dtabfasar» sssprs»» Drie Bergpallieters beklommen de Mont Blanc S5r.-C3TïS=5 ~r~~=fïï Hamse Judoklub kaapte hoofdprijs weg Alloo Dyor Club erkent meester in Brusselaars Voetbal- kalende- Eigenaardig toch - of eigenlijk toch niet - dat in een gemeente als Bug- genhout, waar de Konijnenberg en de Hoge Jan de enige naamgevin- gen zijn die wijzen in de richting van enige verhevenheid in de bodem, mensen leven die voor het alpinis me als vrijetijdsbesteding geop teerd hebben. En toch zijn ze er. In de loop van 1987 richtten ze in de schoot van taverne 'Pallieter' langs de Opstalse Broekstraat, zelfs een heuse vereniging op: de Buggen- houtse Bergpallieters. Momenteel zijn ze in de bosge- meente met z'n negenen die gebe ten zijn door de mtkrobe, hoogten die bij de doorsnee mens duizelin gen teweegbrengen, met de eigen fysieke kracht te overwinnen. Drie van hen, Dirk en Jan De Maer- schalck uit Buggenhout en Walter Meskens uit Dendermonde (maar eigenlijk een Opstalnaar, wordt on derstreept) slaagden er tijdens de voorbije zomer zelfs in de Mont Blanc, met zijn 4.807 m, de hoogste piek van Europa, te overwinnen. Zij plantten er de Buggenhoutse vlag, vereeuwigden hun eksploot op de gevoelige plaat en genieten nu nog na van deze 'hoogstaande' presta tie. Met twee van hen hadden we een gesprek. Dirk De Maerschalck was op dat moment bezig zijn fysieke konditie aan te scherpen. Wellicht met het oog op het kraken van nog andere toppen... De klassieke eerste vraaghoe begon het allemaal? Voor de meeste Bergpallieters vindt de aantrekkingskracht tot het hooggebergte haar oorsprong in de Ollemont-bergkampen, waar wij voor het Buggenhoutse St.-Vincen- tiuskollege als leiding fungeerden bij de vele bergwandelingen en hut tentochten. Dirk De Maerschalck, Dirk Verton gen en Guido Abbeloos waren de eersten die, o.l.v. een gids, kennis maakten met het hooggebergte. Wat gebeurde in 1986, op de flan ken van de 'Grand Combin'. Een jaar later beklommen zij samen met Walter Meskens, Jef Verhaegen en Jan De Maerschalck de top van de Pa rad iso (4.061 m). Zoals het tradi tiegetrouw hoort werd geklonken op het 'overmeesteren' van de eer- - ste vierduizender. in aantal toe: Dirk Vertongen, Tho mas Mannaert, Maarten Verhae gen, Johan De Geyter en de gebroe ders Jan en Dirk Meert, die de 'Bishorn' (4.153 m) hadden be klommen. Tijdens de voorbije zomer slaagden de broeders Meert in een kursus 'Parapante' (valschermspringen vanop een bergflank) en deden zij heel wat ervaring op in de Franse Alpen. Samen met mijn broer Dirk trekken wij op onze beurt naar de Alpen. Wij beklimmen er zelfstan dig de 'Alphubel' (4.200 m), de 'Bishorn' (4.153 m) en slagen erin aan ons palmares de fel begeerde Mont-Blanc-top (4.807 m) toe te voegen. Klimmuren komen vandaag de dag blijkbaar in trek. Zelfs via de televisie wordt het alpinisme gepromoot Watje op het televisiescherm ziet is sportklimmen, wat beoefend wordt op een kompleet kunstmatig aange legde klimmuur. In Bornem is de muur opgetrokken uit natuursteen. Al een groot verschil. Verschil is bovendien dat bij het sportklimmen reeds haken in de muur aange bracht zijn, in Bornem moet je je weg zoeken via spleten en oneffen heden. In feite zijn het sportklimmen en het alpinisme twee verschillende takken van de bergsport. De tech nieken zijn dezelfde, maar de rest is totaal anders. Wij oefenen ons ook in het sportklimmen, maar daarin wensen we niet uit te blinken. Wij beoefenen het alpinisme. Is datgene wat je in Bomem ter be schikking hebt voldoende om de stiel te leren? Daar kan je enkel de basis leggen. De muur is slechts twaalf meter hoog. In de Ardennen gaan we tot 80 m hoogte. Het hooggebergte is dan nog andere koek. Veel van de klimtechnieken heb je trouwens in het hooggebergte niet nodig. En ei genlijk heb je goeie 'klimmers' die in het hooggebergte sukkelaars zijn. Voor ons van groot belang zijn een goeie fysieke konditie, een degelij ke