Ziekenbezoek en bezigheidswerking: ^hoekstenen van Ziekenzorg CM Erembodegem Eerste speelpleinwerking suksesrijk besloten in Erpe-Mere Eerste hartoperatie in ASZ Waarheen met de karnavalwerkhalle purine - m; vslu ïintici^r IS Aalst krijgt dertig miljoen frank meer De Voorpost 1990 43* JAARGANG NR. 41 - 44 f penzorg CM" is een vereniging van de Kristelgke Ziekenfond- r leden zijn zieken en gezonden. In meer dan 1.000 plaatselijke Ijingen staat het regelmatig huisbezoek vooraan. Van daaruit lit er een echt verenigingsleven met een waaier aan ontmoe- pkansen, aangepaste uitstappen en wandelingen, vakanties, (vaarten, rekreatie, bezigheidsklubs... j in Erembodegem zetten meerdere vrijwillige medewerkers jreeds geruime tgd in voor een bloeiende regelmatige zieken- Irerking. woensdag 31 oktober 1990 van 18 tot 21 uur en donderdag Vember 1990 van 9 tot 21 uur organiseert 'de plaatselijke Inzorgkern er, in de grote zaal van het Parochiehuis aan de l^nurenlaan, haar tweejaarlijkse hobby-tentoonstelling met ver- De toegang is gratis. En... iedereen is er van harte welkom! de (46' is Bcir ly Schc anny T in Geer man trolle twaalfhonderd vertegen- ligers van Ziekenzorg CM en ji van de zieken die er niet :n zijn, vierden eerder dit jaar Mariahal te Scherpenheuvel üjlvol feest n.a.v. 40 jaar Zie- irg. Ook verscheidene Zieken- lernleden uit de Aalsterse re ikten er mekaar de hand... laanderen klopt het Zieken- lart vandaag in zowat elfhon- |afdelingen. Bestuursleden en 'erkers dragen er regelmatig leentje bij om de isolements- tussen zieken en hun omge- lee te helpen slopen. Het huis ik enerzijds en het kreëren van tingskansen zijn er de be- ijkste instrumenten om de zie- izijn gezinsleden te ondersteu- [Ontmoetingsdagen, regelma- lekenbezoek, aangepaste uit jen, reizen en bedevaarten, verlening, hobbynamiddagen de leden staan er regelmatig pt jaarprogramma. Op de jaar- I Nationale Ziekendag, 9 sep- |er 11., werd het thema van het Haar 1990-'91: "Post voor ieder- [voorgesteld. Dit thema roept ot kontakt. Hiervoor bestaan lei mogelijkheden: een bezoek, (esprek, een gebaar... Gezon- vorden uitgenodigd om zieke en meer in hun leven te be ien. Maar meteen worden zie- ►pgeroepen om vanuit hun be- g van de overgang "gezond ziek" een steun te zijn voor ren, bij verlies, pijn of ontred dering. Toch werd er beklemtoond: Praten, luisteren, schrijven, spre ken; het kan bergen verzetten, als je niet aan de oppervlakte blijft dob beren. Reeds geruime tijd is ook in Erem bodegem Ziekenzorg CM van start gegaan met een kernwerking. Hui dig voorzitter Jaak Van den Abiel en een groepje kernleden - vrijwilli ge medewerkers - zetten zich steeds belangloos in om door zie kenbezoek en andere initiatieven, thuisgebonden zieken, gehandicap ten, hoogbejaarden, niet alleen te laten. Dit kan zich vertalen in kleine daden van dienstvaardigheid, in elementen van opbeuren en aan moediging, in het aanbieden van verademingskansen aan de gezins leden... De kerngroep komt om de maand samen ten huize van één van de kernleden. Een algemene groepsvergadering van de vrijwillig ers staat in de Krypte om de drie maanden op het aktivileitenpro- gramma. Ziekenzorg CM organiseert al jaren vakanties en bedevaarten voor zie ken en gehandicapten. Dinsdag 11 september 11. te 17.15 uur ver trok in Gent de Lourdesbedevaart- trein voor het Verbond Aalst samen met Oost- en West-Vlaanderen Ziekenzorg naar Lourdes. Twaalf mensen van Erembodegem hebben de bedevaart meegemaakt. Samen in de trein: zieken en gezonden. De leiding en begeleiding wordt er steeds in handen gegeven van men- noot itiekc; an °cn! presteel de jeug lat niet kadet tensbi la m: al moge voor hf°' nig vo< nabije nsdag 17 oktober werd de eerste hartoperatie in het Aalsters delijk Ziekenhuis uitgevoerd op een zeventigjarige Aalstenaar en met sukses. voorbereidingen voor de nieuwe dienst Hartchirurgie werden makenpoffen onder leidingvan hoofdgeneesheer Van Overbeke. Vroeger •tl itond er zowel in het Sint-EÜzabethziekenhuis als in het ASZ een mst cardiologie. Wanneer men echter verdere behandeling nodig diende men doorgestuurd te worden naar een ander ziekenhuis, •n geneesheren en verpleegkundigen, volgden een opleiding in het noch i|derlandse Leiden. Dr. Van Overbeke werkte nauw samen met de ifdeling van het ziekenhuis van Freiburg. Het team werd verder sterkt door een arts met ervaring