Lede keurde begrotingen kerkfabrieken goed Erembodegem-Terjoden heeft nood aan een goedwerkende openbare biblioteek Gemeenteraad van Erpe-Mere voorgelicht over 11.11.11-aktie Raadszitting boordevol afwisseling in Lede Sint-Maarten op bezoek in Lede De Voorpost - 9.11.1990 -11 echtei\an 22 tot 26 oktober jl. liep in Vlaanderen de «Week van de Openbare e Biblioteek» onder het motto «De biblioteek, een uniek verhaal...». Vooral bet voorlezen werd hierbij in de kijker geplaatst. Voorlezen stimuleert iaderen tot zelf lezen. Het is een krachtige vorm van boekpromotie isrdoor meteen de kulturele belangstelling en de kennis wordt ver- uimd... En de openbare biblioteek is momenteel zo rijk aan goede produk- ietaiftdat iedereen er zeker zijn gading kan vinden... toni Enkele dagen eerder werd door de bestuurskommissie van de Vrije Open- 'n, /njbare Biblioteek van Erembodegem-Teijoden volgend berichtje de wyde boekenwereld ingestuurd: «Teijoden heeft nood aan een biblioteek! Aalst kan en wil ons geen filiaal bezorgen! Dus... de vrye biblioteek moet terug tiêf bi "P6"' ^ana^ zon<^a8oktober a.s. zal de biblioteek elke zondag open zyn wn 10 uur tot 12 uur, en elke woensdag van 14 uur tot 16 uur. Wij bieden ral al P een ru'016 keuze boeken! Voor volwassenen tegen 3 fr. per uitleenbeurt, roor kinderen 2 fr. of 1 fr. per uitleenbeurt! is vac iVjj bieden nog meer! Is er een boek datje absoluut nodig hebt, dpn kopen Krui «ij het of vragen het voor U aan een andere biblioteek. Dus vanaf 14 j de oktober vinden de boekenliefhebbers van Teijoden en omgeving mekaar terug in de Kloosterstraat 2. Veel leesgenot.: ij km; ens< a pakjDe week van de openbare biblio- CC De Werf), de filialen Erembo enen teek. Het wordt een traditie in Vlaanderen. Bij het vallen van de herfstbladeren werken heel wat niset [)Pen^are biblioteken mee aan akti- nstel "te'ten waarmee de belangstelling rm01 van het grote publiek voor het boek rofei flink wordt aangemoedigd, rdea Op zondag 14 oktober '90 heropen- staa de de «Vrije Openbare Biblioteek ^ePIJ Terjoden», Kloosterstraat 2, Erem- |ëenii bodegem-Terjoden, haar deuren na lien maanden non-aktiviteit. erwi 8e^euren heeft ons aange- jnzej spoord er zelf eens te gaan bladeren n ee, in een boek... Een waarnemend bi- Lissel diotekaris Robert De Pauw was be de fr teid voor ons 40 jaar openbare lek- ge p luurvoorziening in Terjoden even geti door te lichten. De biblioteek: een 'e k uniek verhaal... Het aantal openbare biblioteken in lve'de provincie Oost-Vlaanderen is spektakulair gedaald sedert het bi- "mj '''oteekdekreet in 1978. Toen wa- 'ep(j( en er 273 erkende Openbare Bi- ilioteken (OB) (wet '21) of gemid- linR deld 4,6 per gemeente, zij het dat larbi lun aanbod en toegankelijkheid is no eel kleiner was en dat ze geheel los el w an elkaar werkten. Op dit ogenblik en u lijn er nog 58 dekreetbiblioteken tenn net in totaal 165 uitleenpunten en zns 1een ^0-tal biblioteken «oude stem- ettpel». (Volgens het «Maandelijks berichtenblad. Provincie Oost- jg. Vlaanderen. 