voorbereiding op de tocht en er varing. Als alpinist heb je trouwens een bij komende uitrusting nodig. Een sportklimmer heeft aan een basis uitrusting van pakweg 10.000 F ge- Was de beklimming van de Mont Blanc financieel mogelijk zonder sponsoring? We zijn nog nooit gesponsord ge weest om een berg te beklimmen. Alles gebeurt op eigen kosten. Je moet bij zo'n projekt wel in je porte monnee tasten: de reis naar de Al pen, het verblijf in een chalet, de uitrusting... Feit is echter dat je al jaren met die hobby bezig bent, en je o.a. je uitrusting stelselmatig op bouwt. Beschouw je het alpinisme als een pure sport? Zonder enige twijfel. Je hebt er trai ningvoor nodig, je moet beschikken over een uitstekende fysieke kondi tie. In vergelijking met bvb. het voetbal komt er misschien minder taktiek bij te pas, maar in elk geval meer techniek. In het hooggebergte primeert de fy sieke konditie op de techniek. Je moet wel over ervaringen met stijg- ijzers beschikken, want als je die niet gebruikt degradeer je jezelf tot een sukkelaar. Tijdens de beklim ming van de Mont Blanc krijg je soms hellingen tot 55% onder de voeten geschoven. Op ijs wel te ver staan. Vanzelfsprekend wordt ook een stevige dosis evenwichtszin een noodzaak. Plus het feit dat je in het hooggebergte 100% op elkaar moet kunnen rekenen. Je hangt dan in derdaad via een touw aan elkaar vast. Een gletsjer kan altijd bewegen en op diverse plaatsen liggen kloven in het ijs verspreid. Wanneer ie mand daarin sukkelt moetje er hem kunnen uit redden. Hoe is de beklimming van de Mont Blanc eigenlijk verlopen? Aan de eigenlijke tocht is een akkli- matisatieperiode voorafgegaan: we logeerden op 1500 m, dan maakten we een tocht tot 3.000 m, keerden terug en overnachtten; achteraf de den we opnieuw een tocht tot 3.000 m, overnachtten en dan pas begon de eigenlijke klim naar de top. Die startte vanuit een berghut, waar we na het overnachten, om 2 a 3 uur vertrokken. Het uur van vertrek hangt af van de moeilijkheidsgraad van de beklimming. Je vertrekt 's nachts omdat het ijs stevig moet zijn wil je er kunnen overheen stap- Buggenhout. V.lrur.: Jan De Maerschalck, Walter Meskens en Dirk De aanwezigheid bovenop de Mont Blanc (foto guy) klanten. Ga je er alleen op af, dan Welk gevoel geeft het de top van de komt het er op aan je te slapen te Mont Blanc te bereiken? leggen waar je plaats vindt: op de grond, op een tafel, eronder. Machtig is dat. Dat gaf ons gewoon Ervaarje tijdens zo'n beklimming mo- Jammer genoeg kan je niet te lang menten van angst? van dat gelukzalig moment geme- vi ten, want te hebt nog een afdaling Neen, maar dat was mede het ge- de b' We r volg van het fe.t dat wem het verle- Q6 de gebteven en den al heel wat ervaring hadden wc hadden nog meeval wat het weer opgedaan. Ook de stage J.e we he f Sormaa| jaar tevoren gelopen hebben heeft daar imJmers jjzj onze zelfzekerheid opgevijzeld Ti,- d h 8 er d he, kra^kl6 dens die stage stonden bovendien b hwestie van een paar het uitvoeren van redAngsopera- schie even Qnze h£nd. ties geprogrammeerd. We hebben schoencn uitgetrokken, maar he, ook een kursus E.H.B O gevolgd. duurde we, ee® half uur alvorens dc We waren dus tot iets tn staat. Rou er Qpnieuw uj( verdwenen was. Wel hebben we tijdens onze beklim ming van de Mont Blanc iemand Verteld wordt dat de milieuvervuiling zien evakueren met behulp van een aok reeds in het hooggebergte de kop helikopter. Op dergelijke momcn- opgestoken heeft. Jullie ervaringen? ten denk je wel eens een ogenblik na, maar angst? Neen. Dat klopt. Je vindt er inderdaad Maerschalck met het bewijs krii >en ltd blikjes en flesjes, meestal i ftui laten door wat wij de 'toei bergbeklimmers zouden Echte liefhebbers van het a doen dat niet, die willen im genieten van het landschap men trouwens ook zo wein lijk bagage mee en nemen I 8" mee naar beneden. Jullie plannen voor de toekc Jnw Nog meer ervaring opd( |je| meer stages