Juul Keppens, een levensschets "Joggingteam Dendermonde" wil joggen voor iedereen 3! Wandel-Mee-Dag bij WSV Baasrode Lebbeke zette 80-jarige ereburger in de praatstoel 10 - 9.11.1990 - De Voorpost Lebbeke. Maurits De Vriendt (foto Guy) Juul Keppens, op 1 april - 'verzennekesdag', verduidelijkte gesprekslei der Achiel Vermeiren - van dit jaar tachtig geworden, stond vorige week vrijdagavond, in een bomvolle bovenzaal van Galerjj Pionier, ruim twee uur lang 'in the picture'. Neen, Juuls doopceel werd niet gelicht, wel was hij het Igdend voorwerp (al genoot hij er duidelijk van) van een praatavond rond zijn leven en werk. Dit initiatief van Galerij Pionier, om o.a. in samenwerking met Achiel Vermeiren, Lebbekes eerste ereburger, via getuigenissen, flarden poëzie (gebracht door Rita Dejonckheere) en diaprojektie te schetsen, werd een komplete voltreffer, een kombinatie van ernst en luim, van stjjl en gemoe delijkheid. Overigens kenmerken de gevierde eigen. Een volledig relaas geven van deze praatavond is onmogelijk. De aanwezi gen kregen trouwens evenmin een totaalbeeld van de gevierde kunstenaar. Daarvoor waren tijd en middelen immers te beperkt, zodat klemtonen moesten worden gelegd. Wij beperken ons dan ook tot een greep uit de diverse getuigenissen die tijdens de avond omtrent leven en werk van Juul Keppens afgelegd werden. Een dom ongeval Juul Keppens werd geboren op 1 april 1910. Vader Philemon woonde toen samen met moeder, Celestine De Vos, langs de Opwijk- sestraat nr. 122 (het huidige num mer 228). Juul liep school in de 'bewaarschool' van de Minnestraat. De kans is groot dat hij in de klas van zuster Sabine heeft gezeten. Maar zekerheid daaromtrent kon niet worden gevonden. De Eerste Wereldoorlog zou aan Juul niet on opgemerkt voorbijgaan... Juul Keppens: Het gebeurde op 12 november, de dag na de Wapenstil stand. Van Duitse soldaten had ik een twaalftal buisjes gekregen. Vader had ze ook bemerkt, maar mijn oudste broer Frans, overtuigde vader dat die buisjes geen kwaad konden: Kijk va der, er zit geen kogel in. Toch overhandig ik vader alle buisjes, behalve één. Wanneer ik er met een stopnaald in pook, komt er een wit poeder uit te voorschijn. Ik klop het buisje leeg op de kachel en op hetzelf de ogenblik gaat er a.h.w. een schot af. Helemaal doorheen mijn hand. Va der wordt getroffen in de slagader. Overal bloed. Mijn zus Rosalie wordt geraakt in het strottenhoofd. Twee Duitse soldaten springen binnen en richten hun revolver op moeder. Ze vragen naar wapens. Moeder kan het buisje tonen en de soldaten begrijpen meteen wat eraan de hand is. Meteen worden er twee Duitse dokters bijge haald die ons verzorgen. De buisjes, zo bleek achteraf, waren ontstekers van een handgranaat. Ik zou het voortaan met twee vingerleden minder moeten stellen. Veldeman, een vriend van twee jaar ouder, was er erger aan toe. Die is er blind van ge worden. Onderwijzersdiploma In 1920 komt de familie Keppens langs de Brusselsesteenweg 42 - 'op den boelvaar', zegden de Lebbeke- naars toen - wonen. Zijn ouders baatten er een staminee uit: 'Bij Fil- lemon van Enskes'. Van daaruit kon Juul makkelijk de doorsteek maken naar de 'Achterstraat' (Laurierstraat), om zich zo naar de Broederschool te begeven. Daar kreeg hij o.a. les van meester 'Tisteken' - iemand die niet over een onderwijzersdiploma beschikte en daarom 200 fr. minder verdiende dan de gediplomeerde onderwijzers - en maakte hij ook kennis met de 'meesters' Flies, Ro ger De Visscher, even Omer Ra- vijts, en de broeders Xaveer en Hil- debrand. Vanuit de Broederschool toog hij naar de normaalschool van O.-L.