„Teater maken blijft in de Vlaamse Gemeenschap een taak die in de buurt van de dwangarbeid ligt." (Walter Tillemans) I 25 jaar N.T.G. uitsluitend Vlaams werk K.N.S.„Hoogste tijd om negatieve trend stop te zetten K.V.S.Zeven nieuwe produkties en een reprise 10 - 19.10.1990 - De Voorpost Teaterseizoen 1990 - 1991 'A( 2 De Deckeec j e Botho Sitaa Ie Lakenseade vervangen tw« Een teatergezelschap presteert goed, heeft een visie op waar het mee bezig is, wordt gewaardeerd door publiek en pers het krijgt van de minister meer centen om nog beter en efficiënter te kunnen werken. Een ander ensemble rendeert ondermaats, produceert er maar wat op los, wordt telkens opnieuw, terecht meestal, de grond ingeboord door de criticide subsidiërende overheid neemt het dan ook maar wat centen af. Terecht zal je zeggen... Maar zo werkt het niet bij ons. Executieve bepaalt een bedragtelkens te weinig voor de betrokken teatergezelschappen en de oppositie (nu Agalev en eigenlijk ook de PWvroeger S.P., V.U. en Agalev), genoeg voor de Executieve (nu C.V.P., S.P. en V.U.vroeger C.V.P. en P.V.V.)... En dan moet dit bedrag verdeeld worden over de diverse gezelschappen. Laten we even utopisch aannemen dat vriendjespolitiek hier geen rol speelt (haha de adviezen worden immers verstrekt door de Raad van Advies voor de Toneelkunst, samenge steld uit partijmensen en direkt betrokkenen teatermensen zelf. Zij zullen voor hun gezelschap steeds meer willen, maar dit kan alleen maar indien ze van andere ensembles (liefst diegene die niet in de RAT vertegenwoor digd zijn) centen afnemen... Dit advies gaat naar de minister die het niet hoeft te volgen maar het als „richtlijn" gebruikt. Het is toch godgeklaagd dat, indien men een goed fiinktionerend en presterend ensemble wil belonen, men eerst van een ander gezelschap centen moet afnemen. Voor kuituur in het algemeen en teater in het bijzonder is immers geen geld beschikbaar. Eén vraagjemoeten de vele miljarden, die aan het bedrijfsleven als steun werden toegekend toen het hun niet zo goed ging, nog steeds behouden blijven Maar er is ook goed nieuws. Met ingang van het seizoen 1991-1992 zou een nieuw dekreet voor de podiumkosten van toepassing worden, dit ter vervanging van het oude en verouderde dekreet van 1975. Waar vooral het „tekstteater" aandrong op vier verschillende dekreten (tekstteater, muziekteater, dans- en kunstencentra), was men vooral uit de hoek van de kunstencentra meer voorstander van één podiumdekreet, zodat een soepele doorstroming van de financiële middelen tussen de diverse genres - die jammer genoeg nu duidelijk gedefinieerd en afgebakend blijven - zou mogelijk worden. Dus kwam er, naar aloude Belgische gewoonte, een mooi Vlaams kompromis uit de bus, „Vier op één rij", één dekreet met vier verschillende hoofdstukken die ook budgettair uit elkaar worden gehouden. De voornaamste bepalingen Voor de vier disciplines zijn de grote principes dezelfdeerkenning en financie- ringsenveloppe voor 4 jaar (men verdeelt zelf werkings- en loonkosten) na indiening van een beleidsnota een minimum aantal voorstellingen en een minimum aan eigen inkomsten één Vlaamse kreatie per 4 jaareen adviesraad per discipline (zonder bestuurs- of „gehonoreerde" leden van de ensembles zelf). Het nieuwe dekreet zou een meeruitgave van bijna 300 miljoen betekenen. De Vlaamse Executieve keurde het dekreet goed, maar de konkrete toezegging dat het nodige geld er ook komt, is er nog niet.. Vooral de kunstencentra (de Singel,Kaaiteater en Vooruit, maar ook Monty en Nieuwpoortteater) krijgen meer. En nu maar hopen dat de Raad van State en de Vlaamse raad snel zullen werken, zodat er eindelijk eens wat meer zekerheid komt voor de diverse gezelschappen. En meer centen. Zodat onze teatermensen (in de ruimste betekenis van het woord) geen roofbouw meer moeten plegen op zichzelf, geen dwangarbeid meer moeten verrichten omdat, ja, omdat er