1990/10.») In heel wat 1(jjg gemeenten die aan het dekreet vol- (i daan hebben werden bovendien enal grote inspanningen gedaan voor de lens materiële verbetering van de biblio- leesi teek. min Aalst beschikte momenteel over een openbare hoofdbiblioteek (in degem (Dorpsstraat 24) en Terlin den (Welvaartstraat 70) en de uit- leenposten Baardegem, De Arend, Gijzegem, Herdersem, Meldert, Nieuwerkerken en Ten Berg. Ook in het afgelegen Erembode- gem-Terjoden beantwoordt de «Vrije Openbare Biblioteek» reeds bijna vier decennia lang aan een nood. Thans wordt de toekomst er echt onzeker. Zonder subsidies en zonder gediplomeerde biblioteka- ris tracht ze toch te overleven... Eind 1905 werd Teijoden op aan dringen van de plaatselijke bevol king een zelfstandige parochie bin nen de gemeente Erembodegem. In november 1951 werd Z.E.H. Rafaël Sabot de vierde pastoor van Terjo den. Het was onder zijn pastoraat dat in 1951 de boekerij «Teijoden» is opgericht. E.H. onderpastoor E. Van den Berghe volgde E.H. Sabot op als bibliotekaris, de h. Norbert .Duwee was de derde bibliotekaris. De heer Theo Van Driessche die jarenlang de medewerker was van Norbert Duwee, maar geen be kwaamheidsgetuigschrift bezat, kreeg na het ontslag van N. Duwee, van Brussel uit, twee jaar de tijd om het getuigschrift te halen. Daar, na het verstrijken van die twee jaar, Theo Van Driessche nog geen diploma behaalde, werd er van uit het Ministerie met intrekken van subsidies gedreigd. Toen heeft Ru- fin Hunninck het ambt van bibliote karis aanvaard. In een korte histo riek van de «Vrije Boekerij Teijo den» schreef de h. Hunninck in 1979: lede. De Kleine Kouter, een mooi voorbeeld van voldoende groen tussen de huizen en straten in (a) «Samen met de h. Van Driessche waren wij zinnens van de boekerij te maken wat er in een klein centrum als Teijoden mogelijk was. Spijtig, Van Driessche werd ziek en jammer genoeg is hij overleden. Zo moest ik dan alleen de biblioteek volledig voor mijn rekening nemen. Ik werd bibliotekaris op 29 april 1976. Om de boekerij zo goed mogelijk uit te bouwen stelden wij een bestuurs kommissie samen met mensen die belangstelling hadden voor ons werk. Voorzitter: De Troyer Willy, ondervoorzitter: De Brouwer Her man, geestelijk raadgever: De Clercq Marcel (pastoor van Terjo den), leden: De Pauw Robert, Van den Hauwaert Roel, assistent bi bliotekaris: Van Overwalle Joz., bi- bliotekaris-penningmeester Hun ninck Rufin. Tot dan toe was de biblioteek on dergebracht in de parochiezaal maar de boekerij groeide en wij za ten daar benepen met ouderwets meubilair en het zaaltje werd door alle verenigingen gebruikt. Zo kre gen wij dan van het klooster een leegstaand klaslokaal ter beschik king. Het lokaal kreeg een bijzonde re in- en uitgang rechtstreeks op de openbare weg. Wij verhuisden in augustus 1978 en betrokken ons nieuw lokaal, met volledig meubi lair. Het werd een open-kast sys teem waarvoor wij van het Ministe rie dan ook een wettelijke subsidie genoten. 1977 bracht nochtans nieuwe kommer. Tot dan toe geno ten wij ruime financiële hulp vanwe ge de gemeente Erembodegem. In 1975 was dit 61.336 fr. en voor 1976 ontvingen wij 77.050 fr. Door de fu sie werden wij deelgemeente van de stad Aalst. Van het stadsbestuur vernamen we toen dat er voor de vrije biblioteken geen toelage mo gelijk was maar dat we konden op genomen worden door de stadsbi- blioteek... We bleven «Vrije Biblio teek». Ondertussen verscheen dan het dekreet over het Biblioteekwe- zen.» Eind vorig jaar bood de meer dan tachtigjarige (gediplomeerde) bi bliotekaris Rufin Huninck (°1903) om gezondheidsredenen zijn ont slag aan. En de biblioteek sloot