Dr. De Loof: Eigenlijk willen ze er niet mee stoppen Verbond van Kringen voor Heemkunde in Oost-Vlaanderen met een tweeling verrijkt: Lebbeke en Wieze Achteruitgang leesvaardigheid haart zorgef Investeringsmaatschappij en 14 - 19.10.1990 - De Voorpost 'Investeringsmaats publikatie kan ooi ijke bestelling di naam van de In zijn gezellige woning aan de Ka- rel Van de Woestijnestraat hadden we een gesprek met Dr. De Loof. Voorzitter van het Aalsters Vrede- huis en lid van de medische vereni ging tegen atoomwapens. We laten hem zelf aan het woord. 'Uit de geschiedenis kan je veel leren. Je hoeft maar achterom te kijken en de gebeurtenissen op een rijtje te zetten. Dan zie je een aantalontwikkelingen die op een bepaald ogenblik zo duide- lijkzijn, dat de mens gaat reageren. Zo hebben we na de tweede wereldoorlog geleidelijk vastgesteld dat we onze leefwereld aan het vernietigen waren. Vandaag is het begrip 'zorg voor het milieu' zodanig in, dat elke politieke partij zich verplicht voelt het als een prioritair punt in haar programma op te nemen, hoe moeilijk het soms ook past in dit programma. Die spontane rakties op duidelijke ontwikkelingen passen niet altijd in het kraam van de beleidsmakers of machthebbers. Wat doen ze dan? Ze proberen te misleiden, verdraaien de waarheid, simplificeren tot steeds weerkerende slogans. Dat zie je mis schien best op het terrein van de bewa pening. Als we één zaak hebben kunnen leren uit de geschiedenis van de jongste vijf tig jaar, dan is het dat de wapens een toenemend massavemietigend effekt hebben, maar, paradoxaal, minderen minder in staat zijn konflikten op te lossen. Enerzijds zijn hun gevolgen /catastro faalSinds de tweede wereldoorlog hebben we 150 plaatselijke oorlogen gekend, die 20 miljoen slachtoffers hebben gemaakt. Anderzijds hebben ze niet één konflikt opgelost. Al die oorlogen zijn geëindigd op pat-situa ties, met alleen maar verlies. Verlies van prestige, van geld en vooral van mensen. Een balans die voor honder dpercent negatief uitvalt. Die onmacht van de wapens wordt nog duidelijker in het licht gesteld door de gebeurtenissen in Oost-Euro pa, waar één voor één regeringen die over veel wapens en politiemacht be schikten, uitgeschakeld werden door massale, maar vreedzame akties. Zonder wapens! Meer nog. Wapens zijn niet alleen ver nietigend en ineffectief. Ze vormen ook een bedreiging. Ze zijn gevaarlijk en onbetrouwbaar. Het is niet de eer ste maal dat wapens die we zelf ge maakt hebben nadien tegen ons wor den gebruikt. Kijk naar het sinister wapenspel van vandaag in het Mid den-Oosten? Enkele jaren geleden be wapenden we de Sjah, de steunpilaar van het Westenin die gevaarlijke streek. Aangezien hij over zeer veel geld beschikte, konden we het goed doen. Grote hoeveelheden, goeie kwa liteit, beste prijs. Toen verdween de Sjah totaal onverwacht van het toneel en kwamen onze wapens in verkeerde handen terecht, de handen van Kho meini Om die te neutralizeren gingen we dan Irak bewapenen met nog meer en nog gesofistikeerder wapens. En Saddam Hoessein deed het, hij viel Khomeini aan. De goede oplossing dachten we, ze zouden mekaars wa pens wel vernietigen. Maar Irak kreeg het moeilijk, dus we verhoogden onze leveringen, we reageerden niet toen chemische wapens werden gebruikt. We maakten van Hoessein een mach tig man die dacht dat hem alles toege laten was. Stomverbaasd zien we hem vandaag zich tegen ons keren, met al zijn wa pens, onze wapens. En wat doen we? Opnieuw gaan we in dezelfde cirkel draaien, de vicieuze wapencirkel. We staan daar weer met onze wapens. Met gulle hand leveren we aan Saou- di-Arabië, de Emiraten, Egypte en na tuurlijk ook, voor het evenwicht, aan Israël. De allerlaatste types vliegtui gen, tanks en raketten. We blijven blind voor de feiten. We zien nie hoe wapens weer wapens oproepen, niets oplossen. Niemand denkt er blijkbaar aan dat wat we ginder weer aan het verkopen zijn, morgen opnieuw tegen ons kan uitgespeeld worden. Zelfs wanneer Hoessein in een oorlog snel wordt uitgeschakeld is niets opgelost. Niettegenstaande al deze feiten