COPPENS J.P. CMBV en NCMV nodigden rektor Dillemans uit Vast Als Eik brengt S.O.S. Neushoorn Kwissen voor 11.11.11-aktie te Mere Met VU Erpe-Mere naar Brussel BEGRAFENISSEN Daensfilm met logistieke steun van de SC Rood is dood, leve Rood Vredeshuiskalender 2 -19.10.1990 - De Voorpost Aalst. Ook de migranten zelfwaren opgekomen om meer te k de migrantenwerking (a) Begrafenissen Dorp 7 crematies MOORSEL Alle formaliteiten 053/21.45.51 Aalst. De Symfonische Kring Door Eendracht groot repeteert nu reeds Eede. De Leedse KSA organiseerde een geslaagde bierproefavoi volop voor het najaarsconcert van 5 november in de Werf (a) Hofstade. (a) 'Vast als Eik'stelde het winterprogramma voor Onder de Aalsterse toneelverenigingen is Vast Als Eik, gesticht te Hofstade in 1937, een gerenomeerde naam. Deze vereniging kan reeds bogen op een uitstekend repertorium dat zij met een haast professionele aanpak bren gen. Zij leveren kwaliteitstoneel dat sinds lang de patronaatsgeest over stijgt. Momenteel beschikken zy over een vrijwillige mankracht van vijftig personen en een uitgebreid technisch arsenaal. Ook de andere vereni gingen van Hofstade doen regelmatig beroep op hun projectoren, geluid sinstallatie of toneeldoeken. Zy nemen in het plaatselijk verenigingsleven een niet weg te denken plaats in. Twee maal per jaar voeren zij een grote produktie ten tonele. Het sei zoen begint in het najaar, waar zij momenteel uitpakken met zes uit voeringen van S.O.S. Neushoorn. In het daaropvolgende voorjaar wordt er een tweede produktie met vijf voorstellingen opgevoerd. Daarnaast vinden zij nog ruimte om éénakters en jeugdstukken op de planken te brengen, waar zij de kans geven aan nieuwe en beginnende akteurs om ervaring op te doen. Hun organisatie van toneelcursus sen ligt in dezelfde aard: nieuwe talenten opsporen en tot ontplooi ing laten komen. Voor de regie doen zij voor de grote opvoeringen reeds tien jaar beroep op mensen buiten de vereniging. De inkomsten komen voornamelijk uit de inkomgelden van hun opvoe ringen. Daarnaast is de uitbating van de bar in hun lokaal Kulturele Organisatie Toneel, in de volks mond kortweg 'het K.O.T.' ge noemd, een welkome bijdrage om de omvangrijke uitgaven van derge lijke grote toneelprodukties te kun nen bekostigen. Zij ontvangen ook een provincie toe lage. De stadstoe- lage aan kulturele verenigingen werd helaas afgeschaft. De evolutie Het succes, gemeten aan het aantal betaalde zitplaatsen, gaat nog steeds in stijgende lijn. Toen zij het seizoen 88-89 afsloten met een ab soluut rekordcijfer van 2.600 toe schouwers op 11 voorstellingen, dacht niemand dat het nog beter kon. Maar niets was minder waar. Met de voorstelling van «De grote dag van Oliver W. Pankey» en «Een nachtegaal zong» trokken zij res- pektievelijk 1.575 en 1.206 toeschou wers. Dat maakt dat het vorige sei zoen 89-90 het rekord van het jaar voordien met 180 toeschouwers meer verpulverde. Waaraan wijten zij dit blijvend suc ces? Hoe krijgen zij de mensen van achter hun beeldbuis en warme haard? In de eerste plaats stellen zij steeds stukken te brengen van een kwalita tief hoog peil, die voor het publiek herkenbaar zijn. Bovendien speelt de inzet van hun spelers en werken de leden zeer zeker een positieve rol in dit alles. De nadruk ligt hier werkelijk op 'werken'. En laatst, maar niet in het minst, speelt de doorgedreven publicitaire campag ne en het beroep dat zij doen op de pers om voor de opvoeringen aan de toneelliefhebbers van de regio mee te delen dat Vast Als Eik er terug is met zijn verzorgde produkties in een prima zaal. Zij hebben voor hun klassering als tweedeklasser ge werkt en verdiend. Het stuk; S.O.S. Neushoorn Deze klucht in drie bedrijven met als oorspronkelijke titel 'Doe het zelf, Neushoorn' werd geschreven door Pierre Soetewey en in regie gebracht door Dirk Tytgadt. Een vereniging van doe-het-zelvers besluit een aktie te voeren om steun te verlenen aan dc bescherming van de Neushoorn die in zijn voortbe staan wordt bedreigd. Na enige dis cussie wordt besloten om een voor stelling te brengen van een toneel stuk dat wordt geschreven en gere gisseerd door de voorzitter der ver eniging, met