Knapenkoor van Moskou te gast in Aalst «Kinderen van een mindere God» in Galavoorstelling voor Daenskomitee Ernst in de Werf Podium-uitjes in De Werf TE KW tweec mers, Isen, TV's, elektr verde kante hand: drooc maan Groei straat 'dagei Tel 0 gazijr 053 7 Aalst. Het Russiche knapenkoor dat in Aalst zal optreden TE K(X allem VanM rij, B Lebtx 41.04. Van 20 tot 31 oktober is het Knapenkoor van Moskou onder leiding van Popov bij ons te gast. Het treedt op in de kerk van Onze-Lieve-Vrouw Mijlbeek te Aalst op 24 oktober. Anderen optredens van dit befaamde koor zijn voorzien in Sint-Niklaas (22 oktober), Opwijk (26 oktober), Vrasene (29 oktober) en Kruishoutem (31 oktober). Het koor maakt een rondreis doorheen Europa en zal onder meer optreden in Straatsburg, Parijs en Borken (Duitsland). Het Knapenkoor van de Sweschni- kov koorschool uit Moskou wordt geleid door dirigent Victor Popov en hij is de man die vele jaren met het kinderkoor van de Russische Radio en Televisie naar het Westen mocht komen. Voor het eerst komt hij met het professionele koor van de Sweschnikov-school naar ons land en brengt er Russische koor- kuituur. Het koor brengt religieuze Russi sche muziek in autentieke uitvoe ring, in de grot stijl van de muziek kapel van de tsaren. Meestal ken nen wij de Russische orotodokse muziek alleen via operazangers en -zangeressen, wat afbreuk doet aan de polyfone struktuur van de wer ken. Daarnaast zingen ze op een typische Slavische manier met iet wat scherp klinkende knapenstem- Op vrijdag 12 oktober 1990 om 20 uur in KC De Werf brengt de Ko ninklijke Aloude Rederijkerskamer De Catharinisten een voorstelling van het toneelstuk 'Kinderen van een Mindere God' van Mare Me- doff, in een regie van Mamik Baert. Deze galavoorstelling van dit aan grijpende stuk gaat door in het ka der van het Daensjaar 1989. Dat het reeds rijkgevulde Daen sjaar (historisch debat, wandeltoch ten, autozoektocht, toneel, de ten toonstellingen 'kindermishandeling en kinderarbeid', 'Vierde Wereld' en 'Daens in de Gazet', het debat 'Daens. En vandaag?', de publikatie 'Het andere gezicht van de welvaart', enz...) nog een staartje krijgt in 1990 past volkomen in het opzet van het Herdenkingscomité. Kaarten aan 400 fr. zijn te verkrij gen op het secretariaat van het Daensjaar, Belfort, tel. 053/ 77.06.84, of op de Dienst voor Toe risme Aalst, Belfort, tel. 053/ 77.11.11, toestel 240. Jm Heymans Zaterdag 13 oktober om 20u. in de Teaterzaal: kleinkunstavond met Miel Cools en Hans Van den Stock, georganiseerd door VTB-VAB; toegang 350 fr. info 011/67.39.23. Zaterdag 13, zondag 14 en maandag 15 oktober om 20u. in de Schouw burg: teater "Kinderen van een mindere God" van Mark Medoff door De Catharinisten; toegang 250 fr., info 053/77.91.09. Dinsdag 16 oktober om 20.30u. in de Schouwburg: koncert door het Bergen Wind Quintet, georganiseerd door het Festival van Vlaande ren; toegang 400 fr., info 053/76.13.12. Woensdag 17 oktober om 19.30u. in Vergaderlokaal 2: gespreksavond georganiseerd door Similes; info 091/24.23.05. Vrijdag 19 oktober om 20u. in de Schouwburg: muzikaal en filmpro gramma rond Charlie Chaplin door Thomas Beckmann en Kayoko Matsushita; toegang 300 fr.; info 053/76.13.12. Zaterdag 20 oktober om 20u. in de Schouwburg: teatervoorstelling "Rosalie Niemand" van Jan De Vuyst naar Elisabeth Marain door Lieve Moorthamer in regie van Hugo Van den Berghe; toegang 300 fr.; info 053/70.44.64. Zondag 21 oktober om 15u. in de Schouwburg: kindernamiddag met een soloprogramma rond Mozarts "Idomeneo" door Frank Groot hof; toegang 100 fr. of 1 strip (kinderen) of 