volgen, nog ai pen beklimmen. De 'Mi misschien, die technisch is dan de Mont Blanc. De technische moeilijkhcllle. kanje afleiden uit het aanti 'ezi ten dat een gids bereid i ar\ nemen. Op de Mont Blan ms fids drie mensen meenem voc latterhorn slechts één. elsl berg van dat gehalte komen p technieken dan ook meer Inde Alpen bevinden zichf - een zestigtal toppen die 4.000 m uitstijgen. We be cn dus nog over een ruime k< Pierre Val JUDO Jan De Maerschalck (foto guy) Gebeten door de bergbeklimmers- mikrobe sloten, Guido, Jan en wij zelf aan bij de Vlaamse Bergsport- vereniging (V.B.V.), afdeling Klein-Brabant. We krijgen klimini- tiatie van ervaren alpinisten, deels aan de klimmuur te Bornem, deels aan de rotsmassieven te Marche- les-Dames en omgeving. Wij vieren schuwen het verenigings leven niet en besluiten - zonder ons af te scheuren van de afdeling te Bornem - een klimgroep op te rich ten te Buggenhout-Opstal. Het lo kaal van onze groep wordt de pas heringerichte Taverne Pallieter. Met de steun van lokaalhouder Herman Maes en van Cera-man Paul Van Praet, kreeg het klubje vorm: de Bergpallieters waren ge boren. Uitrusting wordt aangekocht, er wordt duchtig getraind en vooral veel gelachen. In 1988 trekken we met z'n vieren naar Zwitserland, waar we heel wat ervaring opdoen tijdens een vijftal gjetsjertochten. O.l.v. een ^ids beklimmen wij de 'Dent D'Herens'. Vorig jaar volgden wij tweeën, in Zwitserland, een hooggebergtesta- ge, georganiseerd door de Vlaamse Bergsportvereniging. Behalve toch ten voorbereiden, eenvoudig ijs- klimmen en reddingstechnieken oe fenen, beklimmen wij er ook de 'Weissmies' (4.023 m) en de 'Lagginhorn'. De Bergpallieters nemen nu stilaan Buggenhout. Walter Meskens (foto guy) noeg, een alpinist moet rekening houden met een bedrag dat vijf maal zo hoog ligt. Let wel, als alpi nist kan je ook de basisuitrusting van de sportklimmer gebruiken. Wat drijft jullie persoonlijk tot het al pinisme? De uitdaging wellicht, een kwestie van jezelf steeds maar te overtref fen. We hebben tientallen jaren lang in de bergen verbleven op een hoogte tot 3.000 m; op zeker ogen blik wil je dan wel een stapje hoger zetten. Eén keer je trouwens de smaak te pakken hebt, blijf je je niet tevreden stellen met de hoogte die je al bereikt hebt. Je gaat daarbij bovendien steeds meer en meer er varing opdoen, zodat je, zonder risi- ko te lopen, zwaardere opdrachten aankan. Neen, echt risiko hebben we nog nooit gelopen. We bereiden ons al tijd uitermate goed voor. De Mont Blanc stelde op het vlak van de li chamelijke konditie wel hoge eisen, maar de 'Dent D'Hérens' bvb., die we twee iaar geleden beklommen, is technisch moeilijker dan de Mont Blanc. De meeste ongevallen in het hoog gebergte zijn een gevolg van een gebrek aan voorbereiding. En je ziet ze inderdaad, zij die onvoorbereid, in een ruk, zonder enige vorm van akklimatisatie tegen de Mont Blanc aanstormen. Met alle gevolgen, o.a. de bergziekte, vandien. Buggenhout. Dirk De Maerschalck (foto guy) pen. Overdag smelt het ijs immers af. Wanneer je bovenkomt is het 8 a 9 u., maar lang kan je er niet vertoe ven, want je moet er rekening mee houden dat je nog een afdaling voor de boeg hebt. De top van de Mont Blanc is een kam; aan de ene kant ligt Frankrijk, aan de andere Italië. De helling bo venaan die kam bedraagt langs bei de zijden 70%. Een ervaren klim mer stapt gewoon op die kam, maar wij hebben al mensen gezien die op handen en voeten voortkruipen. Inderdaad, we hebben die tocht met z'n drieën, dus zonder gids, onder nomen. Het was trouwens voor het eerst dat we een 4000-plusser zon der gids te lijf gingen. Ja, ja. De tocht was goed voorbereid: het tra- jekt staat o.a. beschreven. Boven dien hadden we vorig jaar een hoog- gebergtestage gevolgd. Pas nadien nebben we besloten het eigenlijke hooggebergte in te trekken. Je oriënteren doe je met behulp van een kompas, een hoogtemeter en kaarten. Een