Wereldvrede, droom of naaste toekomst? C0PPENS J.P. B Lede kiest voor El Salvador Erpe-Mere kwist voor 11.11.11 BEGRAFENISSEN Aktie 11.11.11. 2 - 26.10.1990 - De Voorpost Het feit dat er slechts twintig jonge ren de moeite namen om te komen luisteren naar Jozef De Loof en Hu- bert Van Wambeke op de debat avond over de ontspanning tussen Oost en West en de weerslag ervan op de Belgische legerdienst, belette niet dat er een hoogstaand debat tot stand kwam. Wapenbeheersing, atoomwapens, de toekomst van een leger in een veranderende wereld, het vormde een boeiende gespreks stof waarin beide sprekers met rui me kennis van zaken hun publiek te woord stonden. Ook het pannel van jeugdverenigingen liet zich niet on betuigd en zwengelde met gevatte vragen het gesprek verder aan. Het werd dus kwantitatief geen succes, maar de kwaliteit liet niets te wen sen over. De koude oorlog is voorbij Dokter De Loof, voorzitter van Art sen tegen Atoomwapens en het Aal- sterse Vredeshuis, pakte uit met vier vaststellingen. Eerst en vooral stelde hij dat, ondanks dat de wa pens steeds krachtiger en duurder worden; zij tegelijkertijd onmachti ger worden. Na 1945, toen de wereld stelde dat het nooit meer oorlog mocht worden, zijn er reeds meer dan 150 oorlogen uitgevochten in de ganse wereld. Dat koste het leven aan 20 miljoen mensen! En de pijn lijke vaststelling is telkens weer dat er in geen enkele van deze oorlogen een winnaar te bekennen valt. Tel kens weer draait het uit op Patsitua ties waarbij diplomatie uiteindelijk de redding moet brengen. Denken we maar aan Vietnam, Korea, Cam bodja, Afganistan, Iran en zo meer. De wapens hebben hier geen uitweg geboden. Daartegenover is er de volksmacht, de massa die haar wil kenbaar maakt m vreedzame op tochten, de drang naar rechtvaar digheid en vrede die in de massa schuilt. Wapens brengen geen vre de, ze keren zich zelfs dikwijls tegen hen die ze aanvankelijk leverden. En laat ons eens een de kosten-ba- ten bekijken. Elk jaat stijgt de prijs die bewapening eist, zowel in valuta als in mensenlevens en industriële investering. En wat levert het op? Niets! De tweede bedenking die hij maakt: De Koude Oorlog is voorbij. Het Oostblok valt uiteen; het Westen reikt een helpende hand. Het ijzer en gordijn wordt afgebroken, de muur wordt gesloopt. Evoluties die niet te stoppen zijn en die niet meer om te keren zijn naar hun oude si tuaties. Ten derde, zegt Jozef De Loof, heg je slechts wapens nodig als je be dreigd wordt in je rechten en vrijhe den. Wie bedreigt Europa? Intern is het ondenkbaar dat er ooit nog een oorlog uitgevochten wordt tussen Europese lidstaten als Frankrijk, Engeland of Duitsland. Wie zal Eu ropa dan onder de voet lopen? De enige dreiging komt momenteel van het Midden Oosten omdat het Wes ten daar een overconcentratie aan wapenleveringen deed, een tijdelijk fenomeen. Er is dus wel degelijk ruimte om de Europese bewape ning te laten dalen. Momenteel zit ten we met een waanzinnig uitge breid arsenaal dat tot stand kwam door de wapenwedloop. Zowel Oost als West deed een opbod om evenwicht en overwicht te schep pen. Zoals het trapsgewijs opgedre ven werd, zal het nu trapsgewijs moeten afgebouwd worden. Als vierde en laatste punt stelde hij dat België ruimschoots zijn deel in de NAVO-overeenkomsten na kwam. Als één der kleinste landen moeten wij ons eens serieus bezin nen. Welk leger moeten wij heb ben? Welke wapens moeten wij hebben? Tegen wie moeten wij ons beschermen? In welk verband moe ten wij ons leger stellen, op Euro pees niveau, in NAVO-verband of onder de vlag van de Verenigde Na ties? Op zichzelf is ons leger niet veel zaaks. Wij moeten toch toege ven dat er weinig efficiëntie van uit gaat. En de kostprijs is onmenselijk hoog. Maar ook de ontwapening zal enorm veel kosten. Vernietigen van chemische en atoomwapens kost veel meer dan de aanmaak ervan. Een kleiner maar doelmatig leger Hubert Van Wambeke, volksverte genwoordiger, zetelend in de com missie van Landsverdediging, stelde ook dat er momenteel enorm veel vragen zijn naar de toekomst toe. Hof stade. Heelwat belangstelling voor het debat rond de wereldvrede (da) Hoe en aan welke bedreiging moe ten wij het hoofd