- Vrouw van Lourdes te Oostakker, met het doel er het onderwijzersdi ploma in de wacht te slepen. Hij maakte er o.a. kennis met een ande re Lebbekenaar, Maurits De Vriendt, alias broeder Hippoliet, die later zou uittreden, het onder wijs zou uitstappen, een eigen zaak opzette en als kunstig bewerker van hout bekendheid geniet. In de normaalschool zette Juul Keppens ook de eerste stappen op de scène. Wat gebeurde op 11 de cember 1928, in 'De duivelsschuur', een stuk van Opwijkenaar Jan Lin demans. Zijn stagelessen verzorgt Juul o.a. in de Broederschool te Lebbeke. Leerling van het 1ste leerjaar (bij broeder Sylvanus) was toen Achiel Vermeiren. Zijn indrukken over de stagedoende onderwijzer: Achiel Vermeiren: Ik zie je nog staan voor het bord, de kant van het raam: een jongeman die vertelde. Je tekende een vijver en eendjes op het bord en daarrond vertelde je. Je droeg geen grijze of zwarte stofjas, maar een licht beige. Dat is me bijgebleven... Onderwijzer in de Broederschool Op 1 oktober 1931 stond Juul als onderwijzer van het 1ste studiejaar - 2de klas, 37 leerlingen - in de Broederschool voor de klas. Er wa ren toen drie eerstejaars, met in to taal meer dan 110 leerlingen. Paul Aelbrecht, één van de leerlin- Lebbeke. Juul Keppens in gesprek met Achiel Vermeiren (foto Guy) gen van het eerste en achteraf van net zevende studiejaar van toen, grijpt in zijn herinneringen. Paul Aelbrecht: De meester vertelde heel graag. De beste opstellen van de klas mochten in een apart boek inge schreven worden. Wij moesten ook veel tekenen. Tijdens het examen van voordragen liet hij soms de jongens zelf een cijfer geven. Juul Keppens: Dat gebeurde inder daad. Ik duidde dan drie a vier jon gens aan die een cijfer mochten geven. Hun appreciatie telde voor de helft van het totale cijfer. Ik heb in het onderwijs echt plezier beleefd. Ik heb altijd graag voor de klas gestaan, nooit getracht naar een vakantiedag. Ik was trouwens in eerste instantie onderwijzer, geen kunstschil der. Er is nooit een leerling geweest die kon zeggen: De meester kwam bij ons wat uitrusten om achteraf hard te kunnen werken op zijn atelier. Neen. Van een onderwijzer hangt immers teveel af. De richting die het leven van een kind uitgaat, hangt veel van de houding en inzet van de onderwijzer ',o ontmoet ik nu nog jongens die me zeggen: Meester, aan u dank ik dit of dat... Op zekere keer kwam zelfs iemand uit Canada bij me aanbellen, om me te bedanken voor wat ik voor hem ge daan had. Hij was later met een En gelsegetrouwd en naar Canada uitge weken. Nog later verzeilde hij in het amerikaanse Florida, waar hij eige naar was van een gebouw van 48 ap partementen... Nog een getuigenis i.v.m. zijn on derwijzersloopbaan leverde ex-kol- lega Frans Peeters: Frans Peeters: Ik leerde Juul goed kennen vanaf1946. Dertien jaarlang zouden we samen op school staan. Juul gaf les aan de leerlingen van het 7de studiejaar, eigenlijk een voorbij gestreefde klas van de vierde graad, die gedoemd was om af te sterven. Vele van ziin leerlingen kwamen lou ter naar school omdat ze schoolplich tig waren. Het waren vaak jongens voor wie de schoolbank een pijnbank was. Juul was echter een artiest, een ar tiest-pedagoog en een artiest-opvoed kundige. Want dat heeft hij vooral gedaan. Opvoeden in de zin van die jongens te doorpeilen en ze o.a. via een individuele aanpak te motiveren. Dankzij die ontwapenende, innemen de gemoedelijkheid van hem. Hij was een vriend en een vader voor hen. Op school heeft hij geschilderd met levend materiaal. Naar de Dendermondse akademie Tevoren had Jules ook les gegeven aan de Aria, de Dendermondse stadsschool. In de Denderstad liet hij zich bovendien inschrijven aan de akademie. Hij had er als leraars Ferdinand Willaert en Felix Gogo. Even kompaan van hem tijdens de tochten van Lebbeke naar Dender monde was Juul De Neef. Juul De Neef: Die weg heen en terug naar de akademie was zeker geen be- eweg. De cinema Plaza bezochten we wel niet zo vaak - manque d'argent - maar ons vast verzamelpunt was de Katholieke Kring in St.