noodgedwongen haar deuren. In af wachting van een nieuwe gediplo meerde bibliotekaris zijn alle subsi dies geschrapt... En toch..» «Teijoden heeft nood aan een biblioteek», zegt de ver nieuwde bestuursploeg: E.H. Pa stoor, R. Huninck, W. De Troyer, R. De Pauw, F. Lobijn, J. Van Over walle. Zonder subsidies en zonder gediplomeerde bibliotekaris pro beert de vrije biblioteek van Teijo den te overleven. Tien maanden na haar sluiting, heropende ze haar deuren in de Kloosterstraat 2 van Terjoden op zondag 14 oktober 11. Waarnemend bibliotekaris Robert De Pauw schreef reeds vijf nieuwe leden in. Vanaf 14 oktober is de biblioteek elke zondag open van 10 tot 12 uur en elke woensdag van 14 Lede. De totaal nieuwe gebouwen aan de achterzijde van het gemeentehuis (a tot 16 uur. Er wordt daar een ruime keuze boeken aangeboden. Voor volwassenen tegen 3 fr. per uitleen beurt, voor kinderen 2 of 1 fr. per uitleenbeurt. Voor de biblioteek de enige inkomstenbron!... In de meeste boekenkasten ligt ont- spanningslektuur - romans en ver halen - doch je vindt er ook veel vormende lektuur en allerlei hobby- boeken. Voor knutselaars, fotolief hebbers, duivenmelkers, natuur liefhebbers, bloemenliefhebbers, dierenvrienden en dies meer. Ook naslagwerken liggen ter raadple ging. De jeugdboeken staan afzon derlijk gerangschikt en gekatalo- geerd. De biblioteek biedt haar le zers (vooral jongeren) zowel fic tion- als non-fictionboeken. In 1979 telde de Teijodense biblio teek 245 lezers (-essen) die samen 7.420 boeken leenden. Met het sub sidiegeld kocht men in de loop van 1979 voor 49.329 fr. boeken wat goed was voor 256 boekdelen en de kollekties op 5.236 werken bracht. In 1989 waren 5.952 boeken be schikbaar. En de boekerij telde toen 176 lezers(-essen) 78 volwasse nen en 98 jongeren 14-15 j., die sa men 5.415 boeken leenden 2.825 jeugdwerken non-fiction; 2.110 voor volwassenen, fiction; 480 voor volwassenen non-fiction). Hopelijk meldt zich weldra een ge diplomeerd bibliotekaris bij het be- stuursteam van de Vrije Openbare Biblioteek Teijoden aan. Dan pas kan de subsidiekraan opnieuw wor den opengedraaid. En het boekenfonds verder ver nieuwd... Dan pas blijft de biblio teek een kulturele hefboom op Ter joden! Ga er ook eens kijken, en neem je een goed boek mee. Het inschrij- vingsrecht is kosteloos!!! (De Bruyn) Ter gelegenheid van Sint-Maarten wordt er feest gevierd in de gemeen schapsscholen van Lede. Op vrijdag 9 november wordt Sint-Maarten er ver wacht. Om 14.00 uur wordt het feest op gang geschoten met een koffietafel en een half uurtje later wordt Sint-Maar ten al verwacht. Om 14.45 uur begint het optreden van de kinderen (de kleuter klasjes tot en met het derde leerjaar) en nadien volgt allicht het allerbelang rijkste het uitdelen van de geschenk jes. Deze namiddag wordt gratis aangebo- Lede. Het 't Kantientje, zowat de ideale ontmoetingsplaats van de Ledenaars den door het gemeenschapsonderwijs (a) van Lede in samenwerking met de ou derraad van de basisschool. De leerlin gen van de wijkschool worden met een autocar naar de hoofdschool gebracht. Na afloop van het feest is er gelegenheid om na te praten met de Sint en nog een en ander te gebruiken tegen een demo- kratische prijs. Vanaf 17.00 uur wordt iedereen verwacht in het restaurant van de school waar een mosselfestijn plaats heeft. Voor een