170 fr. of 2 strippen (volwassenen); info 053/76.13.12. Zondag 21 oktober om 14u. in Vergaderlokaal 1: voordracht "Appels als medicijn" georganiseerd door vzw De Groene Dag; info 054/ 33.20.46. Maandag 22 oktober om 13.45u. in de Schouwburg: voordracht "naar het einde van de apartheid in Zuid-Afrika" door Steven Debroey; georganiseerd door Aktueel Denken en Leven; info 053/80.40.64. L. men die een extra kontrast geven aan de sonore tenoren en bassen. Het koor komt naar het westen met twee programma's een zuiver re ligieus programma waarin de prachtige kerstliturgie en de muziek van Bortniansky centraal staan en een programma dat ook Russische volksliederen bevat. Het koor Voor de revolutie van 1917 was er aan elke Russische kerk een koor verbonden dat de liturgische zan gen van elke dienst verzorgde. Er waren toen twee zeer bekende kna penkoren, een in Sint-Petersburg de "Capella Palatina" onder de per soonlijke bescherming van de tsaar en het andere koor was verbonden aan de Heilige Synode van de Orto- doxe kerk in Moskou. Beide koren verdwenen in het geweld van de re volutie. In 1944 tijdens de tweede wereldoorlog werd in Moskou op voorstel van de musicus en kompo- nist Alexander Sweschnikov een na tionale koorschool geopend. Zij draagt zijn naam. De school die men kan vergelijken met een muziekhu- maniora van bij ons, start reeds op vroege leeftijd met gespecializeerd muziekonderricht. Hier studeren jongeren in leeftijd van 7 tot 18 jaar. Naast een algemene opleiding krij gen zij een speciale professionele muziekopleiding, die hen daarna toegang verleent tot alle vormen van hoger muziekonderricht. De koorschool "Sweschnikov" geniet sedert haar oprichting een uitste kende faam. Momenteel bestaat het knapenkoor van de school uit 160 jongens. Het beschikt over hoge ar tistieke kwaliteiten en toonaange vende muziekrecensenten spreken dan ook terecht van een "koor met wereldklasse", behoren tot de elite der knapenkoren. De dirigent Victor Popov werd ge boren in de omgeving van Kalinin en na het beeindigen van zijn stu dies aan de "Sweschnikov" koor school studeerde hij verder aan het staatsconservatorium van Moskou. In 1970 werd Victor Popov artistiek direkteur van de school en stichtte hij in datzelfde jaar het "Grote Kin derkoor" van de centrale radio en televisie van de USSR. Hij dirigeer de dit koor in koncerten in de Sint- Eustachiuskerk in Moskou, het Fes tival de l'Essonne in 1986, het Festi val voor kinderen in Nantes is 1987 en gaf verschillende koncerten in Frankrijk en in het Unesco gebouw. Sedert 1975 is Popov professor aan het staatsconservatorium van Mos kou. In Aalst logeren de Russische jon gens bij de leden van de Schola Can torum Cantate Domino. Donderdag 25.10 Schubert, Mozart en Mendelsohn door het Wiener Schubert Trio. Vrijdag 26.10: dans- produktie "Carmina Burana" door Compagnie Aimé De Lignière. Klassieke en romantische klavier- trio's door het Wiener Schubert Trio Het Wiener Schubert Trio is samen gesteld uit Boris Kuschnir, Claus- Christian Schuster en Martin Horn- stein. Dit trio is uitgegroeid tot een toonaangevend ensemble dat al verscheidene toernees door de we reld achter de rug heeft. Na hun eerste bezoek aan de V.S. kregen ze in het jaarlijks kunstoverzicht van de Washington Post de titel "Best New Visiting Chamber Ensemble 1986". Momenteel is het één van de weinige fulltime pianotrio's dat de wereld van de klassieke muziek rijk is. Buiten het uitvoeren van de alomgekende meesterwerken, trachten ze eveneens pareltjes te ontdekken in ongekend en onte recht vergeten repertoria. Op het programma