blijven sommigen in de wapens geloven. Ze doen alsof ze voor ontwapening zijn. Ze sluiten ontwapeningsverdragen af, schakelen raketten uit, geven de in druk dat het gevaar van de kernwa pens verdwenen is. Maar al wat ze doen is lapwerk, volksverlakkerij. Ui- geschakeld wordt met mondjesmaat. Vandaag hebben we nog evenveel kernwapens als een paar jaar geleden. Alleen al in de Verenigde Staten wor den er dagelijks 5.4 atoomkoppen bij gemaakt, zijn nog 40 nieuwe wapensy stemen in ontwikkeling. De staart van het wapenmonster wordt wat afgehakt, maar de kop groeit aan. Nieuwe types worden bijge maakt. Daar zou moeten mee gestopt worden, daar ligt de motor van verde re bewapening. Het is schijnheilig wa pens te vernietigen, maar intussen voort te gaan met het ontwikkelen en produceren van nog gevaarlijker, ge makkelijker te hanteren types. Een algemeen verbod van alle kem proeven zou een teken kunnen zijn van de bereidheid echt te willen ontwape nen. De ontwikkeling van nieuwe kernwapens zou er door stilvallen. Voor de allereerste keer zou men on omkeerbaar een gevaarlijk wapen de pas afsnijden. Zonder enig risi/co voor wie ook. Toch komt men er niet toe. Vooral de Verenigde Staten verzetten zich tegen een algemeen teststopver- drag. In januari van volgend jaar wordtin de UNO opnieuw gestemd over een uitbreiding van het beperkt teststopak- koord. Ons land heeft zich altijd ont- de vredesbeweging de Des<gd"J houden of tegen gestemd in navolging en Gorbatjsov. De Nobelpg - 2 van de Verenigde Staten. We zijn naar gelooft er niet in dat f11' nieuwsgierig wat de houding nu zal pens veel te bereiken is. H' zijn. In het regeerakkoord staat duide- voortdurend aan de katastn| lijk dat België zich zal inzetten voor volgen van wapengebruik r een totale stopzetting van de kemproe- beert via onderhandelingen^ ven. We wachten af. Het wordt een test lossing te vinden. Daarvoorfttc^t voor de rechtzinnigheid en vredelie- we maar even aan de ops*1™3' vendheid van onze regering. Roemenië met Ceaucesct Over de toekenning van de Vredes- waar de USA en Frankrijk ai prijs aan Gorbatsjov is Dr. De Looi gen op een legeraanval wist* zeer kort. Gorbatsjov heeft deze sj°v zonder bloedvergieten!45 1 prijs terecht gekregen. Hij heeft lossing te vinden. Mag ik $28 heel wat losgemaakt in Oost-Euro- wijzen dat de Russische leigeis pa. Tijdens een kongres van Artsen bijzonder intelligent ieman<L'h19 tegen Atoomwapens in Coventry Dr. De Loof. Zijn populari|35Z zei de gerenommeerde spreker Gal- het buitenland enorm grool^ thung dat de laatste ontwikkeling in Verenigde Staten spreekt m*! 25 de Oost-Westverhoudingen alleen van Gorbiomanie. maar mogelijk zijn gemaakt dankzij JM B Tweemaal per jaar zitten alle krin gen voor heemkunde uit Oost- Vlaanderen rond de vergaderta fels) om er de werking in haar tota liteit te bespreken. Alhoewel elke kring een autonome vereniging is, neemt dit niet weg dat regelmatig initiatieven genomen worden waar bij elke kring zijn inbreng heeft. In het verleden is dit meermaals bewe zen met gerenommeerde tentoon stellingen die telkens een ruime weerklank vonden bij een algemeen publiek. Vorig jaar nog maakte men ophef met een tentoonstelling in de Sint-Baafskathedraal te Gent waar duizenden bezoekers enkele schat ten van verschillende dorpen kwa men bezichtigen. In maart en oktober stuurt elke kring een afgevaardigde naar een gastkring waar het bestuur van de gouw, onder voorzitterschap van R. Ruys, verantwoording geeft over de administratieve aangelegenheden, de toelagen en een eventueel uit te bouwen programma. Tweeling Op de agenda stond o.a. een voor stel om twee nieuwe heemkringen in de gouw op te nemen. Dit waren dan nog twee verenigingen die tot dezelfde fusiegemeenten behoren, Lebbeke en Wieze maar dit was mo gelijk omdat ze een afzonderlijke en anders gerichte werking hebben. Toch heeft men de neiging om aan versnippering te denken ook al zul len zij een autonome heemkundige vereniging zijn. De heemkring van Lebbeke is pas twee jaar terug gestart met haar werking maar geeft toch al een drie maandelijks