Ros Beiaardwandelpad en Pijndersüetspad zijn pareltjes De Voorpost Poeziehappening bij "Dilbeekse Cahiers" De nieuwe elpee is nu al een kassukses I -lijfde keer wandelen en fietsen door Vlaanderen HEBT U EEN HUIS TE KOOP? Volgende week in TV-Ekspres En de absolute pluspunten van TV-Ekspres TV-Ekspres. Gewoon buitengewoon. DE 3 KLOKKEN van langenhovesiraat 1 St. gillis, dendermonde ingehuldigd plantsoen] raat. Om 141 In samenwerking met de Stichting Monumenten en Landschappen wordt op zondag 28 oktober om 14.00 uur het "Ros Beiaardpad" ingewandeld en het "Pijnderspad" ingefietst. Beide nieuwe paden kwamen tot stand op initiatief van VTB-VAB Dendermonde en met de medewerking van het stadsbestuur van Dendermonde. De officiële inhuldiging moet een feest worden. De organizatoren rekenen immers op een zeer talrijke opkomst van wandelaars en fietsers, vooral omdat Dendermonde toch zoveel moois te bieden heeft. Ros Beiaard wandelpad Voor de wandelaars -en dat zijn er nogal wat in de streek- heeft VTB- VAB het "Ros Beiaardwandelpad" uitgestippeld. Het is een wandel tocht van 8 kilometer doorheen het centrum van de stad. Het is overbo dig te zeggen dat de naam van het wandelpad ontleend is aan het le gendarische Ros Beiaard met zijn Vier Heemskinderen, die ten strijde trokken tegen de overmacht van de troepen van Karei de Grote Het Ros Beiaard werd als zoenoffer ver dronken in de Schelde. Tot daar de legende. De wandeling vertrekt zoals dat Weekblad van Dender-, Dunne- en 8oheldestreek Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9200 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Abonnementendienst: tel.: 052/21.40.60 jaarabonnement 2.200 F 6 maand 1.100 F 3 maand 550 F los nummer 44 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9240 Zele Telex 25765 voor een stadswandeling hoort, op de Grote Markt waar men vooral aandacht moet hebben voor de his torische gebouwen. Denken we maar aan het vroeggotische stad huis, eertijds een lakenhalle, waarin men een unieke verzameling schil derijen van de Dendermondse schilderschool kan bewonderen. In de Belforttoren hangt een beiaard met 49 klokken. Nog op de Grote Markt staat de laatgotische Vlees- halle, thans oudheidkundig muse um. Én er zijn de talrijke prachtige neo-Vlaamse renaissance huizen met barokgeveltjes en het romanti sche steegje '"t Gulden Hoofd". De wandeling brengt de deelnemers dan naar de Kerkstraat en het Kerk plein waar men de dekanale Onze- Lieve-Vrouwkerk kan bezoeken. Ook hier valt heel wat te bekijken. We denken dan aan de unieke doopvont in Doornikse hardsteen uit de 12e eeuw, schilderijen en houtsnijwerk van bekende meesters en wat velen allicht niet weten met een toren waarin de oudste twee klokken van het hele bisdom han gen. Op het Kerkplein treft men het standbeeld aan van pater Pieter Jan De Smet, de grote Zwartrok, die in de Verenigde Staten met heel wat meer ontzag en eerbied wordt beje gend dan in Vlaanderen. De wande laars worden dan langs het "Saske" geleid en trekken de vrije natuur in. Langs de Oude Dender gaat het richting "Oud klooster", in feite een zandheuvel van 9 meter hoog en waar de oudste nederzetting van Dendermonde heeft gestaan. Ver volgens gaat men langs de voormali ge fortengordel voorbij het Ros Bei aardmonument dat VAB-VTB liet oprichten om zo het natuurleerpad van de Kalendijk aan te doen. Zo keert men terug naar de oude stad. Voorbij Sint-Gillis binnen met zijn mooi gerestaureerde kerk en het nabij gelegen Zwijvekemuseum, het begijnhof dat zijn 700e veijaardag heeft gevierd een paar jaar terug, de Oude vest waar de eerste stadsmuur of "vest" heeft gestaan, de Sint-Pie- ters- en Paulusabdij, een oase van rust midden in de stad om terug te keren naar de Grote Markt waar de wandeling is afgelopen. Het Pijnderspad De fietsroute "Het Pijnderspad" is 40 kilometer lang, maar er bestaat een mogelijkheid om de weg tot 25 kilometer in te korten, zodat ook jongere kinderen best dit pad kun nen berijden. Ook nu wordt ver trokken op de Grote Markt, even wel niet richting Kerkstraat, maar wel via de Franz Courtensstraat naar de Veerstraat, over de Noord laan (waar op 28 oktober het ver keer zal geregeld worden door de politie die aan het hele opzet haar medewerking verleent) zo naar de Scheldedijk. Waar het natuurlijk heerlijk fietsen is. Men blijft de Scheldedijk een hele tijd