senteerd worden. 1^ irm hc Verloofden ontmoeten verlodser Er worden ontmoetingsdag^3^ verloofden georganizeerd ff °F hiervoor belangstelling heer3 steeds kontakt opnemen ml°m van volgende verantwoordelPt 11 tot 18 december in Jeujan' Ypsilon Etienne Ghijselen"d 21.31.46) of Etienne Lipp£^t (053/78.16.68); van 4 tot 11 meck Baardegem met Van LangePai De Wit (053/35.45.17);of J'8€ rouck (053/35.60.40). Op d in Erembodegem bij Langele Holsbeeck (053/70.27.84) olsP! Helderweirt (053/21.65.55.) di 28 mei tot 4 juni in HerdersftE Van Durme-Van HolsbeeckP™ 78.15.24) of Julien Heirfri (053/77.72.72.) 201 het Aalst. Jebron. Enkele koren verleenden hun medewerking aan de vredesliederavond in Jebron (a) staanden van 21 tot 35 jaar. Deze jonge mensen komen elke eerste vrijdag van de maand samen in hun vaste praatcafé Sint-Antoon in de Brandweerstraat 19 te Dender leeuw om 20.30 uur. Hier worden, tijdens een gezellige babbel, de nieuwe aktiviteiten gepland en ideeën besproken. Je maakt er ken nis met de verantwoordelijke Jos en met de anderen met wie je afspra ken regelt. Dit in een toffe sfeer en met een dsankje. Het lidmaatschap kost je 2.450 fr per jaar. Daarvoor krijg je maan delijks een tijdschrift waarin alle ak tiviteiten staan vermeld van je eigen regio en van de vele andere regio's. En je krijgt op elke ander aktiviteit een flinke korting. Voor inlichtingen kan je terecht bij Jos op het nummer 053/66.74.40. of je kunt aanwezig zijn op een van de komende aktiviteiten. Op vrijdag 12 oktober om 20.30 uur "Fitness" in tragel Sport, Tragel 6 te Aalst; op vrijdag 19 oktober om 20.30 uur een "Jong Raval Fuif' in The Goldies in de Schelfhoutstraat 77 te Liedekcrke (toegang 75 fr voor de leden en 200 fr voor niet-leden); op vrijdag 26 oktober om 20.30 uur bowling in Tragel Sport, Tragel 6 te Aalst en op vrijdag 2 november om 20.30 uur "Praatkaffee" een info- avond voor nieuwelingen, met een gezellige babbel en samenzijn in Sint-Antoon in de Brandweerstraat 19 te Denderleeuw. Vanaf 1 januari wordt het lang. van zware vrachtwagens in de belk kom beperkt. Vrachtwagens van me 7,5 ton mogen niet langer dan 6 h 1 elkaar parkeren in de bebouwde Arrind fezi Hel parkeren van reklamevoertuigefay beperkt. Zij mogen enkel gedurendLa na elkaar op de openbare weg geparkeerd. F fei Ter gelegenheid van de 50e verjaart as Jeugd en Muziek geven de Belgische ;s) rijen een speciale postzegel uit die j, voorgesteld op 17 oktober in de rat a(j van het Paleis voor Schone Kun Brussel

De Voorpost | 1990 | | pagina 2