alle gevolgen vandien. Alles speelt zich af in het cafézaaltje van Wiza, die zelf geen lid is van de vereniging, maar toch heel wat be moeizucht ten toon spreidt. Het publiek mag alles meemaken: De typische sfeer van de vergade ring, de repetities van het stuk en de uiteindelijke echte voorstelling. Deze klucht is een karikatuur van situaties en personen in het ama teurtoneel, zonder dit evenwel in het belachelijke te trekken of af breuk te doen aan ons rijke Vlaam se verenigingsleven. Het stuk wordt gebracht in het dialekt, zodat er een duidelijk onderscheid ontstaat tus sen de gespeelde realiteit en het opgevoerd theater. In deze klucht krijgen de spelers de kans hun ultie me kunnen te tonen, vooral in het derde bedrijf waar iedereen steeds weer van de ene in de andere huid dient te kruipen. De spelers zijn: Myriame Arijs, Paul Coppens, Ann Daelman, Filip Helleputte, Erik Meuleman, Marina Pots en Hugo Roels. De opvoeringen Zaterdag 3 november, vrijdag en zaterdag 9 en 10 november, vrijdag en zaterdag 16 en 17 november, tel kens om 20.00 uur. Zondag 18 november 1990 om 19.00 uur. Alle opvoeringen gaan door in het Parochiaal Centrum van Hofstade. Reserveren kan telefonisch vanaf 14 oktober 1990 tussen 19 en 21 uur op het nummer 053/78.34.13 bij Erik Meuleman. Het kan ook mondeling elke zondag in het K.O.T., Dorp 4 te Hofstade tussen 11 en 12 uur. Op uitnodiging van CMBV en NCMV kwam rektor Dillemans een causerie geven over 'De zin en on zin van het sociaal statuut der zelfstandigen'. Rektor Dillemans gaf een duidelijk overzicht van alle deelgroepen van de bevolking die wel op een gegeven ogenblik de behoefte hebben aan een eigen regeling: de mijnwerkers, de havenarbeiders, sportbeoefe naars, ambtenaren... Nochtans hoeft dit volgens de gastspreker niet gerealiseerd te worden. Deze deel- facetten waarvoor het een werkelij ke noodzaak is, kunnen in overwe ging worden genomen maar dan spreken we nog niet over het gehele afzonderlijke statuut. De overtui ging blijft echter bestaan dat zelf standigen omwille van de andere arbeidssituatie, een andere manier om hun inkomen te verwerven, maar ook een andere basis waarop de bijdragen worden berekend een reeële behoefte hebben aan een ei gen regeling. Rektor Dillemans wijst verder op het feit dat de wetge ver een onoverzichtelijke wetgeving kreeërt. Dagelijks worden er wijzi gingen in het B.S. gepubliceerd zon der dat de wetgever aan herbron ning of koördinatie doet. Het invul len van een resem papieren om één enkele uitkering te krijgen vraagt vaak om gespecialiseerde hulp. Het feit dat men rechthebbende is, is niet meer voldoende om te genieten van die rechten. Rektor Dillemans sprak ook over de vergrijzing van de bevolking en over het tekort van nog betaalbare en gezellige tehui zen voor bejaarden. 'Waarom moe ten bejaarden niet alleen oud zijn maar ook ziek zijn alvorens ze op een degelijke manier aangepaste verzorging kunnen genieten?'. Over de sektor pensioenen wilde hij kwijt dat het bewezen is dat de gemiddel de leeftijd van de bevolking stijgt. Het deficiet van de pensioensektor kan verminderd worden door de ak- tieve bevolkingsgroep te vergroten. Werken tot 67 jaar dient volgens de rektor overwogen te worden. Het plafonneren van de uitkeringen is ook een goed hulpmiddel. Het bas ispensioen moet voor iedereen kun nen. Zeer hoge pensioenen zijn vol gens de spreker onrechtvaardig. De rektor wou als slot nog de wens uit drukken dat er heel binnenkort een duidelijk doorzichtige sociale wet geving zou komen waardoor elke rechthebbende tevens zijn rechten geniet en dat voor alle burgers. JM Heyman Het is duidelijk dat de aktie voor een projekt in de derde wereld ook dit jaar ernstig aangevat wordt. Na een inleidende vergadering heeft men een wel omschreven program ma vastgelegd dat zoals de vorige jaren de aktie moet doen welslagen. Erpe-Mere is een van de belang rijkste 'omhalingscentra' geworden in de provincie en naar het blijkt wil men deze status behouden. Op vrij dag 26 oktober start men alvast met een kwis ten voordele van de aktie want de eventuele opbrengst komt alleszins ten goede aan het door de werkgroep gekozen projekt. Om 