tijdschrift uit voor haar ongeveer 600 leden. Intussen heb ben zij hun werking waar gemaakt door het inrichten van een jaarlijkse tentoonstelling en andere aktivitei- ten die de lokale geschiedenis aan belangen. In Wieze daarentegen startte men al in 1984 als 'Oudheidkundige Kring Allerheiligste Salvator'. De werking is vooral gericht naar de oudheid van Wieze waar men nu ongeveer een honderdtal leden telt. Weldra komt een belangrijke uitga ve van de pers over het dorp met '15 eeuwen Wieze', in feite een foto boek met historische gegevens. Ook hier is de werking gericht op ge schiedkundige aktiviteiten en in de nabije toekomst schikt men ook een eigen tijdschrift uit te geven. Volgens voorzitter R. Ruys hebben ook kleine entiteiten hun belang om de heemkundige beweging opti maal tot ontplooiing te laten komen en met de aanvaarding van deze twee verenigingen is de heemkundi ge familie in Oost-Vlaanderen uit gegroeid tot 35 kringen. Programma Tijdens de raadsvergaderingen wordt telkens een programma aan de afgevaardigden voorgelegd dat geschiedt in samenwerking met alle heemkringen van de gouw. In het verleden zijn de globale aktiviteiten steeds uitgegroeid tot een waar suk- ses met weerklank ver buiten de gouw. Voor volgend jaar heeft de gouw Oost-Vlaanderen alvast zijn medewerking toegezegd aan de ten toonstelling die in Antwerpen door gaat met als thema 'Vijftig jaar heemkunde in Vlaanderen'. In deze tentoonstelling zal men trachten een profiel te vormen van de gouw aan de hand van het kontaktblad, de speciale uitgaven, de Reinaertprijs en andere prestaties. In navolging van vroegere aktivitei ten zal men opnieuw een lessen reeks organiseren. Er is een ruime belangstelling voor allerhande thema's uit de heem- en volkskunde en aangezien de respons bij de les sen van vorige jaren neemt men aan dat er ook nu genoeg interesse zal zijn om een nieuwe cyclus te begin nen. Op 19 oktober worden in de KB te Gent zoafc '°°r diploma's uitge reikt voor bekroonde restauraties. Alhoewel men er nu een veertigtal heeft kunnen selekteren, is het be stuur de mening toegedaan dat er nog verschillende restauraties aan de commissieleden ontsnappen. Daarom doet men een oproep om deel uit te maken van deze 'commis sie geslaagde restauraties'. Ook bij de heemkringen zelf wordt aange drongen om dergelijke zaken te melden. Wat de BRT-kronieken 'Van hier en toen' betreft was men van plan om met deze reeks te stoppen maar de verantwoordelijken zijn op hun beslissing teruggekeerd met het ge volg dat men ook in 1991 zal kunnen luisteren naar dit radioprogramma over personaliteiten en gebeurten issen van vroeger. Een belangrijk punt in het program ma wordt ingenomen door de jaar lijkse gouwdag, een soort samen komst van de heemkundige familie in Oost-Vlaanderen. Deze bijeen komst voorziet men op 19 mei 1991 te Lede waar o.a. het thema over gezondheidszorg zal behandeld worden. Nieuwe struktuur Tijdens deze raadsvergadering kwam verbondsvoorzitter J. Gerits uitleg verschaffen over een 'zesde decreet' waarbij de vijf gouwen voor heemkunde als een 'koepel' zouden erkend worden met de voor- en na delen eraan verbonden. Daar er echter nog te veel onduidelijkheden zijn over de erkenning in kwestie, de inhoud van het dossier en andere modaliteiten heeft men tijdens de raadsvergadering besloten een 'na tionale nota' af te wachten voor aleer een beslissing tot toetreding te nemen. Daarenboven worden ver schillende kringen benadeeld door hetnieuwe subsidiëringssysteem dat hieraan zou verbonden zijn. Tijdens een spe< .le raadsvergadering zul len de k igen zich kunnen uitspre ken ovi deze zaak nadat zij hun eigen stuur geraadpleegd heb ben. N n hoopt dan alleszins tot een consensus te komen. Industrieel erfgoed De gouw Oost-Vlaanderen wil alle facetten van de heemkunde aan bod laten komen en daarom doet het bestuur een oproep om ook het in dustrieel erfgoed te laten opnemen in de geslaagde restauraties. Men dringt er op aan dat elke kring ter plaatse zou nagaan wat er nog rest op dat gebied. Het is hier louter de bedoeling om aanvullende informa tie