-Gillis-Den- dermonde. Ik had toen al verkering - mijn lief van toen zou later trouwens mijn vrouw worden - en Juul had het toen altijd over: Trek het niet te lang, hé. Dat Juul Keppens toen blijkbaar wat naïever was dan Juul De Neef, bewijst zijn tussenkomst: Ik vroeg toen soms aan Juleken: Ziede ze geir'n, Juul? Geeft ge haar dan een 'bees'? En hoe smaakt dat? Juul Keppens was in die periode ook aktief lid van toneelkring Vre de. Samen met o.a. Staaf De Wolf en... Juul De Neef. Hij was er aktief als dekorschilder en verzorgde de gri me. Een aanzien als akteur was voor hem niet weggelegd, hoewel hij in 1933 toch voor het voetlicht stond als sekretaris van bisschop Odardus in het 'Mysteriespel van O.-L.- Vrouw van Lebbeke'. In 1935 werd hij laureaat aan de akademie te Dendermonde, met al le eerste prijzen en de eremedaille van de stad voor tekenen naar le vend model. Zijn artistieke aanleg en talent zou zich ook manifesteren tijdens zijn tekenlessen. Juul gaf o.a. ook teken les aan de leerlingen van het achtste studiejaar. Eén van hen was Pieter Verleysen... Pieter Verleysen: In dat achtste stu diejaar kregen we aanvankelijk les van broeder Albanus. Op zekere mor gen verscheen echter broeder Theodo- se voor ons. Hij zou ons voortaan les geven. Probleem was echter dat hij niet kon tekenen. Dus kregen we om de twee weken, op zaterdagnamiddag Juul Keppens voor de klas. Juul Keppens was de man die voor ons verscheen als een grote uitzondering. Als de man die tegen de regels in een beide stofjas droeg en geen grijze of zwarte. Hij was een jongeman. Wij leerlingen dachten even de maat te moeten nemenmaar alras bleek dat die tekenleraar niet alleen zeer goed kon tekenen, maar hij ook als onder wijzer en pedagoog iets te betekenen had. We waren wel aan de weet gekomen dat hij in Dendermonde opgeleid werd tot kunstenaar, maar wat dat precies inhield wisten we niet. Wat echte Van druk op ons maakte was de nu B:k] waarop hij ons zijn les bijbracht,f dat hij dat deed op een manier ff mee wij niet vertrouwd waren. Hi ons kennis maken met het perspek9*1 leerde ons ook de natuur tekenen N'1 beseften heel goed dat daar niet aü ten een onderwijzer voor ons stond, Enk mand die ons leerde tekenen, rciban ook een artiest... Aktief in het kulturele leven 'tan Juul Keppens was ook aktief b ,pei Koninklijke Harmonie St.-Ce< waar hij tuba speelde. Vooral ai was hij echter als Vlaming. vo Plaatselijk was hij sekretaris van Davidsfonds, het Vlaamse Krui rij was hij nauw betrokken bij de king van de VTB. Zijn leven verliep zeer gelijknu gekenmerkt door lesgeven en st deren. Maar boven Europa pal Di zich dreigende wolken samen ei 10 mei 1940 brak de hel los. Tijdens de oorlog maakte Juul, sekretaris, deel uit 'Winterhulp'. In 1941 organise hij zijn eerste grote tentoonstelVl in de akademie te Dendermoi Hij kwam in kontakt met profes f Jozef Muls, die zorgde voor dei koop van een werk voor de stai De repressie trof ook Juul Kepp t, en hij belandde in de gevangeni Dendermonde en in een kam; Lokeren. In de loop van 1945 hij weer aan de slag als onderw. en zich opnieuw totaal inzei voor de kunst. Gevolg: een ee, grote tentoonstelling in Brussel lovende kritieken in zowel de fn».> stalige als de nederlandstalige p< n Over één facet van zijn werk getu d Pieter Verleysen, een van de kenners van het werk van JuulK u pens en o.a. inleider van divei tentoonstellingen: Pieter Verleysen: Tijdens mijn spraak van vorige zondag in de raa zaal van het gemeentehuis legde o.a. een verband tussen het werk defauvist Rik Wauters en Martin lé en dat van Juul Keppens, waarbi\ wil rechtzetten dat Juul Keppens tu een fauvist geworden is, dat het h van Wauters dat hij tijdens een toonstelling in Antwerpen samen mij geproefd heeft, van hem geen dere schilder dan Juul Keppens gemaakt heeft. Maar het heeft werk zeker bevrucht. Tot slot van de avond werd de vierde gehuldigd door bestendij gevaardigde Alfons De Mol v„ mens de provincie), door senat Octaaf Van den Broeck (namensL.. senaat) en door burgemeesl te. Frans Moeyersoon (namens ter Lenssens). Pierre Van F :a Op geni bod nzet ?P° eer 'n e iel blio fr reic let e|de spel i.llio *4 ril to J lel. ijn 'let .ei ber Vla -i gen at gro - mal :el Aal Lebbeke. 