kunnen bieden? In welke kontekst moet het Belgische leger opereren? En toch zijn er ook een aantal ze kerheden: De dreiging van het Oos ten vermindert zonder twijfel en de waarschuwingstijd, dit is de tijd waarop een vijandelijke aktie kan voorspeld worden, bedraagt mo menteel reeds verscheidene weken. Satelieten kunnen alle troepenbe wegingen op de ganse wereld nauw gezet in het oog houden. Een derde zekerheid is dat in 1991 het War- schaupakt ophoudt te bestaan. Heeft de NAVO dan nog een reden van bestaan? Ja, maar met andere opdrachten, met aan weerszijden minder wapens en soldaten in Euro pa. Conventionele wapens kunnen omgebouwd worden dat zc nog dienstig zijn in ondermeer de land bouw. Achtergestelde landen kun nen profiteren van de afbouw, net zoals België na de wereldoorlog kon genieten van de achtergebleven Amerikaanse Stock. Tegen 1994 zal Duitsland zijn aantal soldaten te rugbrengen van 660.000 naar 370.000, Amerika zal een daling van 305.000 naar 195.000 doorvoeren. In de Sovjetunie is er wel nog de onzekerheid of er vroeg of laat geen tegenreaktie los komt op alle door gevoerde vernieuwingen. Gorbat- sjov kan ook op een demokratische manier verdwijnen. En hoe je het ook bekijkt, het is en zal een groot macht en een atoommacht blijven. Bovendien zijn atoomwapens geen privilege meer van de club van vijf, elk land kan atoomwapens maken en velen doen dat ook effektief. Daarom pleit ik er voor dat er min stens twee supermachten blijven be staan die een zeker atoomarsenaal ter beschikking houden om verras singen van kleine landen te voorko- De Belgische legerdienst zal ver minderen Men kan momenteel met quasi-ze- kerheid stellen dat de Belgische le gerdienst zal dalen. Waarschijnlijk zal dit een daling worden van twee maanden. Voor gewetensbezwaar den wordt het een vermindering met vier maand. Mensen die dus in Duitsland liggen, zullen vanaf lich ting '91 maar acht maand meer moe ten doen. Zij die in België gelegerd zijn, zullen tien maand moeten kloppen. Er is wel nog een politiek opbod bezig om de daling nog ster ker door te voeren. Een diensttijd van 6 maanden is mijns inziens zin loos. Op een half jaar tijd kun je geen zinnige opleiding geven. Dan stap je beter over naar een beroeps leger. Beroeps hebben in Engeland al bewezen vlot te kunnen werken. Nadeel vormt echter de hogere kostprijs, de veroudering op termijn en het ontbreken van ccn reserve. België heeft momenteel 25.000 manschappen in Duitsland zitten. Moeten wij die terughalen? Van de Duitse kanselier mogen ze blijven. Hij heet hen welkom. In belgië kun nen zij niet ondergebracht wórden in bestaande gebouwen. Dus bij te rugroeping moeten wij kazernes bouwen. In de huidige kontekst is dat volledig absurd. Wij zullen moe ten zoeken naar een goede oplos sing hiervoor. Op termijn moeten wij komen tot een uitgedund, maar efficiënt opgeleid leger, dat zeer mobiel en flexibel moet zijn. Elite troepen, zoals onze huidige para's, die men overal kan inzetten, snel ter plaatse zijn, kordaat optredend en met een prima opleiding achter de rug. Kan de dienstplicht niet afgeschaft worden? Het is inderdaad een gekende kwaal dat vele miliciens hun legerdienst als een jaar leegloperij ervaren. Zij hebben dikwijls weinig te doen. Bij gebrek aan geld is het zeldzaam dat en tank uitrijdt. Toch moet hij een gans jaar door onderhouden wor den en paraat blijven. Om dezelfde Om de aktie voor een projekt in de derde wereld te steunen richt het li.ll.ll.-komitee een eerste aktivi- teit in die bestaat in een uitgebreide kwispartij tussen de verschillende socio-kulturele verenigingen, de scholen en gespecialiseerde kwis- groepen. Op 26 oktober kunnen de groepen (vier tot vijf personen), elkaar be kampen in het Sint-Jozefsinstituut te Mere om 19u30. Er zijn drie reek sen van elf denkvragen met als tra ditionele onderwerpen de sport, muziek, film, aktualiteit, geschiede nis, aardrijkskunde, taal, literatuur en droedels. Tussen elke reeks is er een praktische proef voorzien maar daarbij is geen fysieke kracht vereist maar wel enige behendigheid. Dit laat toe dat de 11.11.11-kwis toegan kelijk is voor iedereen en men kan deelnemen voor slechts 100 fr. per groep. De