nu éénmaal die liefde voor de kunst is L. September I. Lex begint haar laatste seizoen als direkteur van de Antwerpse KNS Volgend seizoen viert het Neder lands Toneel Gent zijn zilveren ju bileum. In 1965 immers begon het N.T.G. onder de eerste direkteur Dré Poppe als nieuw Gents gezel schap ae KNS te bespelen, dit na een leegte van 20 jaar. Op 9 oktober '65 startte het nieuwe gezelschap met Schillers „Maria Stuart" van de 16 produkties waren er drie VlaamseBrulins „Traktor Dimitri", Staf Knops „Nana", ge speeld door KVS-Brussel en Claus' „Suiker" (eveneens een KVS-pro- duktie)6 gastvoorstellingen en toch 10 eigen produkties Hoeft het gezegd dat het Neder lands Toneel Gent alles in het werk zal stellen om van deze „Viering 25 jaar NTG" iets moois te maken. Over de konkrete invulling van de aktiviteiten is op dit ogenblik echter nog niets bekend, over het repertoi re voor 1990-1991 trouwens ook nog niet zoveelde perskonferentie komt er pas begin september. Over het voorbije seizoen kunnen we kort zijn. Echt kwalitatieve uitschieters, die we in het NTG - als beste reper toiregezelschap van de voorbije ja ren - gewend waren, vielen er niet te genieten. Sinds o.m. de verhuis naar het Tolhuiskomplex en de Minne meers, lijkt het Gentse gezelschap van Jef Demedts - straks van Hugo van den Berghe - wel het rotsvaste geloof in eigen kunnen te zijn kwijt geraakt. Met als resultaat een afkal vend publiek, middelmatige pro dukties, niet zo bijster goede recen sies en onzekerheid en zo in eigen rangen. We hopen uit de grond van ons hart dat het NTG met de viering van zijn 25-jarig bestaan een nieuw elan vindt. Over het repertoire 1990-1991 is dus nog maar weinig bekend titels en regisseurs, data en podia. Hier komt het overzicht. Als aperitief op het nieuwe seizoen wordt „Rosalie Niemand" van Jan de Vuyst naar Elisabeth Marain hernomendeze suksesproduktie met Lieve Moorthamer in regie van Hugo van den Berghe loopt van 01 tot 09 september in het Tolhuis en gaat nadien op reis in Vlaanderen en Nederland. De eigenlijke opening van het sei- E. Magerman, P. Gorissen, C. Thijs, N. Versijp en C. Boni, vijf vaste waarden in NTG zoen komt er op 20.10 (tot 20.11) in de Minnemeers met een hertaling door Pjeroo Roobjee van „De Ge croonde Leersse" van Michiel de Swaen regie Hugo van den Berg he. Van 01.12.90 tot 27.01.91 loopt in het Tolhuis het nu al traditionele fami liespektakel van Jan de Vuystdit jaar „Jungleboek" in een regie van Dirk Tanghe. Ook een kreatie wordt „Blankenberge" van het Sint-Ni- klaas-Antwerpse enfant terrible Tom Lanoye Senne Rouffaer re gisseert van 12.01 tot 09.02 in de Minnemeers. Een andere „Vlaamse" produktie is „Jozef in Egypte" van Joost van den Vondel in regie van Karst Woud stra Minnemeers van 02 tot 30.03. Het dramatisch sterke stuk „Het ge zin van Paemel" van Cyriel Buysse, waaraan velen een goede herinne ring bewaren, wordt geregisseerd door Dirk TangheTolhuis van 30.03 tot 09.06. Het NTG-seizoen eindigt in NT 2 - Minnemeers waar op 27 april een nieuw stuk in première gaat van Hu- go Claus. Deze zelfde Claus was in 1965 één van de 11 kandidaat-direk- teurs, hij werd met drie andere weerhouden, maar moest tenslotte toch de duimen leggen voor Dré Poppe. De werktitel is „Richards Droom" en de .regie wordt gevoerd door Sam Bogaerts, één van die jonge Vlamin gen die bij gebrek aan kansen hier diende uit te wijken naar Nederland (in zijn regie speelt Toneelgroep Amsterdam op 23.11 in de Singel trouwens „Kasteel Wetterstein" van Wedekind). Zeker een produk tie om naar uit te kijken Voor inlichtingen i.v.m. repertoire, data, abonnementen en reserva ties N.T.G., Minnemeers 8, 9000 Gent (tel.