overheerlijke portie mosselen met friet betaalt men 320 fr, een kinderportie kost 150 fr en stoof vlees met frietjes 220 fr (kinderportie 130 fr). Een uur vooraleer men met de ge meenteraadszitting kon starten hebben enkele leden van de werk groep ll.ll.ll het College en enkele 'eden van de gemeenteraad voorge licht over de aktie die men gaat voeren. Dr. Geert Van Moorter gaf een schematische voorstelling over het Nationaal Centrum voor Ont wikkelingssamenwerking met o.a. de doelstellingen en daarbij bood hij aan de gemeenteraadsleden mo gelijkheden aan om aan de aktie aktief deel te nemen. Zo kunnen Jr °ok zij omslagen ophalen op 10 en 11 november, wat slechts een paar uur van hun reeds druk bezette tijd ver ast- Ook zij kunnen aanwezig zijn °P de organisaties van de werk groep, zo bijvoorbeeld nu vrijdag op de info-avond van Burkina Faso waar men het projekt zal steunen. Alle gemeenteraadsleden worden verwacht om 20 uur in het ontmoe tingscentrum te Mere. Verder kun nen zij ook nog aktief meewerken door aanwezig te zijn op de verga deringen maar kunnen zij een tref fend voorbeeld stellen aan de be volking door het afstaan van één zitpenning (1900 fr), wat dan nog fiskaal aftrekbaar is. Het komitee spoorde hen ook aan op te komen voor het Derde We reldprobleem en te ijveren in hun eigen partij door o.a. een wekker- kaart te ondertekenen. Het is aan de frakties om in eigen rangen het projekt te propageren en de minis ters te overtuigen het gevraagde procent van het BNP in te willigen. JV Het werd een rijk gevarieerde raadszitting in Lede. SP-raadslid Edwin Brantegem verraste de raadsleden met een verklaring bij ordemotie die deels op zichzelf sloeg en deels over politieke déon tologie ging. En op de agenda ston den begrotingswijzigingen en be grotingen van kerkfabrieken, be grotingswijzigingen en begroting van het OCMW, wijziging van de gemeentelijke begroting, princieps beslissingen voor de nieuwbouw van een openbare biblioteek en nieuwbouw van het politiekommis- sariaat, beslissingen over het gelde lijk statuut, personeelszaken van de gemeentelijke muziekakademie, enz. SP-raadslid Edwin Brantegem stel de in naam van de oppositie (SP, VU en Groot Lede 2000) dat de oppositie het niet langer meer pikt dat zij buitenspel wordt gezet. Als voorbeeld haalde hij het dossier aan van de nieuwbouw van de openbare biblioteek, terwijl ex-burgemeester en SP-raadslid Maurice Minnebo het dossier van het kasteel van Me- sen aanhaalde. Daarna ging raadslid Brantegem bij ordemotie op de persoonlijke toer. Hij verklaarde dat hij door de Kor- rektionele Rechtbank van Dender- monde vrijgesproken werd van be schuldigingen van schriftvervalsing en onrechtmatig toeeigenen van an dermans gelden die de Bond Moy- son toendertijd zijn werkgever, had geuit. Hij profiteerde ervan om raadslid advokaat Ruyssinck die tij dens een raadszitting in april 1989 hierover insinuaties had geuit van repliek te dienen. Hij voegde eraan toe dat zeker een advokaat geen beschuldigende insinuaties mag ui ten zolang de schuld niet bewezen is. Hij voegde er nog aantoe dat Ruyssinck geen voorbeeld is van een goede politicus. Met die en an dere uitspraken kreeg hij natuurlijk de oppositie en de aanwezigen op zijn hand. Het was dan ook raadslid Brantegem die in naam van de op positie reakties en kommentaar gaf bij de