Tentoonstelling 'Tempels - Zuilen - Sokkels' trekt van 17 november tot 20 december een rode kunstdraad door Aalst - 14 - 26.10.1990 - De Voorpost De kulturele diensten van De Werf, de Akademie voor Schone Kunsten en enkele kunstminnende privé-organisatoren hebben de handen in elkaar geslagen om Aalst als kuituurcentrum te promoten door het organiseren van een aantal tentoonstellingen rond één tema. Er werd gekozen voor «Tempels - Zuilen - Sokkels» omdat er recentelijk een grote belangstelling voorbestaat van beeldende kunstenaars, architec ten en designers. In De Werf wordt het thema belicht in het kader van de hedendaagse kunst en wel op een internationaal niveau. Een wandeling langs de deelnemers brengt de bezoeker verder in kontakt met juweel kunst, design in gebruiksvoorwerp en meubel, antieke zuilobjekten, tapij ten, fotografie en architektuur. Dit alles wordt overgoten met historische wetenswaardigheden, bijeengebracht door het stadsarchief en museum. De Stedelijke Akademie heeft al haar afdelingen ingeschakeld om deze organisatie nog meer in de verf te zetten; zo zullen er op twee strategische plaatsen in de stad tempels te zien zijn die als blikvanger fungeren. Tijdens deze tegelijkertijd didaktische en speelse wandeling zal de bezoeker de lokaties gemakkelijk kunnen herkennen. klamekunst» werkt in dezelfde rich ting; zuilen en sokkels zijn hierin immers veelvuldig gebruikte onder delen. Wat uit de ateliers «Teken kunst», «Schilderkunst», «Gra fiek», «Beeldhouwkunst» en «Kera miek» komt, is vanzelfsprekend ar tistieker. De eerste twee zorgen voor monumentale muurpanelen, als groepswerk van leerlingen ter plaatse uitgevoerd. Beeldhouwers en keramiekers zagen het vanzelf sprekend ruimtelijken Heel wat werken werden gekoncipieerd met het gestelde doel voor ogen en zul len als losse elementen over gans de tentoonstelling verspreid staan. Toegankelijk: di, do en vr van 10-12 en van 14-17 u.;wovan 10-12 en van 14-19 u., weekend van 14-17 u. Archief en Museum in Belfortzaal, Grote Markt De tentoonstelling die door het ste delijk museum en archief in het Bel fort - Oud Schepenhuis wordt inge richt, wil onderzoeken of elemen ten als zuilen en sokkels in het stads- of dorpsbeeld van Groot- Aalst aanwezig zijn en of deze kom- ponenten dit beeld bepalen. Aan de hand van fotomateriaal worden tal loze gekende en minder gekende voorbeelden hiervan geëvokeerd, gaande van de middeleeuwen tot het post-modernisme. Toegankelijk van 10 tot 11 en van 14 tot 18 u. (behalve zaterdagmorgen) Galerie Denise Van de Velde, Tragel Aalst Pjotr Muller "Tempel" hout en steen in CC De Werf in de Molenstraat (foto Jan de Nijs) Tema 'Tempels - Zuilen - Sokkels' Dit tema biedt heel wat mogelijkhe den om langs verschillende invals hoeken op in te spelen. Het tema verwijst uiteraard naar de bouw kunst, en zeker die uit de oudheid. Een tempel heeft iets bovenmense lijks en meestal is die dan ook ge bouwd ter ere van iets of iemand en wordt er een zekere diskretie ver wacht van diegenen die ermee ge- konfronteerd worden. Een zuil is meestal een onderdeel van een tem pel of toch van een gebouw dat be stemd is om eerbied af te dwingen en dient om iets te dragen, te steu nen. Ook de sokkel is onmiskenbaar ver bonden met de tempel. In het huis van de eredienst staan de aanbede- nen op een voetstuk. De stokkel wordt gebruikt om iets of iemand op te tillen, te verheffen boven het ge wone, dagdagelijkse. Daarbij speelt de sokkel een duidelijk onderge schikte doch boeiende rol. De sok kel vertelt het verhaal waarvoor het monument werd opgericht. Schepen Gracienne Van Nieuwenborgh over het waarom van de tentoonstelling Gracienne Van Nieuwenborgh, schepen van kuituur en onderwijs, omschrijft het doel van deze grootse tentoonstelling als volgt. «Aalst heeft heel wat te bieden op kultureel gebied. De tentoonstel ling «Tempels - Zuilen - Sokkels» is een initiatief om dit aan de buiten wereld te tonen. Naast de werking van het C.C. De Werf, de kulturele diensten en de Akademie voor Schone Kunsten, heeft ook