'Meester Frans Peeters(fo to Guy) Lebbeke. Pieter Verleysen (foto Guy) Lebbeke. Paul Aelbrecht (foto Guy) Lebbeke. Jules De Neef (foto Guy) Op 2 juli 1990 werd te Dendermonde de joggingsclub "Joggingsteam Dendermonde" opgericht. Dit gebeurde in samenwerking met de Stedelijke Sportraad van Dender monde. Hoewel joggen al sedert vele jaren bijzonder populair is, bestond tot op heden in het Dendermondse nog geen club. Initiatiefnemer Kris Scbelkens vond dan ook dat hieraan moest verholpen worden. In groep Iedereen die regelmatig gaat joggen zal al hebben gemerkt dat hij niet alleen is om deze sport te beoefe- w e mees ten alleen of in een zeer beperkte groep. In feite is dit een opmerkelijk feno meen, omdat het joggen in groep niet alleen veel aangenamer is, doen ook veel meer motiverend. Inderdaad is de stimulans om te gaan trainen heel wat groter wan neer men met een groepje mensen een vaste afspraak heeft op een of meerdere vaste dagen. Bovendien is er begeleiding voor de beginnelingen, wat erg belangrijk is. Iedereen Volgens de initiatiefnemer heeft "Joggingteam Dendermonde" zich tot doel gesteld dat iedereen aan bod moet komen. Concreet betekent dit dat niet al leen alle leeftijden, doch ook alle niveaus aan hun trekken komen in de club. Zowel de beginnelingen dus als de echt getrainden. Voor de beginnelingen, is er zowel theoretische als praktische begelei ding, zodat niemand zich overbe last. Nog regelmatig bemerken de men sen van de club dat joggers bang zijn om lid te worden omdat ze menen dat ze te zwak zijn. Dit is uiteraard totaal verkeerd om dat bij het "Joggingteam" precies aan alle niveaus aandacht wordt be steed. Tevens tracht men de trainingen in een aangename sfeer te laten verlo- u de eerste maanden van de club achter de rug zijn, werd er reeds een eerste evaluatie gemaakt van het initiatief. Deze was zeker en vast positief, om dat men er in geslaagd is de doel stellingen te realiseren. T.t.z. alle niveaus en alle leeftijden komen aan hun trekken. Praktisch De hoofdtrainingsavond van "Jog gingteam Dendermonde" is woens dag om 20.00 u. stipt aan de Sport hal te Sint-Gillis-Dendermonde, gelegen aan de Van Langenhove- straat. Doch ook op maandagavond kan er fetraind worden, eveneens om 0.00 u. stipt. Kleedkamers en douches zijn be schikbaar in de sporthal. met de Stedelijke Sportdiea Het lidmaatschap is op de (verplich- Mevr. Adriaenssens, Van Lange te) verzekering na (200 fr. per jaar) hovestraat 203a te Dendermo# gratis. (tel. 052/21.06.12). wie geïnteresseerd is kan contact Ofwel word je verwacht op een vl opnemen met Kris Schelkens, Sint- de trainingsavonden. Gillislaan 11, te 9200 Dendermon de (tel. 052/22.22.23 of 22.10.10) of Zondag 11 november heeft de tradi tionele Wandel-Mee-Dag plaats. WSV Baasrode pakt dan ook weer uit met zijn wandelingen. Hiervoor kan men tussen 8.00 uur en 15.00 uur inschrijven en starten aan het lokaal 't Krukske aan de Baasrodes traat te Baasrode, de wandelaars hebben de keuze uit 3 afstanden 7, 14 of 21 kilometer. De deelnemers aan de 7 kilometer doen Vlassenbroek aan en hebben een kontrolepost in het schilderach tige dorp. De wandelaars die in schrijven voor de 14 kilometer wan delen via Vlassenbroek naar de wijk Blauwe Steen, waar ook een kon trolepost is gevestigd en wie in schrijft voor de 21 kilometer die trekt naar Lebbeke. Het inschrijvingsgeld voor deze wandeltochten bedraagt 30 fr en zoals steeds werd gezorgd voorn tigewandelwegen, langsheen moof gel plekjes en in een schitterende tuurlijke omgeving. Vorig mocht men 327 wandelaars inscL ven en voor de tiende editie, jubileum uitgave dus, worden er! ker zoveel, om niet te zeggen meer, verwacht. Als het weer med zal dat ook wel het geval zijn.

De Voorpost | 1990 | | pagina 10