van het Antwerpse Universitair skenhuis. imenteel zou er reeds een wachtlijst bestaan voor het uitvoeren van ior 'gelijke operaties in het ASZ. Er is zelfs belangstelling van Duitse ftpatiënten. JM Heyman aal "ah Johan Heirman, beter bekend als de jeugdige waker, schreef onlangs een brief naar het Aalsterse stadsbe stuur met daarin de grieven van de buurtbewoners van de Aalsterse karnavalwerkhallen. De bewoners van de Weggevoerdenstraat nemen het volgens schrijver niet langer dat hun uitritten van de garageopritten verder versperd worden door ge parkeerde wagens, dat hun straten vol geparkeerde wagens staan, De werkzaamheden in de werkhal- len zorgen volgens Heirman regel matig voor nachtlawaai en de be zoekers van de werkhallen durven al eens een plasje wagen in de voort uintjes van de buurtbewoners. Tot slot wees hij ook op het gevaar van een afvalcontainer die steeds ge- vuld is met zeer brandbaar afval. Deze zomer nog kwam er brand dor spelende kinderen die er vuurtje in maakten. Gelukkig was onze brand weer snel ter plaatse om verder on heil te voorkomen. Het mag ook gezegd worden dat om en rond het Astridparkje er een grote koncen- tratie is van spelende kinderen. De vijver die onlangs een schoonmaak beurt kreeg is nu de verzamelplaats van rollskaters. De betonnen vijver- kuip doet er dienst als rollskatepis- te. De bewoners van deze buurt he kelden in 1987 ook de toestand van de werkhallen. Toen werden er elektriciteitswerken uitgevoerd. Na klachten van dekenij Koolstraat voerde het AKV voor eigen reke ning onderhoudswerken aan. On dertussen blijft de toestand schrij nend, zal Aalst met het oog op de Europese Karnavalontmoeting aan deze situatie wat doen? Aalst. In de couverture wordt stilaan begonnen met de opbouw van de praalwagens voor het komende karnaval (da) JM Heyman sen uit eigen streek, wat allicht de vertrouwdheid en geborgenheid verhoogt. (Voor inlichtingen over Lourdesreizen Ziekenzorg kan men steeds terecht bij Onverwagt Justi ne, Rooms-hofstraat 17, Erembo degem. Tel. 053/77.66.88.) De Ere- mbodegemse afdeling biedt de le den ook twee halve-dag uitstappen per jaar aan. De bezigheidsklub is momenteel op vele plaatsen een vertrouwd beeld van Ziekenzorg geworden. Ook te Erembodegem. Deze klub bestaat er sinds 1973 en komt iedere tweede en vierde dins dag van de maand samen, telkens te 14 uur, in het Gerstenhof. (Kon- taktpersoon: Jaak Van den Abiel, Welleweg 13, Erembodegem. Tel. 053/21.28.19.) Een belangrijke doelstelling van deze bezigheids werking is zieken op een kreaüeve wijze laten ervaren welke mogelijk heden zij hebben ondanks de beper kingen omwille van hun aandoening of handicap. Het gaat hier niet om produkt- of prestatiegericht werken, wel om het verwerven van kreatieve vaardighe den volgens ieders mogelijkheden en tempo in een gemoedelijke klubsfeer. Wat telt is de voldoening, inzet en samenwerking bij het kreë ren van onverwachte kunstwerkjes: makramé, lacetwerk, haakwerk, klosjeskant, restjes-wol-verwer king, breiwerk, mandjes vlechten, schilderen... Ook jij bent er welkom, als deelnemer zelfs... als begeleider! Jong of oud, man of vrouw, ieder een kan en mag er aan meedoen, elk met zijn kunnen en aanleg. Op woensdag 31 oktober van 18 tot 21 uur en donderdag 1 november a.s. van 9 tot 21 uur organiseert deze plaatselijke Ziekenzorgkern haar tweejaarlijkse tentoonstelling in het Parochiehuis van Erembodegem- centrum. De handwerken van de Erembodegemse hobbyklub wor den er tentoongesteld en te koop aangeboden. De uitleendienst van de Kristelijke Mutualiteiten ver zorgt een stand met allerlei mate rialen die een doeltreffende hulp zijn om een zieke te helpen en te verzorgen. Hieromtrent kan men ter plaatse meer inlichtingen beko men. Er worden ook dia's vertoond van ziekenvakanties in eigen land en Lourdesbedevaarten. Zelfs van de laatste bedevaart waaraan 12 zie ken en begeleidsters van Erembo degem deelnamen. Enkele verenigingen laten er tevens de handwerken van hun leden be wonderen (niet verkopen). Er zijn beslist prachtige werkjes te zien, in allerlei genres, stijlen en technie ken: kleine dingen die heel wat mensen erg "gelukkig" kunnen ma ken! De toegang is gratis. Iedereen is van harte welkom. En indien je het wenst: je kunt er me teen ook opgenomen worden in de grote familie van Ziekenzorg CM! (De Bruyn) De oprichting van een speelplein- werking