de privé-sektor een enorm en gevarieerd aanbod bin nen de kunstsektor. «Tempels - Zuilen - Sokkels» trekt daarom een rode kunstdraad door onze stad. De vorm wordt een sa men te stellen puzzel, de inhoud staat voor hoogstaande kreativiteit. De deelnemende kunstenaars zijn van een hoog artistiek niveau. De initiatiefnemers hebben zich in gezet om boven de grenzen van het «eigene», het projekt in optimale samenwerking uit te werken. Dit al les met eenzelfde doel: Aalst als kunststad het juiste imago aan te meten dat het verdient. «Tempels - Zuilen - Sokkels» is de eerste stap op de weg die hiertoe moet leiden. De variatie van het aanbod is zoals de kunst zelf: grenzeloos in kreativi teit, een uitdaging qua tematiek. Een uitdaging die wij vol vertrou- Aalst. Bij de voorstelling van de tentoonstelling zuilen en sokkels in de Werf (a wen en zonder vrees aangaan.» C.C. De Werf, Molenstraat Van ca. 48 kunstenaars wordt een werk getoond dat aansluit bij het gekozen thema. Er werd geopteerd om alleen werk te kiezen van kun stenaars die zich al in deze tematiek hebben uitgedrukt; er werden dus geen opdrachten gegeven. Het is een internationale schare van kun stenaars geworden, wiens werk kan getoond worden dankzij de mede werking van museau, galerijhou ders, verzamelaars en de kunste naars zelf. De werken zijn van een uitzonderlijke kwaliteit en tonen een interessante konfrontatie van reeds gekonsakreerde kunst met jong, fris talent. Een aantal projek- ten worden ter plaatse gemaakt en zullen inspelen op de talloze kolom men die in De Werf aanwezig zijn. De kunstenaars komen uit niet min der dan 13 verschillende landen en 4 kontinenten. Toegankelijk in de week van 13 tot 20 uur, weekend van 14 tot 18 uur. Akademie voor Schone Kunsten in Oud-Hospitaal, Vismarkt Het was vanzelfsprekend dat de Akademie voor Schone Kunsten van Aalst ingeschakeld werd in dit projekt. Ze bezit in haar strukturen van vol- en deeltijds kunstonderwijs een aantal studierichtingen en op ties die kunnen inspelen op het ge stelde tema en verder kunnen in staan voor heel wat voorbereidend werk met name lay-out van de ten toonstellingsruimten, ontwerp van affiche, samenstelling van kataloog en uitvoeren van een aantal rekla- me- en promotie-elementen. Het specialisatiejaar met optie «Ruimtelijke vormgeving» levert hierin de belangrijkste bijdrage: maquettes en uitvoeringstekenin gen van een tempeltje en een zui- lenring als monumentale blikvan ger; algemene schikking en opbouw van de tentoonstelling in het Oud- Hospitaal; affiche en lay-out van de kataloog. De afdeling «Architektuurteke- nen» bijt de spits af met de studie van enkele bouwwerken in binnen- en buitenland waar het element zuil uitgesproken naar voor komt. De afdeling «Binnenhuiskunst» le vert een bijdrage met opmetingen van bouwonderdelen in meubels, samen met ontwerptekeningen en maquettes van beursstanden en an dere interieurelementen. De studierichting «Etalage en re- Hier exposeren Hugo De Leener en Bedrog is het recentste tema in Jose Maldonado. Het werk van Hu- Maldonado's werk. Volgens de ko- go De Leener wordt gekenmerkt des van de klassieke estetiek en de door soberheid. Andere kunste- principes van de Euklidische meet- naars uit de «arte povera» hebben kunde, konstrueert de kunstenaar reeds eerder dezelfde arme mate- geduldig, op een systematische en rialen gebruikt, het is dus niet hier- berekende manier, schilderijen die door dat zijn werk opvalt, maar wel machines van bedrog zijn. Het re- door zijn echtheid, zijn waarachtig- sultaat geeft drie-dimensionale en heid. ogenschijnlijk misleidende ruimtes die beelden van de wereld voorstel len. Toegankelijk van wo. t/m za. van 14.30 tot 18 uur en na afspraak. Galerie Muylaert-Hofman, Nieuwstraat «Tempels - Zuilen - Sokkels» roe pen monumentale beelden op en toch zijn er ook kunstenaars die zich daardoor lieten inspireren om het op zeer kleine schaal te verwerken. Niet minder dan 26 juweelontwer pers zullen hun kostbaarheden to nen in de enige juwelengalerie die Aalst rijk is. Toegankelijk