te geven aan verenigingen die met deze taak van bescherming be zig zijn. JV VU provincieraadslid Herman Burghgrave in de Provincieraad b" Wanneer een KMO bij de oprich ting of verdere groei, nood heeft aan eigen middelen, dan kan een investerings- of venture capital- maatschappij door het tijdelijk ver strekken van risicodragend kapitaal hier een oplossing bieden. In dit kader publiceerde de GO- MOV zopas de derde editie van de brochure "Investeringsmaatschap pijen, een praktische gids". Deze gids geeft een antwoord op een aan tal essentiële vragen die een onder nemer zich stelt bij de keuze tussen de verschillende investerings- en venture capital-maatschappijen die in de loop der jaren werden opge richt door zowel de private- als overheidssektor wie zijn ze, waar zijn ze gevestigd, wat is hun hoofd- aktviteit, welke financieringsvor- men bieden zij aan, in welk soort bedrijven en aktviteiten participe ren zij, vragen ze zakelijke waarbor gen, nemen ze deel aan het beheer, is hun aanwezigheid tijdelijk, wat is de gevraagd vergoeding en wat zijn de rendementsvoorwaarden? Vierentwintig maatschappijen, ak- tief in het Vlaamse Gewest verleen den hun medewerking aan deze brochure. Hieronder bevinden zich gevestigde namen als Investco, VIV, Advent, Bene Vent, GimV en Nim maar ook jongeren fondsen zoals Gevepar, Halder Invest, Agif, Fimika en net Take-off-fund. "Investeringsmaatschappijen, een praktische gids" werd voor h<" uitgegeven in 1983 en henC 1986. Thans is de derde handen, waarvoor de zameld werden begin telt 73 bladzijden en worden door rekeningnummer van de Gomov te Gent, m ding jen". De publikatie telijk of telefonisch Bij schriftelijke cheque op Gent te worden bijgevc nisch kan men terecht Ridder 091/21.55.11. en Gomov, Floraliapaleis, 9000 Gent Bij de bespreking van de begroting in de Provincieraad heeft VU raads lid en Grembergenaar Herman Burghgrave de aandacht gevestigd op de achteruitgang van de lees vaardigheid bij de jeugd. Een pro bleem waartegen men zich zeer snel zal moeten afeetten. Voordien had hij de "openbaarheid van bestuur" waarmee men sommige deputees in hun toespraak hadden geargumen teerd op de korrel genomen. Burgh grave spreekt pas van openbaarheid van bestuur wanneer men vanuit de meerderheid ook bereid is eerlijk en oprecht te antwoorden op vele vra gen die gesteld worden. Zo kan men de vraag stellen of de begroting wel in evenwicht is. Anderzijds moet men er in slagen de uitgaven te be heersen en ook dat is niet zo een voudig. Een belangrijke post is de leninglast. Hier wringt het schoen tje want men wil zoveel lenen als men kan terugbetalen. De provincie staat voor belangrijke beslissingen die veel geld zullen kostende bouw van een nieuw administratief kom- pleks en een nieuwe verblijfsak- kommodatie in Puyenbroeck. Is de Vu het eens met het administratief kompleks, minder te spreken is men over de verblijfsakkommodatie. Dat gaat veel en zuur geld kosten, aldus Burghgrave. Deputee Val- laeys die moet waken over de finan cies en belastingen staat dus moei lijke tijden te wachten. Hij heeft een wijziging aan de Algemene Provin ciale Belasting aangekondigd die de VU fraktieleider aanvoelde als een soort van elektorale stunt. In een tweede deel vroeg Herman Burghgrave speciale aandacht voor het onderwijs. "Het is bedroevend vast te stellen dat in het Nederland se taalgebied 1 miljoen mcf- 5% van de bevolking nog ani is. In Vlaanderen gaat 1— 300.000 mensen", aldus BumoGi die het snel teruglopen vanF3™ en spelvaardigheid aankloefc°12 aan moet dringend wat gcdaL-i« den, ook in het provinciaal Wal wijs. De beeldkuituur krijgUj^ meer de bovenhand en dat i^40 i bepaald een verheugende - 1 ling. En die beeldkuituur ldin gens mensen die het kunnetë^u] ook voor een stuk aan de b[ het groot aantal zittenblijvel secundair onderwijs. Burl vroeg om in het provinciaal- wijs de nodige maatregelen^ fen die dit triestig fenome| nen bestrijden. Want "wie 1 vernedert of laat vernederf nedert zichzelf'. Damesvoetbal. Het eerste elftal van Kamillekes-Aalst (da)

De Voorpost | 1990 | | pagina 14