winnende ploeg zal een wisselbeker ontvangen die geschon ken is door het gemeentebestuur. Men mag deze beker slechts defini tief behouden als men drie overwin ningen geboekt heeft. De volledige opbrengst van de kwis gaat uiteraard naar het door de werkgroep 11.11.11 gekozen projekt. JV Begrafenissen crematies Alle formaliteiten Dorp 7 MOORSEL 053/21.45.51 Medisch verzorgingscentrum ten behoeve van ontheemde families en familieleden. Van vermisten en po litieke gevangenen in San Salvador. Algemene situering Ten gevolge van de aanslepende burgeroorlog, wordt El Salvador gekonfronteerd met een enorm vluchtelingenprobleem. In El Sal vador zelf zijn er meer dan een half miljoen vluchtelingen (ontheem den). De hoofdstad San Salvador telt 200.000 van deze ontheemden. De belangrijkste reden voor deze vlucht naar de grootstad zijn de mi litaire akties van het regeringsleger en de bombardementen op grote delen van het land. Het grootste deel van de vluchtelingenbevolking komt terecht in krottenwijken, moet leven van de straatverkoop of van de hulp van humanitaire orga nisaties. De leefomstandigheden zijn er zeer slecht: overbevolking, precaire gezondheidssituatie, nau welijks voldoende eten. De kansen op de arbeidsmarkt van deze mees tal ongeletterde en ongeschoolde (ex-)boerenbevolking zijn zeer klein, 40% tot 60% van hen is werk loos. In de ogen van het regime is deze bevolkingsgroep per definitie "ver dacht". Het zijn vluchtelingen uit streken waar de bevrijdingsbewe ging aktief is; zij vormen een sociale tijdbom. Comafac Comafac is gegroeid uit de ervarin gen van de kristelijke basisgemeen- schappen die sterk onder de repres sie te lijden hadden. Sinds enkele jaren is Comafac aktief als mensen rechtenorganisatie: het aanklagen van repressie, verlenen van juridi sche bijstand, hulp aan gevangenen, enz. Daarnaast treedt Comafac meer en meer op als bijstandsorga nisatie voor familieleden van slacht offers van de repressie en neemt het bevorderen van de ontwikkelings mogelijkheden van de ontheemde bevolking een steeds grotere plaats in in de globale werking. Men is begonnen met alfabetiseringswerk en het opzetten van kleine produk- tieateliers. Met de steun van het NCOS werd er o.a. gestart met een naaiatelier. Met de opbrengst van zo'n produktieve projekten wil men ook de medische voorzieningen voor de bevolking beter uitbouwen. nj< Door hun ekonomische situatii tar ven de ontheemden immers ve ht ken van elke vorm van gczondh au) zorg. pij Medisch verzorgingscentrum f— Het projekt wil met een exter» nanciering op twee jaar tijd eei disch verzorgingscentrum uij wen dat nadien gerund en oj houden wordt door Comafat eveneens door de plaatselijk meenschap. Op dit ogenblik oi seert Comafac medische hi strekking met vrijwillige swerkers. Hun niveau is echtt zeer hoog. Om tegemoet te k( aan de elementaire medische van de bevolking moet er de nil medische basisuitrusting at schaft worden (medische uitn en een kleine apotheek) en m< scholing van de medische vrijt ers professioneel aangepakt den. Het centrum zal in stand geh( worden via de winst uit de ki tieve projekten van Comafac' een systeem van patiëntenl gen' jock pkk< Hof stade. De CVP van Hof stade nodigde M. Van Wambeke en vredesdokter Jef De Loof uit voor een debat tip ldc wereldvrede (da) budgetaire redenen is men zeer zen bij rampen en landbouwhulp. spaarzaal op kogels. Alle wapens Het volledig afschaffen van de moeten in perfekte staat gehouden dienstplicht zou van de ene op de worden, zonder dat ze gebruikt andere dag 35.000 werkzoekenden worden. Ergens demotiveert dat op de arbeidsmarkt gooien. De ne- onze dienstplichtigen. Zij vragen faste gevolgen die dit zou meebren- zich af waarom dit allemaal nodig is. gen zijn onvoorspelbaar. De faktuur voor een degelijke op- leiding kunnen wij echter niet beta- Kernwapens moeten verdwtjnenl len. Andermaal komen wij tot de Een a°der thema dat ruim aan bod vaststelling dat we beter een klein- kwam, waren de kernwapens. Oor- er, maar beter opgeleid leger zou- spronkelijk hadden enkel de Groep den bezitten. Dat kan echter niet van Vijf deze machtige wapens in van vandaag op morgen. Wij heb- bezit. De USSR en de USA deelden