te Aalst staan drie klaviertrio's uit de laat-klassieke en romantische muziekliteratuur. Eerst het "Klaviertrio in Si B Groot, opus 99, D 898" van Franz Schubert (1797-1828) dat ontstond op het einde van zijn leven in 1826. Dit trio heeft Schubert nooit zelf horen uit voeren. Het ontstond - evenals het pianotrio opus 100 uit 1827 - in een duistere periode van zijn leven: een periode waarin de uitgevers hem weinig aandacht schonken, waarin er weinig publieke koncerten waren en waarin hij zich steeds meer be wust werd van zijn steeds slechter wordende gezondheid. Maar niets hiervan is te horen in deze komposi tie; het is een krachtig, soms zelfs vrolijk werk. Van W.A. Mozart (1756-1791) wordt het "Klaviertrio in Sol Groot, KV 496" gespeeld. We kennen van hem een achttal klaviertrio's, waarvan zeven gekom- poneerd werden voor klavier, viool en cello, en één voor klavier, klari net en altviool. Mozart schreef deze werken in de eerste plaats voor ei gen gebruik. Dit kan verklaren waarom in de meeste van deze pianotrio's het klavier de leidende partij speelt. Slechts zelden koncer- teren de instrumenten met elkaar, maar dat wordt ruimschoots goed gemaakt door de voortreffelijke, schijnbaar geïmproviseerde melo die. Na de kompositie van "Le Noz- ze di Figaro" legde Mozart een her nieuwde belangstelling voor de ka mermuziek aan de dag: waarschijn lijk vermoedde hij daar een onmid dellijke bron van inkomsten. In de ze periode schreef hij o.m. drie pianotrio's; het eerste trio uit deze periode, het KV 496 wordt van avond uitgevoerd. Tenslotte ver meldt het programma nog het "Kla viertrio in re klein, opus 49" uit 1839 van Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847). In de vier delen is dit werk een treffend voorbeeld van originele behandeling van het muzi kale materiaal. De verschillende melodische motieven worden aan eengeregen tot een ononderbroken muzikale stroom, zonder ergens de indruk te wekken van echte thema tische arbeid. Het antagonisme tus sen enerzijds klassieke vormgeving en anderzijds een vrije, romann melodieontwikkeling ten bej(diep van de expressiviteit, is eeijj^g0 aangetroffen element in Mefthuisi sohns oeuvre, speciaal in z$jg°k( mermuziek. Toegangsprijs 5 kamp Dit koncert wordt ingelei<Btend{ Stefan Moens, muziekrec^stami van de krant "De Morgen", St.-H foyer op de eerste verdieping!sc tot 19.45u. Voor reservatiei 76.13.12. Op woensdag 25 oL K00| om 20u. in de Schouwburg. Jebruii Orffs "Carmina Burana" g«en. a door de Compagnie Aimé D|[|g™ nière er, ij: "Carmina" is een verzamel!*^ van wereldse liederen uit <fe, t eeuw die op krachtige wijze h§70 bekritiseren. Carl Orff koos ifl 24 teksten, rangschikte ze it«— delen: de lente, de herberg liefde en zette ze op muziek,'Groe mina Burana". Deze muziek) reerde koreograaf Aimé De U47 8: re tot een danswerk waarin hf~ vooral door de geest van de tf— liet leiden om te komen tot bundig dansgebeuren, kracht dien: sensueel gebracht door de vrouwelijke dansers van zijn) schap die van deze produktfc^1 aangrijpend gebeuren makenM^ uitzonderlijke realisatie, en, su dansavond wordt georganpy^ door Dance Pro-Motion vz*!^, toegangsprijs bedraagt 350 frJ750 info: 01V67.39.23 (na 20u.). of5 41 dag 26 oktober om 20 uuri Schouwburg van De Werf. n. br. 15 br. tiump tcker. Op vrijdag 12 oktober wordt in de Krediet bank aan de Kouter 175 te Gent om 20.00 uur een feestelijke regionale Slichting Leef- L-t an milieu-avond gehouden. Dons Van Caneghem en Jo De Meyere in Huwelijk-spel van E. Albce te gast bij I eater au 6 -12.10.1990 - De Voorpost

De Voorpost | 1990 | | pagina 6