19.30 uur verwacht men zoveel mo gelijk verenigingen in het Sint-Jo zefinstituut te Mere om er in groep jes van vier of vijf personen deel te nemen aan de groots opgevatte kwis. Er zijn drie reeksen van elf denkvragen met als traditionele on derwerpen de sport, muziek, film, aktualiteit, geschiedenis, aardrijks kunde, taal, literatuur en droedels. Voor de nodige afscheiding zorgen een paar praktische proeven die moeten gedaan worden tussen elke reeks. Hierbij komt het meer op behendigheid aan dan op fysische kracht aan. Dit laat toe dat de kwis voor ieder een toegankelijk is en in feite komt het er op aan deel te nemen om het projekt van een derde wereldland te steunen. De prijs om deel te nemen is vastge steld op slechts 100 fr per groep en voor eventuele inschrijvingen kan men terecht bij Carine De Meer leer, Oudenaardsesteenweg 880 te Burst, tel. 053/62.57.63. JV Aalst. Veel toehoorders voor de uiteenzetting over migranten^c Rond het boek van L.P. Boon 'Pie- ter Daens' wordt een film gemaakt en een drieledige televisiereeks. Naast in het Poolse Lodz zullen ook opnamen gemaakt worden in Aalst. Regisseur Stijn Coninckx schat de gehele kostprijs om en bij de 140 miljoen. Gelden zouden konL)s de Vlaamse Gemeenschi BRT, de Provincie Oost-' ren en een aantal bedrijven ken. Aalst stelde zich garai een half miljoen logistieke Op vrijdag 19 oktober om 20 uur organiseert het Masereelfon|er'1 Netwerk een gespreksavond met als thema "Links in Vlaander/m< het afsterven van het kommunisme in Oost-Europa". Aan dit J82! nemen deel: Willy Courteaux van Regenboog, KP-voorzitter Pt0 Loose, beeldhouwer Frans Wuytack, SP-er Willy Vernimmenr1- meenteraadslid Roger D'Hondt, PVDA-ster Markey Van der.e: Schepen Patrick De Smedt, Erik Bijl, woordvoerder van Vonk. M?l'e rator zoals steeds is Anton Cogen. Op 20 november om 2ö'?n organiseert het Masereelfonds een debatavond over 'De Aals£ei Kultuur(lul)koek', met medewerking van o.m; Bert Van Ho<rec Lieve Borms en Gracienne Van Nieuwenborgh, toevallig aller kuituurschepen in Aalst. Deze debatavond behandelt de om!2"1' inzake het kultuurbeleid in Aalst, het fenomeen De Werf, het Aa£ se Kulturele leven... JM I De veelgehoorde slogan 'Vlaande ren laat Brussel niet los' heeft niet altijd de betekenis van een betoging want ook op andere manieren kan men deze kreet konkreet in daden uitvoeren. Daarom organiseert de VU-afdeling van Erpe-Mere een bezoek aan de 'Vlaamse' hoofdstad maar dan met minder strijdende ge voelens. Onder leiding van een des kundige gids zal men de stad bezoe ken om daarna een geuzebrouwerij te gaan bekijken. Op zaterdag 27 oktober vertrekt men aan het Hof ten Dale om 9 uur met een vrij bezoek aan het centrum van de hoofdstad. Samen gaat het dan, begeleid door een gids, P. De- ridder, naar de kathedraal en op de middag wordt de lunch gebruikt in Het Schuurke aan de Nieuwe Graanmarkt. Om 13.30 uur vertrekt het gezel schap naar het familiebedrijf van Cantillon waar een rondleiding voorzien is met een verantwoorde lijke kvan het bedrijf. Uiteraard wordt dit bezoek beëindigd met het proeven van het eigen brouwsel, de geuze. Omstreeks 16 uur vertrekt men uit de brouwerij om eventueel de opgelopen dorst te lessen bij pro vincieraadslid G. Dossogne. De deelnameprijs voor deze tocht is vastgesteld op 200 fr (kinderen tot 12 jaar betalen 150 fr). Inschrijvin gen worden bij de bestuursleden verwacht voor 23 oktober. JV 1 I lef'1/' Vai Zat.17 okt.-20u.: William Souffreau zingt protestsongs uit de jaren. Zat.03 nov.: Jeugdatelier bestaat 3 jaar: eetfestijn. f j( Dinsd. 6 nov. 20 u.: Filkaf Luc Versteylen geeft een lezing mei thema: Het milieuprobleem van de toekomst: Eenzaamheid, rii Woensd. 7 nov.20 u.: Nubia Becker, Chileense de toestand in haarr™ en vraagt om hulp i.v.m. de mensenrechten, zie krantje. Vrijd. 9 nov.: vanaf 20 u.: Uitgelezen maaltijd ten voordele van ll|len i.s.m. KTA (hotel). jerli Zat. 10 nov.-19u.: Fakkeltocht verzameling Grote Markt, nadieiske zellig samenzijn in het Vredeshuis. jatu: Zat. 24 nov.-20u.: Marlies Adriaens en zuster Renata gevenfrefl getuigenis over Chili. lenj JM Health' ld id

De Voorpost | 1990 | | pagina 2