van 9 tot 12u.30 en van 14 tot 18u.30; gesloten op zon dag en maandagmorgen. Galerie Pieter Coecke Design, Molenstraat in de Molenstraat voor deze tematiek, onder ii van het post-modernisme. ontwerpers hebben zich onl tot erkende en gegeerde k naars, «'t Puntje op de i» too :pot interessante keuze aan gebru N siervoorwerpen, plus lichtobj yin Ontwerpers als Dalisi, Thun 'ws en Graves tonen prachtige beelden van deze recente ont ling in de designkunst. Toegankelijk: van 10 tot 19 u lGa{ dag en maandag gesloten Pieter Coecke Design toont een se- lektie voorwerpen met als grondba- AaLst. Designvoorwerpen van Bruno Danese in Galerie Pieter Coecke Design s's cilinder, de zuil en de sokkel, A" van Danese. De Danese-produktie is een vaste referentie in het profiel van het Italiaans design. Het is een garantie voor kwaliteit. De produk- tie van Danese startte in 1957 op initiatief van Jacqueline Vodoz en Bruno Danese. De datum is zeer betekenisvol, het gaat over de jaren tijdens dewelke enkele onderne mers, designers en architekten de start gaven om het Italiaans design uitstraling te geven over gans de wereld. Toegankelijk ma. t/m za. van 10-12 en 14.30-18 u.; gesloten op woens dagnamiddag. Restauratieatelier Johan Van Lierde, Pontstraat Van Lierde is gespecialiseerd in laat-18de eeuwse en 19de eeuwse meubels in edele houtsoorten, oud glaswerk, zilver en curiosa. Tempels, zuilen en sokkels zijn een zeer belangrijk tema geweest in de toegepaste kunst; niet zo zeer als (zuivere) vorm op zich, maar wel in hun deelvormen. Timpanen, fron tons, friezen, hoogvelden verwijzen naar de tempel. Zuilen en afgelei den ervan ziet men als steunpunten of zelfs als sokkel. Ook sokkels fun geren in allerlei varianten als steun punten. Er zal dan ook oude toege paste kunst te zien zijn waar deze elementen en afgeleiden in voorko men. Toegankelijk: di. t/m vr. van 14 tot 19 u; za. van 10 tot 12.30 en van 14 tot 19 u. 't Puntje op de i, Keizerlijk Plein Vele hedendaagse designers maken dankbaar gebruik van historische gegevens (tempels, zuilen, sokkels) in hun kreaties en spelen zodoende goed in op de vernieuwde interesse Sa] ne et Aalst. "De zuil in het bidtapijtbij De Mol-Peerlinck in de Pontstraat Oude Oosterse Tapijten -1< De Mol-Peerlinck, Pontstrai «De zuil in het bidtapijt» is h tour tema. In een bidtempel km gelovige op een bidtapijt. DoMi boliseert de bidnis van de n waar de voorbidder zich naai ka richt. Op tal van bidtapijtei men zuilen en minaretten beeld, al of niet samen met c tes trale luchter van de moskee. de 18e eeuw droegen de bidt rtra steeds meer versieringen, sti merkt door het ontstaan van j2q' lelie bloemmotieven. Zod nem kregen de kolommen het u van vlakke sierbanden, maar b-o een driehoekige tip die einc een bloemmotief. We zien di dat de neiging tot overdreve siering de zuilen mettertijd h de tot louter dekoratieve el 12 2 ten. Toegankelijk op wo., do., vr. van 14.30 u. tot 19.30 u. ent) Mc sP™k 20 L 0 Ni Edukatieve Rondleidingen -22 Bij deze tentoonstelling, die ütet van zaterdag 17 november donderdag 20 december, is r geleide rondleiding op 1 25 november om 15 uur. Maar ook aan de scholen is g< Dank zij het projekt «Kunst 11 School» kon Amarant ge worden om de tentoonstellin i Sp de schoolgaande jeugd toega ker te maken. Dit gebeurt 40 u eerste plaats onder de vorm* 'E'° werkmap, bestemd voor leei1 01 ten en leerlingen. Amara rondleidingen verzorgen voc segroepen. Dit kan na afspi de week van 26 tot 30 novi Aubi Deze rondleidingen zijn voor scholieren van 12 tot 18 der 1 duren 90 minuten. Deelnames aan kost 100 fr., inklusief Ie 1 Die riaal. Normaalschoolstudenten ei >o g° krachten kunnen samen met 1 in a rant een vormingsdag volgen in zij zich kunnen verdie) «beeldende kunsten» en 1 onderzoeken «hoe kinderen Over geleiden in een tentoonsti in Eu Dag en uur hiervan worden legd in overleg met de betrok »mm Het lesmateriaal bestaat uit ®®i taloog en een werkmap; deel Mitt. kost 100 fr., inklusief lesmat - 1 Nie Seele t-Stu<

De Voorpost | 1990 | | pagina 14