ben bondgenoten waarmee wij de wereld in bondgenoten en tegen- overeenkomsten na te leven heb- standers. Er werden massa's atoom ben. Maar de evolutie die men mo- wapens gemaakt en aktief opge- menteel meemaakt zal ongetwijfeld steld. De kennis over de vervaardi- in die richting gaan. Geduld is de g«"g ervan is echter sinds lang geen boodschap. Wij moeten ons realise- geheim meer. Ieder land kan ze nu ren dat verleden jaar deze tijd de aanmaken. Er bestaat een interna- muur van Berlijn nog keiharde tionaal kontroleorganisme dat hier werkelijkheid was. moet °P toezien. Er zijn echter slechts 100 landen die het verdrag Dienstplicht wordt zelfs door voor- ondertekend hebben en de kontrole aanstaande militairen als het ondergaan. De grondstof voor een grootste sociale onrecht van onze kernbom is verrijkt uranium. Indien maatschappij aangeduid. Een gezin er geen kernenergie zou bestaan, met drie dochters heeft geen enkele dan is er praktisch niet aan te gera- last te dragen, een gezin met drie ken. Maar sinds de kerncentrales zonefi moeten er twee van hen ge- veralgemeend in gebruik zijn, vormt durende een jaar praktisch gratis dit geen probleem meer. Van alle afstaan aan het leger. Bovendien verrijkt uranium dat kerncentrales zijn er zovele vrijstellingen dat naast verlaat is er van 97,5% geweten de sexuele discriminatie ook nog tal waar het heengaat. De overige 2,5% van andere onevenwichten ont- kan dus terecht komen in de kern- staan. handel. Brazilië had geen kernener- Jozef De Loof zou om deze wantoe- gie nodig, toch bouwde zij een cen- standen uit te schakelen zelfs de trale die miljarden kostte, enkel en dienstplicht uitbreiden. Zowel mei- alleen om atoombommen te maken sjes als jongens zouden dan gedu- met het uranium. Hoe meer mensen rende een periode zich dienen in te de macht hebben atoomwapens te zetten voor hun medemensen. Der- gebruiken, hoe groter het risico gelijke dienstplichten zouden dan wordt dat ze ooit gebruikt wor- ten goede komen aan de bejaarden- den.Een groter gevaar gaat echter zorg, ziekenzorg, jeugdwerking en uit van de verdere op puntstelling zo meer. Hubert Van Wambeke en opzoekingen. De nieuwe atoom- vond dit een sympathieke gedachte, wapens worden steeds kleiner. Dat die echter zorgvuldig dienden op maakt dat ze tegelijkertijd veel han- punt gesteld te worden vooraleer delbaarder en beter te verstoppen men dit zou uitvoeren. Hij stelde worden. Stel U voor dat een groep verder dat een dergelijk systeem misdadigers een bom plaatst in het ook zijn diensten zou kunnen bewij- hart van Brussel om hun eisen :de; ubb kracht bij te zetten. Om de veme' perfectie van deze wapens tem pen moet er een stop komen proefnemingen. Zij kunnen P verder als er geen kernexp J meer toegelaten worden die hi boekte vooruitgang kunnen be Sir gen. ziji 3 he De wereldstrijdkracht L m Als het Warschaupakt opho£ng bestaan, heeft de Navo dan no^nej reden van bestaan? Moeten w| evolueren naar één leger dat\L-jÉ over de wereld, dat ingrijpt waj mensenrechten geschonden j m( den, waar agressieve landen hujen ren bedreigen met geweld? De navo zal inderdaad een ai iet koers moeten gaan varen. Eei 0! vooral zal het afmoeten vartye, Amerikaanse imago. Dat i»ien heeft het gekregen omdat het jg( ten het zo wou. Wij waren tevr [jnt onder de sterke vleugels va )0r USA te mogen duiken. Mome n d is Europa echter zelf een s erf partner geworden. Ook in Am En dringt men er momenteel op ze dat een Europeaan het stuur et bh handen zou nemen. Europa isjne, ter nog niet voldoende één. Dtjam ste vraag die direct zal oprijzfest welke nationaliteit deze nieuwtjg der zou moeten hebben, tcrwijorr van ondergeschikt belang zou Wee ten zijn. Ook de vetorechten tyic ten verdwijnen. Zij dateren ufl 0| beginperiode van de Navo, tofoo slechts 45 landen aangesloteiiL|j. ren. Momenteel zijn er reedlL landen aangesloten. Daarbij zijeb[ verschillende grote landen, die?0p menteel weinig in te brengenL( ben. Het volledige model vakp Navo zal op wereldniveau miL gewijzigd worden om tot een demokratische structuur te kof Maar zoals alles evolueert, zielig, ook hier een rooskleuriger gen komst voor de mensheid.

De Voorpost | 1990 | | pagina 2