(091) 25 12 02 of 25 32 08). Indien Patrick Dewael, Gemeen schapsminister van Kuituur, het ad vies van de RAT zou gevolgd heb ben, zou de Antwerpse KNS slechts 39,2 miljoen hebben ontvangen om volgend seizoen rond te maken. Het werden er uiteindelijk 40 miljoen. Toch gezwicht voor de reaktie van B S van de stad, die uiteindelijk toch opdraaien voor een „eventueel deficitaire werking" VAN DE K.N.S. Na de vermindering met 8 miljoen vorig seizoen, dus ook nu geen verhoging, terwijl KVS en NTG er elk 1,3 miljoen bijkrijgen. Dewael waarschuwde dat het de hoogste tijd werd „om de negatieve trend rond de KNS" stop te zetten en een nieuwe, binnen afzienbare tijd door de stad Antwerpen te be noemen direkteur de nodige kansen te geven. Financieel verkeert de Antwerpse KNS nochtans in de meest bevoor rechte positie van alle teaters met wat 't stad bijpast, kunnen eigenlijk nog wel een paar groepen aan 't werk... Indien hier een artistieke prestatie zou tegenover staan om U tegen te zeggen, zou het niet eens weggegooid geld zijn. Maar de ka rakteristieken van het voorbije sei zoen kunnen samengevat worden met woorden alsveel middelen, weinig begeestering bij pers en pu bliek (we drukken ons vrij zacht uit), veel middelmatige produkties (wat na een week afgevoerd werd „om artistieke redenen", was nog van het beste mee zelfs bescha mend, vulgair en provocerend ge doe als „Jef, de Rocker". Hopelijk blijft ons het komende seizoen veel gespaard. Het programma voor 1990-1991 ver meldt naast 7 eigen produkties en 1 draaischijfproduktie voorlopig ook nog 4 Nederlandse gastvoorstellin gen. We zetten ze kronologisch even op een rijtje. Het seizoen opent met „Rode Neuzen" van de Engelsman Peter Barnes (in '85 gekreëerd door de Royal Shakespeare Company) over een groepje religieuzen dat pro beert er als klowns de moed in te houden bij een door pest getroffen bevolking in het middeleeuws Frankrijkde Duitser Dieter Munck regisseert (van 29.09). Na Area en Raamteater waagt nu ook de Brusselse KVS zich aan „Lange Dagreis naar de Nacht" van Eugene O'Neill. In een regie van Franz Marijnen is het Brusselse ge zelschap in KNS te gast vanaf 10.11. Voor de einde-jaarsdagen staat „De Familie Klepkens" van August Hendrickx geprogrammeerd, een tragikomisch en levensecht beeld van de Vlaamse volksmens in het begin van deze eeuw in regie van Alfons Goris vanaf 24.11. Het nieuwe kalenderjaar zet in met een onverbiddelijke klassieker, „Tartuffe" van Molière, een schit terend humoristisch stuk, maar ook een aanklacht tegen alles wat vals en hipokriet isregisseur is waar schijnlijk Jean-Pierre Bouvier, in KNS al verantwoordelijk voor pro dukties als „Op zoek naar jezelf', „Don Quichote" en „Revolutie Revolutie vanaf 19.01.90. Vanaf 15.02 loopt in de Glazen Zaal (het repetitielokaal „op zolder") een horror-story, „De vrouw in het zwart" van Stephen Mallatrat naar de roman van Susan Hillteater in het teater, waarvan de regisseur nog niet gekend is. Grote verwachtin gen voor de kreatie van „De Tarantula" van Roger van Rans- beeck, eerder al in KNS met het steengoede „De Schuldvraag" re gie Herman Fabrivanaf 09.03. Opnieuw teater in het teater met „Ik, Feuerbach" van Tankred Dorst in regie van Martin van Zundert vanaf 06.04. Ivonne Lex sluit haar ambtstermijn in KNS af met de pro grammatic van „De jongens van hiernaast" van Tom Griffin in regie van Jan Verbist. KNS belooft „een aangrijpend, eerlijk én grappig stuk" over vier licht mentaal genan- dikapte jongens vanaf 11.05. Als Nederlandse gastvoorstellingen staan reeds gepland vier opvoerin gen van Neil Simons „Sweet Charity" en 3 koningsdrama's van Shakespeare „Richard II", „Hen ry IV" en „Henry V" in een regie van Adrian Brine verantwoorde lijk hiervoor tekent de Martin Han son Teaterprodukties (te zien resp. op 10.09, 03.12 en 11.03). Wie de seizoensprospektus met alle nodige informatie wil, kan deze be komen op telefonisch verzoek (03) 231 97 50, toestel 235. Beweren dat KVS-Brussel een dit gekoncentreerd op twee|i zo schitterend seizoen achter de rug der- dochterparen. Jane Bi.... heeft, zou de waarheid geweld aan- schrijft over de diepste, priiT^ doen. Daarvoor was het geheel te primitiefste en kinderlijkstefcn I wisselvallig naast goede produk- van de menselijke psyche. Ove0'st ties waren er ook totale (nou ja) oties, verwachtingen en driftétot miskleunen en middelmatige ansce- de meesten van ons lang opge|n 9 neringen. Toch werden er ook nu of verdrongen hebben, en weer pogingen ondernomen om bo- ongetwijfeld liever vergeten ven het vroegere KVS-peil uit te ze beangstigend zijn." Vanafj stijgen, wat op zich ai lofwaardig is. Franz Marijnen is ook nog vo We hebben de indruk dat deze tweede regie te gast a; trend in het komende seizoen zal Lakcnsestraat. Vanaf22.02 li doorgetrokken worden. Er staan 7 „Eindespel" van Samuel B nieuwe produkties en een reprise wat meteen - meer dan een ji gepland. Op 21 september, het be- zijn dood - ook het eerste stil gin van de herfst dus (we hopen dat de Ier is dat op de KVS-pli dit toevallig is...), opent het seizoen komt... Wat op de scène te met „Lange dagreis naar de nacht" zijn mensen die elkaar dag in van Eugene O'Neill in een regie van moeten verdragen en zich Frans Marijnen. O'Neill, winnaar maken over het ouder wordi 1st van de Pulitzerprijs (4 x) en de No- versleten zijn, het nutteloos^'', belprijs voor literatuur én schoon- „Eindspel" is een verhaal vanfds vader van Chaplin, schreef A Long ren kansen. j gel Days Journey into Night" in 1939- Gepland was dat, vanaf éten 1941 maar eiste dat het pas na zijn „Groot en Klein" van Biecs dood zou opgevoerd worden, wat in Strauss zou gespeeld worden! alj '55 ook gebeurde te Stockholm. Hij gie van Jean-Pierre noemde het „een stuk van oud leed, zou ook de eerste Botho geschreven met tranen en bloed" geweest zijn aan de nij schreef het omdat hij niet wilde Maar het wordt Denise Zimmerman van KNS Nand Buyl en Senne Rouffaer, twee basispionnen in KVS sterven zonder een definitief en „Lulu" van Frank Wedekind, naakt statement achter te laten van jaar nog op de planken gezet wie en wat hij was. Kineast Domini- De Tijd. „Lulu moest eind que Deruddere maakt zijn debuut '90, vorig seizoen dus, in pre als teaterregisseur met „They Shoot gaan, ook in regie van De D c Horses, Don't They" van Ray Her- maar door een voetletsel dat mah naar Horace McCoy - U herin- van Mieghem (die de titelri nert zich vast nog de film uit '69 van vertolken) opliep tijdens een v1 Sydney Pollack met o.m. Jane Fon- laatste repetities, diende dezi da of misschien wel de teaterpro- duktie verschoven te worden duktie „Dansmaraton" door het het komende seizoen. Het Fakkelteater in bewerking en regie toont de maatschappelijke opl van Robert Sian. In Ancienne Bel- en ondergang van Lulu, een t 't. gique vanaf 26.10. dat alleen leeft volgens haC.1.5* Jarenq geleden schitterde het Gent- stinkt. se Arenateater (de kiem van de la- Het seizoen in KVS sluit tere musicalafdeling van het Kon. „Henceforward", een satire Ballet van Vlaanderen) met „PiaF' een demonische ondcrtooi van Pam Gems in regie van Jaak waarschuwt voor de blindhe Vandevelde en met een onvergete- doofheid van onze tijd, vo< lijke vertolking door Erna Palstcr- technologie die de mens vocfcnn man van de titelrol. Vanaf 07.12 treeft. Senne Rouffaer regiss,^ loopt „Piafin KVS in regie van vanaf 24.05. |sbe dezelfde Jaak Vandevelde en met ir(jj dezelfde Erna Palsterman als Piaf, Vermelden we nog dat „Sp |<jv „een vrouw die eerder haar gezond- van Henrik Ibsen, in regie vai jecj heid ruïneerde dan in het register pe Claes, volgend seizoen h, jn van haar emoties te verminderen", men wordt. Een gedetailleerd j ee Ronnie Commissaris regisseert „In grammafolder kan aangev jjnj het Tuinhuis" van Jane Bowles, een worden in de KVS, Lakense »i::i stuk uit '53. Het stuk heeft tot on- 146, 1000 Brussel (tel.(02) 2 derwerp de dreiging die inherent is 44, elke werkdag van 09.00 tol aan wederzijdse afhankelijkheid en u.gesloten tijdens de maand tsk

De Voorpost | 1990 | | pagina 10