werd pas in februari dit jaar beslist in de gemeenteraad en een paar maanden nadien werd overge gaan tot het aanduiden van beheer ders en het oprichten van een adviescommissie. Toen was het nog afwachten wat een dergelijk initia tief zou inhouden en welke respons men zou krijgen vanuit de bevol king. De achttien leden van deze commissie keken bijgevolg met spanning uit naar deze zomerwer- kïng die in feite tegemoet komt aan gezinnen waarbij beide ouders uit werken gaan en op die manier hun kinderen ergens kunnen onder brengen. Voor een bepaalde kategorie men sen is deze speelpleinwerking alles zins een lovenswaardig initiatief waarvan de hoofdverantwoorde lijkheid bij de schepen van de jeugd ligt die beroep deed op de sport- dienst die een coördinerende taak toebedeeld kreeg. Bij de dienst jeugdwerk heeft het College een toelage aangevraagd om de werking uit te bouwen maar het bedrag, dat zal schommelen tus sen de tachtig en de honderddui zend frank, zal pas volgend jaar uit betaald worden aangezien men moet wachten op een inspectiever- slag. Indien men volgend jaar met het initiatief verder gaat zal men kunnen rekenen op een startbedrag want financieel gezien moet ook de gemeente een bijdrage leveren. Na een eerste experiment heeft men een evaluatie gemaakt om na In 1991 krijgt Aalst zowat 30 miljoen frank meer van het Fonds van de Vlaamse Ge meenschap. Toch zal de door snee Aalstenaar hiervan niets merken. Schepen van Finan ciën Oscar Redant zegt dat het geld praktisch op is met de uit voering van één enkele CAO- uitvoering voor het stadsper- soneel. Stel nu dat er door de golfkrisis opnieuw een index aanpassing komt dan is het re sterend geld opgesoupeerd. De personeelsuitgaven blijven een heet hangijzer in de begroting van de stad. Sinds 1989 vloei den 104 personeelsleden af maar dat volstond niet om de hogere personeelskosten te kompenseren. JM Heyman te gaan wat er eventueel kan verbe terd worden of welke modificaties men zal moeten aanbrengen bij een volgende werking. Voor de speelpleinwerking van vo rige zomer waren een vijftiental mo nitoren beschikbaar waarvan slechts een viertal in het bezit waren van een attest voor basisvorming als jeugdverantwoordelijke. Opvallend was dat de monitoren geen EHBO- opleiding genoten zodat in geval van een ongeval de hoofdmonitor moet optreden. Hier kwam trou wens duidelijk tot uiting dat er wei nig coördinatie was en dit wil men voor volgend jaar beter opvangen. Bovendien zal men trachten dat er een persoon aangesteld wordt die wel over een EHBO-diploma be schikt en permanent zal aanwezig zijn. Het speelplein-terrein bevindt zich in de gemeentelijke basisschool van Burst waar men over de nodige ac commodatie beschikt. Toch opteert men voor nog meer materiaal wat misschien zal mogelijk gemaakt worden door een betoelaging. Nu heeft men moeten beroep doen op de gemeentediensten om zelfs ver schillende toestellen te vervaardi gen. In totaal waren er gedurende de maanden juli en augustus 256 kin deren ingeschreven voor de speel pleinwerking. Hiervan waren er 28 die naar Burst kwamen uit andere gemeenten uit de omgeving. Burst zelf, waar de werking doorging, spande de kroon met 112 kinderen. Aalst. Binnenkort wordt het binnen plein van het stadhuis opnieuw aange legd met een waaiervormige verhar ding. Aan de ingang zullen ook slagbo men geplaatst worden om het sluikpar- keren te verhinderen. De linkervleugel van de gebouwen krijgt ook een opfris singsbeurt (da) Het gemiddelde aantal kinderen schommelde tussen de 65 en 70 per dag, terwijl de ouderdom begrensd werd tussen de drie en de veertien jaar. Evaluatie Bij de evaluatit van de schoolplein werking dringt men aan op een de gelijke voorbereiding van de pro grammatic door de monitoren. Dit allen kan leiden tot een harmoni sche samenwerking en komt de wer king van het geheel ten goede. Zo heeft men ondervonden dat een op timale werking slechts verkregen wordt door voorafgaande vergader ingen of besprekingen om een weekprogramma vast te leggen, zij het dan ook niet zozeer in detail. Men wil hier zelfs het voorbeeld volgen van een kampvoorbereiding van een jeugdbeweging waarbij men naar alternatieven moet streven naar de weersomstandigheden toe. Toch vond men dat het concrete verloop in het algemeen naar de positieve kant overhelde ook al wil Vervolg op blz. 4

De Voorpost | 1990 | | pagina 1