volgen, voorbij het nieuwe sluiskompleks, de Sint-Odulfskapel. Daar wordt de dijk verlaten. Links naar beneden gaat het en dan rechts af de Maai- straat in waar in een van de huisjes die er staan het bekende TV-feuille- ton "De Filosoof van Haaghem" werd opgenomen en waar het var kentje van Titten ligt begraven. We fietsen zo Appels binnen, een uitge sproken landelijke gemeente, met heel wat kleine wegeltjes. Ideaal voor de fietsers. Vanzelfsprekend doet men de kerk van Appels aan en steekt men door naar Oudegem, het filosofendorp. In de Lambroek- straat krijgt men gelegenheid te over om het landschap te bewonde ren dat Jef Scheirs, een van de Ou- degemse groten, zo mooi heeft be schreven. Het spreekt vanzelf dat ook Mespelare wordt aangedaan. De kleinste fusiegemeente van Dendermonde. Met een prachtige beiaard in de kerk, een schandpaal op het kerkplein en wat meer is enkele herbergen waar de folklore levendig wordt gehouden. Het "Pijnderspad" trekt dan weer naar Oudegem om via allerlei smalle we-, fen naar Sint-Gillis te rijden. Van int-Gillis gaat het naar het indu strieterrein Hoogveld en Baasrode. Daar wordt de Vlassenbroekpolder aangedaan met Vlassenbroek, het pittoreske schildersdorpje aan de Schelde met zijn merkwaardig kerk je. Vanaf dat punt wordt opnieuw de ScheldedijK gevolgd, richting Dendermonde. Onder de Vlassen- Voor de derde keer wordt door "Dilbeekse Cahiers" een poezie happening gehouden in het ont moetingscentrum "Westrand" te Dilbeek. Op vrijdag 19 oktober van af 19.30 uur presenteert Els De Vuyst van BRT 1 er een aantal dich ters. Het Keizerrijk uit Dilbeek zorgt voor de muzikale intermezzi. Volgende dichters lezen voor uit hun werkBertien Buyl, Frans Cor- Uitslag van de winnende paren op donderdag 27 september: richting noord-zuid: 1. Herman De Cuyper en Paul Van Dam me; 2. echtpaar Christiaens; 3. Paul Veldeman en Mare Hof- mans. Richting oost-west: 1. echtpaar De Saeger; 2. Hubert De Troch en Mare Christiaens; 3. Werner Cornelis en Jan Van Wesemael. Bridgeavond elke donderdag om 20.00 uur in het lokaal "De drie klokken", Van Langenho- vestraat 1 te Sint-Gillis Den dermonde. nelis, Wilfried De Boeck, Roger Deneef, Gerda De Vrieze, Rob Goswin, Hildo Leroy, Ingrid Le- naerts, Adriaan Magerman, Franci- ne Notteboom, Bert Peleman, Wil lem M. Roggeman, Stefaan Plat- teau, Ina Stabergh, Koen Stassijns, Mark Vandenbos, Denijs Van Kil- legem, Maurits Van Liedekerke, Ivo Van Strijtem en Willy Verheg- f)eze poeziehappening wordt geor- ganizeerd ter bevordering van de Vlaamse dichtkunst. Voor meer informatie kan men te recht bij "Dilbeekse Cahiers", Spanjeberg 9 te 1710 Dilbeek (02/ 569.71.56.) Is uw prijs tussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMIQ- DELING 053/78.99.36 en na 18 u. 053/62.44.62. U stelt de voorwaarden en wij garanderen een snel le en discrete service zonder kosten. broekbrug door dus en zo naar de Scheldebrug om uit te komen aan de De Bruynkaai, de vroegere ha ven van Dendermonde. En zo keert men terug naar het vertrekpunt de Grote Markt. De kortere weg neemt men in Sint-Gillis in de om geving van de Brugstraat, van waar uit men via het Oud klooster, de nieuwe Dender, onder de Ooiebrug in Appels door via de Scheldedijk ook de de Bruynkaai bereikt. Praktische gegevens Beide paden worden zondag 28 ok tober officieel ingehuldigd. Dat gaat gepaard met een kleine plech tigheid. Voor de officiële inhuldi ging zal aan de genodigden een pro motiefilm van een tiental minuten over Dendermonde worden ver toond. Nadien, en dat is om 14.00 uur, wordt het bord ingehuldigd. De nationale voorzitter van zal een toespraak houden burgemeester Dierick woordje zeggen. Waarna officieel wordt bord staat in het Franz Courtenstraal vertrekken dan de fiesters voor hun geleide Alle deelnemers ontvangen gelegenheid een prachtige re over de stad. Meedoen CLQUSEAU Ivo Pauwels was op school een vervelend manneke De llpproblemen van Marlène de Wouters Vlinders in de buik: jongeren vertellen over verliefd zijn de meest volledige en extra overzichtelijke tv- en radioprogramma's de unieke service van TV-Ekspres: alle speel- en tekenfilms, sportprogramma's, pop- en hitparades, verzameld in superhandige weekagenda's mei ruim 200 video-streepjeskodes. Zo kies je gemakkelijk en snel al je favoriete programma's. 16 - 19.10.1990 - De Voorpost

De Voorpost | 1990 | | pagina 16