agendapunten. De begroting van het OCMW voor 1991 die stijgt van 17,9 miljoen in 1989, over 25,5 miljoen in 1990 naar 28.425.000 fr volgend jaar. Dat is een stijging van 41,5% in 1990 en van 11,5% in 1991, dit terwijl de gemeente in haar fi nancieel meerjarenplan een jaar lijkse verhoging van 3% voorziet, deed vragen oproepen. Er was ook de vraag tot goedkeuring van de begrotingswijziging buitengewone dienst voor het dienstjaar 1990 die zomaar eventjes met een bijfinan ciering van anderhalf maal de ei genlijke begroting moet gebeuren, met overboeking uit de gewone dienst en zomaar eventjes 77,5 mil joen bijkomende leningen en een betoelaging beloopt. Alles samen begrotingswijziging 111 miljoen, terwijl de oorspronkelijke begro ting slechts ruim 70 miljoen be streek. Raadslid Brantegem stelde de vraag of de overheid deze onge woon drastische en onlogische fi nanciële karpersprong zou dulden. De gemeenteraad van Lede ging er eenparig mee akoord dat een lening werd aangegaan van 2 miljoen bij het Gemeentekrediet voor dekking van het gemeentelijk aandeel in de werken aan de Kleine Kouterede. Het betreft hier de aanleg van voet paden. De lening loopt over 20 jaar tegen 9,98%. De kerkfabriek van de Sint-Bavopa- rochie van Wanzele vroeg advies over een begrotingswijziging voor de rekening van 1990 voor een be drag van 875.000 fr. Het gaat hier over het inboeken van dat bedrag, een renteloze lening die door het bisdom werd toegekend voor her stellingen aan de woning, dienst doend als huisvesting voor de pa stoor. De betrokkenen 'vergaten' wel te vermelden dat de gemeente in eigen beheer renovatiewerken aan de pastorij ten bedrage van (schatting) 520.000 fr plant. Wat dus neer zal komen op een verho ging van 520.000 fr van de gemeen telijke tussenkomst. De begroting 1991 van de kerkfa briek van de Sint-Bavoparochie in Wanzele blijkt sluitend te zijn, doch nergens is er sprake van de hoger vermelde tussenkomst van de ge meente, wat toch neerkomt op een merkelijke (onrechtstreekse) ver hoging van de gemeentelijke toela ge- De Sint-Martinuskerk in Oorde- gem werd onlangs grondig gerestau reerd. De gemeentelijke tussen komst voor 1991 blijft dan ook be perkt tot 57.000 fr. Wel wordt 45.000 fr voorzien voor werken aan de pastorij van Oordegem. De kerk fabriek van Smetlede vraagt onge veer een half miljoen voor herstel lingswerken aan het orgel. De op positie stelde hierbij de vraag of de moeite gedaan werd om subsidies aan te vragen voor die herstellings werken, aangezien het toch om het kerkelijk kunsthistorisch patrimo nium gaat. De gemeentelijke dotatie aan de Sint-Denijsparochie van Impe be draagt 164.000 fr, wat in vergelijking met de andere vergelijkbare paro chies toch aan de hoge kant ligt. De oppositie vroeg dan ook om er bij de kerkfabriek van Impe op aan te dringen om de financiële bijdrage die van de hele gemeenschap komt, onder kontrole te houden. De kerkfabriek van de Sint-Marti nuskerk in Lede vraagt een gemeen telijke tussenkomst van 368.026 fr, wat laat veronderstellen dat er in de nabije toekomst geen belangrijke herstellingswerken aan de paro chiale gebouwen zullen plaatsvin den, dat terwijl op een vorige raads zitting een begrotingswijziging van 3 miljoen frank werd goedgekeurd voor 'dringende en uiterst noodzakelijke' herstellingswerken.

De Voorpost | 1990 | | pagina 11