gids inhuren zou het budget meteen de hoogte inge stuwd hebben, want voor de beklim ming van de 'Dent'D'Hérens' had den we een gids geëngageerd en dat heeft ons, voor vier personen, 26.000 F gekost. Wat die berghut betreft hoef je je niet te veel voor te stellen. De slaap plaatsen zijn immers allemaal gere serveerd door de gidsen en hun De Hamse Judoklub kaapte de hoofd prijs weg te Wieze. Ondanks het feit dat maar zeven judokas de verplaatsing de den naar Wieze wisten ze toch voldoen de punten te verzamelen om in de uitslag de hoofdtrofee voor de tweede maal opeenvolgend weer naar Hanune te brengen. Met vier gouden en drie zilveren medail les in de individuele uitslag mocht René Vanderhaeghe zeker tevreden zijn over zijn poulains. Tommy De Vroe liet zich in de ultieme wedstrijd verrassen en kreeg een Waza- ari aangesmeerd, die hij niet meer kon ophalen zodat hij moest tevreden zijn met een tweede plaats. Ook Peter Van Cleemput moest slechts in een wedstrijd de zege afstaan, en dan nog wegens één strafpunt, dat de uitslag bepaalde. BOWLING Ann Kinders kwam spijtig genoeg in dezelfde gewichtsklasse terecht als haar clubgenote Sabrina Steels. Beiden moesten uiteindelijk de beslissende fi nale uitvechten en het was Sabrina die het haalde op beslissing van de scheids rechter. Een tweede plaats dus voor Ann, en een eerste eindzege voor Sabrina. Maar dit werd haar nagedaan door Sofie Geerinckx en Kristien Van Cleemput, die beiden zonder nederlaag eveneens op het hoogste schavotje mochten plaats nemen. Om te besluiten deed Gino Willockx meer dan het orgelpunt plaatsen, met een vierde Hamse zege. Hij wist het klaar te spelen om de kortste kamp te leveren door zijn tegenstrever binnen de vijf sekonden met volle ippon te werpen. (h.v.c.) Pro Shop Brussel heeft het met 0-8 gehaald van de Aalstenaars. De onbe twiste leidersploeg was werkelijk een te zware tegenstander voor Alloo Dyor Club (2853-2985). Nochtans speelden de Aal stenaars een sterke wedstrijd maar zelfs dit volstond niet om de Brusselaars in verlegenheid te brengen. In het eerste en tweede spel waren de verschillen echter gering: respektievelijk 15 en 17 kegels. Chris Corteman met 584, De Ridder 574, Filip Van Meenen 568, Eric De Thaey 565 en Ghislain De Deyn met 562 haalden allen een hoge score maar misten de kalmte om in de ultieme wedstrijdmomenten het hoofd koel te houden. Anders zat er een gevleide 4-4 in. Voor Alloo Christiaensen verliep het be ter. Metropol Antwerpen werd ingeblikt met 2-6 en blijft op een tweede plaats geposteerd. Geert Comand (553), Fanny Wouters (513), Chris Verbeeck (507) zorgden voor de meeste punten. Tragel Sport 1 voelt meteen de warme adem in de nek. De Aalstenaars zijn op komst. Alloo Farao's en Alloo Bakkerij Raes werden roemloos met 8-0 ingeblikt. Tra gel Sport 4 en Dyn Gent voltrokken de respektievelijke vonnissen met 268 te gen 2098 en 2468 tegen 2305. Geert Raes scoorde evenwel 506 punten maar die volstonden niet om de nodige pun- tenwinst op te leveren. (Nicolle) 32 - 26.10.1990 - De Voorpost lste Provinciale IS. SK Lebbeke-Lovendegem Vi ele Robur-G'bergen eaa E.Meldert-Destelber. Van Denderleeuw-Lede Vand itel 2de Provinciale C RC Wetteren-TK Mcldert Baasrode-SK Beervelde Heldergem-R.Lebbeke ,p Bambrugge-SK Aalst 3de Provinciale D Aaigem-Erpe Hillegem-Doggen Terjoden-Merc Lebeke-Burst Vandef ste 3de Provinciale E Serskamp-Baardegem het SK Overmere-C.Melle D< Oordcgem-Schoonaarde W.Moorsel-Heikant Hofstade-Gijzegem Edeboys-Schellebelle !r(" Oudegem-Buggenhout 3de Provinciale F Eksaarde-Grembergen Tielrode-Lutterzele r® 4de Provinciale D Erembodegem-Ede Edixvelde-FC Aalst tot 4de Provinciale E erd Massemen-S.Moorsel vol Wichelen-Opstal indi Smetlede-Appels ffe[ Vlierzele-Opdorp ^|- Herdersem-Westrem Wieze-Erondegem Bavegem-Boonwijk I Ulf' 4de Provinciale F B Verrebroek V.Overmere Vc 'n VK Hamme-Wachtcbeke Berlare-St.-Pauwels

De Voorpost | 1990 | | pagina 32